محبوب ترین خودروهای بازار آمریکا برای سارقان

 1. یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ ساعت ۱۷:۰۶ (۴ سال،۶ ماه قبل)
محبوب‌ترین خودروهای بازار آمریکا برای سارقان
به گزارش فرانگر

علیرغم پیشرفت های چشمگیری که در افزایش امنیت خودروها صورت گرفته هنوز هم میزان سرقت خودروها بالاست. بنا دفتر تحقیقات فدرال آمریکا، در سال ۲۰۱۸ هر ۴۲.۲ ثانیه یک خودرو در این کشور به سرقت رفته است. سارقان بیشتر خودروهای قدیمی را طعمه خود می کنند هرچند محبوب ترین خودرو برای سارقان آمریکایی هوندا سیویک ۲۰۰۰ و آکورد ۱۹۹۷ بوده اند. این خودروها دقیقاً پیش از آنکه سیستم های ایموبیلایزر به صورت استاندارد در خودروها بکار روند تولید شده اند.

به تازگی نیز دفتر جرائم بیمه ملی NICB لیستی از خودروهایی با بیشترین میزان سرقت را منتشر کرده است. NICB همچنین هر ساله لیستی از خودروهای محبوب سارقان در سال پیش را منتشر کرده و هم اکنون نیز لیست محبوب ترین خودروها برای سارقان در سال ۲۰۱۸ پدیدار شده است. همچون همیشه پیکاپ های جی ام سی و فورد و تویوتا کمری حضوری پررنگ در این لیست دارند. کمترین خودرویی که سرقت شده نیز ب ام و سری ۳ بوده است.

اما چیزی که ما به دنبالش هستیم احتمال سرقت یک خودرو در شرایط کنونی است. موسسه HLDI داده های مربوط به سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ را گردآوری کرده تا با استفاده از “تناوب ادعای نسبی” سرقت یک خودرو در مدل های گوناگون محبوب ترین خودرو برای سارقان را معرفی کند.

 • داج چارجر همی

با توجه به داده ها باید گفت سه خودروی اول لیست ۵ برابر بیشتر از میزان متوسط ادعای سرقت را در مدل های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ به ثبت رسانده اند و داج چارجر همی بالاتر از همه قرار دارد. عدد ۱۰۰ مبنای اولیه برای تناوب ادعای نسبی بوده و چارجر عدد ۵۴۴ را دارد. سیستمی که اینجا بکار رفته بر پایه گزارش های سرقت شکل نگرفته بلکه HLDI از ادعاهای سرقت استفاده کرده است. این موسسه می گوید اگر میزان خسارت پرداختی مرتبط با یک ادعای سرقت به اندازه ی خسارت مورد انتظار در تصادف همان خودرو باشد، این وضعیت را به عنوان ادعای سرقت کل خودرو در نظر می گیرند. اینجا به نظر می رسد سارقان سدان چهار درب بزرگ با پیشرانه ای قوی و حجیم را دوست دارند. چارجر همچنین در لیست سال ۲۰۱۸ موسسه NICB رتبه هشتم را به خود اختصاص داده است.

 • داج چلنجر SRT هلکت

محبوب ترین خودروهای بازار آمریکا برای سارقان

دیگر محصول مشهور داج رتبه دوم این لیست را به خود اختصاص داده است. برای کسب ایده ای از میزان سرقت این خودرو باید گفت تیراژ تولید این خودرو در سال های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ترتیب برابر با ۱۶۰۲۰، ۴۸۶۵ و ۶۱۱۳ دستگاه بوده است. به این ترتیب سارقان زیادی به دنبال این خودرو هستند. معمولاً سرقت خودروهای جدید به صورت اتفاقی انجام می شود اما ظاهراً اینجا سارقان به طور ویژه به دنبال هلکت بوده اند.

 • اینفینیتی Q۵۰

محبوب ترین خودروهای بازار آمریکا برای سارقان

این یکی سورپرایز بزرگی است. فروش اینفینیتی در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته اما سارقان هنوز هم خواهان Q۵۰ هستند. این شرکت در سال ۲۰۱۶ تعداد ۴۴۰۰۷ دستگاه از سدان میان سایز خود در آمریکا را به فروش رسانده درحالی که میزان فروش آن در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ترتیب برابر با ۳۴۷۶۳ و ۴۰۷۳۹ دستگاه بوده است. بخشی از جذابیت Q۵۰ برای سارقان را می توان به مشترک بودن ماژول کنترل برخی محصولات نیسان با آن دانست که سارقان با استفاده از آن به راحتی خودرو را می دزدند. همین عامل می تواند حضور خودروی بعدی در این لیست را توضیح دهد.

 • اینفینیتی QX۸۰

محبوب ترین خودروهای بازار آمریکا برای سارقان

ظاهراً سرقت شاسی بلند لوکس و فول سایز اینفینیتی نیز راحت است. این خودرو معمولاً در چنین لیست هایی حضور دارد. QX۸۰ نه تنها گران قیمت است بلکه از نظر ابعاد می تواند با کادیلاک اسکالید هم رقابت کند. برخی خودروهایی را واقعاً دوست دارید حتماً باید در گاراژ پارک کنید و مالکان محصولات اینفینیتی از این نظر باید هوشیارتر از بقیه باشند.

 • جی ام سی سیرا ۱۵۰۰

2016 GMC Sierra 1500 Denali 4x4

با توجه به سرقت های گزارش شده باید گفت این پیکاپ بیشترین هدف برای سارقان در سال ۲۰۱۸ بوده اما خب با توجه به بازه زمانی سه ساله در نظر گرفته شده برای این مطالعه جایگاه پنجم را به خود اختصاص داده است. پیکاپ ها پرفروش ترین خودروهای آمریکا هستند بنابراین حضور پررنگ آن ها در چنین لیست ها تعجبی ندارد. قطعات این خودروها نیز کاملاً موردنیاز بازار سیاه بوده و بنابراین سرقت قطعات خودرو ریسک کمتری نسبت به سرقت کل خودرو دارد. موضوع عجیب اینکه یکی از دلایل افزایش سرقت خودروها علیرغم بهبود سیستم های ایمنی رانندگان تنبلی هستند که کلید پیشرفته خودروهای خود را در کنسول یا نگهدارنده فنجان جای گذاشته و به مغازه یا خانه می روند.

 • داج چلنجر

محبوب ترین خودروهای بازار آمریکا برای سارقان

تنها مدل های همی از چلنجر نیستند که سارقان را به خود جذب می کنند زیرا خود چلنجر استاندارد نیز در لیست جا خوش کرده است. این خودرو با توجه به سن بالایی که دارد فروش بسیار خوبی را تجربه کرده است. این خودرو در سال ۲۰۱۹ توانست پرفروش تر از کامارو و موستانگ در سه ماهه سوم ظاهر شود. فروش خوب این خودرو به معنی فرصت های جذاب سرقت برای سارقان می باشد. چلنجر خودرویی ۱۱ ساله بوده و بنابراین نمونه های قدیمی زیادی از آن وجود دارد که نیازمند قطعه های ارزان قیمت برای سرپا ماندن هستند.

 • نیسان ماکسیما

محبوب ترین خودروهای بازار آمریکا برای سارقان

اگرچه فروش ماکسیما کمتر از سدان های فول سایز زیادی است اما حضور آن در این لیست به همراه دو محصول دیگر از اینفینیتی کمی نگران کننده است. نیسان آلتیما هم در لیست NICB حضور داشته و بنابراین نیسان باید توجه جدی به ایمنی و امنیت محصولات خود داشته باشد. شاید نیسان باید کادیلاک گفت وگو کند زیرا اسکالید معمولاً در رتبه های بالای چنین لیست هایی دیده می شد در حالی که امسال اصلاً در این لیست حضور ندارد.

 • شورولت سیلورادو ۱۵۰۰ کرو کب

2016 Chevrolet Silverado 1500 LTZ Z71

این قطعاً چیزی است که مالکان پیکاپ شورولت خواهان مسکوت ماندنش در برابر مالکان پیکاپ فورد است. نسخه تک دیفرانسیل سیلورادو ۱۵۰۰ کرو کب خودرویی خاص برای سارقان بوده و نسخه دو دیفرانسیل آن در رتبه هفدهم لیست جای گرفته است. البته دلیل این اختلاف هم به فروش بیشتر نسخه تک دیفرانسیل مربوط می شود.

اما خب به نظر می رسد در خودروی بعدی این لیست ارتباط چندان منطقی ای وجود ندارد.

 • کرایسلر ۳۰۰ چهار چرخ محرک

محبوب ترین خودروهای بازار آمریکا برای سارقان

۳۰۰ یک سدان بزرگ و قوی است که نسخه چهار چرخ محرک آن علاقه بیشتری برای سرقت را در سارقان برانگیخته است. این در صورتی است که فروش نسخه چهار چرخ محرک کرایسلر ۳۰۰ کمتر می باشد.

 • مرسدس بنز S کلاس سدان

محبوب ترین خودروهای بازار آمریکا برای سارقان

این خودرو نه تنها پرچم دار مرسدس بوده بلکه نسخه چهار چرخ محرک و طویل آن باب میل افراد مخصوصی است. باید تعجب کرد که چرا سارقان چنین خودرویی با ریسک بالا را برای سرقت انتخاب می کنند. واضح است که یک S کلاس بزرگ در شهرها کاملاً جلب توجه می کند و مالکان آن ها معمولاً خودروی خود را در پارکینگ هایی امن پارک می کنند.

اینجا بازار بزرگی برای قطعات مرسدس S کلاس هم وجود ندارد بنابراین تنها حدس ما این است که سارقان این خودروها را به صورت قاچاق به دیگر کشورها می فرستند.

منبع iihs
همرسانی نوشتار: