بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری ۸۱۲ سوپرفست

  1. پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸ ساعت ۲۰:۰۳ (۴ سال،۵ ماه قبل)
بررسی و مقایسهٔ آستون‌مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست
به گزارش فرانگر

علی صفرپور: تصور کنید که از کودکی با خودروهای فراری بسیار سروکار داشته اید… به گونه ای که مثلاً کسی از اقوام شما مالک یک فراری دیتونا بود یا در گاراژ ماشین پدر یکی از دوستان دورهٔ دبیرستان شما یک فراری ۵۵۰ مارانلو پارک شده بود؛ اگر این مورد حقیقت داشت هم اکنون باید حداقل مالک یک دستگاه پورتوفینو می بودید. کسی می شدید که تمام زیروبم فراری ها را می دانست و با هویت و کاراکتر آن ها آشنایی داشت؛ کسی بودید که با تمام وجود خود دربارهٔ غرش های سلطنت طلبانهٔ فراری ۴۵۸ اسپشیاله صحبت می کرد و… .

پس اگر به شما سوییچ یک دستگاه فراری ۸۱۲ سوپرفست را بدهند، شما با نگاهی آرام و مطمئن و درحالی که اعتمادبه نفس خاصی در خود دارید سوییچ را تحویل می گیرید و می گویید: «برای انفجار آماده شین!» به همراه یک سری از پیش بینی ها و تصورهای ذهنی متعدد وارد ۸۱۲ می شوید و آن را روشن می کنید. پا را بر روی گاز می فشارید و بلافاصله به دندهٔ ۲ می روید… همین طور دندهٔ ۳ و ۴ و ۵… . آنجاست که متوجه می شوید که از این فرزند جدید مارانللو هیچ چیز نمی دانید! فراری ۸۱۲ سوپرفست با بهره مندی از موتور F۱۴۰ GA ۶.۵ لیتری V۱۲ خود واقعاً شخصیت جدیدی دارد. شخصیتی شوکه کننده… .

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

نکته جالب توجه و هیجان انگیز این است که پس بارها سواری و راندن، ۸۱۲ همچنان می تواند موجب شگفتی شما شود. ۸۱۲ بسیار سرکش است… کاراکتری وحشی دارد و آن قدر در پاسخ گویی به خواسته شما مصمم و سریع است که این حس را القا می کند که انگار سوار خودرویی غیرمجاز شده اید! از خود خواهید پرسید: «چگونه ممکن است چنین هیولایی در جاده ها امکان تردد داشته باشد…!» به لطف خدا حداقل الآن این خودرو مجوز تردد کامل دارد. موتور V۱۲ آن نه تنها می تواند ۷۸۸.۵ اسب بخار تولید کند بلکه دارای استاندارد یورو ۶ نیز هست. دوباره جملهٔ پیشین را بخوانید… خودرویی با حدود ۸۰۰ اسب بخار قدرت برای جاده! احتمالاً با خود می گویید که این موتور برای مسابقات عالی و بی نقص خواهد بود… اما مهندسان فراری برای کلاس خودرویی GTE در مسابقات لمانز از قدرت این موتور چیزی حدود ۳۰۰ اسب بخار کاسته اند!

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

بیایید به این مسئله توجه کنیم که چطور ۸۱۲ سوپرفست آن مقدار قدرت را در لحظه ای رام می کند. در ابتدا بیایید نگاهی به رقبای نه چندان قدرتمندش بیندازیم. آن رقبا چطور می خواهند موتوری ۶.۵ لیتری V۱۲ را که تا دور ۸۹۰۰ rpm پیش می رود و به ازای هر لیتر ۱۲۰ اسب بخار تولید می کند به چالش بکشند؟! جواب این است: «با توربو 😊». دو توربو که آن ها را با یک موتور V۱۲ به حجم ۵.۲ لیتر هماهنگ و به عنوان بسته ای با نام آستون مارتین DBS Superleggera آماده کرده اند. با وجود ۷۴۲ اسب بخار قدرت و تحویل آن در دور ۶۵۰۰rpm، باز هم ۸۱۲ در این زمینه فرمانروا است.

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

اما باید گفت هنوز بازی تمام نشده است. سرسخت ترین نسخهٔ خانوادهٔ موتور AE۳۱V۱۲ آستون مارتین درزمینهٔ گشتاور خودنمایی می کند. این اشراف زادهٔ انگلیسی ۹۰۰Nm گشتاور را در دور ۱۸۰۰ rpm به راننده تحویل می دهد و آن را تا دور ۵۰۰۰ rpm حفظ می کند. آستون مارتین باید این گشتاور عظیم را در دنده های پایین محدود کند. یک مهندس این مسئله را روشن ساخته که حتی وقتی چراغ کنترل کشش روشن است (که این مسئله به ندرت اتفاق می افتد!) نیز کنترل خودرو کار سختی است. در مقام مقایسه، ۷۱۸Nm گشتاور فراری در دور ۷۰۰۰ rpm ارائه می شود، کمی نحیف و ظریف به نظر می رسد!

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

در بسیاری از موارد، نحوهٔ ارائهٔ نیرو توسط DBS به راننده – درواقع منظور شخصیت خود خودرو است- تا حدودی روشن و مشخص است. حقیقت این خودرو یک دستگاه GT است که در نقش دیتونا یا ۵۵۰ مارانللو به ایفای نقش می پردازد و حقیقتاً در این ایفای نقش خود خبره و کارکشته است. درکل، این خودرو حس اطمینان را به کاربر خود القا می کند؛ اطمینانی درزمینهٔ ارائهٔ درست و به موقع عملکردی درخور توجه، همانند تمام خودروهای GT. هنگامی که در چنین خودرویی می نشینید و به سفر می روید انگار زمان آهسته می شود و محیط اطراف کوچک! راننده چنین خودرویی آرام و بدون عجله می نشیند درحالی که جاده ها و راه ها توسط این گرندتورر بلعیده می شوند، آن هم با سرعتی سرسام آور. شاید چنین خودرویی بهترین گزینه برای یک سفر آخر هفته ای به منطقه ای کوهستانی با چشم اندازهای جاده ای و طبیعی زیبا باشد… .

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

متأسفانه در این بررسی بودجهٔ کافی برای چنین سفری به شکلی رؤیایی مهیا نبود پس بجای آن، بررسی در منطقه یورکشایر در انگلستان انجام شد. در این منطقه، جاده ها از ایده آل جاده ای کوچک تر و پردست اندازتر هستند ولی بجای آن خبری از ترافیک خودروهای ضعیف و خسته کننده نیست. این بررسی با این هدف انجام می شود تا نشان دهد که کدام یک از این دو خودرو در میدان گرندتوررها حرفه ای تر است؟! حقیقتاً با نرخی که این دو خودرو دارند انتظار می رود که هر کاری را بتوانند به نحو احسن انجام دهند: DBS به قیمت حدودی ۲۹۵ هزار دلار و ۸۱۲ به قیمت ۳۶۵ هزار دلار.

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

در آستون این حس به شما منتقل می گردد که سوار خودرویی غول پیکر شده اید که صندلی راننده اش را آن قدر پایین گذاشته اند که اگر کمی کوتاه قد باشید، خط پایین پنجره از شانه های شما بالاتر خواهد بود. هنگامی که سعی کنید تا ورای فرمان تقریباً مربعی، داشبورد فراخ، کنسول بزرگ و کاپوت پهن را نگاه کنید، واقعاً حس تحت فشار بودن را خواهید داشت. تنظیمات صندلی در DBS بسیار متنوع است اما به شما این اطمینان را می دهیم که به محض تغییر موقعیت خود، دوباره به طور غریزی به حالت اولیه باز خواهید گشت؛ جایی که برای فعال بودن و درگیر شدن در رانندگی مناسب تر است، جایی که برای شنیدن صدای عصبی چرخیدن تایر به خاطر ۹۰۰Nm گشتاور را به خوبی احساس می کنید… .

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

با وجود همهٔ این ها، DBS وقتی که بخواهد، بسیار سربه زیر است. موتور با یک صدای عمیق و بم آغازبه کار می کند. هنگامی که آن را بر روی حالت ساکت (Quite Mode) قرار دهید، صدای اگزوز به شدت آرام تر می گردد اما هم چنان با خودرویی سریع طرف هستیم. پدال سمت راست فرمان را فشار می دهیم، جعبه دندهٔ ۸-سرعتهٔ ترنس اکسل DBS بر روی حالت D (حالت حرکت در خودروهای اتوماتیک) و تماماً خودکار قرار می گیرد. درکنار این مجموعه یک حالت ESC Track mode *** هم وجود دارد، اگر بخواهید می توانید بدون آن ادامه دهید.

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

اگر با تمام آنچه در اختیار دارید یک خودروی GT را راه بیاندازید کار عاقلانه ای کرده اید؛ DBS نیز دوباره شخصیت خود را به شما گوشزد می کند. سوپرلجرا (بخش دوم نام این خودرو) مانند بنتلی ها توجه تک تک افراد خیابان را به سوی شما جلب نمی کند. سفتی راندمانش در اندازهٔ درستی است و موتور در طول رانندگی شما را محو خود می کند. اتصالات روان و سریع فرمان و حرکات چابک بخش جلویی خودرو با هدفی مشخص کارشان را انجام می دهند.

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

وقت آن رسید تا دمپرها را بر روی حالت Sport و قوای محرکه را بر روی حالت آخر یعنی Sport+ قرار دهیم. فشاری کوچک بر روی یک از پدال ها، خودرو را به حالت دنده دستی می برد و آن را کامل می کند! حسی که سوپرلجرای تماماً مجهز و آماده به رانندهٔ خود می دهد باعث می شود او که پیش از فشردن پدال گاز، نفس خود را در سینه حبس کند. تنها پس از چند دقیقهٔ بسیار کوتاه از سواری این خودرو این مسئله نمایان می شود که DBS Superleggera هیولایی است که لیاقت احترام را دارد!

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

با همه این ها، خشم این خودروی زیبای آستون مارتین کمی شوکه کننده است. دنده کشی طولانی است و اولین حرکت های این خودرو ضمن قدرتمند بودنش، قابل کنترل و قابل اطمینان هستند. DBS به دنبال حبس کردن نفس در سینه نیست… بلکه می خواهد تا راننده اش احساس خاص بودن داشته باشد. مشت این خودرو شاید واقعاً یک مشت نباشد اما گشتاورش مانند شمشیرکشیدن بر سطح جاده است. بازو و پاهای راننده احساس سبک بودن خواهند کرد و با چسبیدن سر به تکیه گاه سر صندلی، حس خواهد کرد که تایرها و کنترل کشش این خودرو در تلاش اند تا ۹۰۰Nm گشتاور را به سطح آسفالت انتقال دهند. کلیشه ای قدیمی وجود دارد که می گوید: «فلان ماشین زمین را شخم زد و رفت…». در DBS انگار آسفالت و سطح جاده درحال تاخوردن است، تا زمانی که با کمی کاهش قدرت حس حرکت به راننده القا می گردد و خودرو به راه می افتد. DBS که به راه افتاد کشش دوباره بازمی گردد و تمام قدرت به چرخ های عقب منتقل می شود. این پروسه هربار اتفاق می افتد.

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

اگر راننده در حرکتی شجاعانه کنترل کشش خودرو را خاموش کند، ممکن است گهگاه محور عقب کارایی اش را برای لحظه ای از دست بدهد؛ درست موقعی خودرو درحال سخت کار کردن به مدت طولانی است (این موارد هنگام انجام کارهایی نظیر درجا زدن (Burnout) زیاد و گرم کردن بیش از حد لاستیک پیش آمدند)؛ اما نکته اینجاست که ما با یک ماشین ضعیف طرف نیستیم، پس DBS همچنان مقتدرانه به کار خود ادامه می دهد. خودروهای کمی هستند که تاب و توان تحمل چنین فشاری را دارند!

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

برای رسیدن به آنچه از خودرو می خواهیم باید هنگام راندن خودرو، آرامش بیشتری داشته باشیم. انتخاب یک یا دو دنده بالاتر کاری منطقی به نظر می رسد. باید سعی کنیم تا حرکت آرام تری به فرمان بدهیم تا عقب خودرو در شرایط بحرانی از خط خارج نشود. حال که خودرو در ورود به پیچ آرام گرفته است می توان پا را تا ته روی پدال گاز فشار داد… . با وجود ۱۶۹۳Kg شاسی آلومینیومی و روکش فیبرکربنی، DBS هیچ گاه به داشتن این وزن اعتراف نمی کند. درست است… سوپرلجرا واقعاً احساس بزرگ و پهن بودن را به خوبی به سرنشینانش می رساند ولی برای کنترل وزن و حجم خود از جان مایه می گذارد. هرکس که در هر دوره ای یک فراری V۱۲ موتور جلو را رانده باشد این حس فوق العاده را به خوبی درک می کند. واقعاً همه چیز درباره حس کردن خودرو و شخصیت و رفتار آن است. اگر بخواهید از تمام آنچه DBS برای شما مهیا ساخته است استفاده کنید ممکن است با رفتاری خشن و بعضاً عجیب از این خودرو روبه رو شوید اما اگر از آن بمانند یک گرندتورر آماده بهره ببرید، متانت و تعادل را در حرکاتش خواهید یافت. این خودرو رسومات خود را با عملکرد عالی اش آب می کند و با نوشاندن آن به راننده، وی را مست می سازد!

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

برگه مشخصات نشان می دهد که ۸۱۲ Superfast از حیث پایبندی به رسومات گذشته نگرانی کمتری در سر دارد. شاید این نیز خودرویی V۱۲ موتور جلو در تیپ شخصیتی دیتونا باشد اما تیپ شخصیتی لزوماً شخصیتش را آشکار نمی کند! در عوض، فراری هویت تازه خود را در شکلی قابل احترام عرضه کرده است. این بدان معناست که یک جعبه دندهٔ ۷-سرعتهٔ دوکلاچه درکنار یک دیفرانسیل الکترونیکی، فاصلهٔ بین محوری کوتاه مجازی نسخه ۲.۰ (فناوری فراری برای فرمان پذیری چرخ های عقب)، کنترل چرخش نسخه ۵.۰، دمپرهای نو، پنج حالت رانندگی متفاوت، دینامیک فعال و… به صورت هماهنگ به ایفای نقش خود می پردازد. یکی از جذاب ترین اصطلاحات به کاررفته در این خودرو FPO (Ferrari Power Oversteer – به معنای بیش فرمانی قدرت فراری) نام دارد. درکل به نظر نمی رسد ۸۱۲ بهترین خودروی برای گذران یک عصر تابستانی در جنوب فرانسه باشد.

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

اگر پس از نشستن پشت فرمان DBS پشت فرمان ۸۱۲ بنشینید، بلافاصله سبک و کوچک تر بودن خودرو را احساس می کنید؛ حتی حس می کنید که با کمی تلاش می توانید برخلاف DBS به نوک کاپوت دست بزنید! چیزی که در سوپرفست مشخص است این است که این خودرو نسبت به رقیب بریتانیایی خود کمتر جنبه لوکس دارد اما با این همه از کابینی با ظرافت و کیفیت مختص به خود بهره مند است. فرمان کوچک تری دارد. دکمه کوچک و قرمزرنگ استارت روی فرمان حس اصالت خاصی را به آن بخشیده است.

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

حالت موردنظر خود را بین wet mode (حالت مخصوص شرایط خیس)، Sport (اسپرت)، Race (مسابقه)، CT off و حالت ترسناک ESC off *** انتخاب می کنیم. برای این بررسی با Race شروع می کنیم، اگر می پرسید چرا؟! خوب پاسخ این است که چرا نه؟! وقتی حالتی با نام Race وجود دارد حتماً باید آن را امتحان کرد. درکنار این حق انتخاب، امکان انتخاب جداگانهٔ سفتی دمپرها هم وجود دارد که به وسیلهٔ یک کلید شناور تعبیه شده بر روی فرمان امکان پذیر می شود؛ ما دمپرها را بر روی حالتی مخصوص جاده های پردست انداز قرار دادیم – پیام مترجم: خواهشمندم که پردست انداز اروپا را با پردست اندازهای کشور عزیزمان مقایسه نکنید! –

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

آنچه از این پس رخ می دهد تجربهٔ یک GT نیست… حتی تجربهٔ یک Super-GT هم نیست. ۸۱۲ Superfast پا را فراتر از این ها گذاشته است؛ این فراری در یک جمله بسیار دقیق، چابک و وحشی است. از هر لحاظ که بگویید یک سوپراسپرت است. در حقیقت عطش این خودروی برای به رخ کشیدن عملکردش، نحوهٔ پیچیدنش، آواز شروع و نوع توقفش و در نهایت تعویض دنده هایش باعث می شود برخی سوپراسپرت ها سر را در گریبان خود فرو ببرند. شاید آونتادور که واقعاً شبیه یک گاو وحشی ترسناک و عصبانی است ظاهری سریع تر داشته باشد اما احساس سنگینی و پهن بودن و منظم بودن را از خود به راننده منتقل می کند. درحالی که سوپرفست این گونه می نماید که علاوه بر چابک بودن حتی نیمی از انتظاراتی را که آونتادور از راننده اش دارد، ندارد. فناوری خارق العاده این خودرو در افزایش هیجان بسیار تواناست و اصلاحات انجام گرفته در آن به منظور کمک کردن به راننده به بسیاری از رانندگان تست خودرو اجازه داده است تا با توجه به اقتضای شرایط به انتخاب حالت راندمان خود بپردازند. رانندگان این خودرو باید بتوانند در شرایط سخت سریع تصمیم گیری کنند حتی در حالت مطمئن Race. از حق نگذریم ۸۱۲ Superfast خوب می داند که چطور راننده اش را به وجد آورد… .

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

سوپرفست به سرعت اثبات می کند که خودرویی محکم است و اصلاً دمدمی مزاجی نیست. دنده کشی ها کوتاه هستند و پاسخگویی سیستم سوخت رسانی بسیار مناسب و لحظه ای است، طوری که هربار که به ماشین دستوری می دهید، بیش از آنچه نیاز دارید را به شما می دهد. صندلی های عقب ۸۱۲ به اندازهٔ مدل F۱۲ TDF ناکارآمد نیستند اما آن تجربهٔ دینامیک و متعادل خودرویی چون… ۹۱۱ GT۳ را ندارند. برخی مواقع راندمان عجول و سریع سوپرفست حس نالازم اورژانسی بودن شرایط را القا می کند. انگار خودرو می خواهد جایی برود، هرجا، مهم نیست کجا… فقط باید تا آنجا که می تواند با سرعت و عصبانیت به مقصد برسد.

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

اشتیاق چیزی است که زیر کاپوت این زیبایی مارانللویی به انجام وظیفه می پردازد و پس از استفاده، آن اشتیاق را به رانندهٔ خود انتقال می دهد. خوشبختانه این پروسه چندان طولی نمی کشد. پس از آنکه به طرز ناخودآگاه دستورات راننده به فرمان عادی تر و آرام تر می شوند، خودرو نیز به جنگ خود با سطح جاده پایان می دهد و بر روی آن شناور می شود. هر آنچه دستور شما باشد، چه در سر پیچ ها و یا مسیر مستقیم، سوپرفست با انجام یک سری بهبود کوچک و آرایش دینامیکی زیبا بر روی فرمان شما، آن را انجام می دهد.

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

این مسائل باعث شدند که طبیعت ترسناک ۸۱۲ Superfast در طول زمان و با کسب تجربه رشد کند؛ تا جایی که به هیجان و شوق تبدیل شود. پس از مدتی رانندگی، کم کم تلاش کمتری برای مهارکردن ۸۱۲ لازم است، هرچند که ۷۸۸.۵ اسب بخار همچنان نیازمند بهبود دقت رانندگی است.

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

سرعت فرمان پذیری این دستگاه پرسرعت، تصحیحات و بهبودهایی که فراری در دیفرانسیل الکترونیکی آن لحاظ کرده و پشتیبانی درست و مناسب راننده باعث می شوند که لحظات با سرعتی بیش از سرعت خودرو جای خود را به یکدیگر بدهند، درحالی که هر لحظه باعث ایجاد شورونشاطی بیش ازپیش می شود.

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

هنگامی که از سوپرفست هر آنچه را که در توان دارد مطالبه کنید، خواهید یافت که این خودرو واقعاً حیرت انگیز است. موتور آن یک ستارهٔ پرقدرت اما کنترل شونده است؛ در این میان اگر بگوییم که این خودرو تنها با یک موتور V۱۲ وحشی و قدرتمند تعریف می شود، اشتباه کرده ایم. درست است که شما از صدای واضح و زیبای آن لذت خواهید برد اما سیستم های پشتیبان این خودرو نظیر جعبه دنده، فرمان پذیری، فنربندی و روش پاسخ دهی خودرو به کوچک ترین فرامین شما آن هم با دقتی باورنکردنی، هرگز نخواهد گذاشت که این لذت تنها به نام موتور V۱۲ تمام شود. این سیستم ها یکپارچه کار می کنند تا بهترین تجربه را در اختیار کاربر خود قرار دهند. اگر قیمت های پیشین فراری را درنظر بگیرید و سپس نگاهی به موتور V۱۲ و ۶.۵ لیتری بی نظیر ۸۱۲ بیاندازید، خواهید گفت که مبلغ ۳۶۵ هزار دلار برای آن منصفانه به نظر می رسد. حقیقت این است که ۸۱۲ Superfast چیزهای زیادی دارد تا خود را تبدیل به کالایی ارزشمند و به صرفه کند.

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

این دو رقیب، خودروهایی هستند که دریای میان تفکر و فلسفهٔ دو شرکت مختلف نشان می دهند. DBS با اختلاف زیادی زیباتر و آرام تر و راحت تر است. ۸۱۲ Superfast نیز با قدرت، پاسخگویی و سرعت بی مانندش شناخته می شود. انتخاب میان این دو خودرو واقعاً به این مهم برمی گردد که شما از یک خودرو GT چه می خواهید؟! یک گرندتورر با امتیاز ۱۱ از ۱۰ یا سوپراسپرتی که با موتور خود مسیرها را درمی نوردد… .

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

در مورد خودمان باید بگوییم که نمی توانستیم از تجربه کردن خشم پرسروصدا و حس چابکی موجود در ۸۱۲ Superfast دل بکنیم. شاید این خودرو شخصیت و کاراکتر کمی را از گذشتگان موتور جلوی خود به ارث برده باشد اما کاریزما، جذابیت، هوش، هیجان و تجربهٔ فراموش نشدنی این خودرو، به معنای واقعی آنچه را که از یک فراری واقعی برمی آید برای هر نوع راننده ای روشن می سازد… .

آنچه را که پسندیدیم:

  • آستون مارتین DBS Superleggera: طراحی بی نظیر- گشتاور عالی- قوای محرکهٔ روان- سرعت بالا
  • فراری ۸۱۲ Superfast: بهترین موتور دنیا- دینامیک لذت بخش- صدای عالی- سواری خوب

آنچه مورد پسند ما نبود:

  • آستون مارتین DBS Superleggera: احساس سنگین بودن- نبود استعداد موجود در DB۱۱ AMR
  • فراری ۸۱۲ Superfast: فرمان پذیری چرخ های عقب- کیفیت کابین

بررسی و مقایسهٔ آستون مارتین DBS Superleggera و فراری 812 سوپرفست

مشخصات فنی ۲۴ سیلندر و ۱۵۰۳ اسب بخار قدرت…:

*Ferrari 812 SuperfastAston Martin DBS Superleggera
بدنه2 درب- 2+2 نفر سرنشین2 درب- 2+2 نفر سرنشین
قوای محرکه و جعبه دنده6.5 لیتری V12

7-سرعته دوکلاچه

5.2 لیتری V12 توئین توربو

8-سرعته خودکار

قدرت788.5 اسب بخار در 8500rpm742 اسب بخار در 6500rpm
گشتاور718Nm در 7000rpm900Nm در 1800rpm تا 5000rpm
وزن1630Kg1693Kg
فاصلهٔ محوری2720mm2805mm
ترمزها360mm کربن-سرامیک 4 پیستونه360mm کربن-سرامیک 4 پیستونه
قیمت365 هزار دلار295 هزار دلار
نمره از 554

منبع Motor Australia, ۲۰۱۹ YearBook

برچسب هاسوپراسپرت فراری ۸۱۲ مقایسه خودروها
همرسانی نوشتار: