انتخاب شاسی بلند سال ۲۰۲۰ موتورترند

  1. چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸ ساعت ۱۲:۳۳ (۴ سال،۶ ماه قبل)
انتخاب شاسی‌بلند سال 2020 موتورترند
به گزارش فرانگر

همان طور که میدانید رقابت خودروی سال موتورترند در سه بخش خودرو، شاسی بلند و پیکاپ سال برگزار می شود. در مطلب قبلی خودروی سال ۲۰۲۰ را معرفی کردیم و حالا به شاسی بلند سال ۲۰۲۰ می پردازیم. شرایط و شیوهٔ برگزاری رقابت انتخاب شاسی بلند سال هم مثل خودروی سال است یعنی شاسی بلندهایی که واجد شرایط باشند (کاملاً جدید باشند یا مورد به روزرسانی بزرگی قرار گرفته باشند) در رقابت شرکت داده خواهند شد و پس از انجام آزمایش های مختلف در مسیرهای گوناگون توسط راننده های مختلف، شاسی بلند سال با رأی هیئت داوران انتخاب می شود.

شرکت کنندگان رقابت شاسی بلند سال ۲۰۱۹ موتورترند

آئودی E-Tron

آئودی Q۳

آئودی Q۸

ب ام و X۳ M

ب ام و X۵

ب ام و X۷

کادیلاک XT۶

شورلت بلیزر

فورد اسکیپ

فورد اکسپلورر

هوندا پاسپورت

هیوندای پالیسید

کیا تلوراید

جگوار F-Pace

جیپ رنگید

لکسس UX

لینکلن اویاتور

لینکلن کُرسیر

لینکلن ناتیلوس

مرسدس بنز GLE

مرسدس بنز GLS

پورشه کائن

رنجروور اووک

سوبارو اوت بک

ولوو V۹۰ کراس کانتری

این روزها محبوبیت شاسی بلندها در بازار روزبه روز در حال افزایش است و درنتیجه خودروسازان نیز همواره به تعداد و تنوع شاسی بلندهای خود اضافه می کنند. به همین دلیل امسال تعداد شرکت کنندگان رقابت شاسی بلند سال موتورترند حتی از شرکت کنندگان بخش خودروی سال هم بیشتر است. در رقابت امسال بیست وپنج شاسی بلند مختلف با تنوع بالایی حضور داشته اند به گونه ای که در بین آن ها از شاسی بلندها لوکس و پرفورمنس گرفته تا کراس استیشن ها و حتی کراس اوورهای تمام الکتریکی دیده می شود؛ اما بعد از انجام آزمایش های مختلف، از بین این شرکت کنندگان تنها هشت شاسی بلند به مرحلهٔ فینال راه پیدا کردند.

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

فینالیست های رقابت شاسی بلند سال ۲۰۲۰ موتورترند

آئودی E-Tron

ب ام و X۵

کیا تلوراید

لینکلن اویاتور

لینکلن کُرسیر

مرسدس بنز GLS

پورشه کائن

سوبارو اوت بک

پس از مشخص شدن فینالیست ها، آزمایش نهایی برای انتخاب برنده آغاز می شود. این آزمایش در منطقهٔ همیشگی رقابت های خودروی سال موتورترند یعنی مسیر ۴۵ کیلومتری در نزدیکی شهر تهاچای کالیفرنیا صورت می گیرد. این منطقه شرایط مختلفی مثل جاده های پیچ درپیچ، ترافیک های شهری و آسفالت های ترک خورده و نامناسب را در برابر فینالیست ها قرار می دهد و آن ها را کاملاً با شرایط دنیای واقعی به چالش می کشد. پس از برگزاری آزمایش ها در این منطقه که دو روز طول می کشد، سرانجام شاسی بلند سال ۲۰۲۰ موتورترند انتخاب می شود.

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

کیا تلوراید، شاسی بلند سال ۲۰۱۹ موتورترند

شاید انتخاب کیا تلوراید به عنوان شاسی بلند سال ۲۰۲۰ موتورترند برای خیلی ها بسیار عجیب و غیرقابل باور به نظر برسد زیرا اعطای این جایزهٔ ارزشمند به شرکتی که در سال ۱۹۴۴ تأسیس شده و برای چندین دهه به ساخت خودروهای ارزان قیمت برای خریداران کم توان مالی شناخته می شد دور از ذهن به نظر می رسد؛ اما این جایزه شایستگی صنعت خودروسازی حال حاضر کرهٔ جنوبی را نشان می دهد که تکامل یافته است تا از مهارت و استعداد در طراحی، مهندسی و تولید خودرو در کلاس جهانی برخوردار شود. آن ها هم اکنون می توانند از لحاظ طراحی، پویایی، پالایش و کیفیت ساخت به بهترین شکل با رقبای ژاپنی، اروپایی و آمریکایی رقابت کنند.

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

تلوراید که در جورجیای آمریکا و برای آمریکایی ها ساخته می شود، یک کراس اوور راحت و جادار سه ردیفه است که در بخشی کاملاً رقابتی حضور یافته است یعنی بخشی که محصولاتی از شورلت، فورد و دوج و همین طور هوندا، تویوتا، نیسان، مزدا، سوبارو و فولکس واگن در آن عرضه می شود. همان طور که از یک کیا انتظار می رود، تلوراید ارزش فوق العاده ای دارد و حتی در تیپ پایه با قیمت ۳۲ هزار دلاری هم سطح گسترده ای از تجهیزات استاندارد را ارائه می کند؛ اما ارزش فقط یکی از عناصری است که تلوراید را به شاسی بلند سال ۲۰۲۰ تبدیل کرده است زیرا در فرایند داوری جامع موتورترند، هریک از شرکت کنندگان در چارچوب شش معیار اصلی ارزیابی می شوند که این یعنی خودروی برنده باید در همهٔ این معیارها امتیاز بالایی کسب کند.

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

بنابراین، هرچند قیمت عامل مهمی است اما چیزی که باعث شد تلوراید از یازده داور این رقابت هفت رأی اول را دریافت کند این است که به راحتی با نیازهای خانواده های مدرن آمریکایی مطابقت دارد. کره ای ها استاد مطالعهٔ کارهایی که دیگران انجام می دهند، انتخاب بهترین روش ها و اجرای آن ها هستند. تلوراید بزرگ ترین شاسی بلند کیا است و حتی از موهاوی هم ۷.۱ سانتیمتر طول بیشتری دارد اما به لطف استایل بیرونی مطمئن و باصلابت، اندازهٔ بزرگ خود را پوشانده است. جلوپنجره بدون آنکه بیش ازحد بزرگ باشد خود را به خوبی نشان می دهد و چراغ های جلو از گوشه ها به عقب کشیده شده اند تا در ظاهر اوورهنگ جلو را کاهش دهند.

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

داخل تلوراید هم به همان اندازهٔ بیرون با اعتمادبه نفس است و حتی در تیپ های پایه هم خوب و مجهز به نظر می رسد؛ اما کابین این کراس اوور کره ای نه تنها خوب به نظر می رسد بلکه کاربردی و قابل استفاده هم هست. متریال عالی هستند و ترکیب رنگ فوق العاده است. هرچند صندلی های ردیف سوم تلوراید برای نوجوانان هستند اما بزرگ سالان هم در آن ها جای می گیرند و دکمه های تا کنندهٔ صندلی ها که در مکان هوشمندانه ای قرار گرفته اند هم عملکرد بهتری نسبت به کراس اوورهای هم اندازهٔ مرسدس بنز و ب ام و دارند. کیا با این ماشین بسیاری از خودروسازان لوکس که محصولات خود را با دو برابر قیمت این به فروش می رسانند را شرمنده کرده است.

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

تلوراید در پلت فرم و قسمت های مکانیکی خود با هیوندای پالیسید اشتراک دارد و برای آن تنها یک پیشرانهٔ ۳.۸ لیتری V۶ قابل انتخاب است که ۲۹۱ اسب بخار قدرت دارد و انتقال نیروی آن توسط یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک به صورت استاندارد به چرخ های جلو انجام می گیرد اما خریداران می توانند با پرداخت ۲۰۰۰ هزار دلار، سامانهٔ چهارچرخ محرک را برای آن سفارش دهند. هرچند پیشرانهٔ V۶ تلوراید می توانست کمی گشتاور بیشتری از ۳۵۵ نیوتن متر داشته باشد اما پرچم دار کراس اوورهای کیا هم در شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر و هم در مسافت ۴۰۰ متر هنوز هم از نسخهٔ پایهٔ مرسدس بنز GLE۳۵۰ سریع تر است آن هم با ۱۰ هزار دلار قیمت کمتر. علاوه بر این، تلوراید از لحاظ سواری، پالایش و مقابله با سروصدا نیز بالاتر از حد قیمت خود است.

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

کنترل بدنه و کیفیت سواری تلوراید عالی است تا جایی که داوران را تحت تأثیر قرار داد. آن ها سکوت و آرامش استثنایی این کیای بزرگ را ستایش کرده و انعطاف پذیری تعلیق و راحتی سواری را از نقاط قوت آن می دانستند. تلوراید همه چیز را درست انجام می دهد، ساکت، راحت، روان، شیک و مقرون به صرفه است. دیگر چه می خواهید؟ مهندسان کیا همچنین برای کنترل وزن تلوراید بدون اینکه به مواد سبک وزن گران قیمت متوسل شوند، کارهای زیادی انجام داده اند. درنتیجه وزن نسخهٔ چهارچرخ محرک فول آپشن این ماشین فقط ۹۰ کیلوگرم از کراس اوور دو ردیفهٔ هوندا پاسپورت بیشتر و ۱۲۰ کیلوگرم از کادیلاک XT۶ اسپرت چهارچرخ محرک کمتر است.

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

ساخت یک کراس اوور خانوادگی میان قیمت عالی مثل تلوراید در بازار خودروهای غیر لوکس کار بسیار سختی است. این کار حتی از ساخت یک کراس اوور لوکس خوب هم سخت تر است زیرا برچسب قیمتی پریمیوم در خودروهای لوکس به طراحان و مهندسین این امکان را می دهد برای تجهیزات و فناوری هایی که باعث بهبود عملکرد و پالایش می شوند بیشتر هزینه کنند. از سوی دیگر، در عصری که رفتار مصرف کنندگان تحت تأثیر چرخهٔ مداوم رسانه ای اجتماعی قرار دارد، خریداران خودروی مقرون به صرفه ای می خواهند که احساس ویژه ای داشته باشد. آن ها می خواهند بدون پرداخت هزینهٔ خرید خودروهای پریمیوم، خودرویی با سطحی پریمیوم از طراحی، کیفیت، تکنولوژی، پالایش و پویایی را در اختیار داشته باشند و طراحان و مهندسان کیا با تلوراید دقیقاً همین کار را انجام داده اند.

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

انتخاب شاسی بلند سال 2020 موتورترند

مشخصات فنی

Kia Telluride 2020

پیشرانه3.6 لیتری V6
قدرت291 اسب بخار
گشتاور355 نیوتن متر
ردلاین6500 rpm
گیربکس8 سرعته اتوماتیک
محور محرکجلو یا چهارچرخ
طول5,001 میلی متر
عرض1,989 میلی متر
ارتفاع1,750 میلی متر
فاصلهٔ محوری2,900 میلی متر
وزن خالص2023 کیلوگرم
ظرفیت بکسل2270 کیلوگرم
ظرفیت سرنشین7 نفر
ظرفیت صندوق بار594 لیتر
شتاب صفر تا 967.2 ثانیه
مسافت 400 متر15.4 ثانیه
ترمز از 96 تا صفر38.4 متر
شتاب جانبی0.76 جی
ظرفیت باک71 لیتر
مصرف سوخت11.2 لیتر ترکیبی
قیمت پایه32,785 دلار
قیمت تست شده46,910 دلار
همرسانی نوشتار: