چالش حذف پژو ۴۰۵، سخت یا آسان؟!

  1. دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸ ساعت ۰۷:۲۸ (۴ سال،۸ ماه قبل)
چالش حذف پژو 405، سخت یا آسان؟!
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: در شرایطی که شرکت خودروسازی سایپا برنامه خود را به طور مشخص برای خروج پراید از خطوط تولید و محصولات جایگزین اعلام کرده، شرکت رقیب سایپا هنوز از برنامه خود برای حذف پژو ۴۰۵ خبری نداده است.

بحث خروج پراید و پژو ۴۰۵ به دلیل پاس نکردن استانداردهای مرتبط با محصولات شرکت های خودروساز با اظهارات رضا رحمانی وزیر صمت در اوایل آبان ماه امسال وارد فاز جدیدی شد. خروج دو خودروی پرتیراژ از سبد محصولات دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور قرار بود سال گذشته آغاز شود، اما بازگشت تحریم های صنعت خودرو، شرکت های خودروساز را با چالش های گوناگونی روبه رو کرد. بی تردید چالش افت تولید سبب شد تا مسوولان ارشد وزارت صمت پروسه خروج دو خودروی پرتیراژ از خطوط تولید را به تعویق بیندازند.

حال بعد از گذشت نزدیک به ۱۵ ماه از بازگشت تحریم های این صنعت و فروکش کردن شوک حاصل از آن، بار دیگر سیاست گذار کلان خودرو به دنبال اجرایی کردن استانداردهای ۸۵ گانه ای است که توسط سازمان ملی استاندارد تعیین و برای اجرا به آن وزارتخانه تکلیف شده است. بازخوانی اظهارات رضا رحمانی در ارتباط با روند حذف این دو خودروی پرتیراژ به خوبی گویای این نکته است که به هر میزان روند خروج پراید از خطوط تولید سایپا روشن و مشخص است، روند خروج پژو ۴۰۵ از سبد محصولات ایران خودرو مه آلود و نامشخص است. آنچه مشخص است تاکنون فرشاد مقیمی مدیر عامل ایران خودرو هیچ اظهار نظری در ارتباط با حذف پژو ۴۰۵ از خطوط تولید این خودروساز نکرده است. این در حالی است که جواد سلیمانی بلافاصله بعد از اظهارات وزیر صمت اطلاعیه ای در باب خروج محصول پرتیراژ این شرکت منتشر کرد. سلیمانی ضمن تایید برنامه اعلامی وزیر برای توقف تولید پراید، جایگزین های مدنظر سایپا برای این خودرو را نیز اعلام کرد. بنابراین در شرایط حاضر به نظر می رسد حذف پراید برای سایپا راحت تر از حذف پژو ۴۰۵ برای ایران خودرو است.

چالش پیش روی مدیران خودروساز در این ارتباط را می توان به دو بخش قیمتی و همچنین محصول جایگزین تقسیم کرد. به نظر می رسد چالش مدیران ایران خودرو را باید در معرفی جایگزین و جلوگیری از افت تیراژ بعد از حذف پژو ۴۰۵ توسط این خودروساز جست و جو کرد. نگاهی به فاصله قیمتی محصولات اعلامی جایگزین پراید گویای این نکته است که قیمت گران ترین مدل پراید یعنی ۱۱۱ در کارخانه ۳۹ میلیون و ۹۴۱ هزار تومان است در حالی که تیبا به عنوان محتمل ترین گزینه جایگزینی پراید در حال حاضر در کارخانه ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان قیمت دارد، بنابراین فاصله قیمتی این دو خودرو ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. اما فاصله قیمتی میان پژو ۴۰۵ مدل GLX به عنوان ارزان ترین محصول ایران خودرو با سمند LX به عنوان نزدیک ترین محصول این خودروساز به پژو ۴۰۵ به لحاظ قیمتی تنها ۳ میلیون و ۶۱۲ هزار تومان است؛ بنابراین ایران خودرو به راحتی می تواند از پس چالش قیمتی برای جایگزینی پژو ۴۰۵ برآید. حال به سراغ مساله تیراژ به عنوان دیگر چالش موجود در راه شرکت های خودروساز می رویم.

نارنجی پوشان جاده مخصوص از پس چالش یاد شده به راحتی بر می آیند. دلیل این مساله شباهت زیاد میان قطعات مورد استفاده در خطوط تولید پراید با خطوط تولید محصولاتی است که به عنوان جایگزین این خودرو معرفی شده اند. این مساله مورد توجه فرهاد به نیا، سخنگوی انجمن قطعه سازان و مجموعه های خودرو نیز قرار گرفته است. این فعال قطعه ساز «» تاکید می کند سایپا به راحتی می تواند از تولید پراید به تولید تیبا شیفت کند؛ اما محصولات ایران خودرو از این ویژگی برخوردار نیستند. آن طور که به نیا می گوید قطعات مورد استفاده برای تولید ۲۰۶ با قطعات مورد استفاده در تولید ۲۰۷ متفاوت است. همین مساله در ارتباط با تولید پژو ۴۰۵ و دنا وجود دارد و قطعات این دو خودرو تفاوت زیادی با هم دارد.

از صحبت های این فعال قطعه ساز این گونه می توان نتیجه گرفت که چنانچه ایران خودرو بخواهد پژو ۴۰۵ را از خطوط تولید خود به طور کامل حذف کند، برای تامین قطعات محصولات جایگزین با توجه به محدودیت هایی که در تامین قطعات این خودروها وجود دارد، مسیر ناهمواری را پیش رو دارد. به این ترتیب این احتمال وجود دارد که خروج پژو ۴۰۵ از خطوط تولید همان مسیری را که برای خروج پراید طراحی شده است، طی نکند و این خودرو به جز مدل GLX بنزینی که تا پایان سال از خطوط تولید حذف خواهد شد، در سایر مدل ها (SLX و دوگانه سوز) همچنان میهمان خطوط تولید ایران خودرو باشد تا زیرساخت های لازم برای تامین قطعات محصولات جایگزین در خطوط تولید قطعه سازان مهیا شود.
همرسانی نوشتار: