بررسی تویوتا GT۸۶ کارکرده، خوش دست و مقرون به صرفه

  1. یکشنبه ۲۲ دی ۹۸ ساعت ۱۹:۰۳ (۳ سال،۱۰ ماه قبل)
بررسی تویوتا GT86 کارکرده، خوش‌دست و مقرون به صرفه
به گزارش فرانگر

از زمانی که تویوتا در اواسط دهه ۶۰ میلادی وارد بازار بریتانیا شده همه آن را به خاطر تولید خودروهای خانوادگی با ارزش که روی فضای کابین و بار زیاد و قابلیت اطمینان بالا تمرکز دارد می شناسند. البته افراد زیادی معتقدند که محصولات تویوتا خیلی برای لذت رانندگی طراحی نشده اند. این در حالی است که در سالیان اخیر چند نسل از سلیکا، سوپرا و… تولید شده است.

خودروی دیفرانسیل عقب و ارزان قیمت GT۸۶ که به کشور ما نیز وارد شد جایگزین معنوی سلیکا بوده و در کنار آن کرولا GT نیز وجود داشته است. خب پس وقتی تویوتا با هم وطن خود یعنی سوبارو برای تولید یک خودروی اسپورت لذت بخش همکاری کرد به هدف خود دست یافت. GT۸۶ ثابت کرد شما برای هیجان رانندگی نیازی به قدرت زیاد پیشرانه ندارید.

بررسی تویوتا GT86 کارکرده، خوش دست و مقرون به صرفه

در این مقاله به دنبال بررسی تخصصی تویوتا GT۸۶ کارکرده هستیم.

  • تویوتا GT۸۶ (سال ۲۰۱۲ تاکنون)

یک کوپه اسپورت ژاپنی که ترکیب بسیار خوبی از پرفورمنس و فضای کابین را فراهم کرده است.

تاریخچه

اولین نمونه های این خودرو در سال ۲۰۱۲ وارد بازار بریتانیا شدند. تنها یک تریم در دسترس بود و همه ی آن ها از پیشرانه ۴ سیلندر تخت ۲ لیتری بنزینی با قدرت ۱۹۷ اسب بخار استفاده می کردند. دو نوع گیربکس ۶ سرعته دستی یا اتوماتیک نیز قابل انتخاب بود. در سال ۲۰۱۴ شاهد فیس لیفت GT۸۶ بودیم که باعث شد مدل سفارشی پریمو ادیشن با رنگ زرد متالیک تولید شود. همچنین یک کیت بدنه جدید نیز قابل انتخاب بود. این خودرو همچنین به صورت استاندارد از پایش باد لاستیک ها سود می برد.

بررسی تویوتا GT86 کارکرده، خوش دست و مقرون به صرفه

در جولای ۲۰۱۵ پیشرانه با قوانین یورو ۶ هماهنگ شد و زیر خودرو نیز رینگ های ۱۸ اینچی بکار رفت. مدل سفارشی بلانکوی جدید با رنگ خاص بدنه و صندلی های چرمی نیز وارد این خانواده شدند. در اکتبر سال ۲۰۱۷ بود که تویوتا GT۸۶ دوباره روانه اتاق عمل شد تا تغییرات بیشتری را تجربه کند. سیستم تعلیق بازنگری شده و آئرودینامیک بهتر تنها بخشی از تغییرات این خودرو بودند. مدل پرچم دار GT۸۶ Pro نیز از تریم چرم و آلکانترای زیادی بهره می برد.

بررسی تویوتا GT86 کارکرده، خوش دست و مقرون به صرفه

بخشی از لذت رانندگی با این خودرو به تعویض دنده های دقیق آن مربوط می شود بنابراین اگرچه گیربکس اتوماتیک خودرو عملکرد خوبی دارد اما اکثر خریداران نسخه دستی را انتخاب می کنند.

بررسی تویوتا GT86 کارکرده، خوش دست و مقرون به صرفه

GT۸۶ استاندارد با سیستم تهویه مطبوع خودکار، صندلی های اسپورت، چراغ های جلوی زنون، آینه های برقی، رینگ های ۱۷ اینچی و… عرضه می شود. این خودرو به صورت سفارشی می تواند به ناوبری، صندلی های گرم شونده و چرمی و… مجهز شود. البته در برخی از نسخه های سفارشی GT۸۶ این موارد به صورت استاندارد وجود دارد. دیگر آپشن با ارزش این خودروی ژاپنی سیستم صوتی JBL با ۹ بلندگو است.

  • رقبای تویوتا GT۸۶

رقیب یا در واقع پسرعموی این تویوتا همان سوبارو BRZ است که در واقع یک خودرو با دو نشان متفاوت می باشند. سوبارو به تعداد کمتری در خیابان ها دیده می شود.

آئودی TT یک خودروی اسپورت لذت بخش است که در برخی نسخه ها از سیستم فرمان پذیری تمام چرخ ها سود می برد. این خودرو سواری خوبی داشته هرچند به اندازه تویوتا درگیر کننده نیست ولی شما می توانید آن را به صورت کوپه یا رودستر بخرید. پیشرانه های بنزینی و دیزلی و گیربکس های اتوماتیک و دستی نیز برای TT ارائه شده اند.

فولکس واگن شیروکو نیز با پیشرانه ها و گیربکس های متنوعی در دسترس بوده اما آن هم به اندازه تویوتا هیجان انگیز نیست. نیسان ۳۷۰Z دیگر رقیب تویوتاست که پیشرانه ۶ سیلندر داشته و خودرویی دیفرانسیل عقب است اما مصرف سوخت آن بالاست.

  • نکات مهم در هنگام خرید تویوتا GT۸۶ کارکرده

گیربکس: انتخاب دنده دو گیربکس دستی می تواند فرایندی عجیب و زمان بر باشد مخصوصاً وقتی روغن گیربکس هنوز گرم نشده باشد این موضوع زمان بیشتری را به خود اختصاص خواهد داد.

سیستم برقی: چندین مالک GT۸۶ مشکلاتی با باتری خودرو داشته اند که دلیل آن نیز صندلی های گرم شونده با مصرف برق بالا بوده است.

ترمزها: در هنگام خرید این خودرو به صدای ترمزها دقت کنید زیرا ماهیت GT۸۶ به گونه ای است که مالکان استفاده بیشتری از ترمزها می کنند.

صندلی ها: بالشتک های صندلی GT۸۶ به آن اندازه ای که فکر می کنید بادوام نیستند. احتمال استهلاک آن ها در کارکرد کمتر از ۳۰ هزار کیلومتر وجود دارد بنابراین به این بخش نیز دقت کنید.

کابین: GT۸۶ در عین اینکه خودروی هیجان انگیزی است از کابینی نسبتاً جادار سود می برد زیرا اگرچه صندلی های عقب آن مخصوص کودکان هستند اما پشت آن فضای ۲۳۷ لیتری برای جا دادن وسایل وجود دارد. طراحی کابین از مد افتاده به نظر رسیده و برخی متریال ارزان قیمت هم در آن وجود دارند اما صندلی ها حمایت خوبی از بدن به عمل می آورند. تجهیزات ضروری هم در کابین وجود دارند.

قیمت: هم اکنون می توان یک تویوتا GT۸۶ تقریباً مشابه صفرکیلومتر را با قیمت بین ۱۲۹۹۵ تا ۲۶۹۹۱ پوند خریداری کرد.

  • هزینه های نگهداری

تمامی GT۸۶ ها باید هر ۱۲ ماه یا ۱۶ هزار کیلومتر سرویس شوند. این سرویس ها به دو دسته کوچک و بزرگ تقسیم شده و هر یک هزینه ی ۲۵۰ و ۳۹۵ پوندی دارند. سرویس بزرگ این خودرو شامل تعویض روغن ترمز هم هست زیرا این کار باید هر دو سال یا ۳۲ هزار کیلومتر صورت گیرد. مایع خنک کننده نیز باید پس از ۱۶۰ هزار کیلومتر یا ۱۰ سال تعویض شود.

بررسی تویوتا GT86 کارکرده، خوش دست و مقرون به صرفه

هزینه ی این موارد در سرویس بزرگ حساب شده و به خاطر اینکه خودرو دارای زنجیر تایم است بنابراین نیازی به تعویض آن نیست که این امر به کاهش هزینه ها کمک می کند.

  • فراخوان ها

این خودرو دو فراخوان داشته است. در اکتبر ۲۰۱۶ تعداد ۴۵۵۶ دستگاه GT۸۶ تولید شده بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ به خاطر فرمان هیدرولیک فراخوان شدند. در سال ۲۰۱۹ نیز تعداد ۳۵۰۵ دستگاه از این کوپه اسپورت به خاطر سوپاپ ها و آسیب احتمالی پیشرانه به نمایندگی ها فراخوان شدند.

  • میزان رضایت مالکان

این خودرو در نظرسنجی درایور پاور اتو اکسپرس حضور نداشته اما تویوتا در سال ۲۰۱۹ در رتبه دهم خودروسازان قرار گرفت. مالکان هندلینگ، انحصاری بودن، قابلیت اعتماد، فضای کابین و ارزش این خودرو را دوست داشته و به نقطه ضعف خاصی درباره GT۸۶ اشاره نکرده اند.

بررسی تویوتا GT86 کارکرده، خوش دست و مقرون به صرفه

GT۸۶ از همان زمان عرضه به خاطر هندلینگ بسیار خوب خود تحسین شد اما این تنها بخشی از جذابیت های محصول تویوتا بود. اگرچه بسیاری از خریداران به میزان اطمینان، قیمت و فضای کابین یک خودرو اعتراض دارند اما این موارد درباره تویوتا صدق نمی کنند. GT۸۶ فروش بسیار بالایی نداشته و مالکان نیز کمتر به دنبال فروش آن هستند بنابراین نمی توان آن را به صورت زیاد در بازار دید؛ اما وقتی بتوانید نسخه ای سالم و تمیز از آن را پیدا کنید قطعاً از GT۸۶ راضی خواهید بود.

بررسی تویوتا GT86 کارکرده، خوش دست و مقرون به صرفه

بررسی تویوتا GT86 کارکرده، خوش دست و مقرون به صرفه

بررسی تویوتا GT86 کارکرده، خوش دست و مقرون به صرفه

بررسی تویوتا GT86 کارکرده، خوش دست و مقرون به صرفه

منبع autoexpress

برچسب هااسپرت بررسی فنی و تخصصی تویوتا GT-۸۶ کوپه
همرسانی نوشتار: