قیمت خودرو از نفس افتاد

  1. سه شنبه ۵ آذر ۹۸ ساعت ۰۷:۴۶ (۴ سال،۷ ماه قبل)
قیمت خودرو از نفس افتاد
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: عدم حضور مشتریان در بازار، دلالان را مجبور به عقب نشینی کرد. هر چند قیمت خودرو از اواسط مهرماه سال جاری روند افزایشی به خود گرفته بود اما با اصلاح قیمت بنزین این روند شتاب بی سابقه ای به خود گرفت.

آنچه مشخص است نرخ ارز همواره بر قیمت خودرو تاثیرگذار بوده است به این ترتیب همراه با نوسانات قیمتی در دیگر بازارها از جمله ارز که متاثر از اصلاح قیمت بنزین صورت گرفت، قیمت خودرو نیز تصاعدی رشد کرد. با این حال دولت به سرعت بازار ارز را کنترل و باوجود افزایش نرخ بنزین، ثبات را به این بازار برگرداند. بر این اساس اگر چه نرخ ارز پارامتر تاثیرگذاری بر بازار خودرو است با این حال با وجود ثبات در بازار ارز طی یک هفته گذشته، قیمت خودرو همچنان صعودی شد. در این بین برخی از فعالان بازار تاکید داشتند که به دلیل قطع اینترنت و عدم دسترسی متقاضیان به سایت های خرید و فروش خودرو، با دخالت دلالان قیمت های غیرواقعی به مشتریان تحمیل می شود.سایت های خرید و فروش خودرو که چند سالی است منبع کشف قیمت خودرو در بازار شناخته می شود با قطع اینترنت طی حدود ۱۰ روز گذشته با حضور کمرنگ خریداران و فروشندگان همراه بوده است. به این ترتیب برخی از فعالان بازار معتقدند با توجه به حضور کمرنگ این سایت ها طی هفته های اخیر زمینه افزایش قیمت از سوی دلالان مهیا بوده است. در این بین اما برخی دیگر از فعالان بازار خودرو تاکید دارند خودروسازان با عرضه کمتر به نوعی در حال مدیریت بازار هستند، این در شرایطی است که این اظهارنظر قویا از سوی خودروسازان و همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت تکذیب شده است. به این ترتیب به نظر می رسد که دلالان با آرامشی که هم اکنون بر بازارهایی همچون سکه و ارز حاکم است، بار دیگر به طور جدی وارد بازار خودرو شدند که همین امر منجر به افزایش ۵ تا ۱۰ میلیونی قیمت بسیاری از خودروها شده است.

آنچه مشخص است به طور معمول در دنیا بعد از افزایش قیمت بنزین، قیمت خودرو به طور اتوماتیک روند کاهشی به خود می گیرد، این در شرایطی است که در ایران عکس این مساله اتفاق افتاد به طوری که قیمت خودرو همزمان با اصلاح قیمت سوخت تصاعدی شد. با این حال به نظر می رسد مشتریان در هیجان این اتفاق چندان به بازار ورود نکردند و از این حیث دلالان نتوانستند خودروهای خود را با قیمت دلخواه به فروش برسانند. در این زمینه برخی از فعالان بازار تاکید می کنند که روند افزایشی قیمت ها از زمان اصلاح نرخ بنزین، مانع از حضور خریداران در بازار خودرو شده است. به این ترتیب عدم حضور مشتریان در بازار بالاخره تاثیرگذار بود چراکه روز گذشته قیمت ها به طور محسوسی کاهش یافت.در این زمینه برخی کارشناسان تاکید دارند اگر سکون بازار تا چهار روز دیگر نیز ادامه داشته باشد، ریزش قیمت ها سرعت گرفته و قیمت ها بیشتر افت خواهد کرد.اما سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران نیز روز گذشته در همین زمینه با «ایرنا» گفت وگو کرده است. وی معتقد است وقتی هفته گذشته قیمت دلار به بالای ۱۲ هزار تومان صعود کرد، عده ای با تفکر اینکه قیمت ارز باز هم رشد خواهد داشت، پول هایشان را به کالا از جمله خودرو تبدیل کردند که هیجانی کاذب را رقم زد. وی همچنین تاکید کرده که وقتی به هر دلیل شاهد افزایش قیمت خودروهای داخلی به ویژه محدوده قیمتی زیر ۱۰۰ میلیون تومان هستیم و جلوی آن گرفته نمی شود، بار روانی داشته و به تدریج به بازار خودروهای مونتاژی و پس از آن خودروهای وارداتی سرایت می کند. موتمنی خطاب به خریداران واقعی خودرو تاکید کرده است که اکنون زمان مناسبی برای خرید نیست و هر گونه خریدی به طور حتم با زیان همراه خواهد بود.

قیمت خودرو از نفس افتاد
همرسانی نوشتار: