یادی از گذشته، رویارویی کامارو Z۲۸ و موستانگ GT مدل ۱۹۹۹

  1. پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸ ساعت ۱۴:۰۲ (۳ سال،۱۰ ماه قبل)
یادی از گذشته، رویارویی کامارو Z28 و موستانگ GT مدل 1999
به گزارش فرانگر

دیروز مقایسه ای بین شورلت کامارو و فورد موستانگ مدل ۲۰۱۹ را منتشر کردیم و دیدیم که این دو رقیب دیرینه در جدیدترین نسخه های خود و با جدیدترین ویژگی ها و تجهیزات چه عملکردی در برابر هم دارند. حال امروز در زمان سفر کرده و دقیقاً به بیست سال قبل یعنی سال ۱۹۹۹ رفته ایم تا ببینیم کامارو و موستانگ دو دهه پیش چه ویژگی ها و عملکردی داشته اند. همچنین کنار هم قرار دادن این دو مقایسه به خوبی نشان می دهد که این دو ماسل کار آمریکایی طی بیست سال چقدر پیشرفت کرده و بهبود یافته اند. پس با فرض اینکه هم اکنون در سال ۱۹۹۹ قرار داریم به سراغ رویارویی نسل چهارم فورد موستانگ و شورلت کامارو می رویم.

در دنیای ماشین هیچ رقابتی آمریکایی تر از نبرد کامارو و موستانگ وجود ندارد. این دو ماشین از زمانی که کامارو در سپتامبر سال ۱۹۶۶ با دو سال تأخیر نسبت به موستانگ معرفی شد، تاکنون در خیابان، پیست و درگ همواره باهم به رقابت پرداخته اند. همچنین از آن زمان تاکنون این دو ماسل کار بارها و بارها توسط نشریات خودرویی مختلف باهم مقایسه شده اند و مثل شرکت کنندگان مسابقات ورزش دانشگاهی، با گذشت سال ها تکامل یافته اند اما برخلاف ورزش های دانشگاهی، رقابت های موستانگ و کامارو به ندرت کسل کننده است. این موضوع قطعاً در مورد این رقابت صادق است زیرا طرفداران خودروهای عضلانی امروزه بیش از چهل سال گذشته هیجان زده هستند چراکه نه تنها قدرت کامارو Z۲۸ و موستانگ GT به حدود ۳۰۰ اسب بخار رسیده بلکه بین نسخه های V۶ نیز جنگ اسب بخار در جریان است.

یادی از گذشته، رویارویی کامارو Z28 و موستانگ GT مدل 1999

در حال حاضر رقابت میان این دو ماسل کار ۳۳ ساله شده اما این می تواند آخرین باری باشد که این دو رقیب به مصاف یکدیگر می روند زیرا مدل ۲۰۰۲ آخرین سال تولید محصولات کنونی پلت فرم F-Body جنرال موتورز یعنی کامارو و پونتیاک فایربرد خواهد بود و فعلاً این شرکت ساخت هیچ نسل جدیدی برای آن ها را در برنامه ندارد. درهرحال اکنون موستانگ و کامارو اینجا هستند و آنچه می خواهیم بدانیم این است که کدام یک خودروی بهتر و سریع تری است. شرکت کنندگان این نبرد کامارو Z۲۸ و موستانگ GT کاملاً مجهز و هردو مدل ۱۹۹۹ هستند. هرچند موستانگ GT و کامارو Z۲۸ قیمت پایهٔ تقریباً یکسانی دارند (۲۱,۳۹۵ دلار در برابر ۲۱,۴۰۵ دلار) اما در نمونه های مورد آزمایش، شورلت به خاطر برخورداری از پکیج تجهیزات ۱۵۹۱ دلاری که شامل مواردی مثل ریموت کنترل می شود، با قیمت ۲۴,۳۴۱ دلار حدود ۱۵۰۰ دلار از فورد ۲۲,۸۵۵ دلاری گران تر است.

یادی از گذشته، رویارویی کامارو Z28 و موستانگ GT مدل 1999

با توجه به اینکه کامارو برای مدل ۱۹۹۸ مورد فیس لیفت قرار گرفت، برای مدل ۱۹۹۹ تغییرات زیادی نداشته و تنها به روزرسانی قابل توجه آن تجهیز به دیفرانسیل لغزش محدود تورسن به صورت استاندارد است. اما داستان موستانگ مدل ۱۹۹۹ کاملاً متفاوت است زیرا برای این سال اولین فیس لیفت عمدهٔ خود را طی پنج سال گذشته تجربه کرده است. هرچند شکل کلی موستانگ همچنان آشنا به نظر می رسد اما تقریباً تمام پانل های بدنهٔ آن جدید هستند. در این فیس لیفت، ورودی های هوای جانبی بزرگ تری جلوی چرخ های عقب قرار گرفته اند (هرچند کاملاً تزئینی هستند)، دماغه با چراغ های جدید یکپارچه و جلوپنجرهٔ عریض تر کاملاً بروز شده، چراغ های عقب بزرگ تر شده و به طورکلی خطوط بدنه تیزتر شده اند. همچنین فاصلهٔ عرضی بین چرخ های عقب هم ۳۵ میلی متر بیشتر شده که چرخ ها را به لبهٔ بدنه نزدیک تر کرده است.

یادی از گذشته، رویارویی کامارو Z28 و موستانگ GT مدل 1999

اما علاوه بر این تغییرات ظاهری، حالا زیر کاپوت برجستهٔ موستانگ GT اسب های بخار بیشتری هم وجود دارد. این قدرت بیشتر، زمان شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر موستانگ GT را به ۵.۵ ثانیه رسانده اند که ۰.۶ ثانیه از GT قبلی سریع تر است. البته کامارو Z۲۸ هم به لطف فیس لیفت سال ۱۹۹۸ و افزایش قدرت، شتاب خود را با ۰.۲ ثانیه بهبود به ۵.۲ ثانیه رسانده تا همچنان سریع تر از موستانگ باشد؛ اما فورد چگونه این کار را انجام داده است؟ وقتی فورد در سال ۱۹۹۶ پیشرانهٔ ۴.۶ لیتری هشت سیلندر SOHC کنونی را جایگزین موتور ۴.۹ لیتری پوشراد قدیمی کرد چندان تحت تأثیر قرار نگرفتیم زیرا هرچند تکنولوژی پیشرفتهٔ این موتور جدید قابل تقدیر بود اما خروجی آن دقیقاً مثل موتور قبلی ۲۱۵ اسب بخار قدرت و ۳۸۶ نیوتن متر گشتاور بود.

یادی از گذشته، رویارویی کامارو Z28 و موستانگ GT مدل 1999

البته سال گذشته فورد ۱۰ اسب بخار به قدرت این موتور اضافه کرد اما هنوز هم در مقایسه با پیشرانهٔ ۳۰۵ اسب بخاری کامارو Z۲۸ کم توان به نظر می رسید. به همین دلیل، فورد برای مدل ۱۹۹۹ مسئلهٔ اسب بخار را جدی گرفته و با ایجاد تغییراتی مثل استفاده از سوپاپ های بزرگ تر و تجدیدنظر در منیفولد هوا، خروجی موتور ۴.۶ لیتری را به ۲۶۰ اسب بخار قدرت و ۴۱۰ نیوتن متر گشتاور رسانده است. همچنین با ایجاد تغییراتی در سیستم اگزوز، حالا صدای این موتور به جذاب ترین صدایی تبدیل شده که از زمان باس ۳۰۲ سال ۱۹۶۹ از یک موستانگ شنیده ایم. علاوه بر این، با تغییر ضریب محور عقب، حالا موستانگ GT می تواند در مسیرهای کوتاه نزدیک رقیب قدرتمند خود بماند.

یادی از گذشته، رویارویی کامارو Z28 و موستانگ GT مدل 1999

اما علاوه بر افزایش فاصلهٔ عرضی محور عقب موستانگ، مهندسان فورد میزان فضای نوسان فنرهای محور عقب را هم افزایش داده اند که این کار بر دو موضوع تأثیر مثبتی داشته است. اول اینکه موستانگ روی تمام مسیرها سواری کاملاً صاف و نرم تری را ارائه می کند و دوم که شگفت آور است اینکه موستانگ در آزمایش تغییر مسیر اضطراری ما بسیار خوب عمل کرد و تقریباً در عبور از بین مخروط ها ۸ کیلومتر بر ساعت سرعت بیشتری نسبت به کامارو داشت. به همین دلیل، آزمایش کنندگان رفتار موستانگ در این آزمون را بسیار ایمن و متعادل توصیف کردند درحالی که کامارو نه تنها فاقد چسبندگی کافی بوده بلکه حرکات اضافی و بیش فرمانی هم داشت؛ اما از سوی دیگر، تعریف و تمجید از هندلینگ چابک و فرمان دقیق موستانگ نیز به خاطر شکایت های متعدد از کم فرمانی آن رنگ باخت.

یادی از گذشته، رویارویی کامارو Z28 و موستانگ GT مدل 1999

نظرات در مورد صندلی های موستانگ نیز به خاطر لبه های شُل و پَدهای کوتاه منفی بود درحالی که عملکرد دسته دندهٔ گیربکس پنج سرعتهٔ دستی کمی سفت بود و آزمایش کنندگان محل قرارگیری آن را خیلی جلو دانستند. علاوه بر این، صمیمانه تقاضا داریم فورد کنترل های سیستم صوتی موستانگ را بروز کند زیرا دکمه های آن کوچک بوده و ظاهر کلی آن متعلق به ۱۰ سال پیش به نظر می رسد. از سوی دیگر اما به نظر می رسد موستانگ جادویی دارد که کامارو فاقد آن است زیرا هرچند نیمی از آزمایش کنندگان موستانگ و نیم دیگر کامارو را برتر می دانستند و همچنین برخی ظاهر حجیم و پف کرده و عضلانی موستانگ را می پسندیدند و برخی استایل کوسه مانند کامارو را دوست داشتند اما در طول آزمایش توجه مردم عادی فقط به موستانگ جلب می شد و حتی نمی خواستند در مورد کامارو چیزی بدانند که این نشان از محبوبیت ویژهٔ ماسل کار فورد دارد.

یادی از گذشته، رویارویی کامارو Z28 و موستانگ GT مدل 1999

اما بااین حال قدرت فوق العادهٔ کامارو Z۲۸ همه چیز را تغییر می دهد و افراد ناآشنا تنها کافی است حداقل دو ساعت پشت فرمان آن بنشینند تا از کشش موتور V۸ بلوک کوچک آن به وجد بیایند. البته کلمهٔ کوچک در اینجا نسبی است زیرا پیشرانهٔ ۵.۷ لیتری LS۱ کامارو که نسخهٔ تضعیف شدهٔ موتور کوروت است، در مقایسه با پیشرانه های بلوک بزرگ قدیمی جنرال موتورز کوچک محسوب می شود اما حجم آن از اکثر پیشرانه های کنونی بسیار بیشتری است. با یا بدون میل سوپاپ روی سیلندر، گرفتن خروجی بالا خصوصاً گشتاور از موتورهای بزرگ آسان تر است که این اختلاف خروجی موتور کامارو Z۲۸ با موستانگ GT را توضیح می دهد. منحنی گشتاور پیشرانهٔ کامارو مثل رودخانهٔ می سی سی پی گسترده، عمیق و صاف است که این ویژگی با گیربکس شش سرعته (در برابر پنج سرعتهٔ موستانگ) تقویت می شود.

یادی از گذشته، رویارویی کامارو Z28 و موستانگ GT مدل 1999

به همین دلیل، Z۲۸ ظرف تنها ۱۲.۶ ثانیه از صفر به سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت می رسد درحالی که موستانگ برای انجام این کار به ۲.۳ ثانیه زمان بیشتری نیاز دارد و با بالاتر رفتن سرعت همچنان بیشتر عقب می افتد؛ بنابراین هرچند موستانگ GT مدل ۱۹۹۹ به طور شگفت انگیزی سریع است اما کامارو Z۲۸ بسیار سریع تر است و پاسخ فوق العاده ای به فشردن پدال گاز می دهد؛ اما Z۲۸ در ترمزها کاملاً مغلوب موستانگ می شود درحالی که کیفیت سواری آن هم خوب نیست تا جایی که یکی از آزمایش کنندگان هندلینگ آن را ترسناک توصیف کرد. در داخل نیز صندلی های کامارو جالب نیستند و مثل موستانگ در راحتی و حمایت جانبی نقص دارند. علاوه بر این، موقعیت نشستن راننده نیز چندان خوب نیست و احساس نشستن وسط یک وان بزرگ را دارد درحالی که تشخیص محل دقیق گوشه های خودرو از صندلی راننده هم دشوار است.

یادی از گذشته، رویارویی کامارو Z28 و موستانگ GT مدل 1999

در پایان پس از انجام همهٔ آزمون ها و بررسی کامل خودروها، باید گفت هردوی این ماسل کارها در اوج بازی خود قرار دارند و تنها سه امتیاز برنده را از بازنده جدا کرد و درنهایت این کامارو است که در راند دیگری از این رقابت مداوم پیروز می شود و همچنان یکی از بهترین خودروهای پرفورمنس روی کرهٔ زمین است؛ اما موستانگ در قسمت دیگری که بسیار هم مهم است یعنی فروش برتری قاطعی دارد. درحالی که در سال ۱۹۹۸ فروش کامارو و فایربرد روی هم ۷۹,۲۶۹ دستگاه بوده، موستانگ به تنهایی ۱۴۴,۷۳۲ دستگاه فروش داشته است؛ بنابراین شاید به همین دلیل باشد که فورد هنوز برای ماسل کار خود آینده ای را متصور است یعنی چیزی که برای جنرال موتورز مبهم به نظر می رسد.

یادی از گذشته، رویارویی کامارو Z28 و موستانگ GT مدل 1999

با مروری بر این مقایسۀ متعلق به دو دهه پیش با قاطعیت می توان گفت که امروز تاریخ در رقابت میان کامارو و موستانگ دقیقاً تکرار شده است زیرا در رقابت ۲۰۱۹ که دیروز منتشر کردیم هم کامارو با اختلاف سه امتیاز پیروز شد. همچنین هم اکنون نیز مثل سال ۱۹۹۹ آیندهٔ کامارو مبهم است و مشخص نیست نسل جدیدی برای آن در کار خواهد بود یا نه اما درهرحال با اطمینان می توان گفت رقابت میان فورد موستانگ و شورلت کامارو هیچ گاه پایان نمی یابد.

مشخصات فنی

شورلت کامارو Z28

فورد موستانگ GT

پیشرانه5.7 لیتری V84.6 لیتری V8
قدرت305 اسب بخار260 اسب بخار
گشتاور455 نیوتن متر410 نیوتن متر
گیربکس6 سرعته دستی5 سرعته دستی
محور محرکعقبعقب
شتاب صفر تا 965.2 ثانیه5.5 ثانیه
شتاب صفر تا 16012.6 ثانیه14.9 ثانیه
شتاب 8 تا 96 کیلومتر5.6 ثانیه5.8 ثانیه
مسافت 400 متر13.8 ثانیه14.2 ثانیه
حداکثر سرعت255 کیلومتر/ساعت225 کیلومتر/ساعت
توقف از 110 کیلومتر55.4 متر51.8 متر
وزن خالص1560 کیلوگرم1500 کیلوگرم
توزیع وزن56 به 44 جلو/عقب56 به 44 جلو/عقب
نسبت قدرت به وزن5.1 کیلو با اسب بخار5.6 کیلو با اسب بخار
طول4,915 میلی متر4,653 میلی متر
فاصلهٔ محوری2,568 میلی متر2,573 میلی متر
مصرف سوخت11.7 لیتر ترکیبی13.0 لیتر ترکیبی
قیمت پایه21,405 دلار21,395 دلار
قیمت تست شده24,341 دلار22,855 دلار
مجموع امتیاز9289

منبع Car&Driver

برچسب هااسپرت تاریخچه شورلت کامارو فورد ماستنگ کوپه مقایسه خودروها
همرسانی نوشتار: