FCA و PSA رسماً ادغام شدند، چهارمین خودروساز بزرگ دنیا شکل گرفت

  1. پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸ ساعت ۱۰:۰۲ (۴ سال،۵ ماه قبل)
FCA و PSA رسماً ادغام شدند، چهارمین خودروساز بزرگ دنیا شکل گرفت
به گزارش فرانگر

پس از اعلام اولیه در ۳۱ اکتبر، فیات-کرایسلر و پژو-سیتروئن رسماً توافق نامهٔ ادغام ۵۰-۵۰ را امضا کردند. این گروه خودروسازی بزرگ حالا با برندهای فیات، جیپ، رم، دوج، آلفارومئو، کرایسلر، مازراتی، پژو، دی اس، سیتروئن، اوپل و واکسهال که تولید سالانهٔ آن ها به حدود ۸.۷ میلیون دستگاه می رسد، چهارمین خودروساز بزرگ دنیا لقب خواهد گرفت. درآمدی که برای این گروه پیش بینی می شود نزدیک به ۱۹۰ میلیارد دلار در هرسال با سود عملیاتی بالغ بر ۱۲.۲ میلیارد دلار است. همهٔ این اعداد بر اساس نتایج سال ۲۰۱۸ دو خودروساز محاسبه شده است.

همان طور که قبلاً اعلام شده بود، هیئت مدیرهٔ این گروه جدید از یازده عضو تشکیل می شود که پنج نفر آن از FCA و پنج نفر دیگر از PSA خواهند بود. مدیرعامل کنونی PSA، «کارلوس تاوارس» برای پنج سال اول مدیر اجرایی و همین طور عضو هیئت مدیره خواهد بود درحالی که «جان الکان» از FCA هم ریاست گروه خودروسازی جدید را بر عهده خواهد داشت. البته احتمال دارد این ادغام با ارزیابی نهادهای نظارتی مواجه شود زیرا ممکن است دولت های ایتالیا و فرانسه و همین طور اتحادیه های مختلف کارگری در مورد ضررهای شغلی نگران باشند.

FCA و PSA رسماً ادغام شدند، چهارمین خودروساز بزرگ دنیا شکل گرفت

مدیرعامل پژو-سیتروئن «کارلوس تاوارس» در مورد این ادغام می گوید:

ادغام ما فرصت بزرگی برای اتخاذ موقعیتی قوی تر در صنعت خودروسازی است زیرا ما می خواهیم بر حمل ونقل در دنیایی پاک، ایمن و پایدار تسلط داشته باشیم و محصولات، تکنولوژی ها و خدماتی در سطح جهانی را به خریداران ارائه کنیم

مدیرعامل فیات-کرایسلر «مایک منلی» هم در این رابطه گفته است:

این اتحاد دو شرکت با برندهای باورنکردنی و نیروی کار ماهر است. هردو شرکت با سخت ترین دوران مواجه بوده اند و به عنوان رقبای چابک، هوشمند و نیرومند ظاهر شده اند. ما یک ویژگی مشترک داریم که چالش ها را فرصت هایی برای بهتر شدن در کاری که انجام می دهیم میدانیم

FCA و PSA رسماً ادغام شدند، چهارمین خودروساز بزرگ دنیا شکل گرفت

از طریق این ادغام، FCA به پلت فرم های مدرن تر PSA دسترسی پیدا می کند که امکان مطابقت با قوانین آلایندگی جدید اروپا را فراهم می آورد. از سوی دیگر، PSA هم از کسب وکار سودآور FCA در ایالات متحده خصوصاً با برندهای جیپ و رم بهره مند خواهد شد. این دو گروه خودروسازی گفته اند که در آینده بیش از دوسوم مدل های اصلی خود را فقط بر اساس دو پلت فرم خواهند ساخت و بر اساس هریک از این دو پلت فرم سالانه تقریباً سه میلیون دستگاه خودرو تولید خواهد شد. این پلت فرم ها که هردو متعلق به پژو سیتروئن هستند، شامل معماری کوچک CMP و پلت فرم کامپکت یا میان سایز EMP۲ می شود. بااین حال، پیکاپ های رم و مدل های بزرگ جیپ همچنان از پلت فرم های فیات-کرایسلر استفاده خواهند کرد.

FCA و PSA رسماً ادغام شدند، چهارمین خودروساز بزرگ دنیا شکل گرفت

به طورکلی پلت فرم های PSA مدرن تر از نمونه های FCA هستند و بنابراین فیات-کرایسلر می تواند از این مزیت برای نوسازی محصولات قدیمی یا ساخت محصولات جدید استفاده کند. پلت فرم CMP با مدل دی اس ۳ کراس بک به بازار معرفی شد و همچنین زیر پوست نسل جدید مدل های پژو ۲۰۸ و ۲۰۰۸ و اوپل کورسا هم قرار گرفته است. حال ممکن است اولین محصول فیات-کرایسلر که از پلت فرم CMP استفاده می کند، یک کراس اوور کوچک برای آلفارومئو باشد که قرار است اواخر سال ۲۰۲۲ معرفی شود. از سوی دیگر، پلت فرم EMP۲ در سال ۲۰۱۶ با نسل جدید پژو ۳۰۰۸ معرفی شد و پس ازآن در مدل های پژو ۵۰۰۸، نسل جدید سدان پژو ۵۰۸، دی اس ۷ کراس بک، سیتروئن C۵ ایرکراس و اوپل گرندلند مورداستفاده قرار گرفت.

FCA و PSA رسماً ادغام شدند، چهارمین خودروساز بزرگ دنیا شکل گرفت
همرسانی نوشتار: