دغدغه های پایان تولید ۴۰۵ و پراید

  1. دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸ ساعت ۰۹:۴۸ (۴ سال،۸ ماه قبل)
دغدغه‌های پایان تولید 405 و پراید
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: بحث توقف تولید و جایگزینی دو خودروی پراید و پژو ۴۰۵ را می توان به نوعی دغدغه اصلی دو خودروساز بزرگ کشور دانست. آنچه مشخص است ایران خودرو و سایپا هیچ گاه برای خروج خودروهای پرتیراژ خود پیشقدم نبوده اند و اگر هم بالاجبار اقدام به توقف خط تولید محصولی کرده اند، برنامه ریزی برای جایگزینی خودرو متوقف مانده نداشته اند. نمونه بارز آن نیز خروج پیکان از خط تولید ایران خودرو در سال ۸۴ بود. شاید قابل تصور نبود که تنها پس از یک سال از توقف تولید پیکان مشکلات مالی ایران خودرو مدیران این شرکت را مجبور به فروش سهام ۳۰ درصدی بانک پارسیان کند. در دولت هشتم بنا بر فشار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خط تولید پیکان متوقف شد این در شرایطی بود که خودروی تندر ۹۰ و همچنین محصولی از شرکت چری چین به عنوان جایگزین های نه خیلی جدی پیکان اعلام شدند.

در هر صورت بعد از روی کارآمدن دولت نهم تولید تندر در مقطعی متوقف ماند و پروژه تولید خودروی چینی در ایران خودرو نیز کاملا منتفی شد. به این ترتیب با بروز مشکلات مالی در ایران خودرو فروش سهام بانک پارسیان مطرح شد که این معامله به دستور شخص رئیس جمهور باطل اعلام شد؛ بنابراین ایران خودرو که از لحاظ مالی زمینگیر شده بود بعد از چند سال برای خروج از بحران مالی بار دیگر تولید مجدد پیکان را مطرح کرد که این پروژه نیز راه به جایی نبرد. حال تجربه خروج اجباری پیکان از خط تولید و نبود جایگزین برای آن، این بار با دو خودرو پراید و ۴۰۵ در حال وقوع است. این دو محصول پرتیراژ شرکت سایپا و ایران خودرو نیز در شرایطی نفس های آخر خود را در دو خودروساز بزرگ کشور می کشند که از باقی محصولات تولیدی در این شرکت ها به عنوان جایگزین های دو خودروی مزبور نام برده شده است. آنچه مشخص است به نظر می رسد تجربه پیکان بار دیگر در صنعت خودرو کشور در حال تکرار است به طوری که دو محصول پرتیراژ پراید و ۴۰۵ این بار با فشار سازمان ملی استاندارد در حال خروج از خط تولید هستند و همانطور که عنوان شد برنامه ریزی مشخصی برای حفظ تیراژ این دو خودرو اعلام نشده است. اینکه خودروسازان سال هاست خروج این محصولات را از خط تولید وعده داده بودند و هیچ گاه نیز نتوانستند از سودآوری این دو خودرو چشم پوشی کنند، موضوعی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان خودرویی به ساختار و بسترهای نامناسب خودروسازی کشور برمی گردد.خروج خودرو از خط تولید در تمام شرکت های خودروساز دنیا مرسوم است اما آنچه مشخص است خودروسازان جهانی با هدف ارائه نسل جدید اقدام به خروج برخی از محصولات خود می کنند. همچنین میزان فروش خودرو نیز در ماندگاری یا حذف خط تولید نقش مهمی ایفا می کند این در شرایطی است که به دلیل شرایط انحصاری صنعت خودرو در ایران، هیچ کدام از معیارهای جهانی مورد ملاک قرار نمی گیرد و تنها به خاطر فرسودگی، قدیمی بودن و نبود ایمنی یک خودرو مجبور به ترک خط تولید خودروسازان است. در مقاطع فعلی نیز که دو خودروساز بزرگ کشور مجبور به حذف محصولی شده اند، شاهد هستیم که خودروی جدیدی به سبد محصولات آنها اضافه نخواهد شد، بلکه آنها به دنبال این هستند که به کمک سایر محصولات موجود در سبد تولیدات خود، تیراژ و به دنبال آن درآمد خود را حفظ کنند.بی برنامگی شرکت های خودروساز، برای جایگزین کردن محصولات خروجی را می توان به نبود منابع مالی، ناتوانی در تولید پلت فرم های جدید و همراهی نکردن شرکت های قطعه ساز به دلیل چالش های مشابه با خودروسازان مربوط دانست. البته کارشناسان روی انحصاری بودن بازار به عنوان یکی دیگر از دلایل بی انگیزگی شرکت های خودروساز برای تغییر در سبد محصولات خود تاکید می کنند. این صحبت کارشناسان ناظر به این است که خودروسازان با این تفکر که هر محصولی تولید کنند در بازار خریدار دارد، به دنبال ایجاد تغییر در سبد محصولات خود نمی روند. این در حالی است که چنانچه بازار خودروی کشور این حالت انحصاری را نداشت و رقبای بین المللی نیز می توانستند در این بازار حضور پیدا کنند و بر اساس الگوی جهانی محصولات خود را به مشتریان عرضه کنند، آنگاه شرکت های خودروساز داخلی به تکاپو می افتادند تا به منظور رقابت با خودروسازان بین المللی محصولات به روز تر و با قیمت پایین تر را به بازار عرضه کنند.

  • تجربه جهانی

همان طور که عنوان شد خودروسازان جهانی نیز برخی از خطوط تولیدی خود را متوقف می کنند. گروه اقتصاد بین الملل «دنیای اقتصاد» تغییر در سبد محصولات شرکت های خودروساز بین المللی امری معمول و مرسوم محسوب می شود. خودروسازان حاضر در عرصه جهانی هرسال برخی از محصولات خود را از خط تولید خارج می کنند و البته دلیل مشترک این اقدام نیز در تمام این خودروسازان کم و بیش مشابه است.برای نمونه براساس گزارش بیزینس اینسایدر، قرار است تنها در سال ۲۰۲۰، چند شرکت خودروساز فعال در آمریکا، تولید ۲۲ مدل از محصولات خود در این کشور را برای همیشه متوقف کنند که در میان آنها خودروهای نام آشنایی نظیر «بیتل» افسانه ای فولکس واگن نیز به چشم می خورد تا این لاک پشت دوست داشتنی بعد از ۸۱ سال بازنشسته شود. در این فهرست شرکت هایی نظیر بی ام و کادیلاک، فورد و فولکس واگن بنا دارند تا هر یک سه مدل از محصولات کنونی خود در ایالات متحده را برای همیشه از رده خارج سازند. فیات نیز قصد دارد تولید خودروی سرشناس «فیات ۵۰۰» را در آمریکا متوقف کند. فیات در شرایطی به دنبال حذف این مدل خودرو است که جایگاه این خودرو به نوعی مانند «بیتل» برای فولکس واگن است.«فیات ۵۰۰» از سال ۱۹۵۷ به طور مداوم در خطوط تولید این خودروساز حضور داشته است. طی سال های متمادی شاهد بودیم که نسل های جدید این خودرو به بازارهای جهانی عرضه شده است و چندین نسل با آن خاطره دارند؛ اما دلایل اصلی را که یک خودروساز حتی مجبور به توقف تولید خودروهای سرشناس خود می شود، باید در دو عامل اصلی ساخت مدل جدید و کاهش فروش آن جست وجو کرد. طی سال های اخیر عامل تغییر سلیقه مشتریان نقشی تعیین کننده داشته است.خودروسازان بین المللی همواره تلاش کرده اند تا در مسیر سلایق مشتریان خود حرکت کنند. مساله ای که با توجه به بازار انحصاری کشور به هیچ وجه در میان اولویت های خودروسازان جایگاهی ندارد. این در شرایطی است که خودروسازان بین المللی به راحتی حتی محصولاتی را که چندین دهه در خطوط تولید آنها حضور داشته است، به نفع سلیقه مشتریان خود کنار می گذارند. مصداق این موضوع برنامه فورد برای جایگزینی مدل های فیوژن، فیستا و سی مکس با شاسی بلندها است.در کنار این مساله اما عامل تاثیرگذار دیگری که طی چند سال اخیر ذهن خودروسازان را به خود درگیر کرده، رشد تکنولوژی های گوناگون هم پایه با مسائل محیط زیستی است. همین اتفاق باعث شده بازارها و مشتریان به سوی استفاده از خودروهای پاک (تمام برقی، پلاگین هیبریدی و هیبریدی) حرکت کنند. اگرچه گاهی خودروسازان نسخه ای پاک را از یک خودروی سوختی تولید کرده اند، اما این تحول هم نقش مهم و فزاینده ای در توقف تولید مدل های متعدد خودرو داشته است. به نظر می رسد در آینده نیز سهم عامل تولید خودروهای پاک در تغییر سبد محصولات خودروسازان افزایش یابد. در همین راستا، فولکس واگن آلمان بنا دارد تا خط تولید خودروهای تمام برقی خود را به سرعت توسعه دهد و در مدت زمان ۶ سال یعنی تا سال ۲۰۲۵ میلادی، تعداد آنها را به ۲۰ مدل برساند.

  • مسیر جایگزینی

حال که ایران خودرو و سایپا به دلیل پاس نکردن استانداردهای ۸۵ گانه مجبور شدند هر یک، یک خودرو را از سبد محصولات خود حذف کنند. این سوال مطرح می شود که چه مسیرهایی برای پر کردن جای خالی این خودروها می تواند مدنظر مدیران خودروساز قرار داشته باشد؟پاسخ به این سوال در ارتباط با جایگزین های پراید با توجه به صحبت های جواد سلیمانی، مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا مشخص است. این خودروساز به دنبال این است که جای خالی پراید را با سایر محصولات خود مانند تیبا، ساینا و تا حدودی کوئیک پر کند؛ بنابراین همان طور که پیش تر اشاره شد، شرکت های خودروساز در زمان اجبار به حذف محصولی از محصولات خود، محصولی جدید را جایگزین آن نمی کنند، بلکه تلاش می کنند به کمک بالا بردن تیراژ سایر محصولات موجود خلأ ایجاد شده در آمار تولید را رفع کنند؛ اما آیا ایران خودرو نیز همین مسیر را طی خواهد کرد؟در این ارتباط حسن کریمی سنجری، کارشناس خودرو به «دنیای اقتصاد» می گوید: ایران خودرو نیز مانند سایپا به دنبال این است که بعد از خارج کردن پژو ۴۰۵، جای خالی این خودرو را به کمک افزایش تیراژ سایر محصولات موجود خود پر کند. این کارشناس می گوید در شرایط فعلی امکان تولید محصول جدید برای جایگزینی پژو ۴۰۵ به میزان تیراژ این خودرو در کوتاه مدت وجود ندارد. در کنار این مساله از آنجا که این خودرو به نوعی کف قیمتی را در سبد محصولات این خودروساز به خود اختصاص داده است، جایگزین کردن یک خودروی مشخص از میان محصولات حاضر در خطوط تولید این شرکت کف قیمتی خودروهای این خودروساز را بالا می برد.
همرسانی نوشتار: