خداحافظی زودهنگام با مرسدس X کلاس شکست خورده

  1. شنبه ۱۲ بهمن ۹۸ ساعت ۱۱:۰۳ (۳ سال،۷ ماه قبل)
خداحافظی زودهنگام با مرسدس X کلاس شکست‌خورده
به گزارش فرانگر

از چند ماه پیش شایعاتی مبنی بر خاتمهٔ تولید مرسدس بنز X کلاس در اینترنت منتشر شدند و حالا مشخص شده که این شایعات کاملاً حقیقت داشته اند زیرا مرسدس تأیید کرده است که به عنوان بخشی از اقدامات کاهش هزینه های دایملر، تولید این پیکاپ در آخر ماه می در کارخانهٔ نیسان در بارسلونای اسپانیا خاتمه خواهد یافت. این خبر توسط نماینده ای از مرسدس در مصاحبه با اتو موتور اسپرت اعلام شده است.

وی دراین باره گفته است:

X کلاس از لحاظ تیراژ تولید محصول کوچکی است که فقط در برخی از بازارها مثل استرالیا و آفریقای جنوبی از اهمیت خاصی برخوردار است. مرسدس مرتباً محصولات جهانی خود را بررسی می کند تا بفهمد کدام مدل ها باید بمانند و کدام یک باید کنار بروند و حالا تصمیم گرفته است X کلاس را با اینکه محصول نسبتاً جوانی است کنار بگذارد

در برنامهٔ اولیه قرار بود X کلاس در کارخانهٔ رنو-نیسان در آرژانتین تولید شود و نیاز بازارهای آمریکای جنوبی را تأمین کند اما این برنامه در فوریهٔ سال ۲۰۱۹ لغو شد و این پیکاپ در کنار برادران ناتنی خود یعنی نیسان ناوارا و رنو آلاسکان در بارسلونا به تولید رسید زیرا به گفتهٔ مرسدس، انتظارات قیمتی خریداران آمریکای جنوبی از نظر اقتصادی مناسب نبوده است. هرچند X کلاس اشتراکات بسیار زیادی با آلاسکان و ناوارا داشت اما بسیار گران تر از آن ها بود. مرسدس بنز با تجزیه وتحلیل قیمت پایهٔ این پیکاپ ها در آلمان، قیمت پایهٔ ۴۸,۷۹۰ یورو را برای X کلاس تعیین کرد که تقریباً ۱۶ هزار یورو گران تر از ناوارا و ۴ هزار یورو بیشتر از قیمت پایهٔ آلاسکان بود.

خداحافظی زودهنگام با مرسدس X کلاس شکست خورده

این قیمت گران عامل مهمی در شکست X کلاس بود و موجب شد هرگز نتواند محصول موفق و پُرباری برای مرسدس باشد. علاوه بر این، تصمیم بر عدم عرضهٔ آن در آمریکای شمالی که بزرگ ترین بازار پیکاپ در دنیا محسوب می شود نیز بر سرنوشت آن تأثیر گذاشت. این پیکاپ آلمانی از اواخر سال ۲۰۱۷ به بازار آمد و در سال ۲۰۱۸ که اولین سال حضور کامل آن در بازار بود تنها ۱۶,۷۰۰ دستگاه در سراسر جهان فروش داشت که این عدد در سال ۲۰۱۹ به ۱۵,۳۰۰ دستگاه کاهش یافت و اوضاع را برای آن بدتر کرد. برای مقایسه، نیسان ناوارا تنها در نیمهٔ نخست سال گذشته بیش از ۶۶ هزار دستگاه فروش داشته است.

خداحافظی زودهنگام با مرسدس X کلاس شکست خورده

بنابراین X کلاس حتی تا زمان فیس لیفت میان دوره ای هم روی خط تولید دوام نیاورد. همچنین ارائهٔ یک نسخهٔ پرچم دار V۸ هم از آن در حال بررسی بود که قطعاً دیگر خبری از آن نخواهد بود. این در حالی است که هم اکنون نیز فقط مدل دیزلی V۶ این پیکاپ برای فروش ارائه می شود و مدل های چهار سیلندر X۲۵۰d و X۲۲۰d دیگر در سایت آلمان مرسدس موجود نیستند. البته هرچند تولید X کلاس تا چند ماه دیگر خاتمه خواهد یافت اما به گفتهٔ مرسدس، تقاضای فعلی برای آن تأمین می شود و همین طور گارانتی و خدمات پس از فروش آن نیز همچنان توسط مرسدس انجام می گیرد.

خداحافظی زودهنگام با مرسدس X کلاس شکست خورده

برچسب هااخبار پیکاپ - وانت لوکس مرسدس X-class
همرسانی نوشتار: