مقایسهٔ مک لارن P۱ و سنا، برادران کهکشانی

  1. دوشنبه ۲۲ مهر ۹۸ ساعت ۱۲:۲۶ (۴ سال،۸ ماه قبل)
مقایسهٔ مک‌لارن P1 و سنا، برادران کهکشانی
به گزارش فرانگر

پس از F۱ افسانه ای، P۱ اولین هایپرکار در دوران جدید مک لارن بود که این شرکت بریتانیایی را بار دیگر به وادی ابرماشین ها وارد نمود. P۱ همچنین اولین محصول هیبریدی مک لارن هم محسوب می شد که آن را مستقیماً در برابر فراری لافراری و پورشه ۹۱۸ قرار می داد. این هایپرکار هیبریدی بریتانیایی برای اولین بار در قالب یک کانسپت نزدیک به تولید در نمایشگاه پاریس ۲۰۱۲ رونمایی شد و سپس نسخهٔ تولیدی آن کمتر از یک سال بعد در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۳ معرفی شد. چند سال بعد اما مک لارن هایپرکار جدیدی بنام سنا را به صورت آنلاین در دسامبر سال ۲۰۱۷ معرفی کرد و در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۸ آن را برای اولین بار به نمایش عمومی درآورد یعنی دقیقاً پنج سال بعد از معرفی نسخهٔ تولیدی P۱. سنا اما برخلاف P۱ یک هایپرکار هیبریدی نیست و بیشتر روی استفاده در پیست تمرکز دارد.

حال در این مطلب قصد داریم این دو هایپرکار مک لارن را باهم مقایسه کنیم. البته شاید این مقایسه درست نباشد زیرا تولید یکی از آن ها به پایان رسیده درحالی که دیگری همچنان تولید می شود؛ اما حتی پیش از رونمایی سنا، تمامی ۵۰۰ دستگاهی که از آن تولید می شود همگی به فروش رفته اند و بنابراین حتی اگر این خودرو هنوز هم روی خط تولید باشد اما تقریباً به اندازهٔ P۱ غیرقابل دسترس است. پس بدون توجه به این موارد کم اهمیت، در اینجا می خواهیم این دو هایپرکار کاملاً متفاوت مک لارن را با یکدیگر مقایسه کنیم؛ بنابراین اگر می خواهید بدانید سنا در برابر P۱ چگونه عمل می کند به ادامهٔ این مطلب توجه کنید.

مقایسهٔ مک لارن P1 و سنا، برادران کهکشانی

مقایسهٔ مک لارن P1 و سنا، برادران کهکشانی

رویارویی خانوادگی

هنگامی که P۱ معرفی شد، مثل این بود که یک تصویرگر کتاب های کامیک، یک سوپرکار طراحی کرده باشد. این ماشین با بال عقب گود و دماغهٔ کوچک، کاریکاتوری از دیگر هایپرکارهای با چهرهٔ آشناتر مثل فراری لافراری و پورشه ۹۱۸ بود که در همان زمان معرفی شده بودند و یک مثلث میلیون دلاری از هایپرکارهای فوق سریع و تکنولوژی بالا را تشکیل دادند؛ اما سنا با همهٔ آن خودروهای قدیمی کاملاً متفاوت است. این متمرکزترین خودروی جاده ای تاریخ مک لارن بر پیست است تا جایی که سازندهٔ بریتانیایی آن را وحشیانه توصیف می کند. بال عظیم سنا آن را به سطح جاده می چسباند و بیشتر احساس پایداری خودروهای مسابقه ای را ایجاد می کند تا نمونه های جاده ای. همچنین در این خودرو خبری از تکنولوژی های هیبریدی نیست درحالی که برخورداری از این ویژگی به P۱ شخصیتی آینده نگر بخشیده بود.

مقایسهٔ مک لارن P1 و سنا، برادران کهکشانی

مقایسهٔ مک لارن P1 و سنا، برادران کهکشانی

کدام یک برنده است؟

اگر بخواهیم پاسخ این سؤال را بر اساس عملکرد در خط مستقیم بدهیم باید P۱ را انتخاب کنیم زیرا هرچند سنا تا سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت پابه پای P۱ پیش می رود اما هایپرکار هیبریدی دقیقاً یک ثانیه زودتر به سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد؛ اما در پیست کدام یک از این هایپرکارها می تواند سریع تر باشد؟ حتی اگر هردو خودرو از لاستیک های پیرلی P-Zero تروفئو استفاده کنند، سنا تقریباً در هر پیستی P۱ را مغلوب می کند که یکی از دلایل این موضوع داون فورس بیشتر آن است. این داون فورس بیشتر موجب شده سنا در پیچ ابی در پیست سیلورستون ۱۴ کیلومتر بر ساعت، در پیچ فارم ۱۴ کیلومتر بر ساعت و در پیست استو ۴.۸ کیلومتر بر ساعت سریع تر از P۱ باشد.

مقایسهٔ مک لارن P1 و سنا، برادران کهکشانی

مقایسهٔ مک لارن P1 و سنا، برادران کهکشانی

مقایسهٔ مک لارن P1 و سنا، برادران کهکشانی

مقایسهٔ مک لارن P1 و سنا، برادران کهکشانی

مقایسهٔ مک لارن P1 و سنا، برادران کهکشانی

مقایسهٔ مک لارن P1 و سنا، برادران کهکشانی

درمجموع شواهد تجربی نشان می دهند که سنا تقریباً در هر پیچی سریع تر از P۱ است و ما پیچ ها را به خط مستقیم ترجیح می دهیم؛ بنابراین در این مقایسه سنا را انتخاب می کنیم اما اگر شما معتقدید این انتخاب اشتباه هست می توانید دلایل خود را در بخش نظرات اعلام فرمایید.

مشخصات فنی

 

مک لارن P1

مک لارن سنا

قیمت1.35 میلیون دلار959 هزار دلار
پیشرانه3.8 لیتری V8 توئین توربو+الکتریکی4.0 لیتری V8 توئین توربو
قدرت916 اسب بخار800 اسب بخار
گشتاور900 نیوتن متر800 نیوتن متر
گیربکس7 سرعته اتوماتیک7 سرعته اتوماتیک دوکلاچه
محور محرکعقبعقب
شتاب صفر تا صد2.8 ثانیه2.8 ثانیه
شتاب صفر تا دویست6.8 ثانیه6.8 ثانیه
شتاب صفر تا سیصد16.5 ثانیه17.5 ثانیه
مسافت 400 متر9.8 ثانیه9.9 ثانیه
ترمز از 200 تا صفر116 متر100 متر
حداکثر سرعت350 کیلومتر بر ساعت340 کیلومتر بر ساعت
حداکثر داون فورس600 کیلوگرم800 کیلوگرم
ظرفیت سرنشین2 نفر2 نفر
طول4,588 میلی متر4,744 میلی متر
عرض2,144 میلی متر2,153 میلی متر
ارتفاع1,188 میلی متر1,229 میلی متر
فاصلهٔ محوری2,670 میلی متر2,670 میلی متر
وزن1395 کیلوگرم1198 کیلوگرم

منبع: Motor۱
همرسانی نوشتار: