سیتروئن زانتیا ترنس AM: گنجشکی که می خواست عقاب باشد!

  1. سه شنبه ۲۳ مهر ۹۸ ساعت ۰۷:۰۲ (۴ سال،۹ ماه قبل)
سیتروئن زانتیا ترنس AM: گنجشکی که می‌خواست عقاب باشد!
به گزارش فرانگر

تا زمانی که مدت زیادی را در اروپا ساکن نبوده باشید یا درباره ی قاره ی همیشه سبز اطلاعات زیادی را به دست نیاورید با صنعت خودروی فرانسه آشنایی چندانی نخواهید داشت اما نام سیتروئن زانتیا حداقل برای ما ایرانی ها نامی آشناست!

این خودروی خانوادگی قدیمی که ظاهر تیزی هم داشته توسط شرکت طراحی برتونه خلق شده و به عنوان جایگزین سیتروئن BX و با استفاده از پلتفرم پژو ۴۰۶ روانه ی بازارهای مختلف از جمله بازار خودروی کشورمان شده بود. پس از گذشت ۱۰ سال از تولید زانتیا، سیتروئن C۵ جای آن را گرفت. مدل های فول این خودرو حتی با سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک عرضه شدند که برای چنین خودرویی ویژگی کاملاً شاخصی محسوب می شد.

از دیگر ویژگی های زانتیا (در نمونه های خارجی) می توان به اکسل عقب خود فرمان اشاره کرد که در آن چرخ های عقب می توانند در عبور از پیچ های تیز در مسیر چرخ های جلو کمی بچرخند. زانتیا همچنین آخرین محصول این خودروساز بود که از جریان هیدرولیکی مشترک برای سیستم تعلیق، ترمزها و فرمان استفاده کرد. این ویژگی از مدل نمادین دی اس گرفته شده بود.

سیتروئن زانتیا ترنس AM: گنجشکی که می خواست عقاب باشد!

خب مسئله این است که زانتیا به عنوان خودروی خانوادگی و فرانسوی چه وجه اشتراکی با پونتیاک فایربرد می تواند داشته باشد؟ خب البته که هیچ! حقیقت این است که خودروی حاضر در تصاویر توسط یکی از کاربران در اروپا مشاهده شده و روی آن از نوشته ها و طرح های مربوط به مدل ترنس AM استفاده شده که نتیجه ی نهایی هم کاملاً مضحک و خنده دار است. حتی این خودرو دارای برآمدگی روی کاپوت بوده تا پیشرانه ی ۸ سیلندر ۶.۶ لیتری را پنهان کند!

اما در واقعیت باید گفت قوی ترین پیشرانه ی نصب شده روی زانتیا پیشرانه ی ۶ سیلندر ۲.۹ لیتری با قدرت ۱۸۸ اسب بخار و گشتاور ۲۳۵ نیوتون متر بوده که همین قلب آهنین ابتدا روی پژو ۴۰۶ کوپه نصب شده بود.

سیتروئن زانتیا ترنس AM: گنجشکی که می خواست عقاب باشد!

در نهایت باید گفت برخی ریزه کاری ها همچون برآمدگی کاپوت و اسپویلر عقب باعث شده اند زانتیا از حالت اصیل خود خارج شده و حتی کوچک ترین شباهتی به پونتیاک نداشته باشد.
همرسانی نوشتار: