توافق غیرمنصفانه ب ام و، دایملر و فولکس واگن با کارتل فولادسازی!

  1. سه شنبه ۵ آذر ۹۸ ساعت ۰۷:۵۳ (۴ سال،۷ ماه قبل)
توافق غیرمنصفانه ب‌ام‌و، دایملر و فولکس‌واگن با کارتل فولادسازی!
به گزارش فرانگر

همه چیز از سال ۲۰۰۴ آغاز شد یعنی زمانی که بزرگ ترین خودروسازان آلمان شامل ب ام و، دایملر و فولکس واگن با فولادسازان و دیگر کمپانی های دخیل در زنجیره تأمین دیدار کردند. آن ها درباره اضافه پرداخت برای فولاد گفت وگو کردند و این موضوع از نظر بسیاری از افراد یک کارتل نامیده می شود؛ و حالا هر سه خودروساز که محصولات محبوبی همچون ب ام و X۳، مرسدس GLE کلاس و فولکس واگن تیگوان می سازند بهای هنگفتی به خاطر این کار می پردازند.

بنا رویترز، این سه خودروساز در کل ۱۱۰.۸۴ میلیون دلار برای اقدامات غیرقانونی مرتبط با خرید فولاد انجام داده اند. این طرح چندساله و بلندمدت نهایتاً در سال ۲۰۱۶ به پایان راه خود رسید. این قیمت های غیرمجاز نهایتاً باعث جلب توجه مقامات آلمانی شد و دستور آغاز تحقیقات دراین باره نیز صادر گردید. به نظر نمی رسد که خودروسازان موردبحث چیزی را رد کرده باشند زیرا همه ی آن ها جریمه های مربوط به این قضیه را پذیرفته اند.

ب ام و ۲۸ میلیون یورو و دایملر هم بیش از ۲۳.۵ میلیون یورو برای اقدامات خود پرداخت خواهند کرد هرچند فولکس واگن از اشاره به میزان جریمه ی خود خودداری کرده اما یک جمع و تفریق ساده نشان می دهد که میزان جریمه این خودروساز حدود ۴۸.۵ میلیون یورو خواهد بود. ادعا شده مبالغ پرداختی برای تولید بخش های فولادی ای همچون میل لنگ، چرخ دنده ها و… کمتر از ۱ درصد از ارزش نهایی خودرو را تشکیل داده اند.

توافق غیرمنصفانه ب ام و، دایملر و فولکس واگن با کارتل فولادسازی!

اما با این وجود هنوز هم با یک رقابت غیرمنصفانه روبرو هستیم که بسیاری از کمپانی های کوچک تری که فولاد می خرند را تحت تأثیر قرار می دهد. سه خودروساز بزرگ آلمان از مزیت شرایط و بزرگی خود برای دستیابی به توافق های بهتر سو استفاده کرده اند.

Tiguan

موضوع جالب اینکه فولکس واگن نه تنها از پایان بازرسی ها درباره این کارتل استقبال کرده بلکه به شفافیت بیشتر ماجرا هم روی خوش نشان داده است. البته ملاقات با تأمین کنندگان فولاد برای قیمت گذاری این محصول مهم کار قانونی ای نبوده است. خبر خوب برای این شرکت های خودروسازی اینکه آن ها به راحتی می توانند جریمه های یاد شده را پرداخت کرده و البته به احتمال زیاد دیگر در چنین قضایایی درگیر نشوند.

توافق غیرمنصفانه ب ام و، دایملر و فولکس واگن با کارتل فولادسازی!
همرسانی نوشتار: