محکومیت ماهیندرا در دعوای حقوقی با کرایسلر

  1. دوشنبه ۲ دی ۹۸ ساعت ۱۰:۳۷ (۴ سال،۵ ماه قبل)
محکومیت ماهیندرا در دعوای حقوقی با کرایسلر
به گزارش فرانگر

دعوای حقوقی میان کرایسلر و ماهیندرا سرانجام به نتیجه رسید و قاضی حقوق اداری «کامرون الیوت» حکم داده است که خودروی ماهیندرا راکسور ظاهر محصولات جیپ را نقض کرده است. البته این موضوع جنبه های زیادی دارد اما کرایسلر در درجهٔ اول مدعی بود که راکسور از شش ویژگی استفاده می کند که مشخصه های جیپ هستند و این ویژگی ها به «لباس تجاری» معروف هستند. چفت بیرونی کاپوت، بریدگی درها بالای بخش پایینی پانل های جانبی بدنه، شکل جعبه ای بدنه با پروفیل جانبی تخت و عمودی، کاپوت تخت با لبه های خمیده که در جلو باریک تر می شود و گلگیرهای جلوی ذوزنقه ای که تا جلوتر از جلوپنجره ادامه یافته اند ازجملهٔ این ویژگی ها هستند؛ اما مهم تر از همهٔ این ها جلوپنجرهٔ تخت راکسور با شیارهای عمودی و قاب ذوزنقه ای با طرحی خمیده در اطراف چراغ های جلو است.

البته مدیرعامل و رئیس ماهینداری آمریکای شمالی «ریک هاس» این موارد را انکار نکرده و گفته است که راکسور ظاهری مشابه جیپ CJ دارد و مانند یک CJ به نظر می رسد. وی در ادامه اضافه کرده که راکسور درواقع یک CJ است و CJ خودرویی با برند جیپ است. پس از بیان توضیحات و استدلال های دو طرف، بر قاضی الیوت ثابت شد که راکسور لباس تجاری جیپ را نقض کرده است. درنتیجه وی به کمیسیون تجارت بین المللی ایالات متحده دستور محکومیت ماهیندرا را داد. قاضی همچنین برای جلوگیری از فروش راکسور در ایالات متحده، دستور توقف فروش آن را صادر کرد.

محکومیت ماهیندرا در دعوای حقوقی با کرایسلر

کرایسلر در این رابطه طی بیانیه ای گفته است:

فیات-کرایسلر خوشحال است که یک قاضی حقوق اداری در کمیسیون تجارت بین المللی ایالات متحده دریافت که ماهیندرا راکسور لباس تجاری نمادین جیپ را نقض کرده است. FCA ایالات متحده معتقد است که شواهد و قوانین مربوطه همه شدیداً از قاضی حقوق اداری پشتیبانی می کند زیرا ماهیندرا به شیوه های تجارت ناعادلانه متوسل شده و این نقض قوانین توسط ماهیندرا به برند جیپ و فیات-کرایسلر ایالات متحده آسیب رسانده یا ممکن است برساند. قاضی حکم داده است که ماهیندرا بخش ۱۳۳۷ از مادهٔ ۱۹ کُدهای ایالات متحده را نقض کرده که ورود وسایل نقلیهٔ ناقض حقوق را به ایالات متحده ممنوع می کند. قاضی همچنین با دستور توقف، مانع فروش تمامی محصولات ماهیندرا در آمریکا شده است

محکومیت ماهیندرا در دعوای حقوقی با کرایسلر

هرچند این حکم بسیار به ضرر ماهیندرا است اما این فقط یک حکم بدوی است؛ بنابراین کرایسلر از کمیسیون تجارت بین المللی ایالات متحده خواسته است که حکم قاضی حقوق اداری در مورد لباس تجاری جیپ را تأیید کند. اگر این اتفاق روی دهد، سازندهٔ آمریکایی انتظار دارد که دستور توقف پذیرش سفارشات خرید راکسور تا ۱۳ مارس ۲۰۲۰ صادر گردد؛ اما کرایسلر به این هم قانع نیست زیرا دعوای نقض حقوق دیگری را هم علیه راکسور در دادگاه منطقه ای میشیگان شرقی طرح کرده است. در این دعوی، کرایسلر به دنبال حکم ممنوعیت برای فروش آیندهٔ محصولات ناقض حقوق ماهیندرا و همین طور تسلیم سودی است که این شرکت هندی از فروش راکسور کسب کرده است. جلسهٔ دادرسی این دعوی در ماه می سال آینده برگزار خواهد شد.

محکومیت ماهیندرا در دعوای حقوقی با کرایسلر

محکومیت ماهیندرا در دعوای حقوقی با کرایسلر
همرسانی نوشتار: