بررسی آئودی S۴ TDI، ستاره ای کم فروغ

  1. شنبه ۳۰ آذر ۹۸ ساعت ۱۹:۰۲ (۳ سال،۱۱ ماه قبل)
بررسی آئودی S4 TDI، ستاره‌ای کم فروغ
به گزارش فرانگر

علی صفرپور: عزیزدردانهٔ آئودی درحالی که به روز شده است معرفی میشود؛ آن هم با یک V۶ دیزلی نیمه هیبریدی…

انگارنه انگار که پیشترها آئودی S۴ از یک موتور ۴.۲ لیتری ۳۴۰ اسب بخاری V۸ نیرو میگرفت. در حقیقت آن زمان که تمام خودروهای آئودی با نشان S دارای موتورهایی بودند که طبق استانداردهای امروزی نادرست و حتی احمقانه به نظر می رسد خیلی دور نیست! فقط به نسل کهنه شدهٔ C۶ آئودی A۶ نگاهی بیاندازید: این خودرو یک موتور ۵.۲ لیتری با ۴۳۰ اسب بخار V۱۰ (همانند لامبورگینی ها) در دماغه اش داشت، بااین حال سریع ترین و قدرتمندترین نسخه قابل خریداری برای شما نبود.

به هرحال، زمانه عوض شده است. این موتورهای جذاب هم اکنون به صورت گسترده از دستهٔ خودروهای S آئودی پاک شده اند؛ حتی برخی از مدلهای خاص RS هم تعدادی سیلندر از دست داده اند.

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

این چیزها گفته شد ولی به هرحال کاری نمی توان کرد، این راه و رسم دنیاست. حالتها تغییر می کنند و اولویتها هم ارتقا می یابند. به خاطر همین، زیر کاپوت این S۴ سدان یورو ۴ جدید، بجای موتور بنزینی پیشین یک موتور ۳ لیتری V۶ دیزل به همراه یک سیستم نیمه هیبریدی ۴۸ ولتی قرار دارد. این همان حرکتی است که می بینیم آئودی با سایر خودروهای سدان و کوپهٔ دارای مارک S انجام داده است؛ اما به خاطر متعهد نبودن آئودی استرالیا، این مدل دیزلی به اینجا نخواهد آمد و بجای آن، سال بعد مدل تمام بنزینی S۴ را خواهیم داشت.

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

موتور دیزلی این خودرو می تواند تا ۳۴۲ اسب بخار قدرت و مقدار عظیم ۷۰۰ نیوتن متر گشتاور را تولید کند که در محدودهٔ باریک دور موتورهای ۲۵۰۰ تا ۳۱۰۰ به کاربر تحویل داده می شود. محض رضای افرادی که عاشق مقایسه کردن هستند هم باید بگوییم که این همان مقداری است که در مرسدس بنز AMG C۶۳ S کوپه با موتور ۴ لیتری توئین توربوی V۸ وجود دارد. با توجه به رسوم آئودی این توان به هر چهارچرخ هدایت و با یک جعبه دندهٔ ۸ سرعته اتوماتیک و دیفرانسیل با قابلیت قفل خودکار همراه می شود که به زور هم که شده ۸۵ درصد از گشتاور را به محور عقب منتقل می کند.

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

درحالی که ما شک نداریم که S۴ توان به مراتب بیشتر نسبت به ۴.۸ ثانیه شتاب اولیه ادعاشده اش دارد، این ادعا را با توجه به نحوه شتاب گرفتنش اعلام می کنیم؛ این خودرو سعی دارد تا همواره در حالتی از دنده باشد که تا حد ممکن کاراکتر واقعی اش را نمایان سازد.

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

پای خود را تا زیر ۲۰۰۰ rpm روی پدال گاز فشار دهید، می بینید که سرعت به تدریج بالاتر می رود، اما بلافاصله با رسیدن عقربه به ۲۵۰۰ دور در دقیقه، همه چیز خیلی خشن تر می شود. نیرویی که توسط شتاب نشاءت گرفته از موتور دیزل توئین توربو خارج می شود، باعث می شود تا خودرو با صدایی بم و عضلانی که ناشی از موتور V۶ آن است ناگهان به جلو شلیک شود. شاید زودگذر باشد اما برای لحظه ای کوتاه واقعاً آن را حس خواهید کرد؛ بی شک هیجان انگیز است.

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

همه تن حریف و کاربردی بودن S۴ کاملاً هویدا است. آن را در یک آزادراه بی اندازید، درخواهید یافت که موتور به طرزی شگفت آور ساکت است، مصرف سوخت (ترکیبی) هم به ازای هر صد کیلومتر ۶.۲ لیتر ادعا شده است؛ این مورد به معنی این است که خودرو باید گسترهٔ مناسبی از مسافت را بپیماید (چیزی بین مسافرت ها و سفرهای کوتاه بین شهری).

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

با نشستن در S۴ که دارای فنربندی اسپرت است، متوجه می شوید که رانندگی اش از A۴ همزادش خشکتر است، حتی با وجود اینکه دمپرها (میراگرها) در نرمترین حالت خود قرار دارند و خودرو در راحت ترین تنظیمات خود است. وضعی هم که خودرو با آن از جاده های بی کیفیت عبور می کند آن قدر هم به آن اندازه ای که انتظار دارید بد نیست که چهره تان را عوض کنید و از مسیری طولانی رنج ببرید. S۴ یک خودروی آرام و خوش ساخت است.

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

S۴ سرپیچها به خوبی چسبندگی خود را حفظ می کند. شما می توانید با کمی شیطنت و به وسیله بازی کردن با پدال گاز، عقب خودرو را کمی از مسیر منحرف کنید.

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

در حالت دینامیک، فرمان حسی مصنوعی دارد ولی در بیشتر مواقع به شما این اجازه را می دهد تا با اطمینان کامل و حالتی مثبت بپیچید و نگران هم نباشید. نرخ پاسخ دهی آن با افزایش سرعت شما افزایش می یابد که در ابتدا ممکن است کمی ناآرام به نظر برسد ولی طولی نمی پاید که اعتماد شما را به خود جلب کند. در ابتدا کمی ناامیدکننده است، ولی رفته رفته (در اقدامی قابل پیشبینی) کمی بازخورد از خودرو دریافت می کنید تا اینکه کم کم یاد می گیرید چطور مهارش کنید.

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

آخرین نسل ب ام و M۳۴۰i با فناوری xDrive نظر افراد زیادی را در این ردهٔ خودرویی به خود جلب می کند اما در S۴ هم چیزهای زیادی برای دوست داشتن وجود دارد، با وجود اینکه الهام بخش ترین خودرو در بین همرده هایش برای رانندگی نیست.

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

سیستم دیزلی هیبریدی شده باعث شده تا کمی احساس گیج بودن در ردهٔ خودروهای کوچک گرانقیمت به این خودرو (که نسخهٔ مخصوص بازار اروپا است) دست دهد، ولی همچنان برای آئودی خودرویی مملو از عملکرد است. این خودرو، هم یک دستگاه برای حرکت متعادل در آزادراه ها و بزرگراه ها و هم خودرویی برای سریع رفتن در جاده های دیگر است.

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

کابینی به روز شده همراه با صفحه نمایش ۱۰.۱ اینچی MMI-plus هم به S۴ برای ورود دوباره به دنیا تکنولوژی کمک می کند، S۴ همچنین به صورت استاندارد دارای کاکپیت مجازی (virtual cockpit) است. آئودی می گوید که زبان طراحی جدید از خطوط افقی برای تأکید بر پهنتر بودن مدلهای A۴ و S۴ جدید استفاده کرده است.

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

ما منتظر می مانیم تا ببینیم این S۴ فیس لیفت شده در برابر نسخهٔ مخصوص استرالیا با موتور TFSI بنزینی با قدرت تقریبی ۳۵۰ اسب بخار و ۵۰۰ نیوتن متر گشتاور (با شتاب اولیهٔ مناسب ۴.۷ ثانیه) چطور دوام می آورد.

آنچه دوست داشتیم: گشتاور و شتاب خشن، رانندگی عادی فوق العاده، مصرف سوخت، نمای داخلی به روز شدهآنچه مورد پسند ما نبود: حس و وزن مصنوعی فرمان، محدودهٔ عملکرد نه چندان زیاد

بررسی آئودی S4 TDI، ستاره ای کم فروغ

مشخصات فنی «آئودی S۴ TDI»:

موتور: ۳ لیتری V۶ توربودیزل، ۲۴ سوپاپ DOHCقدرت: ۳۴۲ اسب بخار در ۳۸۵۰ rpmگشتاور: ۷۰۰ نیوتن متر در ۲۵۰۰ rpm تا ۳۱۰۰ rpmگیربکس و انتقال نیرو: ۸ سرعته خودکار – چهار چرخ محرکهشتاب صفر تا صد: ۴.۸ ثانیه (ادعا شده)وزن و قیمت: ۱۷۸۵ کیلوگرم، ۱۰۵ هزار دلار

منبع: Motor Australia
همرسانی نوشتار:پربازدیدترین های هفته