مایع ادبلو AdBlue چیست؟

  1. سه شنبه ۳ دی ۹۸ ساعت ۱۷:۰۲ (۳ سال،۱۱ ماه قبل)
مایع ادبلو AdBlue چیست؟
به گزارش فرانگر

اگر در طول ۵ سال گذشته خودرویی دیزلی را خریداری کرده باشید احتمالاً شاهد استفاده از ادبلو در آن برای پاک تر شدن آلاینده های اگزوز خواهید بود. در واقع اگر خودروی شما از ادبلو استفاده کند بدون آن نخواهید توانست از خودرو استفاده کنید!

سؤال اساسی این است: ادبلو Adblue چیست؟ چگونه کار می کند و چگونه می توان آن را خرید و در خودرو مورد استفاده قرار داد؟ برای پاسخ به این سؤالات می توانید نوشتاری را که تهیه شده مطالعه فرمایید.

  • ادبلو و آلایندگی دیزلی

هدف اولیه و اصلی از تولید پیشرانه های دیزلی یافتن راه حلی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی بود زیرا آن ها دی اکسید کربن کمتری در مقایسه با پیشرانه های بنزینی تولید می کنند. دولت ها حتی مالیات های کمتری روی این خودروها وضع کرده اند تا خریداران را به انتخاب پیشرانه های دیزلی ترغیب کنند.

البته درست مثل دولت ها، اجماع کلی تغییر یافت و پیشرانه های دیزلی دیگر محبوبیت قبلی را نداشتند. اگرچه این پیشرانه ها دی اکسید کربن کمتری تولید می کنند اما از طرف دیگر ذرات آلاینده و NO۲ بیشتری را در مقایسه با پیشرانه های بنزینی تولید می کنند.

ادبلو راه حلی برای این مشکلات بوده و با معرفی قوانین آلایندگی یورو ۶ در سپتامبر ۲۰۱۵، استفاده از آن به یک نیاز تبدیل شد. ادبلو به اگزوز خودرو تزریق شده و با گاز نیتروژن اکسید واکنش داده و آن را به عناصر بی ضرر نیتروژن و اکسیژن تبدیل می کند. میزان اثربخشی ادبلو چقدر است؟ خب در واقع باید گفت زیاد! در سال ۲۰۱۷ مطالعه ای توسط دانشگاه لیدز انگلستان انجام شد و دانشمندان به این نتیجه رسیدند که میزان نیتروژن دی اکسید سمی تولیدی توسط فولکس واگن پولو مجهز به پیشرانه ۱.۴ لیتری دیزلی به اندازه ی آلایندگی یک کامیون مجهز به پیشرانه دیزلی ۱۳ لیتری دارای سیستم ادبلو می باشد!

  • ادبلو چه کاری انجام می دهد؟

بدون وجود ادبلو، میزان زیادی از خودروهای دیزلی جدید نیتروژن اکسید بیشتری نسبت به قوانین آلایندگی یورو ۶ تولید خواهند کرد. این مایعی غیر سمی بوده و بخش اعظم آن را آب و اوره تشکیل می دهد. این ماده به عنوان بخشی از کاهش کاتالیتیک انتخابی SCR بکار می رود. SCR نیتروژن اکسید تولیدی توسط پیشرانه های دیزلی را می شکند. با تزریق میزان کمی ادبلو به داخل اگزوز شاهد تبدیل ذرات سمی به آب و اکسیژن خواهید بود.

  • آیا خودروی من به ادبلو نیاز دارد؟

اگر خودروی شما نیازمند ادبلو باشد (مثلاً خودروی دیزلی هماهنگ با قوانین آلایندگی یورو ۶) و بدون آن از خودرو بخواهید استفاده کنید پیشرانه استارت نخواهد خورد. خوشبختانه اکثر خودروهای نیازمند به ادبلو دارای صفحه نمایش یا چراغ هشداری هستند که به شما می گوید چقدر در مخزن مربوطه ادبلو باقی مانده است.

مایع ادبلو AdBlue چیست؟

  • چه زمانی باید ادبلو را پر کرد؟

میزان ادبلوی باقی مانده در مخزن به فاکتورهای زیادی همچون ابعاد باک ادبلو، سبک رانندگی و مصرف سوخت خودرو بستگی دارد. البته به منظور تخمینی حدودی باید گفت به ازای هر ۱۰۰۰ کیلومتر رانندگی، حدود ۱ لیتر ادبلو مصرف خواهد شد.

پر کردن دوباره مخزن ادبلو مشابه پر کردن باک سوخت دیزلی یا بنزینی نخواهد بود. اگر تنها میزان کمی ادبلو به مخزن اضافه کنید آمپر مربوط به آن در خودرو درست کار نخواهد کرد. همچنین اگر شما یک بطری ادبلو بخرید باید از همه ی آن استفاده کنید زیرا باقی مانده آن در آینده قابل استفاده نخواهد بود.

  • چگونه باید مخزن ادبلو را پر کرد؟

پر کردن مخزن ادبلو شبیه پر کردن باک سوخت معمولی است. در اکثر موارد شما درگاه پر کردن باک ادبلو را زیر درگاه سوخت دیزل پیدا خواهید کرد. فقط کافی است مایع ادبلو را داخل این مخزن بریزید!

مایع ادبلو AdBlue چیست؟

  • از کجا می توان ادبلو را خریداری کرد؟

بطری های ادبلو را می توان در اکثر پمپ بنزین ها مخصوصاً آن هایی که مربوط به شرکت های شل یا تگزاکو هستند پیدا کرد.

مایع ادبلو AdBlue چیست؟

همچنین می توان ادبلو را از پمپ های موجود در جایگاه های سوخت تهیه کرد.

اگر خودروی شما در حال سرویس بوده و میزان ادبلو نیز کم است شاید تعمیرگاه مربوطه نیز این مایع را داشته باشد. همین موضوع درباره خرید خودروی صفرکیلومتر از خودروساز نیز صادق است چراکه برخی از آن ها میزان مشخصی از ادبلو را به صورت رایگان به خریدار اهدا می کنند.

موقع خرید ادبلو باید دقت کرد کد آن با ISO-۲۲۲۴۱ شروع شود زیرا معنی آن عدم آسیب رسانی به سیستم SCR خودرو است. تعمیر و تعویض سیستم SCR بسیار هزینه بر خواهد بود.

  • قیمت ادبلو

ادبلو قیمت متنوعی دارد. البته در اکثر موارد می توان یک بطری پنج لیتری این ماده را با قیمت حدود ۵ پوند خریداری کرد. البته زمانی که این مایع را در زمان سرویس خودرو تهیه کنید باید هزینه بیشتری بپردازید بنابراین بهتر است خودتان آن را تهیه کرده و در خودرو بریزید.

مایع ادبلو AdBlue چیست؟

  • خودروسازان محبوب با ادبلو

آئودی ادبلو: محصولات آئودی دارای پیام هشداری روی صفحه دیجیتال خودرو هستند که کم شدن ادبلو را به راننده اطلاع می دهند. پر کردن این ماده در نمایندگی آئودی ۱.۵ پوند به ازای هر لیتر آب خواهد خورد.

ب ام و ادبلو: ب ام و ادعا می کند خودروهایش با یک باک ادبلو می توانند به صورت متوسط ۱۵ هزار کیلومتر را طی کنند. اگر میزان ادبلوی باقی مانده کمتر از ۱۶۰۰ کیلومتر کارکرد خودرو باشد، هشداری روی صفحه نمایش خودرو نقش خواهد بست و شمارش معکوس کارکرد خودرو را به راننده نشان خواهد داد.

مرسدس ادبلو: اگر شما مایع ادبلو را از مرکز سرویس رسمی مرسدس خریداری کنید هزینه ای پرداخت نخواهید کرد. کم شدن مایع ادبلو نیز با یک پیام هشداری روی داشبورد به اطلاع راننده می رسد.

فولکس واگن ادبلو: این کمپانی یکی از معدود خودروسازانی است که باک ادبلو را در اکثر محصولات دیزلی خود نصب می کند. فولکس واگن پاسات مجهز به باک ۱۳ لیتری باعث می شود تا ۱۰۵۰۰ کیلومتر نیازی به پر کردن باک ادبلو نداشته باشید. شاسی بلند توارگ از باک ۱۹.۵ لیتری استفاده کرده و با یک باک ادبلو می توان مسافت ۱۱۵۰۰ کیلومتری را طی کرد.

منبع: carwow
همرسانی نوشتار: