نگاهی به روند پیشرفت خودروهای الکتریکی طی یک دههٔ گذشته

  1. دوشنبه ۱۶ دی ۹۸ ساعت ۱۲:۰۴ (۴ سال،۶ ماه قبل)
نگاهی به روند پیشرفت خودروهای الکتریکی طی یک دههٔ گذشته
به گزارش فرانگر

بیش از یک قرن از تولد خودروهای الکتریکی می گذرد اما در طی دههٔ ۲۰۱۰ نگرش خریداران بشدت نسبت به این خودروها تغییر کرد. درک این موضوع اصلاً دشوار نیست زیرا خودروهای الکتریکی اولیه با بُرد پایین، پرفورمنس کسل کننده و ظاهر سؤال برانگیز، مانند یک آزمایش علمی احساس می شدند. برای اینکه بهتر متوجه شوید که طی یک دههٔ گذشته خودروهای الکتریکی چقدر پیشرفت کرده اند، میتسوبیشی i-MiEV را مثال می زنیم که در سال ۲۰۰۹ معرفی شد و برای مدل ۲۰۱۲ به بازار ایالات متحده آمد. i-MiEV هاچ بک عجیبی بود که علیرغم قیمت ۲۹ هزار دلاری، خودروی ارزانی احساس می شد.

اما حتی با این قیمت بالا، میتسوبیشی ادعا می کرد که این خودرو ارزان ترین خودروی الکتریکی تولید انبوه در ایالات متحده بوده و ۶ هزار دلار قیمت کمتری از سایر خودروهای الکتریکی بازار دارد. بااین حال i-MiEV در نسخهٔ آمریکایی تنها ۶۶ اسب بخار قدرت و ۱۰۰ کیلومتر بُرد داشت؛ بنابراین این ماشین دقیقاً مشکلات الکتریکی های اولیه را نشان می دهد که خودروهایی کُند، ناخوشایند و نه چندان کاربردی بودند. بااین حال با معرفی نیسان لیف در سال ۲۰۱۱ همه چیز تغییر کرد. نسل اول این خودرو که از ابتدا به عنوان خودرویی الکتریکی توسعه یافته بود، هرچند ظاهر چندان جالبی نداشت اما کاربردی بود و به طور گسترده ای در دسترس خریداران قرار گرفت.

نگاهی به روند پیشرفت خودروهای الکتریکی طی یک دههٔ گذشته

البته لیف هم محدودیت های خاص خود را داشت مثل بُرد تنها ۱۱۷ کیلومتری اما خوشبختانه قوای محرکهٔ الکتریکی آن بد نبود زیرا ۱۰۸ اسب بخار قدرت و ۲۸۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کرد. به همین دلیل لیف دیدگاه خریداران نسبت به خودروهای الکتریکی را تغییر داد اما هنوز هم با ایده آل ها فاصله داشت. بااین حال، لیف به خودروی نسبتاً محبوبی تبدیل شد زیرا درحالی که نیسان در سال ۲۰۱۱ تعداد ۹,۶۷۴ دستگاه از آن را به فروش رساند، این تعداد در سال ۲۰۱۴ بیش از سه برابر شده و به ۳۰,۲۰۰ دستگاه رسید.

نگاهی به روند پیشرفت خودروهای الکتریکی طی یک دههٔ گذشته

اما خودرویی که واقعاً بازی را در دنیای الکتریکی ها تغییر داد تسلا مدل S بود. این سدان آمریکایی نشان داد که یک خودروی الکتریکی می تواند شیک، قدرتمند و کاربردی باشد. علاوه بر این، مدل S پرفورمنس چشمگیر و بُرد زیادی را هم ارائه می کرد که این ویژگی ها آن را به اولین خودروی الکتریکی تبدیل کرده بودند که می توانست با ماشین های بنزینی سنتی رقابت کند. مدل S که در سال ۲۰۱۲ رونمایی شد، به باطری های عظیم ۸۵ کیلووات ساعتی مجهز شده بود که آن را قادر می ساخت با هر بار شارژ تا ۴۲۶ کیلومتر را طی کند. این عدد چهار برابر بیشتر از بُرد i-MiEV بوده و حتی امروزه هم بُرد چشمگیری است.

نگاهی به روند پیشرفت خودروهای الکتریکی طی یک دههٔ گذشته

مدل S به دو موتور الکتریکی و سامانهٔ چهارچرخ محرک مجهز بود که پرفورمنس دیوانه واری را برای آن فراهم می کردند زیرا سدان الکتریکی تسلا می توانست ظرف تنها ۲.۸ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. علاوه بر این، در کابین مدل S هم یک نمایشگر لمسی اطلاعاتی-سرگرمی عظیم ۱۷ اینچی تعبیه شده بود که احساس کاملاً آینده نگرانه ای داشت و حتی هم اکنون که تقریباً یک دهه از معرفی آن می گذرد هنوز هم بی نظیر است؛ بنابراین، هرچند تسلا خودروهای الکتریکی را اختراع نکرد اما نشان داد که لازم نیست الکتریکی ها خودروهای عجیب و نامتعارفی باشند. این حرکت تسلا تغییر و لرزهٔ بزرگی در دنیای خودروسازی ایجاد کرد زیرا در حال حاضر تقریباً تمام خودروسازان مشغول کار روی محصولات الکتریکی هستند و حتی برخی از آن ها قصد دارد در آینده فقط در زمینهٔ الکتریکی ها کار کنند.

نگاهی به روند پیشرفت خودروهای الکتریکی طی یک دههٔ گذشته

البته تسلا تنها دلیل گرایش خودروسازان به سمت الکتریکی ها نیست زیرا تعدادی از شرکت ها مدت ها قبل از معرفی مدل S برای ساخت محصولات الکتریکی برنامه ریزی کرده بودند. یکی از این شرکت ها ب ام و بود که کانسپت i۳ را در سال ۲۰۱۱ رونمایی کرده و دو سال بعد از نسخهٔ تولیدی آن پرده برداشت. این هاچ بک کوچک در اروپا موردتوجه قرار گرفت و به همین دلیل ب ام و ادامهٔ تولید آن را تا سال ۲۰۲۴ تمدید کرده است. بااین وجود، هرچند در اوایل دههٔ ۲۰۱۰ خودروهای الکتریکی تقریباً رواج یافتند اما همهٔ خودروسازان آمادگی تغییر کامل به سمت الکتریکی ها را نداشتند. درنتیجه تعدادی از شرکت ها به الکتریکی سازی روی آوردند.

نگاهی به روند پیشرفت خودروهای الکتریکی طی یک دههٔ گذشته

یکی از بارزترین نمونه های این رویکرد، شورلت ولت است که در سال ۲۰۱۰ به بازار عرضه شد. این سدان آمریکایی با برخورداری از یک پیشرانهٔ ۱.۴ لیتری چهار سیلندر، یک موتور الکتریکی با ۱۵۰ اسب بخار قدرت و ۳۷۰ نیوتن متر گشتاور و یک پکیج باطری ۱۶ کیلووات ساعتی، مزیت های خودروهای الکتریکی را بدون اضطراب میزان بُرد ارائه می کرد. برای انجام این کار، پیشرانهٔ بنزینی مثل یک ژنراتور عمل کرده و در صورت کاهش شارژ باطری ها اقدام به شارژ آن ها می کرد. البته بُرد تمام الکتریکی ولت تنها ۵۶ کیلومتر بود که هرگز رقم چشمگیری محسوب نمی شد اما برای ترددهای معمولی کافی به نظر می رسید و علاوه بر این، راننده یک پیشرانهٔ درون سوز را هم در اختیار داشت که به عنوان افزایش دهندهٔ بُرد عمل می کرد.

نگاهی به روند پیشرفت خودروهای الکتریکی طی یک دههٔ گذشته

با همهٔ این ها، متأسفانه ولت چندان موفق نبود و شورلت هرگز نتوانست سالانه بیش از ۲۵ هزار دستگاه از آن را در ایالات متحده به فروش برساند. البته هرچند این خودرو محکوم به شکست بود اما آغازگر روند آهستهٔ حرکت از بنزین به سمت الکتریسیته بود و نام خود را در تاریخ ثبت کرد؛ بنابراین هرچند ولت نتوانست دنیا را فتح کند اما نشان داد که الکتریکی سازی دیگر یک عبارت ناشناخته نیست زیرا امروزه بسیاری از خودروهای جدید به صورت استاندارد به سیستم هیبریدی خفیف مجهز هستند و محبوبیت خودروهای پلاگین هیبریدی هم رو به افزایش است. این موضوع به ویژه در مورد بازار اروپا صدق می کند زیرا رسوایی های دیزلی و فشار قوانین آلایندگی موجب شده خودروسازان به سمت محصولات سبز حرکت کنند.

نگاهی به روند پیشرفت خودروهای الکتریکی طی یک دههٔ گذشته

به عنوان مثال، ب ام و هم اکنون دوازده مدل الکتریکی شده در سبد محصولات خود دارد و پیش بینی می کند تا سال ۲۰۲۱، یک چهارم از کل فروش شرکت در اروپا را محصولات الکتریکی شده تشکیل دهند درحالی که این میزان در سال ۲۰۳۰ به ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت؛ اما در این مسیر ب ام و تنها نیست زیرا پورشه هم به سمت قوای محرکهٔ پلاگین هیبریدی حرکت کرده است. این کار ممکن بود تا چند سال پیش غیرقابل تصور به نظر برسد اما پورشه هم اکنون چند مدل دوستدار محیط زیست در سبد محصولات خود دارد؛ اما برخی از محصولات پلاگین هیبریدی پورشه علیرغم سبز بودن، پرفورمنس چشمگیری هم دارند. مثلاً پانامرا توربو S E-Hybrid مجموعاً ۶۸۵ اسب بخار قدرت و ۸۵۰ نیوتن متر گشتاور داشته و ظرف ۳.۲ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می رسد. حداکثر سرعت این مدل نیز ۳۱۰ کیلومتر بر ساعت بوده و مهم تر از همه اینکه می تواند ۲۲ کیلومتر را به صورت تمام الکتریکی طی کند.

نگاهی به روند پیشرفت خودروهای الکتریکی طی یک دههٔ گذشته

از سوی دیگر، هرچند تکنولوژی پلاگین هیبریدی تا حد زیادی در بخش خودروهای لوکس مورداستفاده قرار می گیرد اما رفته رفته به بخش غیرلوکس هم وارد شده است. تویوتا پریوس پرایم و میتسوبیشی اوت لندر PHEV این راه را هموارتر کردند و حالا خودروهایی مثل تویوتا رافور پرایم و اوپل گرندلند X هم در آن پای گذاشته اند. همچنین بدیهی است که در آینده شاهد خودروهای هیبریدی بیشتری خواهیم بود زیرا تعدادی از شرکت ها قصد دارند تا اواسط دههٔ آینده سبد محصولاتی کاملاً الکتریکی شده داشته باشند. از سوی دیگر، آیندهٔ خودروهای تمام الکتریکی هم روشن به نظر می رسد و ده ها مدل جدید در آن دیده می شود. بااین حال، در حال حاضر الکتریکی ها بخش کوچکی از کل فروش خودرو را در اختیار دارند و مدل هایی مثل آئودی E-Tron و جگوار F-Pace با استقبال زیادی مواجه نشده اند.

نگاهی به روند پیشرفت خودروهای الکتریکی طی یک دههٔ گذشته

به همین دلیل، هنوز مشخص نیست که آیا تقاضای کافی برای خودروهای الکتریکی آینده وجود خواهد داشت یا نه. البته گفته می شود در این زمینه نشانه های مثبتی وجود دارد زیرا فورد نسبت به سفارش های اولیه برای موستانگ مک ایی خوش بین است و پورشه هم در اروپا ۳۰ هزار سفارش برای تایکان دریافت کرده است که یک سوم بیشتر از ظرفیت ۲۰ هزار دستگاهی در نظر گرفته شده برای سال ۲۰۲۰ است. از سوی دیگر، احتمالاً با شیوع بیشتر الکتریکی ها، استقبال خریداران از آن ها افزایش یافته و زیرساخت های شارژ نیز برای پشتیبانی از آن ها رشد خواهد کرد. علاوه بر این، انتظار می رود فناوری های باطری و شارژ پیشرفت کرد و قیمت الکتریکی ها کاهش یابد که همهٔ این ها آیندهٔ صنعت خودروسازی را هر چه بیشتر به سمت نیروی الکتریسیته سوق خواهد داد.

نگاهی به روند پیشرفت خودروهای الکتریکی طی یک دههٔ گذشته

برچسب هاالکتریکی تاریخچه هیبریدی
همرسانی نوشتار: