10 تا از جاذبه‌های گردشگری تاریخی هند

  1. دوشنبه ۶ مرداد ۹۹ ساعت ۱۴:۴۹ (۳ سال،۱۱ ماه قبل)
قلعه آگرا
به گزارش فرانگر

جاذبه‌های گردشگری تاریخی هند نقش قابل‌توجهی در جلب‌نظر گردشگران برای سفر به این کشور دارند. هند تاریخ دورودرازی دارد و بیشتر شهرهای آن به‌ویژه دهلی، آگرا و جیپور پر از بناها، مقبره‌ها و معابد تاریخی‌ای هستند که هر کدام گذشته از ارزش تاریخی از نظر معماری و هنر هم اهمیت بسیاری دارد. در این نوشتار به معرفی چند تا از بهترین جاذبه‌های گردشگری تاریخی هند می‌پردازیم.

بهترین جاذبه‌های گردشگری هند

1- تاج محل در آگرا

تاج محل یکی از نمادهای کشور هند است و شکوه و ارزش آن به‌اندازه‌ای‌ست که به‌عنوان یکی از عجایب هفت‌گانه‌ی جدید درنظر گرفته شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به‌ثبت رسیده است. این بنا توسط شاه‌جهان، یکی از پادشاهان حکومت گورکانیان، برای همسرش ساخته شده و نشان از عشق بی‌اندازه‌ی این پادشاه به همسرش ممتاز محل یا ارجمند بانو دارد.

پس از مرگ شاه‌جهان خودِ او هم در کنار همسرش در همین بنا دفن شده است. تاج محل از نظر معماری و تزئینات داخلی و خارجی اهمیت بسیار دارد، چرا که یکی از آثار شاخص دو معماری ایرانی و گورکانی‌ست و برای شناخت هنر هند و ایران در آن زمان نمونه‌ای کامل و ارزشمند است. تاج محل در سال‌های میانی قرن هفدهم میلادی ساخته شده و ساخت کامل آن سال‌ها زمان برده است.

هند

2- هاوا محل در جیپور 

همان‌طور که گفتیم جیپور یکی از شهرهای تاریخی هند است و در آن بناهای تاریخی زیادی مربوط به قرون مختلف وجود دارند. یکی از این بناهای تاریخی که با معماری زیبا و خاص نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند، هاوا محل یا هوا محل نام دارد. این بنا مانند بسیاری از دیگر بناهای تاریخی جیپور با استفاده از ماسه‌سنگ قرمزرنگ ساخته شده و از بیرون به رنگ‌های قرمز، نارنجی و صورتی دیده می‌شود. هاوا محل در اصل مکانی برای سکونت زنان دربار بوده و در سال‌های پایانی قرن هجدهم ساخته شده است.

رپورتاژ

3- قلعه‌ی آمیر یا قلعه‌ی آمبیر در جیپور 

یکی دیگر از بناهای تاریخی زیبا و باارزش هند قلعه‌ی آمیر نام دارد. این قلعه در قرن شانزدهم میلادی ساخته‌ شده و در شهر آمیر در راجستان هند قرار گرفته است. این قلعه‌ی ارزشمند از نظر تاریخ، هنر و فرهنگ، در فهرست سازمان میراث جهانی یونسکو به‌ثبت رسیده است. قلعه‌ی آمبیر بالای یک تپه‌ی نسبتاً مرتفع واقع شده و بازدیدکنندگان از آن نمایی بسیار زیبا از شهر را نیز پیش‌روی خود خواهند داشت.

یکی از معایب واقع‌شدن دژ آمبیر بالای ارتفاع سوءاستفاده‌ی اهالی منطقه از فیل‌ها برای انتقال گردشگران از پایین تپه به بالای آن است. این سوءرفتارها بارها مورد توجه سازمان‌های حامی حقوق حیوانات قرار گرفت و ظاهراً از سال 2017 از خودروهای جیپ به‌جای فیل برای انتقال گردشگران استفاده می‌شود. یکی از دیگر نکات جالب درباره‌ی قلعه‌ی آمبیر این است که بنای آن به‌عنوان لوکیشن در چند فیلم بالیوودی استفاده شده است.

آگرا

4- قصر شهر در جیپور 

قصر شهر هم یکی دیگر از بناهای تاریخی قرمزرنگ شهر جیپور است که به‌سبب ارزش و اهمیت تاریخی و هنری بسیار به‌عنوان یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری هند شناخته می‌شود. قصد جیپور در قرن نوزدهم میلادی ساخته شده و امروزه به‌عنوان موزه به‌کار گرفته می‌شود. در قصر جیپور اشیای مربوط به قرون گذشته مثل وسایل خاندان سلطنتی جیپور و لباس و ادوات جنگی به‌نمایش گذاشته شده‌اند.

جیپور

5- معبد Sri Digambar Jain Lal Mandir 

این معبد که در قرن هفدهم میلادی در دهلی ساخته شده یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری تاریخی هند و معبد اصلی پیروان آیین جینیسم است. این معبد روی زمینی ساخته شده که شاه‌جهان امپراتور گورکانی به چند نفر از پیروان جینیسم اهدا کرده است. شاه‌جهان خود از چند تن از پیروان جینیسم که در شهر حصار هند ساکن بوده‌اند دعوت کرده به دهلی بیایند و به آن‌ها وعده‌ی اهدای این زمین‌ها را داده بوده است. این معبد از نظر معماری بسیار باشکوه و زیباست و باتوجه به این‌که معبد اصلی پیروان جینیسم در هند است و در آن یک کتاب‌فروشی برای عرضه‌ی کتب مختلف برای آشنایی گردشگران با آن ساخته شده است، بازدید از آن فرصتی ایده‌آل برای آشنایی با این آیین مقدس برخی هندی‌ها خواهد بود.

معبد

6- قلعه‌ی سرخ در دهلی 

لال قلعه که به‌نام قلعه‌ی سرخ هم شناخته می‌شود یکی از دیگر بهترین جاذبه‌های گردشگری هند است که در دهلی، و در نزدیکی معبد Sri Digambar Jain Lal Mandir واقع شده است. این قلعه هم به‌دستور شاه‌جهان ساخته شده و یکی از آثار ارزشمند باقی‌مانده از حکومت امپراتور معمار است. در این بنا هم مانند بسیاری از بناهای ساخته‌شده در دوره‌ی فرمان‌روایی شاه‌جهان تأثیر هنر و معماری ایران به‌وضوح قابل مشاهده است و حتی اشعاری به زبان و خط نستعلیق روی دیوارهای آن نقش بسته‌اند.

یکی از زیباترین قسمت‌های این قلعه «رنگ محل» نام دارد که درواقع اقامت‌گاه ارجمند بانو همسر شاه‌جهان بوده و به‌علت استفاده از تزئینات داخلی طلایی و قرارگرفتن حوضی از سنگ مرمر به‌نام «نهر بهشت» در میان آن حال‌وهوایی رویایی و شاعرانه دارد.

دهلی

7- قلعه‌ی آگرا 

قلعه‌ی آگرا یکی دیگر از قلعه‌های مهم و تاریخی هند است که به‌نام قلعه‌ی سرخ هم شناخته می‌شود و این نامگذاری باز هم به‌خاطر استفاده از ماسه‌سنگ قرمزرنگ در ساخت این بناست. قلعه‌ی سرخ آگرا هم‌نام با قلعه‌ی سرخ دهلی است. قدمت قلعه‌ی سرخ آگرا از قلعه‌ی سرخ دهلی بیشتر است و گویا در قرن یازدهم ساخته شده‌است، هرچند که در قرن شانزدهم به دستور اکبرشاه آن را بازسازی کردند.

قلعه آگرا

8- مقبره‌ی اعتمادالدوله در آگرا 

این مقبره یکی از بناهای باشکوه برجای‌مانده از امپراتوری گورکانیان است و بیش از آن‌که به‌عنوان یک مقبره موردتوجه قرار گیرد، به‌علت معماری بی‌نظیرش توجه گردشگران علاقه‌مند به هنر را به‌خود جلب می‌کند. این مقبره در نزدیکی رود یامونا واقع‌شده و در نزدیکی آن باغ‌های سرسبزی هم قرار دارند. مقبره‌ی اعتمادالدوله خلاف بسیاری از بناهای تاریخی آگرا در دوران حکومت گورکانیان، به‌رنگ سفید است و هم از این نظر و هم از نظر سبک معماری و تزئینات داخلی به تاج محل شباهت بسیاری دارد، تا جایی که بعضی به آن لقب «تاج محل کوچک» را داده‌اند.

جیپور

9- مقبره‌ی همایون در دهلی 

همایون‌شاه یکی از پادشاهان بزرگ امپراتوری کورگانی در این بنا دفن شده است. این مقبره و موزه‌ی نزدیک به آن یکی از بهترین و پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری تاریخی هند هستند و بسیاری از گردشگرانی که به هند سفر می‌کنند با این بنا عکس یادگاری دارند. مقبره‌ی همایون دهلی در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌ثبت رسیده است.

مقبره همایون

10- معبد Yogmaya در دهلی 

معبد Yogmaya یکی از قدیمی‌ترین معابد هند است و در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده است. این معبد یکی از معابد مهم برای پیروان آیین هندو است و به الهه‌ای به‌نامDevi Yogmaya تعلق دارد. تندیس سنگی این الهه در این معبد قرار دارد و بازدیدکنندگان با گذاشتن شاخه‌های گل در کنار آن به او ادای احترام می‌کنند. این معبد در قرن نوزدهم بازسازی شده و تغییراتی در معماری آن صورت گرفته است.

تاج محل

سخن پایانی 

در این نوشتار به معرفی 10 تا از بهترین جاذبه‌های گردشگری تاریخی هند پرداختیم. بازدید از تمامی این اماکن تاریخی برای بازدید گردشگران مجاز است و تنها برای ورود به معابد باید از قوانین و مقررات این اماکن مقدس پیروی شود.

هم‌چنین اگر تمایل به پیگیری اخبار حوزه گردشگری دارید و می‌خواهید در کنار آن از سایر حوزه‌های دیگر خبری نیز مطلع شوید، می‌توانید مجله خبری «خبر ببر» را دنبال کنید.

اگر هم کسب و کاری دارید که مرتبط به خدمات تور و گردشگری هست و یا خدمات ویزا و روادید انجام می‌دهید و قصد تبلیغات بیشتری را برای آن دارید، می‌توانید از سامانه ثبت آگهی رایگان بنام «راگهی» استفاده کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن دیده شوید. راگهی دارای نشان اینماد از وزارت صمت می‌باشد و اپلیکیشن آن در گوگل پلی و کافه بازار به ثبت رسیده است.