خواص گل زنبق؛ آیا میدانستید زعفران نوعی گل زنبق است؟

  1. یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹ ساعت ۰۲:۴۷ (۳ سال،۱۰ ماه قبل)
زنبق
به گزارش فرانگر

خرید گل زنبق نماد چیست؟ 

گل زیبای زنبق به معنای خلوص قلبی است و با وجود آن که این گل در رنگ های مختلف بخصوص زنبق بنفش پرورش پیدا میکند با نگاهی کلی به فروش گل آنلاین میبینیم که بیشتر مردم زنبق سفید را انتخاب کرده و آن را نشانه ای از بی گناهی و پاکی می دانند.

نماد زنبق شکلی شبیه گل زنبـق است که به‌عنوان نشان خانوادگی، سلطنتی، ارتشی، سیاسی، مذهبی یا قسمتی از پرچم استفاده می‌شود.

اگر زنبق را در گلدان کاشته ‏اید آن را در فضاى باز نگهدارى کنید. در باغچه نیز به مراقبت خاصى احتیاج ندارد. علف‏هاى هرز را وجین کنید و آبیارى را از اوایل بهار شروع نمایید.

فقط زمانى به زنبق آب بدهید که خاک خشک باشد.

گل زنبق

موارد استفاده و خواص دارویی گل زنبق

بسیاری از ما گل زنبق را در تزئین و گل آرایی باکس گل، سبد گل، تاج گل اینترنتی و یا سنتی دیده باشیم. اما باید بدانید که استفاده از انواع گل زنبق تنها در گلفروشی ها نیست که در ادامه موارد استفاده و خواص دارویی گل زنبق بیشتر خواهیم پرداخت.

استفاده از محلول برای جلوگیری از فساد در عمر پس از برداشت گل موثر است. گل ها به مدت ۵ روز در دمای صفر درجه می توانند نگهداری شوند. از انبارهای خشک، حمل و نقل به صورت انبار خشک و پژمردگی باید اجتناب کرد. آبرسانی ممکن است دشوار باشد و عمر گل را کاهش دهد.

برای بلوغ پیازها از اتیلن می توان استفاده کرد ولی شاخه های بریده شده و پیازهای زنبق هلندی حساس هستند. زنبق های گلدانی در مرحله نابالغ باید فروخته شود و در دمای پایین نگهداری شوند.

یکی از جدیدترین یافته ها خاصیت دارویی گل زنبق در درمان سرطان پروستات است. سرطان پروستات یکی از شایع ترین انواع سرطان ها در مردان است که هنگام بروز علایم اولیه می توان آن را درمان کرد. اما در صورت گسترش بیماری دیگر درمان فایده ای ندارد .

اینجاست که می توان از گل زنبق بهره جست. البته سرطان پروستات بیشتر در کشورهای غربی دیده میشود و در کشورهای آسیایی مثل چین، ژاپن و هند کمتر دیده میشود که علت آن شاید استفاده از انواع گیاهان و ادویه های گیاهی در غذا باشد.

در حقیقت در این گیاهان نوع خاصی از هورمون استروژن به نام فیتو استروژن (شبیه همان هورمون استروژن زنانه وجود دارد که از بروز سرطان جلوگیری می کند و سرطان پروستات نیز منشأ هورمونی دارد. چون هورمون تستوسترن که در مردان ترشح می شود موجب رشد غده سرطانی پروستات می شود هورمون زنانه استروژن می تواند جلوی این سرطان را بگیرد.

حال دانشمندان همین هورمون را با نام علمی تکتوریگنن در گل زنبق کشف کردند که می تواند سطح سلول های سرطانی را بپوشاند و از رشد غده سرطانی جلوگیری کند.

البته این هورمون در ریشه گل زنبق که بیشتر در کشور چین یافت می شود) وجود دارد و دیگر اینکه گل زنبق از خیلی وقت پیش در درمان های سنتی چین و کره به کار می رفته اما کاربردش در درمان سرطان پروستات به تازگی کشف شده است و می تواند جایگزین داروهای شیمیایی و با تاثیری دو چندان باشد.

ریزوم تازه زنبق نیز به مقدار کم اثر مدر، خلط آور و دفع کرم دارد. مقادیر زیاد آن مسهل قوی و قی آور است، به طوری که موجبات تحریک دستگاه هضم و دردهای شدید روده می شود. گرد ریزوم زنبق به طور محسوس اثر درمانی کمتری ظاهر می کند، معهذا از آن نیز در رفع آسم، سیاه سرفه، نزله مزمن ریه و غیره نتایج خوبی به دست آمده است.

گرد خشک ریزوم آن نیز عطر آور است و ترشحات آب دهان را افزایش میدهد. ضماد گرم برگهای تازه زنبق نیز جهت رفع تومورها و خستگیها مؤثر است. همچنین چای زنبق با تحریک کبد در درمان هپاتیت و یرقان مفید است و با عوارض پوستی مانند آکنه مبارزه می کند، سوءهاضمه را برطرف می کند و به درمان بیماری روماتیسم کمک کرده و در کاهش وزن موثر است.

زنبق

آیا زنبق مانند زعفران خوراکی ست؟

به جز زعفران ، بقیه اعضای خانواده زنبقها معمولا به صورت خوراکی استفاده نمی شوند. برگ زنبق، دارای مقادیر زیاد اسید اسکوربیک است و از آن برای استخراج ویتامین C استفاده می شود. ریزوم زنبق دارای ماده رزینی تلخ، تانن، آمیدون و گلوکوزیدی به نام ایریدین است که اگر تجزیه شود، تبدیل به گلوکز و ایریژنین می شود. همچنین یک ماده معطر با بوی بنفشه به نام آیرون با فرمول C۱۴H۲۲O است.

خواص گل زعفران چیست؟


در طب سنتی از گل زعفران و کلاله های آن در درمان انواع بیماری ها مانند دیابت، فشارخون و سرطان استفاده شده است و خواص آنتی اکسیدانی دارد.

1) خاصیت ضد افسردگی و شادابی

با تحقیقاتی که درباره گل زعفران انجام شده است، دیده شده که ترکیباتی که در رشته های زعفران و گلبرگ آن وجود دارد دقیقا مشابه دارو ها و ترکیباتی است که برای درمان افسردگی وجود دارد. این نشان می‌دهد که زعفران برای شادابی و درمان افسردگی بسیار تاثیر گذار است. دو ترکیبی که در زعفران وجود دارد دقیقا وظیفه این را دارند که هورمون هایی که برای انتقال پیام عصبی استفاده می‌شوند را کنترل کند.

2) خاصیت ضد سرطانی

زعفران بسیار متفاوت از سایر ادویه ها کمک می‌کند تا تومور های سرطانی بهبود یابند و از رشد آن جلوگیری می‌کند. نکته که در این خاصیت زعفران زعفران وجود دارد این است که زعفران از سیستم ایمنی بدن محافظت می‌کند و این به خودی خود از شکل گیری سرطان و تومور های سرطانی جلوگیری می‌کند.

3) بهبود سلامت قلبی و تنفسی و پوستی

گل زعفران بدلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد برای بهبود سلامت قلبی بسیار مفید است. ماده پتاسیم در زعفران دیده می‌شود و این خود بر روی رگ ها و شریان های خونی اثر خوبی می‌گذارد و از سکته جلوگیری می‌کند.

4) جلوگیری از نابینایی

5) تسهیل در قاعدگی

6) کاهش فشارخون

7) کاهش درد عضلانی

8) افزایش هوش

9) جلوگیری از ریزش مو

10) بهبود الگو های خواب

11) درمان آلزایمر

اسانس زنبق چگونه تولید میشود؟

اسانس زنبق از ریزوم گیاه به وسیله تقطیر با بخار آب به دست می آید، ولی چون این عمل به علت آمیدون فراوان با اشکال صورت می گیرد، باید تحت اثر اسیدها و نشاسته آن را به مواد محلول تبدیل کرد و یا پس از آنکه قطعات ریزوم تخمیر حاصل نمود، عمل تقطیر را انجام داد. به این ترتیب الکل معطری به دست می آید که از آن به مقدار بسیار کم اسانس استخراج می شود.

نحوه تهیه چای زنبق (دمنوش گل زنبق)

برای تهیه چای زنبق، یک قاشق مرباخوری ریشه خشک آن را در یک لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید و روزی ۳ بار مصرف کنید.