خودروهای هیبریدی: از هاچ بک ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)

 1. پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸ ساعت ۲۰:۰۲ (۴ سال،۶ ماه قبل)
خودروهای هیبریدی: از هاچ‌بک‌ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)
به گزارش فرانگر

تاریخچه: شاید فکر کنیم که اولین خودروی برقی (هیبریدی) نهایتاً متعلق به صد سال اخیر باشد. اما باید بدانیم که اولین خودروی هیبریدی در سال ۱۸۸۴ توسط توماس پارکر در انگلستان ساخته شد. در آن زمان او بر روی یک خودرو با موتور بنزینی ۶ سیلندر یک موتور برقی و باتری اضافه کرده بود. شاید بخاطر ثبت شرکت و درآمدزایی دست به چنین اختراعی زده باشد. اما اکنون و در این بازه زمانی وجود و ساخت خودروهای هیبریدی به یک نیاز مبدل شده است.در قدیم خودروهای هیبریدی طوری بوده اند که موتور بنزینی مانند تمامی خودروها کار می کردند و موتور برقی هم بسته به شرایط و نیاز شروع به کار می کردند (به وسیله کنترل دستی) و باتری ها در یک محفظه نگهداری می شدند.اما امروزه خودروهای بنزینی با آلایندگی هایی که از خود به جای می گذارند شرایط را بسیار سخت کرده اند به شکلی که نیاز است که موتورهای بنزینی کوچک تر و موتورهای برقی بزرگتر و پرقدرت تر شوند.

در زمان قدیم شاید شتاب و سرعت جز ضرورت ها نبوده بنابراین دو موتور به صورت جداگانه کار می کردند و نیاز به با هم کار کردن این دو موتور برای افزایش توان حس نمی شد. اما حال گاهی نیاز است که به هنگام شتاب گیری و یا عبور از مسیرهای سخت موتور برقی به کمک موتور بنزینی بیاید.

خودروهای هیبریدی: از هاچ بک ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)

اصل مطلب: اساس کار خودروهای هیبریدی امروزی تقریباً به یک شکل هستند اغلب آنها دارای یک موتور بنزینی و برقی (به صورت موتور و یا در هر چرخ یک موتور برقی) و یک باتری که گاهی در عقب خودرو نگهداری می شود و یا در کف خودرو کار گذاشته می شود.در کشورمان گاهی تعداد زیادی خودروی هیبریدی دیده ایم که بیشتر خودروهای شهری و کراس اوور هستند و آلایندگی کمی از خود به جا می گذارند مانند:

 • هیوندای سوناتا LF
 • ب ام و سری ۵ و ۷  و ب ام و i۸
 • لکسس CT
 • لکسس NX
 • تویوتا کمری
 • تویوتا C-HR
 • تویوتا پریوس

تویوتای پریوس شاید از بقیه ی رقبای خود قدیمی تر و موفق تر عمل کرده است. به طوری که از تویوتا پریوس در بیشتر آموزشکده ها و دانشگاه ها برای تدریس و آموزش خودروهای هیبریدی استفاده می شود که می توان گفت این خودرو مدل پایه در خودروهای هیبریدی می باشد.همان طور که میدانیم تویوتا در صنعت خودروهای هیبریدی سابقه درخشانی دارد و درخشش این شرکت با پریوس در ۱۹۹۷ دوچندان شد.پس از تویوتا بقیه شرکت ها از جمله شرکت های آلمانی دست به ساختن خودروهای هیبریدی زدند تا از این قافله عقب نمانند.

درادامه با برترین خودروهای هاچ بک، سدان (خانوادگی)، استیشن، اس یو وی و کراس اوور، اسپورت و نهایتاً سوپر اسپرت های سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ که از تکنولوژی هیبرید بهره می برند آشنا خواهیم شد. امروزه دنیا به این خودروها نیاز دارد و معیار انتخاب آنها میزان انتشار گاز CO۲ آن هاست.در ابتدا قبل از بررسی برترین های هیبرید در کلاس های مختلف می پردازیم به برخی از اصطلاحات هیبرید.

هیبریدها ۳ نوع هستند:PHEV, HEV و تمام برقی

 • HEV (hybrid electric vehicle): در این مدل موتور بنزینی تأمین کننده اصلی انرژی می باشد و موتور برقی به کمک موتور بنزینی در مواقع لزوم می رود.
 • PHEV(plug_in hybrid electric vehicle): در این مدل موتور برقی تأمین کننده اصلی وسیله نقلیه مورد نظر است و در مواقع لزوم مثل شتابگیری و یا استفاده از حالت هیبرید موتور بنزینی به کمک موتور برقی می شتابد.
 • مدل های EV یا تمم الکتریکی که فاقد هر نوع موتور درون سوز می باشند.

دسته اول هاچ بک:

در این لیست می پردازیم به بهترین خودروهای کوچک شهری با تکنولوژی هیبرید.

۱. تویوتا کرولا هایبرید

خودروهای هیبریدی: از هاچ بک ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)

تویوتا این خودروی سایز متوسط پنج در را با یک موتور ۲ لیتری و یک موتور برقی ارائه کرد. حال دیگر زمان وداع با اوریس و آشنایی با کرولای هیبریدی فرا رسیده است.تویوتا یکی از شرکت هایی است که اکثراً خود هیبریدهای خود را شارژ می کند و نیازی به وصل شدن به برق مستقیم نیست یعنی که موتور بنزینی و برقی در جلوی خودرو قرار می گیرند و انرژی در حین ترمز گیری و یا سرازیری هدر نمی رود و در باتری ذخیره می شود.میزان انتشار گاز co۲ این این خودرو در هر کیلومتر ۸۹ گرم می باشد.شروع قیمت تویوتا کرولای هیبریدی از ۲۳ هزار دلار می باشد.

۲. آئودی A۳ اسپرت بک ای-ترون

Audi-A3_Sportback_g-tron

آئودی A۳ پنج در سایز متوسط را بهمراه یک موتور بنزینی ۱.۴ لیتری و بهمراه یک موتور برقی که بوسیله دو منبع برقی دستکاری شده را معرفی کرد.از جمله مزایای این خودرو اکونومی خوب اوست و معایب آن این است که در حالت برقی می تواند فقط ۲۵ مایل طی کند.شروع قیمت این خودرو از ۵۰ هزار دلار می باشدهمانطور که میدانید قوانین درباره ی خودروهای هیبریدی در آلمان متفاوت است و این کشور موفق شده اس که انتشار گاز CO۲ را تا ۳۸ گرم در هر کیلومتر پایین بیاورد (بر روی کاغذ) دلیل موفقیت این کشور هم این است که شما با خرید خودروی هیبریدی در این کشور می توانید میزان قابل توجهی از پول خود را پس انداز کنید به این دلیل هم مصرف بنزین پایین می آید و مالیات سالیانه کمتری به شما تعلق خواهد گرفت.

۳.  ب ام و i۳:

خودروهای هیبریدی: از هاچ بک ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)

ب ام و i۳ یکی از اتومبیل های هیبریدی با فرمی بسیار جدید در لیست ماست.I۳ از نظر فنی یک PHEV Plug_hybrid است که بدین معناست که بر خلاف هیبریدی های دیگر که موتور بنزینی تأمین کننده اصلی انرژیست و موتور برقی کمک کننده موتور بنزینی است در i۳ موتور برقی تأمین کننده اصلی می باشد ویک موتور بزنینی کوچک کمک کننده موتور الکتریکی است.اولین کانسپت i۳ در سال ۲۰۱۴ رونمایی شد و محصول نهایی زمستان ۲۰۱۸ به بازار عرضه شد.I۳ دارای یک موتور برقی ۴۲kwh است که با کمک موتور بنزینی خود ۱۷۰ اسب بخار قدرت تولید می کند. این خودرو در حالت تماماً الکتریک ۱۸۶ مایل طی می کند و شتاب صفر تا صد آن ۷.۳ ثانیه به ثبت رسیده است و حداکثر سرعت آن ۱۵۵ کیلومتر بر ساعت می باشد.میزان انتشار گاز co۲ توسط i۳ زیر ۱۲۰ گرم در هر کیلومتر می باشد. شروع قیمت i۳ از ۴۵ هزار دلار می باشد.

۴. مینی کانتری من پلاگین

مینی کانتریمن یک کراس اوور کوچک شهری است (چهارچرخ محرک) که به عنوان یک plug_in hybrid در دسترس می باشد.بدین معناست که شما می توانید خودرو را در خانه تان شارژ کرده و هر روز با باتری کامل شارژ شده تا ۲۶ مایل را بدون انتشار ذره ای گاز گلخانه ای رانندگی کنید.قدرت مینی توسط یک موتور سه سیلندربنزینی و یک موتور برقی تأمین می شود که توانایی تولید ۲۲۴ اسب بخار می باشد و صفر تا صد را در عرض ۶.۷ ثانیه می پیماید.مینی اعلام کرده است که کانتریمن هیبرید در هر کیلومتر ۴۹ گرم گاز co۲ منتشر می کند.قیمت مینی کانتریمن هیبریدی از ۴۰ هزار دلار شروع می شود.

خودروهای هیبریدی: از هاچ بک ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)

۵. تویوتا یاریس هیبریدی

تویوتا یاریس هیبریدی یکی دیگر از خودروهای کوچک شهری است مقرون به صرفه است و تفاوت اصلی این خودرو با بقیه لیست این است که از نظر قیمت از بقیه پایین تر است.تویوتا طولانی ترین تجربه در حال توسعه در صنعت خودروهای بنزینی_برقی داراست، و ژاپنی ها هر آنچه که درباره ی فناوری ترکیبی خود شارژ خودروهای هیبریدی می دانند بر روی یاریس کوچک پیاده کرده اند و با هدر نرفتن نیروی ترمز و یا سراشیبی نیاز کمتری به شارژ از طریق برق دارد.طبق گفته ی تویوتا میزان انتشار گاز CO۲ تویوتا یاریس ۸۴ گرم در هر کیلومتر می باشد.قیمت یاریس از ۱۶ هزار دلار شروع می شود.

خودروهای هیبریدی: از هاچ بک ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)

۶.فولکس واگن گلف GTE

فولوکس واگن gte یک هاچ بک سایز متفاوت دوست داشتنی است که به کمک یک موتور ۱.۴ لیتری و یک موتور برقی کوچک ۲۰۴ اسب بخار قدرت تولید می کند.برای استفاده از آن باید خودرو را هر روز شارژ کنید در غیر این صورت موتور و باتری های سنگین تنها بار خودروی شما هستند.gte نسل هیبرید خانواده گلف می باشد.این خودرو در حالت فول شارژ تا ۳۱ مایل مسافت را می پیماید.گلف هیبرید در هر کیلومتر ۱۴۳ گرم گاز co۲ منتشر می کند.شروع قیمت GTE از ۴۰ هزار دلار می باشد.

خودروهای هیبریدی: از هاچ بک ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)

دسته دوم سدان ها:

خودروهایی چهار درب با سایز بزرگ و طول و عرضی بیشتر از خودروهای هاچ بک و کوچک تر از استیشن، خودروهایی با چهارصندلی برای راننده و مسافران و فضای بار بزرگ مناسب برای خانواده و مسافرت های طولانی. اکنون نگاهی می اندازیم به برترین خودروهای سدان که از تکنولوژی هیبرید استفاده می کنند.

۱.ب ام و ۳۳۰e

خودروهای هیبریدی: از هاچ بک ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)

یک سدان از نژادی اصیل و کلاسیک، این خودرو با یک موتور چهارسیلندر دولی تری و یک موتور الکتریکی به قدرت ۸۷ اسب بخار در مجموع قادر به تولید ۲۵۲ اسب بخار می باشد. واین قدرت در حالت Battery depleting به ۲۹۲ اسب بخار می رسد۳۳۰e در حالت الکتریک و خاموش بودن موتور بنزینی قادر به طی کردن ۳۵ مایل می باشد این سدان خانوادگی در عرض ۵.۲ ثانیه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر بر ساعت می رسد.برخی دیگر از جذابیت های این سدان این است که صاحب خود را از پرداخت برخی از مالیات ها معاف می کندمیزان انتشار گاز co۲ این خودرو در هر یک کیلومتر حرکت خود ۳۸ گرم می باشد و شروع قیمت آن از ۴۲ هزار دلار است.

۲.ب ام و ۵۳۰e

خودروهای هیبریدی: از هاچ بک ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)

این خودرو هم مانند سری سه هیبرید یک سدان چهار درب می باشد که به صورت هیبرید در دسترس می باشد و فرق هایی با سری سه دارد یکی از این فرق ها این است که سری سه بزرگ تر است و دارای فضای بار بیشتری است.در این سدان کفپوش خودرو از مدل بنزینی بلندتر است، دلیل آن هم باتری های بزرگ هستند که در کف خودرو جاگذاری شده اند تا فضای کمتری از خودرو را اشغال کند۵۳۰e دارای یک موتور بنزینی دو لیتری چهار سیلندر توئین توربو و یک موتور برقی ۱۱۱ اسب بخاری است که هر دو موتور در مجموع قادر به تولید ۲۴۸ اسب بخار می باشند و نیرو را به هر چهار چرخ منتقل می کند. با وجود اتاق بسیار سنگین صفر تا صد را در عرض ۵.۸ ثانیه پر می کند، برد برقی سری پنج هیبرید ۱۵ مایل است و حداکثر سرعت در حالت برقی ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت است.این خودرو در هر کیلومتر ۳۶ گرم گاز co۲ منتشر می کند و شروع قیمت این خودرو از ۵۶ هزار دلار می باشد که مناسب یک مدیر موفق که خانواده ای چهار نفره دارد می باشد.

۳. فورد موندئو هیبرید:

خودروهای هیبریدی: از هاچ بک ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)

یکی از خانوادگی ترین خودروها با تکنولوژی هیبرید، هم اکنون در دسترس عموم برای خیر است.یک موتور دو لیتری چهار سیلندر و یک موتور برقی وظیفه تولید ۱۹۰ اسب بخار را برای فورد Mondeno به دوش می کشند. این سدان خانوادگی برای اینکه از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر بر ساعت برسد به ۹.۲ ثانیه زمان نیاز دارد (البته که کند است).گویا ساخت یک خودروی هیبرید برای شرکتی که به ساخت خودروهایی با حجم موتور و تعداد سیلندرهای زیاد عادت داشته است سخت بوده.به همین دلیل این خودرو در هر کیلومتر ۱۰۸ گرم گاز co۲ انتشار می دهد که برای یک سدان هیبریدی کمی زیاد است.قیمت Ford Mondeno از ۳۰ هزار دلار شروع می شود.

۴. هیوندای آیونیک هیبرید

2017 IONIQ Plug-In Hybrid

هیوندای و کره جنوبی هم از این غافله عقب نمانده اند و با نیازهای مردم و دنیا پیشرفت کرده اند.آیونیک در سه مدل عرضه می شود، مدل HEV,PHEV و تمام برقی.این خودرو اتاقی کوچکتر از تویوتا پریوس دارد اما مناسب خانواده و سفرهای کوتاه می باشد.یک موتور ۱.۶ لیتری GDI و یک موتور برقی و باتری، این خودرو به لطف باتری بزرگش توانایی پیمودن ۳۰ مایل را در حالت برقی دارد و هنگامی که باتری خالی می شود نیازی به نگرانی نیست چون موتور بنزینی قادر به شارژ باتری می باشد.آینیک در هر کیلومتر ۸۴ گرم گاز co۲ منتشر می کند.شروع قیمت همچنین از ۲۵ هزار دلار می باشد.

۵. تویوتا پریوس

خودروهای هیبریدی: از هاچ بک ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)

در واقع می توان به عنوان پدر خودروهای هیبرید از پریوس یاد کرد. اصلی ترین و بهترین در کلاس خود.در واقع مدل پایه خودروهای هیبرید است به همین دلیل در بسیاری از مراکز آموزشی و دانشگاه ها برای آموزش های پایه تکنولوژی هیبرید از پریوس استفاده می کنند.پریوس یک PHEV با هوش است. همچنین در دو مدل HEV,PHEV عرضه می شود.به کمک یک موتور ۱.۸ لیتری و یک موتور برقی که به کمک گیربکس اتوماتیک CVT نیرو را به چرخ های جلو منتقل می کند و دو موتور به کمک یکدیگر قادر به تولید ۱۲۱ اسب بخار قدرت هستند.پریوس در هر کیلومتر ۲۸ گرم گاز co۲ منتشر می کند.در واقع با وجود این آمار به همان ادعای تویوتا خواهیم رسید که میگویند؛ پریوس از یک گوسفند هم کمتر به طبیعت آسیب می رساند!!در آخر این شاهکار ژاپن را می توانید با ۲۵ هزار دلار خریداری کنید که این قیمت تا ۳۵ هزار دلار ادامه دارد.

۶. فولکس واگن پاسات GTE

خودروهای هیبریدی: از هاچ بک ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)

این شرکت پس از آبروریزی اش درباره ی تقلب در مورد اعلام میزان آلایندگی خودروهای خود، در تولید خودروهای هیبرید ناامید نشد و به کار خود ادامه داد.پاسات یک Plug_in است، خودروی چهار درب خانوادگی که در حالت تمام برقی توانایی پیمودن ۳۴ مایل را دارد. می تواند در این حالت به سرعت ۱۴۰ کیلومتربرساعت برسد.وظیفه ی تولید قدرت بر عهده یک موتور ۱.۴ لیتری چهار سیلندر و یک موتور برقی ۱۳kw/h می باشد که ۱۷۴ اسب بخارقدرت تولید می کنند و می تواند از حالت سکون در ۷.۶ ثانیه به سرعت صد کیلومتربرساعت برسد و حداکثر سرعت پاسات ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت است.پاسات در هر کیلومتر ۳۹ گرم گاز co۲ منتشر می کند و قیمت این سدان خانوادگی از ۵۰ هزار دلار شروع می شود.

۷. پورشه پانامرا هیبرید:

خودروهای هیبریدی: از هاچ بک ها تا سوپراسپرت (قسمت اول)

پورشه پانامرا همیشه جزء خودروهای خانوادگی نسبتاً لوکس بوده است و شرکت مورشه موفق شده که پانامرا با تکنولوژی هیبرید را هم عرضه کند.پانامرا هیبرید یک سدان خانوادگی نسبتاً لوکس است که دارای یک موتور ۴ لیتری ۸ سیلندر و یک موتور برقی ۱۴.۱kwh/h به قدرت ۱۳۶ اسب بخار می باشد و قدرت این خودرو با هر دو موتور به ۶۸۰ اسب بخار می رسد.پانامرا هیبرید در حالت تمام برقی می تواند ۳۱ مایل را طی کند و به سرعت ۱۴۵ کیلومتر بر ساعت هم برسد.صفر تا صد پانامرا در حالت تمام برقی ۵.۷ ثانیه و در حالت هیبرید به ۴.۴ ثانیه می رسد.در هر کیلومتر ۶۰ گرم گاز co۲ منتشر می کند و برای داشتن این خودروی لوکس خانوادگی حداقل باید ۱۰۰ هزار دلار پرداخت نمیایید که بسته به مدل های مختلف قیمت آن افزایش می یابد.

جمع آوری کننده اطلاعات و نویسنده: صابر عامری

برچسب هاتاریخچه هیبریدی
همرسانی نوشتار: