ایران در مسیر خودروهای الکتریکی و خودران

  1. چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸ ساعت ۰۸:۰۵ (۴ سال،۸ ماه قبل)
ایران در مسیر خودروهای الکتریکی و خودران
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: خودروسازی جهان مدت هاست در مسیر طراحی و تولید محصولات نوین از جمله برقی ها، هیبریدها و البته خودران ها قرار گرفته و بسیاری از کارشناسان معتقدند آینده صنعت خودرو به چنین محصولاتی تعلق دارد. در این شرایط، پرسش اینجاست که خودروسازی ایران چه سهمی از برقی ها، هیبریدها و خودران ها خواهد داشت؟ آیا اصلا قرار است خودروسازی ایران در مسیر چنین فناوری های مهمی قرار گیرد؟ اگر پاسخ مثبت است، چه اقداماتی تا به امروز برای طراحی و تولید خودروهای موردنظر انجام شده و چه زمانی به این فناوری خواهیم رسید؟

چندی پیش محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتی از اقدامات این وزارتخانه در راستای توسعه فناوری خودرو هوشمند خبر داد و اعلام کرد تا آمدن اینترنت ۵G وقتی نمانده است. مدت هاست صحبت از اینترنت ۵G در جهان خودروسازی است و بسیاری از شرکت های خودروساز دنیا به دنبال برقراری آن در محصولات خود هستند. این شرکت ها قصد دارند با استفاده از این سیستم، پروژه بزرگ خودران ها (خودروهای بدون راننده) را پیش ببرند. حال با توجه به اظهارات وزیر ارتباطات، ظاهرا خودروسازی ایران نیز قصد دارد در مسیر جهانی طراحی و تولید محصولات خودران قرار بگیرد؛ موضوعی که منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز بر آن تاکید می کند.

بنابرگزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، منطقی در گفت و گویی در این زمینه با بیان اینکه خودروهای برقی، خودروهای متصل، خودروهای اشتراکی و خودروهای خودران، جزو چهار حوزه هوشمند سازی خودروها یا به نوعی خودروهای آینده هستند می گوید: بنابراین در نسل جدید خودروسازی با این چهار پدیده روبه رو هستیم و اگر می خواهیم به این موضوع (فناوری هوشمند خودروسازی) ورود کنیم، باید هر چهار مورد آن را مدنظر داشته باشیم. وی می افزاید: سه مبحث از خودروهای آینده موردتوجه قرار گرفته است که نخستین آن به خودروهای الکتریکی مربوط می شود. این نوع خودروها از سال ۲۰۰۵ مورد توجه قرار گرفته اند؛ بنابراین مدت زمان زیادی هم از ظهورشان در جهان نگذشته و می توان آنها را نوظهور دانست. منطقی تاکید می کند: فناوری های نوظهور این فرصت را به ما می دهد که در صورت توجه بتوانیم همگام با سایر کشورها وارد این فضا شویم. یکسری از فناوری ها هستند که سال هاست از ظهور و بروز آن می گذرد و ما در این حوزه ناچار به تقلید خواهیم بود؛ اما در فناوری هایی مانند نانو و بایو امکان پیشرفت همگام با خارجی ها وجود دارد.

ایران در مسیر خودروهای الکتریکی و خودران

این گفته دبیر ستاد توسعه حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را بسیاری از کارشناسان نیز تایید کرده و معتقدند خودروسازی ایران می تواند خود را به قافله فناوری های جدید در جهان خودروسازی برساند. در واقع کارشناسان معتقدند اگر قرار است سرمایه گذاری کلان جدیدی در خودروسازی شکل بگیرد، بهتر است مرتبط با حوزه فناوری های پیشرفته باشد تا صنعت خودرو ایران را به دانش فنی روز دنیا متصل کند. البته طبعا با وجود تحریم، پیش بردن چنین پروژه ای دشوار است و سرمایه گذاری بسیار کلانی را نیز می طلبد و از همین رو زمانبر خواهد بود. در این مورد، منطقی اما معتقد است که در یک افق ۵ ساله می توان به فناوری تولید خودروهای خودران دست پیدا کرد. وی می گوید: برای چنین پروژه بزرگی باید در کشور بر سر فناوری نوین خودروسازی اجماع ایجاد و مسوولیت توسعه فناوری خودروهای نسل جدید به گروهی تنفیذ شود و حمایت های لازم صورت گیرد. دبیر ستاد توسعه حمل ونقل پیشرفته تاکید می کند: مطمئنم در صورت توجه ویژه به این حوزه، می توانیم به سرعت با بقیه کشورهای جهان همگام شویم؛ کشورهای آمریکا، هند و چین روی فناوری های نوین کار می کنند و بین، چین با سرعت زیادی پیشرفت کرده و اگر غفلت کنیم، ممکن است در آینده چشم باز کنیم و ببینیم اتوبوس های برقی چینی خیابان های کشور را تسخیر کرده اند.

ایران در مسیر خودروهای الکتریکی و خودران

منطقی در پاسخ به این پرسش که آیا خودروسازان کشور آمادگی ورود به مرحله تولید محصولات نوین را دارند، گفت: خودروسازان اتفاقا در این مورد فعالیت هایی نیز انجام داده اند؛ به عنوان مثال سایپا همزمان با تولید کوئیک، مدل برقی آن را نیز معرفی کرد؛ بنابراین همین الان کوئیک دو مدل برقی و بنزینی دارد و می توانیم ادعا کنیم خودروی برقی ساخت داخل داریم. وی ادامه می دهد: ایران خودرو هم واحدی تشکیل داده که روی اجزا و سیستم های خودروهای نسل آینده کار می کند و حتی به نمونه هایی هم برای طراحی دست یافته است. منطقی با بیان اینکه خودروهای نوین دارای چند نسل هستند، می گوید: نسل صفر این خودروها، مدل های معمولی هستند؛ با این تفاوت که یکسری امکانات مانند گیربکس اتوماتیک یا کروز کنترل روی آنها نصب شده است. وی می افزاید: نسل بعدی هم خودروهایی هستند که سیستم های بیشتری دارند و اغلب با دخالت راننده می توانند در مسیر قرار گیرند. در این خودروها به نوعی سعی شده با استفاده از سیستم های نوین، از حجم درگیری راننده کاسته شود. وی با بیان اینکه نسل سوم نیز به خودروهای کاملا خودران مربوط می شود، تاکید می کند: در ایران به طور نسبی بین نسل اول و دوم قرار داریم.

autonomous cars

ایران در مسیر خودروهای الکتریکی و خودران
همرسانی نوشتار: