نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

  1. سه شنبه ۲۳ مهر ۹۸ ساعت ۱۲:۰۱ (۴ سال،۸ ماه قبل)
نگاهی به سریع‌ترین خودروها در پیست گرند تور
به گزارش فرانگر

در طول ساخت ۳۸ قسمت از برنامهٔ گرند تور توسط آمازون، لپ تایم ده ها خودرو در پیست آزمایشی این برنامه که Eboladrome نام دارد ثبت شده است. با توجه به اینکه پخش فصل سوم گرند تور به پایان رسیده و در فصل بعدی خبری از آزمایش خودروها نخواهد بود، به نظر می رسد اکنون زمان مناسبی برای بررسی عملکرد خودروها در این پیست باشد. این پیست به دلیل شباهت با نمایی دوبعدی از ویروس ابولا، ابولادروم نام گرفته است. این پیست از بخشی طولانی برخوردار است که امکان رانندگی با سرعت بالا را فراهم می کند درحالی که پیچ های آن فرصتی عالی برای دریفت را ارائه می کنند. از زمان آغاز گرند تور، دو رانندهٔ حرفه ای برای ثبت لپ تایم با خودروها رانندگی کرده اند. این کار در فصل اول توسط «مایک اسکینر» انجام می شد درحالی که در دو فصل بعدی «ابی ایتون» پشت خودروها می نشست. در ادامه می توانید سریع ترین خودروها در پیست ابولادروم گرند تور را مشاهده کنید.

۱۵- هوندا NSX

زمان: ۱:۲۶.۰

هرچند هوندا NSX کُندترین خودروی این لیست محسوب می شود اما باید توجه داشت که تایم زنی آن در پیست ابولادروم در شرایط خیس و بارانی صورت گرفته است. بااین حال هنوز هم NSX با زمان ۱ ثانیه و ۲۶ ثانیه اختلاف زیادی با ب ام و M۳ دارد که برای یک سوپراسپرت هیبریدی ۵۸۰ اسب بخاری عجیب به نظر می رسد.

۱۴- ب ام و M۳

زمان: ۱:۲۴.۳

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

هیچ تردیدی در مورد قابلیت های عملکردی ب ام و M۳ نسل F۸۰ وجود ندارد. ۴۳۰ اسب بخار قدرت و شاسی استثنایی، پرفورمنس این سدان را به سوپراسپرت ها نزدیک کرده است به گونه ای که رانندهٔ آمریکایی «مایک اسکینر» با M۳ زمان ۱ دقیقه و ۲۴ ثانیه و ۳ صدم ثانیه را در ابولادروم ثبت کرد. تعجب آور اینکه این زمان فقط یک دهم ثانیه با سدان بزرگ تر و قوی تر M۵ فاصله دارد.

۱۳- ب ام و M۵

زمان: ۱:۲۴.۲

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

در ب ام و M۵ فضای کافی برای راحتی سرنشینان و انواع تکنولوژی ها برای لذت بردن راننده وجود دارد اما این تجهیزات و ویژگی ها پرفورمنس خودرو را قربانی نکرده زیرا M۵ در گرند تور زمان چشمگیر ۱ دقیقه و ۲۴ ثانیه و ۲ صدم ثانیه را به ثبت رسانده است. البته این ب ام و بزرگ به سختی توانست برادر کوچک تر خود را مغلوب کند.

۱۲- پورشه ۷۱۸ باکستر S

زمان: ۱:۲۳.۴

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

هرچند شاید پورشه باکستر S در مقایسه با سوپراسپرت های قدرتمند چندان سریع به نظر نرسد اما این خودروی کوچک و سبکی است که واقعاً می تواند پیچ های ابولادروم را شرمنده کند. مایک اسکینر با این خودرو یک دور پیست را ظرف تنها ۱ دقیقه و ۲۳ ثانیه و ۴ صدم ثانیه طی کرد که تقریباً یک ثانیه از ب ام و M۵ بهتر است.

۱۱- ب ام و M۴ GTS

زمان: ۱:۲۲.۴

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

M۴ GTS نشان گر تلاش ب ام و برای ساخت یک کوپهٔ اسپرت پیست محور است. پیشرانهٔ ۳ لیتری شش سیلندر خطی توئین توربوی این خودرو که به سیستم تزریق آب مجهز است، ۵۰۰ اسب بخار قدرت تولید می کند. برای کاهش وزن نیز ب ام و صندلی های عقب M۴ را حذف کرده و قسمت هایی از بدنه مثل صندوق بار را از فیبر کربن ساخته است. مایک اسکینر با این ماشین در پیست گرند تور زمان ۱ دقیقه و ۲۲ ثانیه و ۴ صدم ثانیه را به ثبت رساند که یک ثانیه از باکستر S سریع تر است.

۱۰- پورشه ۹۱۱ کاررا S

زمان: ۱:۲۱.۴

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

پورشه ۹۱۱ کاررا S دیفرانسیل عقب در خانوادهٔ بزرگ ۹۱۱ فقط یک قدم بالاتر از نسخهٔ پایه قرار می گیرد اما بااین حال عملکرد زیادی را به خریداران ارائه می کند. نسل کنونی این خودرو که با کد ۹۹۲ شناخته می شود، ۴۵۰ اسب بخار قدرت دارد اما در پیست گرند تور نسل قبلی (۹۹۱.۲) این خودرو مورد آزمایش قرار گرفت که پیشرانهٔ ۳ لیتری شش سیلندر تخت توئین توربوی آن ۴۲۰ اسب بخار قدرت دارد. مایک اسکینر در پیست ویروس شکل گرند تور با کاررا S زمان ۱ دقیقه و ۲۴ ثانیه و ۴ صدم ثانیه را به ثبت رساند که دقیقاً یک ثانیه از M۴ GTS سریع تر است.

۹- نیسان GT-R

زمان: ۱:۲۱.۲

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

نیسان GT-R شاید نسبت به دیگر خودروهای این لیست کمی سالخورده و قدیمی باشد اما هنوز هم عملکرد بسیار خوبی دارد. این گودزیلای ژاپنی با رانندگی مایک اسکینر موفق به ثبت زمان ۱ دقیقه و ۲۱ ثانیه و ۲ صدم ثانیه شد و در بین ۱۰ خودروی سریع ابولادروم قرار گرفت. برای یادآوری، زیر کاپوت GT-R یک پیشرانهٔ ۳.۸ لیتری V۶ توئین توربو با ۶۰۰ اسب بخار قدرت قرار دارد.

۸- پورشه ۹۱۱ GT۳ RS

زمان: ۱:۲۰.۴

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

برای مدتی کوتاه، پورشه ۹۱۱ GT۳ RS با زمان ۶ دقیقه و ۵۶ ثانیه و ۴ صدم ثانیه، یکی از سریع ترین خودروهای پیست نوربرگ رینگ محسوب می شد اما در پیست گرند تور، این ماشین چندان سریع نیست زیرا با زمان ۱ دقیقه و ۲۰ ثانیه و ۴ صدم ثانیه، هشتمین خودروی سریع این لیست به حساب می آید. ۹۱۱ GT۳ RS از یک پیشرانهٔ ۴ لیتری شش سیلندر تخت تنفس طبیعی با ۵۲۰ اسب بخار قدرت استفاده می کند.

۷- آئودی R۸ V۱۰ Plus

زمان: ۱:۱۹.۲

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

فیلم تایم زنی آئودی R۸ V۱۰ Plus در گرند تور نشان داده نشد اما این سوپراسپرت آلمانی با ثبت زمان ۱ دقیقه و ۱۹ ثانیه و ۲ صدم ثانیه، هفتمین خودروی سریع ابولادروم محسوب می شود. مایک اسکینر با استفاده از پیشرانهٔ ۵.۲ لیتری V۱۰ تنفس طبیعی R۸ که در نسخهٔ پلاس ۶۱۰ اسب بخار قدرت تولید می کند این زمان را به ثبت رساند.

۶- مرسدس AMG GT R

زمان: ۱:۱۸.۷

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

قوی ترین و داغ ترین عضو خانوادهٔ AMG GT با زمان ۱ دقیقه و ۱۸ ثانیه و ۷ صدم ثانیه، رتبهٔ ششم پیست ابولادروم را در اختیار دارد اما حتی توانایی های مسابقه ای «ابی ایتون» هم نتوانست این سوپراسپرت ۵۸۵ اسب بخاری آلمانی را در بین پنج خودروی سریع پیست قرار دهد و AMG GT R کمتر از یک ثانیه با سه خودروی بعدی این لیست اختلاف دارد.

۵- مک لارن ۶۵۰S

زمان: ۱:۱۷:۹

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

مک لارن ۶۵۰S با ثبت زمان ۱ دقیقه و ۱۷ ثانیه و ۹ صدم ثانیه، خود را در بین پنج خودروی سریع پیست ابولادروم قرار داده است. این سوپراسپرت بریتانیایی که در اصل نسخهٔ ارتقاءیافتهٔ مدل MP۴-۱۲C محسوب می شود، در سینهٔ خود یک نیروگاه ۳.۸ لیتری توئین توربو با ۶۵۰ اسب بخار قدرت را پنهان کرده است. ۶۵۰S اما جایگاه پنجمی خود را باید با خودروی دیگری شریک شود که در ادامه دلیل این موضوع را متوجه خواهید شد.

۵- مک لارن ۷۲۰S

زمان: ۱:۱۷:۹

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

هرچند شاید عجیب باشد که جایگاه پنجمین خودروی سریع ابولادروم بین دو خودرو مشترک است اما عجیب تر این است که هردوی این خودروها ساخت یک شرکت هستند. مک لارن ۷۲۰S در این پیست دقیقاً زمانی مشابه ۶۵۰S را به ثبت رسانده است. این موضوع بسیار عجیب به نظر می رسد زیرا پیشرانهٔ ۴ لیتری V۸ توئین توربوی ۷۲۰S با ۷۲۰ اسب بخار قدرت، از موتور ۳.۸ لیتری V۸ توئین توربوی ۶۵۰ اسب بخاری ۶۵۰S به میزان قابل توجهی قوی تر است.

۴- فورد GT

زمان: ۱:۱۷.۶

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

فورد GT با زمان ۱ دقیقه و ۱۷ ثانیه و ۶ صدم ثانیه، با اختلاف خوبی سریع ترین خودروی آمریکایی در پیست ابولادروم محسوب می شود. GT که از یک موتور ۳.۵ لیتری V۶ توئین توربو با ۶۵۰ اسب بخار قدرت و ۷۴۵ نیوتن متر گشتاور استفاده می کند، در قسمت ۲۱ فصل دوم گرند تور با رانندگی ابی ایتون این زمان را به ثبت رساند.

۳- لامبورگینی اوراکان پرفورمانته

زمان: ۱:۱۶.۸

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

لامبورگینی اوراکان پرفورمانته همان طور که سومین خودروی سریع در پیست نوربرگ رینگ محسوب می شود، در پیست ابولادروم هم با زمان ۱ دقیقه و ۱۶ ثانیه و ۸ صدم ثانیه، جایگاه سوم را در اختیار دارد. این زمان در قسمت ۲۰ فصل دوم گرند تور توسط ابی ایتون به ثبت رسید اما شاید اوراکان اوو بتواند از این هم سریع تر باشد.

۲- آستون مارتین ولکان

زمان: ۱:۱۵.۵

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

آستون مارتین ولکان با برخورداری از نیروگاه عظیم ۷ لیتری V۱۲ تنفس طبیعی با قدرتی بیش از ۸۵۰ اسب بخار در جلوی خود، با اختلاف قابل توجهی دومین خودروی سریع پیست گرند تور محسوب می شود. مایک اسکینر در قسمت دوم فصل اول این برنامه پشت ولکان نشست و زمان ۱ دقیقه و ۱۵ ثانیه و ۵ صدم ثانیه را به ثبت رساند.

۱- مک لارن سنا

زمان: ۱:۱۲.۹

نگاهی به سریع ترین خودروها در پیست گرند تور

در بالاترین نقطهٔ لیست زمان های پیست ابولادروم، مک لارن سنا قرار گرفته است. این هایپرکار ۸۰۰ اسب بخاری در اولین قسمت از فصل سوم گرند تور با رانندگی ابی ایتون به پیست رفت و تمام تایم های قبلی را نابود کرد! سنا با زمان ۱ دقیقه و ۱۲ ثانیه و ۹ صدم ثانیه، تقریباً سه ثانیه از آستون مارتین ولکان و چهار ثانیه از لامبورگینی اوراکان پرفورمانته سریع تر است؛ بنابراین به نظر می رسد مغلوب کردن سنا در ابولادروم غیرممکن باشد.

منبع: Motor۱
همرسانی نوشتار: