فروش سهام جنرال موتورز در تأسیسات تولید روسیه

  1. شنبه ۲۳ آذر ۹۸ ساعت ۰۷:۰۷ (۴ سال،۲ ماه قبل)
فروش سهام جنرال موتورز در تأسیسات تولید روسیه
به گزارش فرانگر

جنرال موتورز به آرامی اما به طور پیوسته در حال کاهش فعالیت های جهانی خود است. جدیدترین اقدام این شرکت در این راستا فروش سهام ۵۰ درصدی خود در جوینت ونچر جنرال موتورز-آوتوواز روسیه است یعنی همان شرکتی که اس یووی کوچک شورلت نیوا را تولید می کند. سهم جنرال موتورز در این شرکت توسط شریک جوینت ونچر یعنی گروه آوتوواز خریداری می شود که خود متعلق به رنو است. درنتیجه، جوینت ونچر جنرال موتورز-آوتوواز به شرکتی کاملاً تابعهٔ گروه آوتوواز تبدیل خواهد شد و حضور جنرال موتورز به عنوان یک تولیدکننده در روسیه پایان میابد. برای نشان دادن تغییر وضعیت مالکیت نیز نام شرکت جنرال موتورز-آوتوواز نهایتاً تغییر خواهد یافت.

بر اساس توافق میان دو شرکت، کارخانهٔ جوینت ونچر در شهر تولیاتی روسیه همچنان برای مدت معینی به تولید نیوا با برند شورلت ادامه خواهد داد اما بعداً این خودرو به لادا تغییر برند خواهد داد. این موضوع موجب می شود دو نیوا در سبد محصولات لادا وجود داشته باشد زیرا این شرکت هنوز نیوای قدیمی را هم به بازار روسیه عرضه می کند. در بیانیهٔ منتشرشده توسط آوتوواز آمده است که این انتقال مالکیت هیچ تغییری در کارکنان شرکت ایجاد نمی کند. علاوه بر این، قراردادهای موجود با قطعه سازان و نمایندگی های فروش نیوا نیز همچنان پابرجا خواهد ماند.

فروش سهام جنرال موتورز در تأسیسات تولید روسیه

شرایط مالی این معامله هنوز فاش نشده است. همچنین شورلت در اواخر سال ۲۰۱۴ کانسپت نسل جدید نیوا را رونمایی کرد و حتی پروتوتایپ های آن با پوشش های استتاری در حال آزمایش دیده شدند اما در بیانیهٔ آوتوواز به این خودرو هم اشاره ای نشده و معلوم نیست سرنوشت آن چه خواهد بود.

رئیس و مدیرعامل آوتوواز «ایوز کاراکازانیس» در رابطه با این توافق نامه می گوید:

من از شریکمان جنرال موتورز برای بیش از ۱۸ سال همکاری پُربار سپاسگزارم. طبق این توافق نامه، آوتوواز دومین آفرودر را در محصولات خود خواهد داشت که لادا نیوای افسانه ای را تکمیل کرده و توسعهٔ آیندهٔ آوتوواز را پشتیبانی می کند

فروش سهام جنرال موتورز در تأسیسات تولید روسیه

کارخانهٔ تولیاتی که در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد، در نزدیکی پایگاه تولید اصلی آوتوواز در سواحل رودخانهٔ ولگا واقع است و سالانه ظرفیت تولید صد هزار دستگاه خودرو را دارد. این کارخانه فقط به تولید شورلت نیوا مشغول است. این اس یووی کوچک در اصل نسخهٔ مدرن شده ای از لادا نیوای متعلق به دورهٔ اتحاد جماهیر شوروی است که با همکاری جنرال موتورز توسعه پیدا کرد؛ اما این شرکت آمریکایی در سال ۲۰۱۵ تصمیم به کاهش حضور در روسیه گرفت و فروش سهام خود در جوینت ونچر با آوتوواز نیز اقدامی در همین راستا محسوب می شود. این در حالی است که جنرال موتورز با فروش برند اوپل به پژو-سیتروئن از بازار اروپا خارج شد و تأسیسات تولید هولدن در استرالیا را هم تعطیل کرده است.

فروش سهام جنرال موتورز در تأسیسات تولید روسیه
همرسانی نوشتار: