جنگ پیکاپ های الکتریکی، ریویان، تسلا یا هامر؟

  1. یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸ ساعت ۱۲:۰۳ (۴ سال،۵ ماه قبل)
جنگ پیکاپ‌های الکتریکی، ریویان، تسلا یا هامر؟
به گزارش فرانگر

سال ۲۰۲۱ سال پیکاپ های الکتریکی خواهد بود زیرا در این سال جی ام سی پیکاپ هامر EV را به بازار عرضه می کند و تسلا تولید سایبرتراک را آغاز می کند درحالی که زودتر از آن ها یعنی در نیمهٔ دوم سال جاری ریویان R۱T هم راهی بازار خواهد شد. هرچند فعلاً اطلاعات کمی از هامر EV میدانیم اما بد نیست به طور اجمالی آن را با دو رقیب دیگر مقایسه کنیم. بزرگ ترین ویژگی این خودرو خروجی حیرت انگیز ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۵۷۴ نیوتن متر گشتاور قوای محرکهٔ آن است که اعداد بسیار بزرگی هستند اما هنوز نمی دانیم که این تنها نسخهٔ هامر EV خواهد بود یا نسخه های ضعیف تری هم برای آن ارائه خواهد شد.

قوی ترین نسخهٔ ریویان ۷۶۰ اسب بخار قدرت و ۱۱۲۰ نیوتن متر گشتاور دارد که هرچند در برابر اعداد هامر ناچیز به نظر می رسند اما باید توجه داشت که این اعداد طبق اندازه گیری های سنتی اعلام شده اند و کل گشتاوری که R۱T به زمین منتقل می کند ۱۴ هزار نیوتن متر است. هرچند این عدد هنوز هم از هامر کمتر است اما احتمالاً گشتاور دیوانه واری که توسط جی ام سی اعلام شده هم طبق همین اندازه گیری بوده است؛ اما دو نسخهٔ ضعیف تر از R۱T هم وجود دارد که نسخهٔ پایهٔ آن ۴۰۰ اسب بخار قدرت و ۵۶۰ نیوتن متر گشتاور و نسخهٔ دوربرد ۷۰۰ اسب بخار قدرت و ۱۱۲۰ نیوتن متر گشتاور دارد. مجموع گشتاوری که نسخهٔ پایه به زمین منتقل می کند نیز ۷ هزار نیوتن متر و نسخهٔ دوربرد ۱۴ هزار نیوتن متر اعلام شده است.

جنگ پیکاپ های الکتریکی، ریویان، تسلا یا هامر؟

سایبرتراک هم مثل R۱T در سه نسخهٔ مختلف شامل تک موتورهٔ محرک عقب، دو موتورهٔ چهارچرخ محرک و سه موتورهٔ چهارچرخ محرک عرضه می شود. به گفتهٔ تسلا، بالاترین نسخهٔ سایبرتراک یعنی مدل سه موتوره در کمتر از ۲.۹ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می رسد که این یعنی می تواند هامر و ریویان (در سریع ترین نسخه) که برای این کار به ۳ ثانیه زمان نیاز دارند را مغلوب کند. از لحاظ بُرد هم به نظر می رسد سایبرتراک پیروز میدان باشد زیرا نسخهٔ سه موتورهٔ آن می تواند با هر بار شارژ بیش از ۸۰۰ کیلومتر را طی کند درحالی که این عدد در دو نسخهٔ پایین تر به ترتیب ۴۸۰ و ۴۰۰ کیلومتر است. از سوی دیگر، بُرد سه نسخهٔ R۱T هم به ترتیب بیش از ۳۷۰، ۴۸۰ و ۶۵۰ کیلومتر اعلام شده است؛ اما سؤال بزرگ در مورد بُرد هامر است که فعلاً هیچ عدد رسمی برای آن اعلام نشده اما می توان انتظار داشت که بتواند با هر بار شارژ حداقل ۵۰۰ کیلومتر را طی کند.

جنگ پیکاپ های الکتریکی، ریویان، تسلا یا هامر؟

یکی دیگر از ویژگی های نامعلوم هامر قیمت است که البته گمانه زنی هایی در مورد ۹۰ هزار دلار وجود دارد ولی هرگز نمی توان آن را قطعی دانست. در مورد سایبرتراک اما این مشکل وجود ندارد زیرا تسلا قیمت نسخهٔ پایهٔ آن را ۳۹,۹۰۰ دلار، نسخهٔ دو موتور ۴۹,۹۰۰ دلار و نسخهٔ سه موتوره را ۶۹,۹۰۰ دلار اعلام کرده است. این در حالی است که R۱T بسیار گران تر خواهد بود زیرا گفته شده قیمت نسخهٔ میانی آن از ۶۹ هزار دلار شروع می شود و در نسخهٔ بالایی به ۱۰۰ هزار دلار می رسد. البته انتظار می رود قیمت گذاری دقیق این پیکاپ اواخر امسال مشخص شود. درهرحال این فقط یک مقایسهٔ کوتاه و اجمالی بین سه پیکاپ الکتریکی آینده بود اما در این عرضه مدعیان دیگری مثل فورد F۱۵۰ الکتریکی و بولینگر B۲ هم حضور خواهند داشت و همچنین تازه واردهایی مثل کارما، فیسکر و لُردستون نیز به آن ها خواهند پیوست.

جنگ پیکاپ های الکتریکی، ریویان، تسلا یا هامر؟

منبع carscoops

برچسب هاالکتریکی پیکاپ - وانت جی ام سی ریویان
همرسانی نوشتار: