مذاکرات ادغام احتمالی پژو-سیتروئن و فیات-کرایسلر

  1. پنجشنبه ۹ آبان ۹۸ ساعت ۱۵:۰۵ (۴ سال قبل)
مذاکرات ادغام احتمالی پژو-سیتروئن و فیات-کرایسلر
به گزارش فرانگر

فیات-کرایسلر (FCA) و پژو-سیتروئن (PSA) رسماً تأیید کرده اند که مذاکراتی بین این دو شرکت در حال انجام است که می تواند منجر به ادغام احتمالی آن ها شود. این شایعه که از ماه ها پیش مطرح شده بود توسط هردو شرکت تأیید شده و اگر توافق نهایی میان آن ها حاصل شود، بزرگ ترین ادغام در صنعت خودروسازی دنیا شکل خواهد گرفت. PSA در این رابطه طی بیانیهٔ کوتاهی گفته است:

به دنبال گزارش های اخیر در مورد ادغام تجاری احتمالی بین گروه PSA و گروه FCA، پژو-سیتروئن تأیید می کند که مذاکراتی با هدف ایجاد یکی از برترین گروه های خودروسازی دنیا در حال انجام است

چند ساعت بعد، FCA هم همین موضوع را تأیید کرد و اظهار داشت در حال حاضر چیز دیگری برای اضافه کردن ندارد.

به نقل از های قبلی، اوایل سال جاری PSA برای ادغام به سمت FCA آمده است اما ظاهراً آن ها پیشنهاد اولیه را رد کرده اند زیرا در آن زمان فیات-کرایسلر در حال مذاکرات ادغام با رنو بود اما نیسان که شریک رنو است و دولت فرانسه که ۱۵ درصد از سهام رنو را در اختیار دارد مانع از این ادغام شدند. ادغام FCA و PSA اما به کاهش هزینه های تولید هردو شرکت کمک می کند و همچنین دسترسی آن ها به بازارهای مختلف را گسترش می دهد و هردو را به بازیگران جهانی حتی بزرگ تری تبدیل می کند. سال گذشته این دو گروه خودروسازی روی هم ۸.۷ میلیون دستگاه خودرو تولید کردند که در صورت ادغام آن ها را بالاتر از جنرال موتورز قرار می دهد که ۸.۴ میلیون دستگاه تولید داشته است. بدین ترتیب اتحاد FCA و PSA بعد از گروه فولکس واگن، تویوتا و اتحاد رنو-نیسان-میتسوبیشی، می تواند به چهارمین خودروساز بزرگ دنیا تبدیل شود.

مذاکرات ادغام احتمالی پژو-سیتروئن و فیات-کرایسلر

علاوه بر این، FCA می تواند به PSA در فرایند حضور مجدد برند پژو در بازار ایالات متحده کمک کند. پژو تقریباً سه دهه است که در این بازار حضور ندارند اما مدیر اجرایی این گروه خودروسازی فرانسوی، «کارلوس تاوارس» علاقهٔ خود را برای حضور دوباره در بازار آمریکا ابراز کرده است؛ بنابراین پیوند با فیات-کرایسلر می تواند این برنامه ها را تسریع کرده و به دستیابی گسترده تر به بازار ایالات متحده کمک کند. از سوی دیگر، با این ادغام حضور فیات-کرایسلر هم در اروپا قوی تر خواهد شد زیرا PSA در این بازار ۲.۵ میلیون دستگاه خودرو فروخته درحالی که فروش FCA یک میلیون دستگاه بوده است؛ بنابراین در صورت ادغام FCA با PSA، فروش ترکیبی دو شرکت در اروپا تقریباً هم اندازهٔ فروش گروه فولکس واگن خواهد بود که هم اکنون با ۲۴ درصد سهم بازار، مقام اول را در اختیار دارد.

مذاکرات ادغام احتمالی پژو-سیتروئن و فیات-کرایسلر
همرسانی نوشتار: