معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

 1. جمعه ۱۷ آبان ۹۸ ساعت ۱۵:۰۲ (۴ سال،۷ ماه قبل)
معرفی شاسی‌بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد
به گزارش فرانگر

با افزایش فروش قابل توجه شاسی بلندها در ۱۰ سال اخیر، به زودی محصولات عرضه شده در دهه ۹۰ میلادی و اوایل قرن ۲۱ حالت کلکسیونی پیدا خواهند کرد.

حالا که خریداران جوان تنها به محصولات مدرن اهمیت نداده و به دنبال خودروهای قدیمی تر هستند، روند خریدوفروش خودروها نیز تغییر کرده و قطعاً شاسی بلندهای ۲۰ سال اخیر در آینده به نمونه های کلاسیک تبدیل خواهند شد. ما در این نوشتار ۱۹ شاسی بلند را که در آینده چنین حالتی پیدا خواهند کرد را به ترتیب زمان عرضه معرفی کرده ایم. با ما همراه باشید.

 • نیسان پاترول (سال ۱۹۸۰)

درحالی که قیمت تویوتا FJ لندکروزر در سال های اخیر افزایش قابل توجهی داشته، سومین نسل نیسان پاترول که سری ۱۶۰ نام دارد خیلی جلب توجه نکرده است. این نسل از پاترول در کشور ما نیز محبوبیت زیادی داشته و افرادی که به دنبال یک آفرودر سرسخت با اعتباری کلاسیک هستند می توانند این خودرو را انتخاب کنند. پیشرانه های بنزینی و دیزلی ۴.۲ لیتری باعث می شوند پاترول در خارج از جاده عملکرد درخشانی داشته باشد.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

این خودرو کابینی به اشرافیت رنجروور ندارد اما مدل های بعدی آن راحتی زیادی دارند. در خرید این خودرو باید به شاسی و عدم زنگ زدگی و خوردگی آن توجه ویژه ای داشت. البته پاترول سربازی برای تمامی فصول بوده و می توان نمونه های کارکرده آن در بریتانیا را با بهای ۸ هزار پوندی پیدا کرد.

 • ایسوزو تروپر (سال ۱۹۸۱)

شاید تروپر به خاطره ها پیوسته باشد اما اولین نسل آن یک شاسی بلند بزرگ بوده که هم اکنون بهترین زمان برای خرید آن است. شاید از خود بپرسید چرا باید این خودرو را خرید و ما هم می گوییم از آنجا که قیمت تویوتا FJ بالا رفته بنابراین جایگزین های ارزان تر آن را باید انتخاب کرد. جایگزین های معدودی همچون تروپر می توانند سرسخت و بادوام باشند.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

انتظار نداشته باشید که خودروی دهه ۸۰ آرامش و اشرافیت نمونه های جدید را داشته باشد اما قابلیت اطمینان خوب و مجموعه فنی ساده با تعمیرات ارزان جزو ویژگی های تروپر هستند. این خودرو از سال ۱۹۸۷ به بعد و به صورت سه و پنج درب به بریتانیا صادر شد. تروپر در بازار خیلی به چشم نمی خورد اما می توان برخی مدل های آن را با بهای ۵ هزار پوندی پیدا کرد.

 • دایهاتسو فورتراک (سال ۱۹۸۴)

دایهاتسو پر کننده ی فاصله در بازار خودروهای دو دیفرانسیل بوده است. این خودرو اکثر توانایی های لندروور دیفندر را داشته اما راحت تر و ارزان تر از رنجروور بوده است. این خودرو از فنرهای تخت و اکسل های سولید استفاده کرده است و البته در گل و لای هم عملکردی استثنایی دارد.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

دومین نسل فورتراک در سال ۱۹۹۳ و با شاسی جدید و سیستم تعلیق پیچشی عرضه شد. فورتراک قیمت ارزانی داشته و دومین نسل آن با گنجایش هفت نفر کاملاً مناسب خانواده های پرجمعیت است. نسل دوم این خودرو با قیمت ۸ هزار پوند به بالا پیدا می شوند.

 • سوزوکی ویتارا (سال ۱۹۸۸)

بی شک ویتارا خودروی مشهوری برای سوزوکی می باشد. در حال که مدل های اولیه SJ هم اکنون حالت کلاسیک پیدا کرده اند، ویتارا راحتی یک خودروی هاچبک را ارائه می کند. فنرهای پیچشی این خودرو سواری و هندلینگ برجسته ای ایجاد کرده و توانایی آفرود خوبی نیز وجود دارد. پیشرانه ی ۱.۶ لیتری بنزینی ویتارا بعدها با پیشرانه ۶ سیلندر تعویض شد و بر پرفورمنس خودرو افزود. اگر نمی توانید لندروور دیسکاوری را بخرید نگاهی به ویتارا بیندازید.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

یافتن اولین نسل ویتارا که تمیز و بی عیب باشد کار سختی خواهد بود. قیمت این خودرو از ۴۵۰۰ پوند به بالاست.

 • تویوتا لندکروزر (سال ۱۹۸۹)

نسل های ابتدایی تویوتا لندکروزر هم اکنون قیمت بالایی نزد کلاسیک دوست ها دارند بنابراین باید به دنبال سری ۸۰ رفت. این خودرو در سال ۱۹۸۹ و در نمایشگاه توکیو رونمایی شد و همچون دیگر نسل های لندکروزر بسیار توانا بوده و قطعاً مناسب افرادی است که به دنبال آفرودی هیجان انگیز هستند.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

لندکروزرها اکثر کارکرد بالایی دارند اما با توجه به کیفیتی که از یک تویوتا انتظار می رود نباید خیلی نگران آن بود. بجای نگاه کردن به پشت آمپر باید تاریخچه سرویس خودرو و کابین را بررسی کرد. پیشرانه ی ۴.۵ لیتری بنزینی بهترین انتخاب بوده هرچند نباید انتظار مصرف سوخت پایینی را داشت. این خودرو با قیمت ۵ هزار پوند به بالا یافتنی است.

 • میتسوبیشی شوگان/پاجرو (سال ۱۹۹۱)

میتسوبیشی با معرفی شوگان یا همان پاجرو طرفداران زیادی به دست آورد. دومین نسل این خودرو که با کد V۲۰ شناخته می شود راحتی بیشتری داشت و طراحی و سواری آن نیز تغییر کرده بود. افرادی که خواهان یک آفرود جدی به همراه راحتی روی جاده و قابلیت اعتماد بالا بودند به سمت V۲۰ می رفتند.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

امروز هم می توان مدل های زیادی از این خودرو را در حال استفاده دید. پیشرانه های دیزلی این خودرو هزینه های کمی دارند اما می توان مدل های بنزینی ۶ سیلندر ۳ و ۳.۵ لیتری را نیز پیدا کرد. به هرحال پاجرو یا شوگان خودروی جذاب و کلاسیکی بوده و مناسب دورهمی های خارج از جاده است. این خودرو را می توان با قیمت نازل ۲ هزار پوندی پیدا کرد.

 • جیپ گرند چروکی (سال ۱۹۹۳)

جیپ سنت کهنی در ساخت شاسی بلندهای بزرگ و توانا داشته و می تواند ادعا کند جزو بهترین های این بخش از بازار است. اولین نسل گرند چروکی ZJ موردتوجه ما قرار گرفته است. نباید به پیشرانه ی دیزلی ۲.۵ لیتری آن خیلی اهمیت داد بلکه باید به سمت پیشرانه ۶ سیلندر ۴ لیتری بنزینی رفت. البته پیشرانه های ۸ سیلندر هم وجود دارند که صدا و سرعت زیاد را باهم آمیخته اند.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

نگرانی اصلی در زمان انتخاب گرند چروکی به وضعیت شاسی مربوط می شود. باید همچنین ترمزها را نیز بررسی کرد. می توان این خودرو را با قیمت پایین ۲ هزار پوند هم پیدا کرد.

 • تویوتا راو ۴ نسل اول (سال ۱۹۹۴)

در زمانی که هاچبک ها محبوبیت زیادی داشتند تویوتا راه دیگری برای جایگزینی این خودروها با یک محصول خانوادگی دیگر پیدا کرد. راو ۴ خودروی چهار چرخ محرکی بود که از ظاهر مشابه لندروور دیسکاوری سود می برد و در بطن خود پیشرانه ۲ لیتری بنزینی را جای داده بود.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

کیفیت ساخت و قابلیت اطمینان بالای محصولات تویوتا به این معنی است که نمونه های زیادی از راو ۴ نسل اول وجود دارد هرچند باید به دنبال نمونه های تمیز بود. اگرچه نمونه های کارکرده نه چندان خوب این خودرو با بهای ۱۰۰۰ پوند هم وجود دارند اما برای خرید مدل های بهتر باید مبلغ بیشتری در نظر گرفت.

 • رنجروور P۳۸A (سال ۱۹۹۴)

سال ها پیش از آنکه رولزرویس، بنتلی و دیگر لوکس سازان اقدام به تولید شاسی بلند خود کنند رنجروور یکی از پیشروهای بازار بود. این خودروساز با معرفی نسل دوم P۳۸A بازی را وارد مرحله جدیدی کرد زیرا این نسل از رنجروور دارای سیستم تعلیق و تجهیزات رضایت بخشی بود.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

این نسل از رنجروور متأسفانه قابلیت اطمینان بالایی نداشت ولی همچنان می توان نمونه های تمیز آن را پیدا کرد. رنجروور از همین حالا وضعیت کلکسیونی پیدا کرده و می توان نمونه های نسبتاً معقول و کارکرده آن را با قیمت ۲ هزار پوند به بالا پیدا کرد.

 • هوندا CR-V نسل اول (سال ۱۹۹۵)

هوندا با CR-V شروع خوبی در بازار شاسی بلندها داشت. این خودرو در کل دیفرانسیل جلو بود اما در صورت نیاز نیرو به چرخ های عقب هم فرستاده می شد. همین امر باعث شد CR-V محبوبیت خوبی بین خریداران پیدا کند.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

اما آنچه که دلیل اصلی موفقیت CR-V شد ماهیت دوستدار خانواده بودن آن است. شما می توانید به راحتی افراد و اشیا را با این خودرو حمل کنید و از طرفی کیفیت ساخت بالا باعث شده CR-V همچنان در حال کار باشد. پیشرانه ۲ لیتری بنزینی ۱۲۵ اسب بخاری این خودرو تنها گزینه موجود بوده و هندلینگ چابک و پرفورمنس مناسبی ایجاد کرده است. به عنوان یک شاسی بلند کلاسیک و ارزان قیمت، CR-V گزینه ای ایده آل است. نمونه های زیادی از این خودرو با بهای ۱۰۰۰ پوند به بالا وجود دارند.

 • مرسدس بنز ML (سال ۱۹۹۷)

مرسدس بنز ML حاصل اخم کردن باواریایی ها به این خودروساز هم وطن بوده چراکه مرسدس در ابتدا می خواست شاسی بلند جدید خود را M صدا بزند! ML نسل اول که با کد W۱۶۳ شناخته می شود فروش بالایی را تجربه کرد. دو سال بعد از معرفی این خودرو بود که ب ام و X۵ متولد شد.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

اگرچه نمونه های اولیه این خودرو کیفیت ساخت ضعیفی داشتند اما بعدها این مشکل حل شد و ML بر جذبه خود افزود. بین سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ تعداد ۶۲۸۲۴۴ دستگاه از این خودرو به فروش رفت. بسیاری از ناوگان ها و سازمان پیشرانه ۲.۷ لیتری توربودیزل را انتخاب می کردند اما می توان پیشرانه های بنزینی را جذاب تر دانست.

جذابیت اصلی به مدل ML۵۵ AMG بازمی گردد که شتاب ۶.۹ ثانیه ای داشته و یکی از جذابیت ترین خودروهای آن زمان بوده است. قیمت این خودرو در حالت استاندارد از ۱۰۰۰ پوند بوده و مدل های AMG هم از ۴ هزار پوند به بالا قیمت دارند.

 • دایهاتسو تریوس (سال ۱۹۹۷)

جذابیت نسل اول تریوس به ساده بودن آن مربوط می شود. این خودرو با آنکه ابعاد کوچکی داشته اما از سیستم چهار چرخ محرک و پیشرانه ای ۱.۳ لیتری استفاده کرده است. تریوس هرگز در روی جاده عملکرد درخشانی نداشته اما در خارج از جاده خوب بوده است.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

مدل های اولیه قدرت ۸۲ اسبی داشتند اما قدرت آنها پس از فیس لیفت به ۸۶ اسب بخار رسید. تریوس را می توان یک کلاسیک ساده و رترو دانست که قیمت نازل ۱۵۰۰ پوندی هم دارد.

 • لندرور فری لندر نسل اول (سال ۱۹۹۷)

شاید فری لندر اولین خودرویی نباشد که در کلاس خود عرضه شده اما نام لندروور را دوباره بر سر زبان ها انداخت. فضای کابین زیاد، دینامیک سواری خوب و راحت و ویژگی های زیاد دیگر باعث شدند فری لندر یکی از محبوب ترین شاسی بلندهای زمان خود باشد و فروش بیش از نیم میلیون دستگاهی را تجربه کند. این خودرو در بازه ای خاص پرفروش ترین شاسی بلند اروپا بود.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

هم اکنون فری لندر در معرض دید خریداران خودروهای کلاسیک بوده چراکه اولین محصول لندروور با ساختار متفاوت و سیستم تعلیق مستقل در هر چهار گوشه و پیشرانه ای نصب شده در عرض خودرو می باشد. سری K این خودرو از پیشرانه ۱.۸ لیتری استفاده کرده و مشکلاتی در سرسیلندر داشته است اما این مشکل به راحتی حل می شود. اگرچه برخی نمونه های این خودرو حتی با ۵۰۰ پوند هم وجود دارند اما بهتر است بیش از ۱۰۰۰ پوند را صرف پیدا کردن نمونه های مناسب تر آن کرد.

 • لندروور دیسکاوری ۲ (سال ۱۹۹۸)

در نگاه اول این خودرو چیزی بیش از فیس لیفت نسل اول نبوده اما تنها درب های عقب هستند که وجه مشترک دو نسل دیسکاوری بوده اند. هنوز هم در صورت اراده می توان لندروور ۸ سیلندر را پیدا کرد اما بهتر است نمونه های مجهز به پیشرانه ۲.۵ لیتری توربودیزل را انتخاب نمود که گشتاور بالایی داشته و کم مصرف است.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

پیشرانه دیزلی بهتر است با گیربکس دستی همراه شود زیرا گیربکس اتوماتیک دیسکاوری ۲ کند بوده است. اکثر دیسکاوری های نسل دوم بدنه ای خوب دارند اما بهتر است شاسی را بررسی کرد. همچنین باید اطراف سانروف را نگاه کرد تا نشتی آب نداشته باشد. نمونه های تمیز این خودرو با قیمت حول وحوش ۱۵۰۰ پوند در دسترس هستند.

 • ب ام و X۵ (سال ۱۹۹۹)

ریشه اصلی ب ام و X۵ به زمان خرید لندروور بازمی گردد که باعث تولید یکی از خودروهای جذاب زمان خود شد. X۵ با عرضه در سال ۱۹۹۹ به محبوبیت بالایی دست یافت.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

ب ام و با بهبود پیشرانه ها و حتی عرضه مدل X۵M مجهز به پیشرانه ۴.۸ لیتری بر موفقیت این خودرو افزود. البته برخی مشکلات کیفیتی در این خودرو وجود داشت اما نگهداری آن ارزان تر و ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. این خودرو جزو آخرین محصولات ب ام و است که قبل از ورود کریس بنگل به مرکز طراحی این خودروساز تولید شده و هم اکنون می توان نمونه های کارکرده آن را با قیمت ۲ هزار پوند پیدا کرد.

 • سوبارو فارستر S توربو (سال ۱۹۹۹)

فارستر S توربو یکی از محصولات ارزشمند سوبارو است که قطعاً باید به آن نگاه کرد. این خودرو از پیشرانه ۲ لیتری توربوی ۱۷۵ اسب بخاری استفاده کرده و احساس نزدیکی به ایمپرزا توربو ۲۰۰۰ دارد.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

سیستم چهار چرخ محرک چسبندگی زیادی به این خودرو اعطا کرده است. اگرچه شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت ۹.۳ ثانیه ای فارستر خیلی به چشم نمی آید اما سواری خودرو جذاب بوده و یک کلاسیک خوب است. این خودرو با بهای ۱۸۰۰ پوند به بالا در بازار حضور دارد.

 • لکسس RX۳۰۰ (سال ۲۰۰۱)

لکسس از سال ۱۹۹۸ مدل هریر را می ساخت اما در سال ۲۰۰۱ بود که RX۳۰۰ را روانه بریتانیا کرد. این خودرو ابعاد نسبتاً جمع وجوری داشته و از نظر ابعاد بین لندروور فری لندر و دیسکاوری قرار می گیرد. کیفیت ساخت بسیار خوب به همراه تجهیزات زیاد از جمله نقاط قوت این شاسی بلند هستند.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

این خودرو سواری بی حاشیه ای داشته و مدل های واپسین آن به صورت هیبریدی هم عرضه شدند که می توان مصرف سوخت کمتر آن نسبت به رقبا را در نظر گرفت. این خودرو هم اکنون با بهای ۱۵۰۰ پوند در بازار کارکرده ها وجود دارد.

 • رنجروور L۳۲۲ (سال ۲۰۰۲)

اگر فکر می کردید که یک خودروی دو دیفرانسیل نمی تواند قیمت بالایی داشته باشد پس حتماً با دیدن سومین نسل رنجروور این فکرها را رها کردید. قیمت این خودرو که در حد و اندازه های محصولات لوکس آن زمان بود باعث نشد رنجروور در معرض دید نباشد.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

نسل L۳۲۲ این خودرو موفقیت بالایی به دست آورد. پیشرانه دیزلی این خودرو که از نوع ۶ سیلندر ۳ لیتری بود از ب ام و گرفته شد. یافتن نمونه های تمیز این خودرو کار سختی است اما در صورت پیدا کردن می توان با بهای ۱۸۰۰ پوند آن را خرید.

 • ولوو XC۹۰ (سال ۲۰۰۲)

ولوو XC۹۰ خودرویی است که به مدت ۱۳ سال تقریباً تغییر چندانی نکرد. این موضوع در روزگار کنونی باورکردنی نیست اما خب اولین نسل XC۹۰ فروش بالایی را تجربه کرد.

معرفی شاسی بلندهایی که در آینده کلکسیونی خواهند شد

محبوب ترین پیشرانه برای این خودرو در بریتانیا و اروپا از نوع ۵ سیلندر توربودیزل بوده است. پیشرانه ۶ سیلندر بنزینی ولوو خیلی قابل اعتماد نبوده اما پیشرانه ۸ سیلندر ۴.۴ لیتری آن که توسط طراحی یاماها طراحی شده عملکرد خوبی دارد ولی کمیاب است. باید از عملکرد و صدای معمولی پیشرانه و گیربکس اتوماتیک و دیفرانسیل عقب خودرو مطمئن شد. این خودرو با قیمت ۱۲۰۰ پوندی موجود است.

منبع: autocar
همرسانی نوشتار: