تجربهٔ رانندگی با جیپ گلادیاتور، باربری با چاشنی آفرود

  1. جمعه ۱۳ دی ۹۸ ساعت ۱۲:۰۲ (۴ سال،۶ ماه قبل)
تجربهٔ رانندگی با جیپ گلادیاتور، باربری با چاشنی آفرود
به گزارش فرانگر

پانزده سال طول کشید تا فیات-کرایسلر بتواند پیکاپ کانسپتی که در سال ۲۰۰۵ بر اساس جیپ رانگلر JK ساخته شده بود را به خط تولید برساند؛ اما این تلاش طولانی به ساخت جیپ گلادیاتور مدل ۲۰۲۰ بر اساس پلت فرم پیشرفتهٔ JL رانگلر منجر شده است ولی بااین حال نمی توان گلادیاتور را صرفاً یک رانگلر با قسمت بار بزرگ دانست. گلادیاتور درعین حالی که یک پیکاپ میان سایز مدرن است، هنوز هم یک جیپ واقعی است. تمامی قطعات توانمند رانگلر به گلادیاتور منتقل شده اند اما حالا این قطعات به همراه قابلیت استفاده و تطبیق پذیری بالا و همین طور یک قسمت بار ۱.۵ متری ارائه شده اند. البته نباید فراموش کرد گلادیاتور به بخشی وارد شده است که رقبای قدرتمندی مثل تویوتا تاکوما، شورلت کلرادو، هوندا ریج لاین و فورد رنجر در آن حضور دارند.

با نگاه به گلادیاتور انسان قطعاً به یاد رانگلر می افتد زیرا در نمای جلویی تقریباً به طور کامل با برادر شاسی بلند خود یکسان است و به همان اندازه جذاب و خوش استایل به نظر می رسد. بدیهی است که در گلادیاتور هم جلوپنجره با هفت ورودی عمودی به عنوان امضای جیپ دیده می شود که البته در اینجا ورودی ها به منظور کمک به خنک کنندگی بیشتر پیشرانه، کمی بزرگ تر هستند؛ اما چراغ های جلوی LED، سپرهای فولادی سفارشی و بست های بزرگ کاپوت بدون تغییر باقی مانده اند.

تجربهٔ رانندگی با جیپ گلادیاتور، باربری با چاشنی آفرود

شاید در ظاهر به نظر نرسد اما گلادیاتور ۷۹ سانتیمتر طول و ۴۹ سانتیمتر فاصلهٔ محوری بیشتری نسبت به نسخهٔ چهاردر یا همان آن لیمیتد رانگلر دارد. این پیکاپ در سه تیپ مختلف شامل اسپرت، اوورلند و روبیکان عرضه می شود که آخری نمای آفرودتری دارد. قسمت بار گلادیاتور بیش از همه چیز روی کارایی تمرکز دارد. دیواره های کوتاه این قسمت هرچند کمی از ظرفیت بار را قربانی کرده است اما در عوض می توان به راحتی و بدون نیاز به استفاده از زیر پایی به قسمت بار وارد شد هرچند که زیر پایی های روی سپر دسترسی به این قسمت را حتی از این هم ساده تر کرده اند.

تجربهٔ رانندگی با جیپ گلادیاتور، باربری با چاشنی آفرود

طول بیشتر گلادیاتور در جاده های معمولی، کمی از چابکی آن را نسبت به رانگلر کاسته است درحالی که فرمان و کنترل بدنهٔ آن نیز حتی با وجود تعلیق عقب چند اتصالی با کمک فنرهای پیچشی، مبهم است. این سیستم تعلیق هم از رانگلر قرض گرفته شده و گلادیاتور در کلاس خود تنها پیکاپی است که به این نوع تعلیق مجهز شده زیرا دیگر پیکاپ ها همچنان از فنرهای شمش استفاده می کنند که راحتی کمتری دارند. طول اضافی گلادیاتور همچنین موجب شده ناهنجاری های پلت فرم رانگلر تشدید شود اما حداقل حرکات گهواره ای بدنهٔ رانگلر در گلادیاتور بهبود یافته و سواری آن نیز حتی با وجود شاسی مستحکم تر، هنوز هم نرم و روان است.

تجربهٔ رانندگی با جیپ گلادیاتور، باربری با چاشنی آفرود

در حال حاضر گلادیاتور با دو پیشرانهٔ مختلف عرضه می شود. موتور استاندارد، ۳.۶ لیتری V۶ است که ۲۸۵ اسب بخار قدرت دارد. برای انتقال این نیرو به چرخ ها هم گیربکس های هشت سرعتهٔ اتوماتیک و شش سرعتهٔ دستی در نظر گرفته شده است. این پیکاپ جدید با گیربکس اتوماتیک در هر صد کیلومتر در شهر ۱۳.۸ و در بزرگراه ۱۰.۷ لیتر بنزین مصرف می کند درحالی که این اعداد با گیربکس دستی به ترتیب برابر با ۱۴.۷ و ۱۰.۲ لیتر هستند. مصرف سوخت ترکیبی هردو مدل اما یکسان و برابر با ۱۲.۴ لیتر در هر صد کیلومتر است. گلادیاتور با پیشرانهٔ شش سیلندر می تواند ۷۲۵ کیلوگرم بار را حمل و یا ۳۴۷۰ کیلوگرم را بکسل کند که هردو در این کلاس بهترین است اما پیشرانهٔ آن پاسخگویی سرحال پیشرانه های مدرن توربوشارژ را ندارد.

تجربهٔ رانندگی با جیپ گلادیاتور، باربری با چاشنی آفرود

برای پیکاپ جدید جیپ اما مثل رانگلر یک پیشرانهٔ ۲ لیتری چهار سیلندر توربوشارژ با سیستم هیبریدی خفیف هم قابل سفارش است. این پیشرانه که ۲۷۰ اسب بخار قدرت تولید می کند، هیجان و نشاط بیشتری دارد و پیشرانهٔ V۶ هرچند قوی تر و تواناتر از این چهار سیلندر توربو است اما هیجان و سرزندگی آن را ندارد. علاوه بر این، قرار است در آینده یک پیشرانهٔ ۳ لیتری دیزلی با ۲۶۰ اسب بخار قدرت و ۶۰۰ نیوتن متر گشتاور هم برای گلادیاتور ارائه شود. گشتاور بالا در دورهای پایین از مزیت های این موتور دیزلی خواهد بود.

تجربهٔ رانندگی با جیپ گلادیاتور، باربری با چاشنی آفرود

مثل رانگلر، در گلادیاتور هم مدل روبیکان توانمندترین نسخه برای آفرود است. این نسخه از زاویهٔ ورود ۴۳.۸ درجه ای برخوردار است که تقریباً با زاویهٔ ورود ۴۴ درجه ای رانگلر برابر است و در شیب های تند دماغهٔ آن روی زمین کشیده نمی شود. البته در مسیرهای خشن و بشدت ناهموار ممکن است گاهی اوقات بخش عقبی گلادیاتور روی شیب های تند کشیده شود اما بااین حال زاویهٔ خروج ۲۶ درجه ای آن هنوز هم از تویوتا تاکوما TRD با ۲۴ درجه و شورلت کلرادو ZR۲ با ۲۳.۵ درجه بهتر است. علاوه بر این، دوربین جلوی آن بسیار خوب و کاربردی است و گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک نیز هنگام خزیدن روی صخره ها همه چیز را کنترل می کند.

تجربهٔ رانندگی با جیپ گلادیاتور، باربری با چاشنی آفرود

هنگام رانندگی با گلادیاتور برای لذت بیشتر می توان شیشهٔ جلویی را پایین داد، درها را جدا کرده و سقف را باز نمود؛ بنابراین گلادیاتور را می توان یک پیکاپ کانورتیبل دانست که برخلاف هر پیکاپ دیگری، تجربهٔ رانندگی در هوای آزاد را ارائه می کند. این پیکاپ آمریکایی در داخل از ویژگی هایی مثل صفحه نمایش لمسی احاطه شده با قاب لاستیکی، داشبورد چرمی باکیفیت و دکمه ها و سوئیچ هایی با روکش فلزی برخوردار است. در بخش فناوری های داخلی هم این ماشین به سیستم اطلاعاتی-سرگرمی Uconnect فیات-کرایسلر مجهز است که از اپل کارپلی و اندروید اتو پشتیبانی می کند و با نمایشگر ۸.۴ اینچی سفارشی عالی می شود. در کابین خودرو مجموعاً چهار پورت USB نیز تعبیه شده که شامل دو پورت در جلو و دوتا در عقب می شود.

تجربهٔ رانندگی با جیپ گلادیاتور، باربری با چاشنی آفرود

تجربهٔ رانندگی با جیپ گلادیاتور، باربری با چاشنی آفرود

تجربهٔ رانندگی با جیپ گلادیاتور، باربری با چاشنی آفرود

هنگام جدا کردن درها و سقف گلادیاتور نیازی به نگرانی از دزدیده شدن اشیاء داخل خودرو نیست چراکه زیر نشیمنگاه صندلی های عقب و همین طور پشت این صندلی ها محفظه های قفل داری برای قرار دادن اشیایی مثل تلفن همراه و کیف پول تعبیه شده است. قیمت گلادیاتور در تیپ پایهٔ اسپرت از ۳۳,۵۴۵ دلار آغاز می شود که آن را به یکی از گران ترین پیکاپ های کلاس خود تبدیل کرده است. قیمت تیپ بعدی بنام اسپرت S از ۳۶,۷۵۵ دلار شروع می شود درحالی که برای خرید تیپ مجهزتر اوورلند حداقل باید ۴۰,۳۹۵ دلار پرداخت کرد؛ اما تنها چیزی که جیپ در گلادیاتور ارائه نکرده نسخهٔ پایه و بدون آپشنی با قیمت زیر ۳۰ هزار دلار مثل فورد رنجر، تویوتا تاکوما و شورلت کلرادو است. البته نمی توان به این موضوع اعتراضی داشت زیرا قیمت گلادیاتور به دلیل برخورداری از توانایی های آفرود و تکنولوژی های زیاد، معقول به نظر می رسد.

تجربهٔ رانندگی با جیپ گلادیاتور، باربری با چاشنی آفرود

نسخهٔ آفرود روبیکان با قیمت پایهٔ ۴۳,۵۴۵ دلار که ۲ هزار دلار گران تر از رانگلر روبیکان است، گران ترین تیپ گلادیاتور محسوب می شود. هرچند گلادیاتور روبیکان از هردو رقیب کلرادو ZR۲ و تاکوما TRD گران تر است اما این پیکاپ توانمند جیپ ارزش خود را در توانایی های آفرود بالاتر نشان می دهد. درمجموع گلادیاتور با وجود ظاهر خشن و مشکلاتی در جاده های آنرود، هنوز هم جذاب ترین انتخاب در کلاسی بسیار رقابتی محسوب می شود. طول بیشتر، شاسی تقویت شده و افزایش تطبیق پذیری، آن را به چیزی بسیار بیشتر از یک رانگلر با قسمت بار تبدیل کرده است. توانایی های این پیکاپ پای بخش بزرگی از خریداران را به نمایندگی های فروش جیپ بازخواهد کرد. گلادیاتور بیش از آنکه یک پیکاپ باشد، یک جیپ است اما در هردو بسیار عالی عمل کرده است.

تجربهٔ رانندگی با جیپ گلادیاتور، باربری با چاشنی آفرود

مشخصات فنی

Jeep Gladiator 2020
پیشرانه3.6 لیتری V6
قدرت285 اسب بخار
گشتاور352 نیوتن متر
گیربکس8 سرعته اتوماتیک
محور محرکچهارچرخ
وزن2151 کیلوگرم
مصرف سوخت12. لیتر ترکیبی
ظرفیت سرنشین5 نفر
ظرفیت بار725 کیلوگرم
ظرفیت بکسل3470 کیلوگرم
قیمت پایه33,545 دلار

منبع Motor۱

برچسب ها۲۰۲۰ آفرود بررسی فنی و تخصصی پیکاپ - وانت جیپ گلادیاتور
همرسانی نوشتار: