واقعیت هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!

 1. چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸ ساعت ۱۸:۰۲ (۴ سال،۶ ماه قبل)
واقعیت‌هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!
به گزارش فرانگر

در سال ۱۹۶۴، لی لاکوکا یکی از تاریخی ترین محصولات دنیا یعنی فورد موستانگ را در نمایشگاه نیویورک رونمایی کرد. هم اینک و ۵۶ سال پس از آن لحظه تاریخی، موستانگ هنوز هم قلب تپنده ی فورد است. موستانگ فراز و نشیب های زیادی را در طول این سال ها تجربه کرده که از جمله آن ها می توان به بحران سوخت دهه ۷۰ میلادی و نزدیک شدن به طراحی دیفرانسیل جلو اشاره کرد.

جدیدترین نسل های این خودرو تکامل زیادی را تجربه کرده اند. موستانگ هنوز هم به ریشه های خود به عنوان یک خودروی عضلانی پایبند بوده و درعین حال به یک خودروی اسپورت کلاس جهانی تبدیل شده است. استفاده از سیستم تعلیق عقب مستقل تنها آغاز فرایند تبدیل شدن موستانگ از یک خودروی عضلانی سنتی به یک خودروی اسپورت کامل بوده است.

سابقه ی ۵۶ ساله یک خودرو به معنی وجود حقایق ناگفتنی و جذاب زیادی درباره آن است. در این نوشتار ما ۱۲ حقیقت جذاب درباره موستانگ افسانه ای را گردآوری کرده ایم و که خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود. با ما همراه باشید!

 • چراغ راهنمای متوالی

واقعیت هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!

چراغ های راهنمای متوالی با تاریخچه موستانگ در هم آمیخته اما خب این ویژگی تا سال ۲۰۱۰ جزو ویژگی های ثابت موستانگ نبوده است. اولین موستانگ هایی که از این چراغ های راهنما استفاده می کردند شلبی GT۳۵۰ و GT۵۰۰ مدل ۱۹۶۸ بودند. البته دلیل این کار استفاده شلبی از چراغ های عقب فورد تاندربرد بود. چراغ های متوالی همچنین در مرکوری کوگار هم بکار رفته اما تا پیش از سال ۲۰۱۰ تنها ۸۲۰۱ دستگاه موستانگ با این نوع چراغ ها تولید شده بود.

 • موستانگ های ۴ سیلندر، قدیمی تر از آنچه که فکر می کنید!

واقعیت هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!

استفاده از پیشرانه های کم حجم تر به روندی معمول در دنیای کنونی تبدیل شده و موستانگ ۴ سیلندر نیز واقعیت نسبتاً تلخ این روزهاست؛ اما این نسل دوم موستانگ ۱۹۷۴ بود که از پیشرانه های ۴ سیلندر استفاده کرده بود. پیشرانه ۲.۳ لیتری این خودرو با پینتو مشترک و تنها آپشن برای این خودرو نیروگاه ۶ سیلندر بود. موستانگ نسل دوم بخش تاریک مربوط به تاریخ موستانگ است.

اولین موستانگ توربوی تاریخ از نوع فاکس بادی بود. قدرت این خودرو از ۱۱۸ تا ۱۳۲ اسب بخار متغیر بود که قدرت نزدیکی به خروجی پیشرانه ۸ سیلندر ۵ لیتری ۱۵۰ اسب بخاری داشت.

 • ضعیف ترین موستانگ تاریخ

واقعیت هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!

صحبت از موستانگ نسل دوم شد و باید گفت پیشرانه ۴ سیلندر این خودرو در سال ۱۹۷۵ تنها ۸۷ اسب بخار قدرت تولید می کرد. البته نیمه پر لیوان این بود که موستانگ نسل دوم در پاسخ به انتقادات مشتریان از ابعاد بسیار بزرگش به خودرویی نسبتاً کوچک تر تبدیل شد. متأسفانه عرضه این خودرو با بحران سوخت دهه ۷۰ مصادف شد و کم حجم شدن پیشرانه ها سرعت بیشتری به خود گرفت. موستانگ موردبحث با همان پلتفرم فورد پینتو عرضه شد و اگرچه فروش خوبی را تجربه کرد اما از نظر پرفورمنس لنگ می زد. در سال ۱۹۷۵ پیشرانه ۸ سیلندر دوباره ظاهر شد اما باید پذیرفت نسل دوم موستانگ لحظات خوبی را برای این برند رقم نزده است.

 • اولین موستانگ ۸ سیلندر ۵ لیتری

واقعیت هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!

موستانگ ۵ لیتری در دهه ۸۰ شناخته تر شد اما برای اولین بار در سال ۱۹۶۸ پدیدار گشت. اگرچه پیشرانه های Boss ۳۰۲ موستانگ قدرت زیادی داشتند اما نمونه استاندارد این خودرو تنها ۲۲۰ اسب بخار قدرت تولید می کرد. دیگر گزینه خریداران در آن زمان شلبی GT۳۵۰ ۱۹۶۸ بود که از کاربراتور بزرگ تر هالی و ورودی آلومینیومی استفاده می کرد که قدرت پیشرانه را به ۲۵۰ اسب بخار رسانده بود.

 • پرحجم ترین پیشرانه در موستانگ تولیدی

واقعیت هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!

پرحجم ترین پیشرانه بکار رفته در موستانگ تولیدی از نوع ۷ لیتری بوده است. Boss ۴۲۹ پیشرانه موردنیاز قوانین نسکار بود و تا پایان دهه ۶۰ میلادی تعداد ۱۵۰۰ دستگاه موستانگ با این پیشرانه تولید شد. نیروگاه یاد شده قدرت ۳۷۵ اسب بخاری تولید می کرد که برای آن زمان بسیار زیاد بوده است. فورد در سال ۱۹۷۱ از پیشرانه ۷ لیتری مدل های تورینو که قدرت ۳۷۰ اسبی داشتند استفاده کرد. نسخه ارتقا یافته آن نیز همان قدرت ۳۷۵ اسبی پیشرانه Boss را داشت.

 • بد فروش ترین موستانگ تاریخ

واقعیت هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!

حتی موستانگ نسل دوم در تاریک ترین روزگار خود نیز فروش خوبی داشت. البته در سال ۲۰۰۹ بود که موستانگ تنها به تعداد ۴۶۶۱۹ دستگاه فروخته شد. دلیل آن نیز عرضه موستانگ جدید با استایل رترو و هندلینگ آن بود. موستانگ به روز شده به اندازه شورولت کاماروی رترو موفق نشد و فروش کامارو حدود ۴۰ درصد بیشتر از موستانگ بود. موستانگ در آن زمان ضریب درگ بهتری داشت و از فنرها و دامپرهای جدیدی استفاده می کرد؛ اما موستانگ در سال ۲۰۱۱ بود که از قوای محرکه ارتقا یافته سود برد.

 • اولین موستانگ سوپرشارژردار

واقعیت هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!

اولین موستانگ سوپرشارژردار در سال ۱۹۶۶ تولید شد که این کار نتیجه تلاش های کارول شلبی در تولید ۱۱ دستگاه GT۳۵۰ فست بک با سوپرشارژر پاکستون بود. شلبی ادعا می کرد این کار باعث افزایش ۴۶ درصدی قدرت پیشرانه شده و خروجی آن را از ۲۷۱ به ۳۹۵ اسب بخار رسانده بود. شلبی به دنبال تولید مدل سوپرشارژردار خاص از GT۳۵۰ بود اما این سوپرشارژر را به عنوان آپشنی ۶۷۰ دلاری در اختیار مشتریان گذاشت.

 • اولین موستانگ کبرا R

واقعیت هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!

این خودرو یکی از کلکسیونی ترین موستانگ های تاریخ بوده و یکی از آن ها در حراجی سال پیش برت جکسون به قیمت ۱۳۲ هزار دلار فروخته شد. کبرا R یک موستانگ با مشخصات مسابقه ای بود که تنها با رنگ قرمز و بدون سیستم تهویه مطبوع و سیستم صوتی عرضه شد. البته ترمزها، رادیاتورها، فرمان و رینگ ها ارتقا یافته و قیمت خودرو را به ۲۶۶۹۲ دلار رسانده بودند. کبرا R فاکس بادی تنها به عنوان مدل سال ۱۹۹۳ و با تیراژ ۱۰۷ دستگاه تولید شد.

 • نام موستانگ در ابتدا از روی یک اسب انتخاب نشده بود

واقعیت هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!

اسامی زیادی برای موستانگ انتخاب شده بود و حتی خود نام موستانگ در ابتدا رد شده بود. طراح موستانگ می گوید نام این خودرو را به جنگنده P-۵۱ جنگ جهانی دوم ارتباط داده بود. این نام رد شد اما طراح دوباره همان را انتخاب کرد. این بار او گفت نام موستانگ را از روی یک اسب برداشته است. اینجا بود که مقامات فورد ایده ی طراح را درست دانسته و نام موستانگ در نهایت انتخاب شد.

 • موستانگ در سال ۱۹۶۴ فروخته نشده است

واقعیت هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!

موضوع این نیست که شما دراین باره چه فکر می کنید زیرا چیزی به عنوان موستانگ ۱۹۶۴.۵ وجود نداشته است. ما حتی با برخی از مقامات رده بالای فورد که چندین دهه با موستانگ زندگی کرده اند صحبت کردیم و آن ها نیز همین موضوع را تائید کردند. موستانگ شماره ۱ با شماره VIN ۱۹۶۵ کارخانه را ترک کرده است. موضوع عجیب اینکه قرار بود این خودرو توسط خود فورد نگه داشته شود اما کمپانی به صورت تصادفی اولین فورد را به یک کانادایی با نام استنلی تاکر فروخت.

فاصله بین شماره VIN ها که بین ژوئن تا جولای سال ۱۹۶۴ اتفاق افتاده باعث شد افراد موستانگ را به مدل های ۱۹۶۴.۵ و ۱۹۶۵ تقسیم کنند. این کار به خاطر تغییر ژنراتور به آلترناتور در پیشرانه ها بود. تغییرات دیگری هم رخ داد اما حقیقت تغییر نکرد: تمامی موستانگ های اولیه دارای شماره بدنه و شاسی ۱۹۶۵ هستند و چیزی به نام موستانگ ۱۹۶۴.۵ وجود ندارد.

 • اولین موستانگ با قدرت فراتر از ۵۰۰ اسب بخار

واقعیت هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!

اولین موستانگ ۵۰۰ اسبی چندین سال پیش از موستانگ ۴۰۰ اسبی ظاهر شده است. در سال ۲۰۰۷ بود که شلبی GT۵۰۰ با پیشرانه ۸ سیلندر ۵.۴ لیتری ۵۰۰ اسبی ظاهر شد. این خودرو تا آن زمان عنوان سریع ترین و قوی ترین موستانگ تاریخ را یدک می کشید. در سال ۲۰۱۱ بود که موستانگ GT با پیشرانه کایوت ۴۱۲ اسبی توجهات را به خود جلب نمود.

 • اولین موستانگ با قدرت فراتر از ۷۰۰ اسب بخار

واقعیت هایی درباره فورد موستانگ که باید بدانید!

داج چلنجر کابین پر سر و صداتر و سطح پایین تری در مقایسه با موستانگ دارد اما از نظر قدرت کاملاً دست برتر را داشته است. چلنجر هلکت با قدرت ۷۰۷ اسبی تمامی نگاه ها را به خود جلب کرد و اخیراً نیز مدل Redeye با قدرت ۷۹۷ اسبی معرفی شد؛ اما ورود شلبی GT۵۰۰ ۲۰۲۰ به بازار معادلات را تغییر داد. این خودرو قدرت ۷۶۰ اسبی داشته و از یک گیربکس ۷ سرعته دوکلاچه اتوماتیک سود می برد.

منبع carbuzz

برچسب هاتاریخچه فورد ماستنگ
همرسانی نوشتار: