زشت ترین و زیباترین خودروهای ۱۰ سال اخیر از بُعد تناسبات طلایی

  1. جمعه ۱ آذر ۹۸ ساعت ۱۷:۱۸ (۴ سال،۶ ماه قبل)
زشت‌ترین و زیباترین خودروهای 10 سال اخیر از بُعد تناسبات طلایی
به گزارش فرانگر

بسیار جنجالی و بحث برانگیز!

احتمالاً پیش از این درباره ی تناسب طلایی چیزهایی شنیده اند هرچند احتمالاً این عبارت چندان در صنعت خودرو به گوشتان نخورده است. صادقانه باید گفت ما حالا اندکی کمتر از گذشته تحت تأثیر علم قرار می گیریم زیرا قبلاً خودروهای حاضر در این لیست را دیده و برخی از آن ها را تحسین کرده ایم. پیش از آنکه با جامعه علمی وارد مباحثه شویم باید عرض کنیم دست اندرکاران CarWow زمان زیادی را صرف تهیه این مطلب کرده اند اما بیایید بیشتر دراین باره توضیح دهیم.

به طور خلاصه باید گفت تناسب طلایی یک عبارت طولانی است که اساساً درباره زیبایی بکار می رود. با بکارگیری این عبارت علمی در فرم های هندسی نتیجه ای به دست می آید که ظاهراً از نظر انسان زیباتر خواهد بود. ما می گوییم ظاهراً چون زیبایی امری نسبی و شخصی است؛ اما واضح است که برخی چیزها زیبایی بیشتری برای طیف گسترده ای از افراد خواهند داشت.

گروه CarWow از تناسب طلایی استفاده کرده و چند صد خودرو را بررسی کرده اند و البته این کار را از طریق علمی انجام داده اند تا زشت ترین و زیباترین خودروهای ۱۰ سال اخیر را معرفی کنند. شما در این نوشتار محصولات دماغه بزرگ ب ام و یا فراری را پیدا نخواهید کرد و اینجاست که می گوییم علم می توانست بهتر از این ها باشد…

زشت ترین و زیباترین خودروهای 10 سال اخیر از بُعد تناسبات طلایی

  • زشت ترین خودروها

شماره ۵: فورد کوگا Vignale ۲۰۱۶

زشت ترین و زیباترین خودروهای 10 سال اخیر از بُعد تناسبات طلایی

علم فورد را دوست ندارد زیرا این تنها محصول فورد نیست که در میان زشت ترین خودروها قرار دارد! این خودرو اولین انتخاب از نظر زیبایی نیست اما خب خودروهای زشت تری هم در مقایسه با کوگا وجود دارند. برخی از آن ها حتی در بخش زیباترین خودروها وجود دارند!

شماره ۴: آئودی RS۷ اسپورت بک ۲۰۱۵

Audi RS7 Sportback 2015

واقعاً؟ چرا؟ همه با جلوپنجره بزرگ محصولات آئودی میانه خوبی ندارند اما خطوط جذاب بکار رفته در بدنه ی این خودرو اصلاً زشت نیستند.

شماره ۳: آئودی A۱ اسپورت بک ۲۰۱۲

Audi A1 Sportback 2014

واضح است که علم محصولات آئودی را هم دوست ندارد. A۱ خودروی بسیار جذابی نیست اما در مقایسه با نسل اول نیسان جوک که در این لیست حضور ندارد خودروی بسیار زیباتری محسوب می شود.

شماره ۲: مرسدس-ای ام جی GLC ۶۳ کوپه ۲۰۱۹

زشت ترین و زیباترین خودروهای 10 سال اخیر از بُعد تناسبات طلایی

درست است که افراد زیادی با کراس اوور کوپه ی مرسدس بنز مشکل دارند اما تناسب طلایی تنها روی شکل ها کاربرد دارد نه روی نوشته ها. آیا این خودرو باید دومین خودروی زشت ۱۰ سال اخیر باشد؟ قضاوت با شما!

شماره ۱: فورد فیستا ST ۲۰۱۳

2013 Ford Fiesta ST

و بله به زشت ترین خودروی ۱۰ سال اخیر از نظر CarWow می رسیم. فیستا چیزهای دوست داشتنی زیادی دارد و اگرچه آن را نمی توان زیباترین هاچبک داغ بازار دانست اما گیرایی خاصی دارد؛ اما اگر این ها زشت ترین خودروهای ۱۰ سال اخیر از نظر علم باشند پس زیباترین ها چگونه خواهند بود؟!

  • زیباترین خودروها

شماره ۵: نیسان میکرا ۲۰۱۴

2015 Nissan Micra

واقعیت این است که تناسبات بکار رفته در میکرا کمی جذاب هستند؛ اما این خودرو شاید از نظر ما لیاقت حضور در چنین جایگاهی را نداشته باشد. هنوز هم به فکر فیستایی هستیم که زشت ترین خودرو شد!

شماره ۴: تویوتا کرولا ۲۰۱۹

زشت ترین و زیباترین خودروهای 10 سال اخیر از بُعد تناسبات طلایی

کرولا ۲۰۱۹ تازه نفس خودرویی است که همانند میکرا از تناسبات خوبی برخوردار بوده و غیر جذاب نیست؛ اما همین چیزهاست که در دنیای ریاضیات تناسبات طلایی تفاوت ایجاد می کند. شما ظاهر کرولا را به سوپرا ترجیح می دهید؟!

شماره ۳: اوپل/واکسهال موکا ۲۰۱۶

زشت ترین و زیباترین خودروهای 10 سال اخیر از بُعد تناسبات طلایی

و اینجاست که علم به طور کامل از ریل خارج می شود. واکسهال موکا، اوپل موکا یا بیوک انکور و یا هر اسم دیگری که می خواهید روی این خودرو بگذارید مهم نیست زیرا این کراس اوور کامپکت فاصله بین محوری کوتاه، اورهنگ های نه چندان جالب و خط کمر بالایی دارد که باعث می شود موکا جزو زیباترین خودروها نباشد اما خب مثل اینکه علم نظر دیگری دارد!

شماره ۲: فولکس واگن آپ ۲۰۱۱

Volkswagen Up! 5 door

تناسبات ریاضی بازهم در این فولکس واگن کوچک دیده می شوند. تقارن طراحی زیادی در مدل های اولیه آپ وجود داشته اما علم نفهمیده که تقارن تنها بخشی از آن چیزی است که باعث زیبایی می شود. اگرچه آپ در جایگاه دوم این لیست قرار داشته اما دومین خودروی زیبای ۱۰ سال اخیر نیست ولی صبر کرده و خودروی شماره ۱ را ببینید تا تعجبتان کامل شود!

شماره ۱: اسمارت فورتو کابریو ۲۰۱۶

Smart ForTwo Cabrio

با توجه به مطالعه CarWow، این خودرو ۹۸.۸۳ درصد با تناسب طلایی هماهنگی دارد. به این ترتیب اسمارت فورتو کابریو ۲۰۱۶ زیباترین خودروی ۱۰ سال اخیر است. داج چلنجر، استون مارتین ونتیج، شورولت کوروت، آلفارومئو جیولیا و… هیچ کدام نتوانسته اند به جایگاه اسمارت برسند! اسمارت خودروی زشتی نیست اما فرسنگ ها با بهترین بودن از این نظر فاصله دارد…
همرسانی نوشتار: