آسیب پذیری شدید خودروهای هوشمند در مقابل هکرها

  1. پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸ ساعت ۱۵:۰۲ (۴ سال،۶ ماه قبل)
آسیب‌پذیری شدید خودروهای هوشمند در مقابل هکرها
به گزارش فرانگر

برخی از ماها هنوز هم روزهایی را به یاد داریم که سیستم های ناوبری برای اولین بار در خودروها بکار رفته بودند. ولی در سال های اخیر تکنولوژی پیشرفت بسیار زیادی داشته و حالا نیز با مدرن ترین سیستم ها روبرو هستیم. البته که تکنولوژی های درون خودروها بسیار فراتر از ناوبری های ساده رفته و البته این مورد به چاقویی دو لبه تبدیل شده است.

امروزه حتی خودروهای رده میانی نیز به چندین و چند تکنولوژی ارتباطی مجهز شده اند. سیستم هایی همچون رادیوهای پیشرفته، وای فای، کنترل از راه دور عملکردهایی همچون برنامه های موبایلی یا به روزرسانی های از راه دور و… به طور فزاینده ای در خودروها بکار می روند؛ و اینجاست که خطرات می توانند به سراغ مالکان بیایند.

بنا به خبر جدید منتشر شده توسط Intsights، نرم افزار و سخت افزار یافت شده در خودروهای مدرن باعث می شوند این خودروها در برابر هکرها آسیب پذیر باشند و ظاهراً این تقصیر خودروسازان است زیرا آن ها خطرات مربوط به این موضوع را دست کم گرفته اند.

در این خبر آمده است:

آسیب پذیری شدید خودروهای هوشمند در مقابل هکرها

فشارهای موجود برای تولید هرچه سریع تر خودروها باعث شده خودروها از نظر امنیتی خطرات زیادی داشته باشند. پیشروهای صنعت خودرو فهمیده اند که جرائم سایبری موجود در این حوزه بسیار بیشتر از آن چیزی هستند که در ابتدا تصور می شد.

IntSights فهمیده فروشگاه های آنلاینی که وجود دارند ابزارهای هک کردن را به راحتی می فروشند. این فروشگاه ها سرویس هایی را ارائه می کنند که می توانند ایموبلایزرهای خودرو را قطع کنند. آن ها همچنین کدشکن هایی را می فروشند که به هکرها امکان سرقت خودروها را می دهند.

ورود و استارت بدون کلید چندین سال است که در خودروها وجود داشته و البته سرقت خودروها با استفاده از این ویژگی ها به راحتی صورت می گیرد. البته خودروسازان اقداماتی را در این زمینه انجام داده اند اما سایر تکنولوژی ها و مخصوصاً آن ها که باعث ارتباط بی سیم می شوند هنوز در معرض خطر قرار دارند.

آسیب پذیری شدید خودروهای هوشمند در مقابل هکرها

در نظر داشته باشید که این موضوع جدیدی نیست. در سال ۲۰۱۵ و در زمان کنفرانس Defcon، دو مهندس توانستند خاموش کردن پیشرانه ها، استفاده از ترمزها و دست کاری چندین عملکرد دیگر خودروها از طریق ارتباط سلولی ساده را نشان دهند. همچنین با وجود خودروهایی که امکان به روزرسانی از راه دور را دارند، هکرها می توانند به راحتی کنترل خودروها را در دست بگیرند.

هم اکنون این مسئولیت با خودروسازان است که پروتکل های امنیتی بهتری را اتخاذ کنند. با وجود میلیون ها خط کد در داخل این برنامه ها، انجام چنین کاری آسان نخواهد بود. البته باید چنین کاری انجام شود زیرا اصلاً نمی خواهیم دراین باره فکر کنیم که ناگهان کسی کنترل خودرو را در زمان رانندگی به دست گرفته و چندین سناریوی خطرناک پیش چشمان ما اتفاق بیفتد…

Self-Driving car hacker
همرسانی نوشتار: