همه آنچه باید درباره اروپا و جاده هایش بدانیم!

 1. سه شنبه ۷ آبان ۹۸ ساعت ۱۸:۰۱ (۴ سال،۸ ماه قبل)
همه آنچه باید درباره اروپا و جاده‌هایش بدانیم!
به گزارش فرانگر

یکی از ویژگی های متمایز آمریکا جاده های عریض، طولانی و سنتی آن است. البته خود آمریکایی ها هم بیش از هر زمان دیگری به دنبال سفرهای جاده ای هستند و علاوه بر سفرهای هوایی، سفر با خودروی شخصی نیز یکی از گزینه های محبوب بین آن هاست.

در حقیقت سال ۲۰۱۸ رقم باورنکردنی ۲۱ میلیون گذرنامه جدید در این کشور برای مسافران صادر شد و البته محبوب ترین مقصد برای آن ها نیز با فاصله بسیار قاره اروپا بوده است. قاره همیشه سبز یکی از مکان های ایده آل برای سفرهای جاده ای می باشد.

با وجود ۵۰ کشور مختلف که در مساحتی تقریباً به اندازه آمریکا جای گرفته اند، هیچ مکانی بهتر از اروپا برای تجربه ی طیف گسترده ای از فرهنگ ها، سنت ها، رسوم و حتی آب وهوا وجود ندارد؛ و چه چیزی بهتر از انجام یک سفر هیجان انگیز با خودروی شخصی؟! هر چیزی را که از روی کتاب های راهنما خوانده اید فراموش کنید! اصلاً نباید نگران رانندگی در اروپا بود چراکه این قاره یکی از بهترین سیستم های حمل ونقلی و جاده ای را دارد.

اما پیش از آنکه سفری اروپایی را تدارک ببینید حتماً این نکات آموزشی و راهنما را مطالعه بکنید تا سفری آرام و مطمئن داشته باشید.

Road Trip

 • گواهینامه و مجوزها

پیش از آنکه شروع به فکر کردن درباره هر چیزی همچون مقصد سفر یا تعداد شهرهایی که خواهید دید بکنید باید از وجود اسناد و مدارک صحیح اطمینان حاصل کنید. اگر گواهینامه کشور خودتان را دارید باید گواهینامه رانندگی بین المللی را هم دریافت کنید تا به این ترتیب بتوانید در بسیاری از کشورهای اروپایی رانندگی کنید.

خبر خوب اینکه این کار را می توان به صورت آنلاین (حداقل در آمریکا) انجام داد و البته فرایند کار هم آسان و کم هزینه است. این گواهینامه بین المللی به صورت رسمی صادر شده و اطلاعات راننده را به ۱۲ زبان زنده دنیا ترجمه می کند. برای اجاره خودرو در اروپا هم به این گواهینامه نیاز خواهید داشت و باید همواره آن را همراه خود داشته باشید.

جدای از گواهینامه رانندگی، تنها چیز دیگری که شرکت اجاره خودرو می خواهد گذرنامه و کارت اعتباری شناخته شده برای پرداخت هزینه است. شرکت های اجاره خودرو معمولاً روش کار مشابهی دارند و یکی از اصلی ترین موارد بیمه است. البته برای اطمینان خاطر بیشتر شاید بخواهید پوشش بیمه اضافی را دریافت کنید اما پیش از آن بهتر است بیمه های دیگر را نیز بررسی کنید چراکه ممکن است پوشش بیمه ای بیشتر با هزینه ای کمتر را ارائه کنند.

 • خودروهای اروپایی

سه ویژگی مهم و عمده وجود دارد که خودروهای اروپایی و آمریکایی را از هم جدا می کند:

همه آنچه باید درباره اروپا و جاده هایش بدانیم!

خودروهای اروپایی معمولاً کوچک تر از خودروهای آمریکایی هستند

اکثر خودروهای اروپایی به گیربکس های دستی مجهز هستند

اکثر خودروهای اروپایی از پیشرانه های دیزلی استفاده می کنند

در کل هزینه های سوخت و جاده های کوچک تر و تنگ تر اروپایی شما را مجاب خواهد کرد که شاسی بلندهای فول سایز را رها کرده و خودرویی کوچک تر انتخاب کنید؛ اما از نظر گیربکس باید گفت اگر واقعاً با گیربکس دستی راحت نیستید می توانید خودرویی اتوماتیک را انتخاب کنید هرچند میزان اجاره این خودروها کمی بیشتر است.

 • قوانین جاده ای

زمانی که در اروپا رانندگی کنید تفاوت قابل توجهی بین مرزهای کشورهای اروپایی را متوجه نخواهید شد. برای مثال فرقی نمی کند که شما از هلند به آلمان بروید یا از فرانسه به بلژیک وارد شوید زیرا تنها روشی که متوجه می شوید در کشور دیگری هستید خواندن علائم جاده ای خواهد بود. در واقع عبور از یک کشور اروپایی به کشور دیگر مشابه رفتن از یک ایالت آمریکا به ایالتی دیگر است.

همه آنچه باید درباره اروپا و جاده هایش بدانیم!

البته نباید گول این مرزهای نه چندان پررنگ را خورد زیرا هر یک از کشورهای اروپایی قوانین خاص خود را دارد؛ بنابراین مهم است که شما از قوانین رانندگی کشورهای مختلف آگاهی داشته باشید تا احیاناً جریمه نشوید.

در اینجا برخی از قوانین بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ذکر می کنیم که قطعاً به دردتان خواهند خورد:

 • اگر به دنبال سفر به اسپانیا و رانندگی در این کشور هستید باید انتظار چراغ دادن ها و بوق زدن های زیاد را داشته باشید؛ اما بد فکر نکنید! این موارد به معنی رانندگی بد نیستند. در واقع وقتی از یک خودرو سبقت می گیرید باید چنین رفتاری را انجام دهید تا به رانندگان هشدار دهید که در حال نزدیک شدن هستید.
 • پلیس هلند اهمیت ویژه ای به رعایت سرعت مجاز می دهد و جریمه ها نیز بر پایه ی میزان تخطی از سرعت مجاز محاسبه می شوند. در موارد شدید پلیس حتی می تواند گواهینامه را مصادره کرده و خودرو را توقیف کند. در هلند حتماً باید با سرعت مطمئنه و امن رانندگی کنید.
 • کودکان باید در صندلی های مخصوص خود قرار بگیرند. کودکان زیر ۱۲ سال در اسپانیا اجازه نشستن روی صندلی جلو را نداشته و پلیس کشورهای اروپایی در صورتی که ببینند چنین موضوعی رعایت نشده خودرو را متوقف خواهند کرد. همچنین باید از صندلی مناسب و مخصوصی استفاده شود.
 • رانندگی با حالت مستی در کشورهای اروپایی جریمه های سنگینی در پی داشته و حتی می توانید به زندان هم ختم شود. حتی نوشیدن یک لیوان مشروب هم می تواند تخطی از قوانین باشد و بنابراین باید این نکته را حتماً مدنظر داشت.
 • نکاتی درباره اتوبان

اتوبان های آلمان جزو مشهورترین جاده های دنیا هستند و بله در بخش اعظمی از آن ها محدودیت سرعتی وجود ندارد؛ اما پیش از آنکه یک ب ام و آخرین مدل برای لذت بردن از اتوبان های بدون محدودیت سرعت آلمان را اجاره کنید این نکات را به یاد داشته باشید:

همه آنچه باید درباره اروپا و جاده هایش بدانیم!

 • عدم وجود محدودیت سرعت به معنی مجوز رانندگی خطرناک نیست. شما هنوز هم باید با توجه به شرایط موجود در اتوبان رانندگی کنید و پلیس هم در برخورد با رانندگانی که بد رانندگی می کنند تعلل نخواهد کرد.
 • جاده را نگاه کنید. شاید این موضوعی بدیهی بنظر برسد اما اگر شما سریع تر از حالت نرمال رانندگی کنید باید ذهنیت متفاوتی داشته باشید. این امر به معنی مشاهده و فکر کردن به کیلومترها جلوتر است. زمانی که با خودروهای کندتر یا دوربرگردان روبرو شوید از کاهش آهسته سرعت و همچنین عدم تعویض لاین ناگهانی مطمئن شوید.
 • همیشه در سمت راست اتوبان رانندگی کرده و آینه ها را نگاه کنید؛ به عبارت دیگر فردی نباشید که مورد ذکر شده در بالا را رعایت نمی کند. در بسیاری از موارد اتوبان ها در هر طرف دو لاین دارند بنابراین همیشه مواظب خود و رانندگان دیگر باشید. لاین سمت چپ جای فکر کردن به وعده شام لذت بخش دیشب نیست چراکه ممکن است سد راه خودرویی سریع تر باشید.
 • محدودیت های خود و خودرو را بشناسید. در سرعت ۱۸۰ کیلومتر در ساعت شانس دومی نخواهید داشت؛ بنابراین تلاش نکنید که به محدودیت های خود رسیده و از آن رد شوید. نهایتاً اینکه اتوبان تفاوتی با جاده های دیگر ندارد: به عنوان راننده باید بدانید که در چه سرعتی حس راحت و امنی دارید. اگر این گونه حسی ندارید با سرعت کم حرکت کنید.

اتوبان های آلمان می توانند بخش مهم و لذت بخش یک سفر اروپایی باشند و با استفاده از آن به سرعت از یک نقطه به نقطه ای دیگر رسید؛ بنابراین باید از آن ها به طور صحیح استفاده کرد و رانندگی امن را همواره مدنظر داشت.

منبع: autoguide
همرسانی نوشتار: