چاره اندیشی برای کاهش مصرف بنزین در کشور

  1. پنجشنبه ۲ آبان ۹۸ ساعت ۰۶:۲۹ (۴ سال،۱ ماه قبل)
FRANCE-DEBT-OIL-GAS-TAX-FILES
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: دولت و مجلس به دلیل مصرف بالای بنزین خودروهای داخلی، سال هاست که به دنبال چاره اندیشی و ایجاد راهکار مناسب برای حل این معضل ملی هستند. هر چند راهکار اصلی در این زمینه خروج پلت فرم های قدیمی از خط تولید و ارتقای تکنولوژی محصولات است اما این موضوع چندان به مذاق مسوولان صنعتی و خودروسازان خوش نیامده به طوری که هر بار موضوع خروج محصولات پرمصرف یا جریمه تولید کنندگان در قالب طرح و لایحه مطرح می شود، در نهایت این طرح ها و لوایح به نفع خودروسازان ختم به خیر می شود. با این حال اما مسوولان باز هم نمی توانند از مصرف بالای بنزین در کشور به واسطه خودروهای تولیدی چشم پوشی کنند.

طبق گزارشی که دو روز پیش مرکز پژوهش های مجلس منتشر کرد مصرف بنزین در کشور طی دو دهه گذشته بیش از دو برابر شده است. به طوری که مقدار متوسط مصرف روزانه از حدود ۴۶ میلیون لیتر در سال ۱۳۸۰، به حدود ۸۹ میلیون لیتر در سال ۱۳۹۷ رسیده و در چهار ماه ابتدای سال جاری نیز این رقم به ۹۵.۳ میلیون لیتر افزایش یافته است. بازوی پژوهشی مجلس همچنین پیش بینی کرده که تا پایان سال جاری متوسط مصرف روزانه به حدود ۱۰۰ میلیون لیتر برسد. به این ترتیب به نظر می رسد دولت برای صرفه جویی در مصرف سوخت دو راه بیشتر ندارد؛ یا با فشار به خودروسازان زمینه تولید خودروهای نسبتا کم مصرف را فراهم کند یا اینکه با کاهش یارانه سوخت و سهمیه بندی از مصرف بنزین بکاهد. در این بین مشخص است که با توجه به افت تیراژ و به دنبال آن عدم توسعه محصول به دلیل تحریم و مشکلات نقدینگی، اصرار بر بهینه سازی مصرف سوخت از سوی خودروسازان بی نتیجه است بنابراین دولت سهمیه بندی و همچنین کاهش یارانه را در دستور کار قرار داده است.

حال این سوال مطرح است که تا چه مدت می توان برای کاهش مصرف سوخت متوسل به چنین اقداماتی شد؟

در پاسخ به این سوال بازوی پژوهشی مجلس دوشنبه گذشته در گزارشی با بررسی یارانه انرژی در ایران پیشنهاد هایی همچون استفاده بیشتر از خودروهای گاز سوز، به کارگیری تکنولوژی جدید و افزایش راندمان خودروها و درنهایت کاهش عمر ناوگان را برای مصرف بهینه سوخت ارائه داده است. پیشنهاد های مرکز پژوهش های مجلس در شرایطی است که صنعت خودرو جهان سال هاست که برای کاهش مصرف سوخت های فسیلی تولید محصولات برقی و هیبرید را در دستور کار قرار داده حال آنکه در گزارش مرکز پژوهش ها نه تنها الزامی در این زمینه دیده نمی شود بلکه باز هم بر تولید و عرضه محصولات گاز سوز تاکید شده است. محصولاتی که مدت هاست با افت تولید همراه شده و از سوی مشتریان نیز چندان مورد استقبال واقع نشده است. در ادامه این گزارش به چالش راهکارهای بازوی پژوهشی مجلس در زمینه کاهش مصرف سوخت می پردازیم.

  • چالش پیش روی خودروسازان

همان طور که اشاره شد بازوی پژوهشی مجلس به عنوان یکی از راهکارهای مرتبط با بحث مدیریت مصرف سوخت در کشور به دنبال توسعه خودروهای با سوخت CNG در سبد تولیدی شرکت های خودروساز است. تولید خودروهای دو گانه سوز همواره به عنوان سیاستی دم دستی برای مقابله با کاهش مصرف بنزین مدنظر سیاست گذاران بوده است. حال آنکه این سیاست به دلیل مشکلات زیرساختی چندان با استقبال مشتریان داخلی همراه نبوده است. هر چند در دولت نهم با توجه به حذف یارانه بنزین تولید دوگانه سوزها با توجه به تقاضای زیاد آن به طور چشمگیری افزایش یافت اما پس از مدتی با نمایان شدن مشکلات زیرساختی مصرف گاز در خودروهای تولیدی، استقبال از دوگانه سوزها به شدت افت کرد و به همان میزان نیز تولید این نوع خودروها روند کاهشی به خود گرفت.

اما همان طور که گفته شد آنچه سبب استقبال کم از این خودروها شده است را باید در نبود زیرساخت ها در بخش تامین سوخت این خودروها جست و جو کرد. کمبود جایگاه های CNG و همچنین افزایش قیمت آن به نوعی متقاضیان محصولات دوگانه سوز را کاهش داد. این کاهش استقبال خود محرکی است که شرکت های خودروساز را به سمت کاهش سهم این خودروها در سبد محصولاتشان سوق می دهد. راهکار دیگری که از سوی کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس برای کاهش مصرف سوخت و کاهش یارانه پرداختی در این بخش پیشنهاد شده است، مربوط به ارتقای سطح تکنولوژی خودروها به منظور تولید محصولات به روزتر در خطوط تولید است. این پیشنهاد از نظر بسیاری از کارشناسان در شرایطی که بخش عمده ای از محصولات خودروسازان روی پلت فرم های قدیمی تولید می شود، چندان عملیاتی به نظر نمی رسد. این اتفاق زمانی جدی تر می شود که شرکت های خودروساز داخلی توان تولید پلت فرم های جدید را به تنهایی ندارند و برای این منظور نیازمند همراهی شرکای بین المللی هستند؛ بنابراین تا زمانی که محصولات تولیدی روی پلت فرم های قدیمی بخش عمده ای از سبد محصولات شرکت های خودروساز را به خود اختصاص می دهد، نمی توان امیدوار بود از این طریق، تولید محصول با استفاده از تکنولوژی روز، عملیاتی شود. در این بین اما دولت یازدهم با در نظر گرفتن مقرراتی، خودروسازان را مجبور به کاهش تولید محصولات پرمصرف کرد.

در اواخر عمر دولت یازدهم با پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت خودروسازان طبق تصویب نامه ای ملزم شدند که به ازای تولید هر خودرویی با مصرف ۸ لیتر و بین ۸ تا ۸.۵ و همچنین مصرف ۸.۵ لیتر یک خودروی فرسوده از رده خارج کنند. این مصوبه هیات دولت اما در دولت دوازدهم لغو شد. محمد شریعتمداری وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت در اولین نامه کاری خود به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور خواستار اصلاح مصوبه دولت و لغو مصوبه الزام به اسقاط خودرو توسط خودروسازان داخلی شد. وی در نامه خود تاکید کرده بود که به دلیل تبعات منفی این مصوبه بر بازار خودرو و همچنین افزایش قیمت تمام شده برای مشتریان دستور فرمایید مصوبه مذکور اصلاح و خودروهای تولید داخل از شمول خروج فرسوده ها با در نظر گرفتن میزان مصرف سوخت خارج شوند. همچنین نوسازی ناوگان تجاری در شرایطی مورد توجه بازوی پژوهشی مجلس قرار گرفته است که این راهکار نیز خالی از چالش نیست و برای تحقق آن مسیر ناهمواری پیش روی سیاست گذاران و شرکت های خودروساز قرار دارد.

پیش تر پروژه ای با عنوان «ابر پروژه اسقاط» در دولت گذشته مصوب شده بود. بر اساس این مصوبه قرار بود ۲۰۲ هزار دستگاه انواع خودروی فرسوده تجاری اعم از کامیون، کشنده، اتوبوس، مینی بوس و کامیونت تا پایان دولت دوازدهم نوسازی شوند. اعتبار مورد نیاز برای این منظور قرار بود از محل صرفه جویی مصرف سوخت تامین شود. همچنین شرکت های خودروساز فعال در زمینه تولید تجاری ها نیز متعهد شدند تا تعداد خودروی معین شده در این پروژه را تامین کنند؛ اما از آنجا که تولید بخش عمده ای از خودروهای تجاری که ذکر آن رفت، نیازمند شریک بین المللی است و تجاری سازان به تنهایی نمی توانند نسبت به تولید آنها اقدام کنند، بنابراین پروژه با توجه به شرایط حاکم بر خودروسازی کشور در حال حاضر متوقف شده است. البته نمی توان از کنار مساله افزایش نرخ ارز در این زمینه نیز به راحتی گذشت. افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت تمام شده این خودروها سبب شد مصرف کنندگان نسبت به تحویل گرفتن این خودروها، در صورت امکان تولید، با مشکل روبه رو شوند.
همرسانی نوشتار: