شاخ به شاخ مفصل پژو ۲۰۸ و رنو کلیو

 1. سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸ ساعت ۱۸:۰۳ (۳ سال،۷ ماه قبل)
پژو 208 و رنو کلیو
به گزارش فرانگر

در طول چند ماه گذشته بازار سوپرمینی ها کاملاً داغ شده و نسل های جدید خودروهایی همچون رنو کلیو، اوپل کورسا و پژو ۲۰۸ وارد بازار شده اند.

استفاده از پلتفرم کاملاً جدید و استایل بسیار متفاوت نسبت به نسل قبلی باعث شده اند ۲۰۸ جزو خودروهای متمایز کلاس باشد؛ اما این خودرو باید محصولی را شکست دهد که موردعلاقه کارشناسان زیادی است: رنو کلیو.

پژو 208 و رنو کلیو

کلیو قبلاً توانسته خودروهایی همچون فورد فیستا، سئات ایبیزا، اوپل کورسا و فولکس واگن پولو را شکست دهد ولی این بار شاهد رقابت آن با خودرویی هم وطن هستیم.

پژو 208 و رنو کلیو

البته پژو خودرویی گران تر از رنو است اما آیا با ارزش تر نیز هست؟ به همین دلیل ما مقایسه ای همه جانبه برگزار کرده ایم.

پژو 208 و رنو کلیو

برنده این مقایسه باید از هر لحاظ ما را تحت تأثیر قرار دهد بنابراین راحتی و آرامش کابین، دینامیک سواری برجسته، راندمان قوی و تکنولوژی های زیاد جزو فاکتورهای مهم هستند. سرعت پیشرفت در این کلاس خودرویی به حدی بوده که هر خودروی جدید باید با دست کاملاً پر وارد میدان شود.

 • پژو ۲۰۸

پژو 208 1.2 PureTech 100 Allure

نام خودرو
18850

قیمت (پوند)

3 سیلندر 1.2 لیتری توربوی 100 اسب بخاری

پیشرانه
9.8

شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت (ثانیه)

6.5

مصرف سوخت (لیتر در هر صد کیلومتر)
145

مالیات جاده ای سالانه (پوند)

پژو امید زیادی به موفقیت نسل جدید ۲۰۸ دارد بنابراین هرچه داشته در این خودرو به کار بسته است.

 • طراحی و مهندسی

پژو 208

اولین چیزی که در زمان مواجهه با این خودرو شما را تحت تأثیر قرار می دهد طراحی آن است. اگرچه زیر پوست خودرو تکنولوژی های زیادی بکار رفته اما خطوط شکسته و چراغ های LED جذاب باعث شده اند استایل ۲۰۸ در سطح بالایی قرار گیرد.

این خودرو از هر نظر مدرن به نظر می رسد و در زیر پوستش نیز همین موضوع صادق است. این میزان پیشرفته بودن ۲۰۸ جدید به خاطر استفاده از پلتفرم CMP است که در اوپل کورسا نیز بکار رفته است. بین این دو خودرو نقاط قوت و ضعف مشابهی دیده می شود.

پیشرانه ۱.۲ لیتری توربوی پژو پرحجم تر از کلیو بوده و بنابراین گشتاور ۲۰۵ بیشتری آن بیشتر از گشتاور ۱۶۰ نیوتون متری رنوست.

این خودرو قدرت ۱۰۰ اسبی داشته درحالی که وزن ۱۰۹۰ کیلویی آن ۸۸ کیلوگرم کمتر از رنو می باشد بنابراین از نظر پرفورمنس می تواند در برابر کلیو حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

پژو 208

اما عملکرد سوپرمینی ها فقط در خط مستقیم خلاصه نمی شود. این خودروها باید از نظر فضای کابین و بار، هزینه های نگهداری و تجهیزات نیز بدرخشند. پژو از نظر تجهیزات قافیه را به رنو می بازد. این خودرو نه تنها ۲۳۵۵ پوند گران تر از کلیو است بلکه فاقد ناوبری و چراغ های LED استاندارد می باشد.

البته در تریم Allure شاهد سیستم تهویه مطبوع و کروز کنترل استاندارد، ترمز شهری هوشمند، دستیار حفظ خودرو بین خطوط، شارژ بی سیم گوشی، اپل کارپلی، اندروید اتو و… هستیم.

پژو 208

طراحی کابین پژو مدرن بوده اما متریال بکار رفته در آن به خوبی کلیو نیستند. این طراحی خاص خودروهای پژو همچنان برخی مشکلات پیشین را دارد.

 • سواری

پژو 208

گشتاور بیشتر پیشرانه ۲۰۸ در زمان حرکت کاملاً به چشم می آید. پرفورمنس کلیو خوب است اما در شتاب گیری های بین دنده ای این پژوست که حرف اول را می زند.

شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت ۹.۸ ثانیه ای پژو بهتر از شتاب ۱۱.۲ ثانیه ای کلیو بوده و پیشرانه آن نیز صدای کمی تولید می کند. البته فکر می کنیم پرفورمنس اهمیت چندانی برای خریداران این خودروها نخواهد داشت. احتمالاً راحتی خودرو فاکتور مهم تری خواهد بود.

هر دو خودرو از نظر سواری برابر هستند. کنترل بدنه پژو اندکی بهتر بوده و کمی هم سفت تر حس می شود اما دامپرها به خوبی دست اندازها را جذب می کنند و در بزرگراه نیز سواری راحتی را شاهد هستیم.

گیربکس هیچ یک از این دو خودرو عالی نیست اما تعویض های گیربکس پژو بهتر از کلیو حس می شود. هر دو خودرو از پشت فرمان نیز مشابه حس می شوند. ۲۰۸ از نظر پرفورمنس و هندلینگ دست برتر را دارد درحالی که کلیو خودروی راحت تری است.

 • فضای کابین و بار

پژو 208

واضح است که پلتفرم پژو به اندازه پلتفرم جدید رنو کلیو فضاسازی خوبی نداشته و بخش عقب ۲۰۸ تنگ تر از رقیب حس می شود. همچنین فضای پای زیادی نیز در این بخش وجود ندارد.

پژو 208

از نظر فضای بار هم پژو بازنده است زیرا فقط ۳۱۱ لیتر فضا در اختیار مالک قرار می دهد درحالی که این فضا در رنو به ۳۹۱ لیتر می رسد.

پژو 208

پژو از حسگرهای پارک استفاده می کند که خوب است زیرا میدان دید عقب آن چندان مناسب نبوده هرچند کلیو نیز از این مشکل رنج می برد. البته در این نسخه از ۲۰۸ دوربین دنده عقب وجود ندارد اما در کلیو می توان با پرداخت ۴۰۰ پوند آن را به دست آورد.

 • مالکیت

پژو 208

در وضعیتی سورپرایز کننده، پژو ۲۰۸ تنها ۴ ستاره از یورو انکاپ به دست آورده است. البته این خودرو از ترمز اضطراری خودکار با تشخیص عابران پیاده و دستیار حفظ خودرو بین خطوط استفاده می کند اما در لیست آپشن ها سیستم ایمنی دیگری دیده نمی شود. برای سود بردن از تمامی سیستم های ایمنی باید تریم GT Line را انتخاب کنید.

شاخ به شاخ مفصل پژو 208 و رنو کلیو

اما از نظر مالکیت با خودرویی معقول طرف هستیم زیرا پژو در نظرسنجی درایور پاور اتو اکسپرس رتبه دوازدهم را به خود اختصاص داد که ۷ رتبه بالاتر از رنوست.

 • هزینه های نگهداری

پژو 208

اگرچه پژو آلایندگی کمتری نسبت به رنو دارد اما هر دو در یک دسته مالیاتی قرار می گیرند. پیش بینی می شود افت قیمت ۲۰۸ بیشتر از کلیو باشد.

شاخ به شاخ مفصل پژو 208 و رنو کلیو

شاخ به شاخ مفصل پژو 208 و رنو کلیو

شاخ به شاخ مفصل پژو 208 و رنو کلیو

شاخ به شاخ مفصل پژو 208 و رنو کلیو

شاخ به شاخ مفصل پژو 208 و رنو کلیو

شاخ به شاخ مفصل پژو 208 و رنو کلیو

نظرات آزمایش کنندگان: طراحان پژو واقعاً عالی کار کرده اند. ۲۰۸ ظاهر جذابی داشته و می بینیم که طراحی ۵۰۸ روی خودروهای کوچک تر هم جواب داده است. ۲۰۸ یکی از متمایزترین و جذاب ترین سوپرمینی های بازار است.

 • رنو کلیو

رنو کلیو Tce 100 Iconic

نام خودرو
16495

قیمت (پوند)

3 سیلندر 1 لیتری توربوی 99 اسب بخاری

پیشرانه
11.2

شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت (ثانیه)

6.4

مصرف سوخت (لیتر در هر صد کیلومتر)
145

مالیات جاده ای سالانه (پوند)

رنو از همان اول ارزش بالا در برابر مبلغ پرداختی را نشان می دهد. این خودرو در تریم Iconic تجهیزات بیشتری نسبت به رقیب داشته و درعین حال خودرویی ارزان تر است. رنو قبلاً در برابر رقبا پیروز شده است.

 • طراحی و مهندسی

رنو کلیو

همانند پژو، پنجمین نسل کلیو نیز از پلتفرم کاملاً جدیدی استفاده کرده است. سیستم تعلیق کلیو جدید مشابه ۲۰۸ بوده اما پلتفرم جدید به طراحان اجازه داده تا تناسبات خودرو را دست کاری کرده و در واقع این خودرو کوچک تر از نسل پیشین بوده ولی کابین جادارتری دارد.

با وزن ۱۱۷۸ کیلوگرمی کلیو سنگین تر از ۲۰۸ است اما پیشرانه آن عملکرد خوبی دارد. رنو از گیربکس ۵ سرعته دستی استفاده کرده درحالی که گیربکس پژو یک دنده بیشتر دارد.

رنو کلیو

یکی از بخش هایی که رنو قوی تر عمل کرده لیست تجهیزاتش است. علیرغم اینکه کلیو ۲۳۵۵ پوند ارزان تر است اما از ناوبری، اپل کارپلی، اندروید اتو، صفحه لمسی ۷ اینچی، حسگرهای پارک، چراغ های جلوی LED و… سود می برد. البته پژو آپشن های لوکس تری داشته که از جمله آن ها می توان به صندلی های چرمی گرم شونده اشاره کرد.

رنو کلیو

کابین رنو شاید به اندازه پژو لوکس به نظر نرسد اما این خودرو از نظر کیفیت بهتر از ۲۰۸ است. البته کیفیت ساخت هر دو خودرو به یک اندازه است.

 • سواری

رنو کلیو

آیا کلیو در جاده حس متفاوتی دارد؟ بله. این خودرو بزرگ تر و بالغ تر حس شده که دلیل آن نیز سواری نرم تر و آرامش احساس برانگیز برای چنین خودرویی است. پیشرانه Tce رنو آرام بوده ولی زمانی که دور آن را بالا ببرید صدای بیشتری نسبت به پیشرانه ۲۰۸ تولید خواهد کرد.

رنو کلیو

همان گونه که گفته شد تعویض دنده هیچ کدام از این خودرو دقیق یا هیجان انگیز نبوده هرچند گیربکس پژو کمی بهتر عمل می کند؛ اما در مقابل کلیو خودرویی نرم تر، بخشنده تر و راحت تر حس می شود.

فرمان کلیو سنگین تر حس شده هرچند دینامیک سواری آن به پژو نمی رسد که دلیلش هم تمرکز روی راحتی است. این خودرو دقت تغییر لاین حرکتی پژو را ندارد اما فاصله بین دو خودرو خیلی زیاد نیست.

 • فضای کابین و بار

رنو کلیو

شاخ به شاخ مفصل پژو 208 و رنو کلیو

شاخ به شاخ مفصل پژو 208 و رنو کلیو

تلاش های مهندسان رنو در این بخش خود را نشان می دهد. دسترسی به صندلی های عقب کمی راحت تر از ۲۰۸ بوده و فضای بیشتری در عقب وجود دارد. البته قبلاً نیز گفته شد فضای بار ۳۹۱ لیتری کلیو بسیار بهتر از پژو است. این فضا حتی از فولکس گلف جدید نیز بیشتر است و بنابراین اگرچه کلیو به اندازه برخی خودروهای خانوادگی جادار نیست اما فضای بار کافی برای حمل وسایل یک خانواده را دارد. رنو فضاهای ذخیره ای هوشمندانه ای را در داخل کابین فراهم کرده که این امر بر سهولت استفاده از خودرو می افزاید.

 • مالکیت

رنو کلیو

همان گونه که اشاره شد در نظرسنجی درایور پاور پژو بهتر از رنو بوده و خریداران به عملکرد نمایندگی های رنو انتقاداتی داشته اند.

شاخ به شاخ مفصل پژو 208 و رنو کلیو

شاخ به شاخ مفصل پژو 208 و رنو کلیو

شاخ به شاخ مفصل پژو 208 و رنو کلیو

البته رنو دستیار جاده ای سه ساله را عرضه می کند درحالی که پژو دستیار یک ساله را ارائه کرده است. از نظر ایمنی کلیو هر ۵ ستاره ایمنی را دریافت کرده است.

 • هزینه های نگهداری

رنو کلیو

هر خودرویی که در این کلاس حضور می یابد باید مصرف سوخت پایینی داشته باشد و هزینه سوخت سالانه کلیو با توجه به مصرف آن ۱۵۸۷ پوند خواهد بود درحالی که هزینه ۲۰۸ از این نظر ۱۶۱۳ پوند می باشد و از این نظر تفاوت چندانی بین دو خودرو وجود ندارد.

نظرات آزمایش کنندگان: پژو ۲۰۸ در نسخه تمام الکتریکی هم عرضه می شود اما نسخه الکتریکی کلیو تولید نشده است. البته کلیو با قوای محرکه هیبریدی ملایم تولید شده است.

رنو کلیو

 • قضاوت نهایی

رتبه اول: رنو کلیو

رنو کلیو

به سختی می توان تفاوت قیمت بین دو خودرو را نادیده گرفت. کلیو با فاصله زیادی ارزان تر بوده اما واقعاً چیزی را از دست نمی دهید زیرا تجهیزات بیشتری دارد. کلیو جدید خودرویی آرام و راحت بوده و اگرچه هیجان رانندگی پژو را ندارد اما فضای بار و کابین بیشتر، هزینه های نگهداری مناسب، تکنولوژی های زیاد و پرفورمنس کافی را به مالک اعطا می کند.

رتبه دوم: پژو ۲۰۸

پژو 208

این خودرو از هر زمان دیگری به کلیو نزدیک شده است. کابین ۲۰۸ بسیار خوب بوده و پیشرانه نیز قوی تر از رنوست. این خودرو هندلینگ بهتری دارد اما گران تر بوده و از نظر فضای کابین و بار نیز پشت سر رقیب قرار می گیرد. نقاط قوت پژو برای غلبه بر کلیو به اندازه کافی نبوده اما در کل انتخابی خوب و دینامیک است.

منبع autoexpress

برچسب هاپژو ۲۰۸ جدید رنو کلیو مقایسه خودروها هاچ بک
همرسانی نوشتار: