کاهش ۵۰ درصدی سهم سدان های میان سایز از بازار خودروی ایالات متحده

  1. یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸ ساعت ۱۰:۰۳ (۴ سال،۸ ماه قبل)
کاهش 50 درصدی سهم سدان‌های میان سایز از بازار خودروی ایالات‌متحده
به گزارش فرانگر

رابطهٔ خوب بازار خودروی آمریکا با سدان های میان سایز مدت ها است پایان یافته است یعنی از زمانی که شاسی بلندها حملهٔ خود به این بازار را آغاز کردند. هرچند همه میدانیم بازار خودروهای سواری میان سایز هرسال در حال کاهش است، اما مقایسهٔ آمار فروش این خودروها با یک دههٔ قبل بسیار تکان دهنده است. این آمار آیندهٔ تاریکی را برای سدان ها در بازار ایالات متحده ترسیم می کنند.

آمریکایی ها در سال ۲۰۱۹ کمتر از ۱.۴ میلیون دستگاه خودروی میان سایز خریداری یا اجاره کرده اند. این میزان ۱۵ درصد از سال ۲۰۰۹ کمتر است که رکود بزرگ اقتصادی در حال تاخت وتاز بود. هرچند این کاهش فروش چندان تکان دهنده نیست اما افت سهم بازار سدان ها واقعاً این گونه است. قبل از بحران اقتصادی، خودروهای میان سایز ۱۶ درصد از بازار خودروی ایالات متحده را در اختیار داشتند و این رقم هم اکنون به ۸ درصد رسیده که معنای کاهش سهم ۵۰ درصدی سدان های میان سایز از سال ۲۰۰۹ تاکنون است.

کاهش 50 درصدی سهم سدان های میان سایز از بازار خودروی ایالات متحده

به نظر نمی رسد این روند نزولی به این زودی ها متوقف شود زیرا تنها در سال گذشته، سهم بازار سگمنت میان سایز بیش از نیم درصد کاهش داشته است. در سه ماههٔ نخست سال جاری هم فروش خودروهای میان سایز نزدیک به ۷ درصد کاهش داشته که ۲ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل است. در این بازار فروش تمام سدان های میان سایز کاهش داشته و فقط یک استثناء جالب در بین آن ها دیده می شود که آن فورد فیوژن است. این خودرو به پایان عمر خود نزدیک می شود و به زودی برای همیشه و بدون معرفی نسل جدید کنار خواهد رفت اما همین موضوع موجب افزایش فروش آن شده است.

کاهش 50 درصدی سهم سدان های میان سایز از بازار خودروی ایالات متحده

امسال سدان هایی مثل هیوندای سوناتا، سوبارو لگاسی، مزدا شش و فولکس واگن پاسات کاهش فروش دورقمی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده اند که دراین بین سدان آلمانی ها با ۶۱ درصد افت فروش، بیشترین کاهش را داشته است؛ اما اوضاع پیشتازان این کلاس هم چندان خوب نیست. هرچند هر سه سدان تویوتا کمری، هوندا آکورد و نیسان آلتیما به تازگی نسل عوض کرده اند اما طی نُه ماه گذشته روی هم ۲۲ هزار دستگاه کاهش فروش داشته اند. بااین حال سهم بازار این خودروها از ۵۶ درصد سال ۲۰۱۸ امسال به ۵۹ درصد افزایش یافته است.

کاهش 50 درصدی سهم سدان های میان سایز از بازار خودروی ایالات متحده

بااین حال، آیا بارقه های امید در آیندهٔ سدان های میان سایز وجود دارد؟ با توجه به اوضاع کنونی بازار باید گفت واقعاً نه مگر اینکه کاهش آهسته تر سهم بازار این خودروها در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با چهار سال گذشته را خبر خوبی تلقی کنیم.
همرسانی نوشتار: