تجربه رانندگی با تویوتا C-HR هیبرید جدید

  1. یکشنبه ۲۶ آبان ۹۸ ساعت ۱۴:۲۱ (۴ سال،۶ ماه قبل)
تویوتا C-HR
به گزارش فرانگر

تمایز در کلاس کراس اوورهای خانوادگی وظیفه ی سختی است اما تویوتا با معرفی C-HR در سال ۲۰۱۶ به این فرمول بسیار نزدیک شد. این خودرو که در کشورمان نیز به صورت محدودی وارد شد و هم اکنون با قیمت های بالا خرید و فروش می شود ظاهر برجسته ای داشته و نسخه ی کم مصرف هیبریدی آن باعث تمایز از خودروهایی همچون اشکودا کاروک و رنو کجار می شود.

سه سال بعدتر و با ثبت فروش حدود ۵۰ هزار دستگاهی در بریتانیا، این خودرو فیس لیفت شده است. این خودروی به روزتر هم اکنون تکنولوژی بهتر، استایل متمایزتر و پیشرانه ی هیبریدی جدیدی دارد. تویوتا می گوید این خودرو هم آرام تر شده و هم سواری هیجان انگیزتری دارد.

حتی C-HR چند سال پس از فروش نیز ویژگی های متمایزی داشته و بنابراین نیاز چندانی به بازنگری شدید طراحی نبوده است. به همین خاطر بهبودهای طراحی بدنه ملایم بوده است. سپرهای جلو و عقب تغییر شکل یافته ظاهر تمیزتری داشته و چراغ ها نیز LED شده اند. سه رنگ جدید بدنه هم به همراه رینگ های ۱۷ و ۱۸ اینچی جدید تکمیل کننده تغییرات هستند.

تویوتا C-HR

داشبورد تریم های جدیدی داشته و از برخی پلاستیک های نرم اضافی در آن استفاده شده اما کابین اکثراً شبیه مدل پیش از فیس لیفت به نظر می رسد. ساعت دیجیتالی ارزان قیمت C-HR ناپدید شده اما متأسفانه ستون های C بزرگ که دید کم و فضای کابین تاریکی را ایجاد کرده اند همچنان باقی مانده اند. فضای بار ۳۷۷ لیتری خودرو نیز کمتر از رقبای مشهور دیگر بوده اما به اندازه ی یک هاچبک می باشد.

تویوتا C-HR

مالکان تویوتا قبلاً با یکی از ضعیف ترین سیستم های اطلاعات سرگرمی بازار سر و کله زده اند. علیرغم بهبودهای اندکی که رخ داده این سیستم هنوز هم نقاط ضعف خود را دارد. البته تویوتا سرانجام اپل کارپلی و اندروید اتو را به صورت استاندارد ارائه می کند.

تویوتا C-HR

تغییرات بزرگ تر زیر کاپوت رخ داده اند. از هر ۱۰ دستگاه C-HR فروخته شده در بریتانیا ۸ دستگاه دارای قوای محرکه هیبریدی بوده و تویوتا پیشرانه ی ۱.۲ لیتری توربوی بنزینی را حذف کرده است.

تویوتا C-HR

به این ترتیب هم اکنون با مدل هیبریدی مجهز به پیشرانه ۱.۸ لیتری کار را آغاز می کنیم. این پیشرانه بسیار مشابه مدل قبلی است اما سیستم الکتریکی آن هم اکنون انرژی را از باتری لیتیوم-یونی کوچک تر، سبک تر و قوی تر از قبل می گیرد.

تویوتا C-HR

و هم اکنون نسخه پرچم دار هیبریدی جدید وجود دارد که از پیشرانه ی ۲ لیتری درون سوز و سیستم دو موتوره الکتریکی استفاده کرده و قدرت ۱۸۲ اسب بخاری و گشتاور ۲۰۲ نیوتون متری دارد. برای توضیح سطح تکنولوژی هوشمندی که در این پیشرانه ۲ لیتری بکار رفته می توان چندین صفحه به صورت مفصل نوشت بنابراین ما می گوییم که نوآوری های زیاد این نیروگاه آهنین باعث شده پیشرانه ۲ لیتری تویوتا از نظر راندمان گرمایی بهترین پیشرانه درون سوز بازار باشد. این پیشرانه سبک تر از پیشرانه قبلی بوده و ۵۰ درصد قوی تر از پیشرانه ی ۱.۸ لیتری می باشد. این در حالی است که پیشرانه موردبحث تنها ۱۰ درصد پرمصرف تر از پیشرانه ۱.۸ لیتری است.

تویوتا C-HR

و در جاده است که تحت تأثیر آن قرار می گیریم. پرفورمنس خودرو به حد کافی قوی بوده و قوای محرکه در رانندگی روزمره بسیار نرم است اما در زمان شتاب گیری سنگین شاهد صدای بالای پیشرانه و کم آوردن گیربکس CVT خواهیم بود. البته قدرت بیشتر به این معنی است که در اکثر اوقات نیازی به کارکرد سنگین پیشرانه نخواهد بود و به همین خاطر این صدای ناخوشایند چندان موجود نخواهد بود.

تویوتا C-HR

تویوتا اقدام به اصلاح سیستم های فرمان و تعلیق مدل های مجهز به پیشرانه ۲ لیتری کرده تا خودرو بتواند با وزن بیشتر این مدل کنار آید. البته بدون تست شانه به شانه ی دو مدل ۱.۸ و ۲ لیتری نمی توان تفاوت های زیادی را متوجه شد؛ به عبارت دیگر C-HR هنوز هم یکی از تیزترین هندلینگ ها در بین کراس اوورها را داشته و سواری نسبتاً کنترل شده ای را نیز ارائه می کند. فرمان البته حس زیادی نداشته اما دقیق است.

تویوتا C-HR

تجربه رانندگی با تویوتا C-HR هیبرید جدید

تجربه رانندگی با تویوتا C-HR هیبرید جدید


اما درباره ی مصرف سوخت چه؟ ما در مسیرهای گوناگون به مصرف سوخت 4.8 لیتری دست یافتیم و اگر در شهر رانندگی بیشتری داشته باشید این مصرف کمی بالاتر خواهد بود. تویوتا ادعا می کند در 80 درصد مواقع با تکیه بر نیروی الکتریکی رانندگی کرد. البته نظر ما روی 60 درصد است.

تجربه رانندگی با تویوتا C-HR هیبرید جدید

تجربه رانندگی با تویوتا C-HR هیبرید جدید


با آلایندگی دی اکسید کربن 92 گرمی در هر کیلومتر، پیشرانه 2 لیتری تنها 6 درصد آلاینده تر از پیشرانه 1.8 لیتری است و بسیار پاک تر از رقبای خود در این کلاس می باشد.

تجربه رانندگی با تویوتا C-HR هیبرید جدید

تجربه رانندگی با تویوتا C-HR هیبرید جدید


از نظر هزینه های مالکیت، تویوتا در بالاترین بخش کلاس قرار می گیرد. گارانتی 5 ساله/160 هزار کیلومتری جزو بهترین گارانتی های کلاس بوده و نظرسنجی ها نیز نشان می دهد این خودرو قابلیت اطمینان بالایی دارد.

قیمت مدل ۲ لیتری در تریم آیکن از ۲۹۶۴۵ پوند شروع می شود که ۱۶۲۰ پوند گران تر از مدل ۱.۸ لیتری می باشد. از نظر ما این اضافه پرداخت ارزشش را دارد. مدل اورنج ادیشن که در تست نیز حضور داشت از رینگ های ۱۸ اینچی، بدنه دو رنگ مشکی و نارنجی، صندلی های چرمی، سیستم صوتی JBL و… سود برده و گران ترین نسخه با بهای ۳۲۵۹۵ پوندی است. تنها ۵۰۰ دستگاه از این خودرو روانه بازار بریتانیا می شود.

تجربه رانندگی با تویوتا C-HR هیبرید جدید

تجربه رانندگی با تویوتا C-HR هیبرید جدید

تجربه رانندگی با تویوتا C-HR هیبرید جدید

این اعداد باعث می شوند تویوتا محصولی گران در کلاس محسوب شود. این خودرو تقریباً هم رده پژو ۳۰۰۸ بوده، خودرویی که جادارتر بوده و کابین خاص تری دارد؛ اما پژو نمی تواند از نظر آلایندگی و مصرف سوخت با تویوتا برابری کند. البته می توانید دیگر خودروی خوب کلاس یعنی اشکودا کاروک را انتخاب کنید که قیمت ارزان تری داشته و رنو کجار هم چنین وضعیتی دارد. البته هیچ کدام از آن ها تکنولوژی هیبریدی پیشرفته ی C-HR را ندارند.

تجربه رانندگی با تویوتا C-HR هیبرید جدید

متمایز، سواری هیجان انگیز و مصرف سوخت کم واژه هایی هستند که باعث تمایز تویوتا C-HR با دیگر شاسی بلندها می شوند. پیشرانه ی ۲ لیتری هیبریدی جدید این خودرو کاملاً با استقبال مواجه شده و استفاده از سیستم های ارتباطی جدید باعث می شوند نقطه ضعف این خودرو تا حدی جبران شود. البته کابین تنگ و تاریک، دید عقب ضعیف و قیمت بالا هم جزو دیگر موارد قابل بحث درباره C-HR هستند. اگر این مشکلات را نادیده بگیرید قطعاً C-HR جزو گزینه های خوب کلاس خود خواهد بود.

تجربه رانندگی با تویوتا C-HR هیبرید جدید

مشخصات تویوتا C-HR هیبرید ۲.۰ VVT-i اورنج ادیشن

  • قیمت: ۳۲۵۹۵ پوند
  • پیشرانه: ۴ سیلندر ۲ لیتری بنزینی هیبرید
  • قدرت/گشتاور: ۱۸۲ اسب بخار/۲۰۲ نیوتون متر
  • گیربکس: CVT اتوماتیک، دیفرانسیل جلو
  • شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت: ۸.۲ ثانیه
  • حداکثر سرعت: ۱۸۰ کیلومتر در ساعت
  • مصرف سوخت: ۵.۷ لیتر در هر صد کیلومتر

منبع: اتواکسپرس
همرسانی نوشتار: