رکورد بی سابقه برای قیمت متوسط خودروهای جدید

  1. یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸ ساعت ۱۷:۰۳ (۴ سال،۸ ماه قبل)
رکورد بی‌سابقه برای قیمت متوسط خودروهای جدید
به گزارش فرانگر

قیمت متوسط خودروهای صفرکیلومتر برای اولین بار در تاریخ به رکورد ۳۴۲۱۷ دلار در اکتبر امسال رسید. این افزایش باورنکردنی نسبت به رکورد ۳۳۹۲۴ دلاری ثبت شده در دسامبر سال ۲۰۱۸ نشان دهنده افزایش پایدار قیمت خودروهای جدید بوده و این در حالی است که میزان فروش خودروها سال به سال کاهش می یابد. همین امر باعث شده سؤال مهمی به وجود آید و آن اینکه دلیل این افزایش قیمت ها چیست؟

بنا جی دی پاور و LMC اتوموتیو، افزایش قیمت متوسط خودروها به خاطر سلایق مشتریان است. در اکتبر امسال ۷۲ درصد سهم فروش خودروها را شاسی بلندها و پیکاپ ها تشکیل داده اند. سهم این خودرو نسبت به اکتبر سال پیش افزایش ۲.۴ درصدی را نشان می دهد و این امر در حالی است که افت فروش خودروها همچنان ادامه دارد.

دیگر دلیل چنین افزایش قیمت بی سابقه ای تغییرات میزان فروش کلاس های قیمتی متفاوت است. فروش خودروهای با قیمت زیر ۳۰ هزار دلار که ۴۶ درصد بازار را تشکیل می دهند ۷ درصد کاهش یافته درحالی که فروش خودروهایی با بهای بالاتر از ۳۰ هزار دلار رشد ۶ درصدی را نشان می دهد. البته این خبر به این معنی نیست که افراد بیشتری خودروهای لوکس می خرند بلکه نشان دهنده ی حکمرانی شاسی بلندها در بازار است. جی دی پاور می گوید:

رکورد بی سابقه برای قیمت متوسط خودروهای جدید

قیمت متوسط خودروهای سواری (با افزایش ۴ درصدی به ۲۷۷۳۹ دلار رسیده است) سریع تر از قیمت شاسی بلندها و پیکاپ ها (با افزایش ۳ درصدی به ۳۶۷۴۷ دلار رسیده است) افزایش می یابد.

با توجه به اینکه قیمت متوسط خودروهای سواری کاملاً زیر ۳۰ هزار دلار است و حدود ۱۰ هزار دلار کمتر از قیمت متوسط شاسی بلندها یا پیکاپ ها می باشد بنابراین واضح است که خودروهای سواری روی افزایش قیمت خودروهای جدید تأثیر ندارند. در واقع این افزایش تقاضای مشتریان برای شاسی بلندها و پیکاپ هاست که باعث شده چنین اتفاقی بیفتد زیرا شاسی بلندها معمولاً قیمت پایه ی بالاتری دارند.

شاید هر فردی در ابتدا با دیدن این خبر که قیمت متوسط خودروهای جدید بالاتر از ۳۴ هزار دلار رفته فکر کند همه در حال خرید یک مرسدس یا ب ام و صفرکیلومتر هستند اما این گونه نبوده و سدان های میان سایز قافیه را به شاسی بلندها باخته اند. برای مثال خریداران ترجیح می دهند کمی پول بیشتری خرج کرده و بجای سری ۵ یک X۵ بخرند.

رکورد بی سابقه برای قیمت متوسط خودروهای جدید
همرسانی نوشتار: