بررسی تیراژ ماه به ماه خودروسازان در نیمه اول سال ۹۸

  1. یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸ ساعت ۰۸:۱۰ (۴ سال،۱ ماه قبل)
بررسی تیراژ ماه‌به‌ماه خودروسازان در نیمه اول سال 98
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: آمار ارائه شده از سوی خودروسازان به بورس نشان می دهد اگرچه ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو رفتاری متفاوت از یکدیگر را در تولید ماهانه شان نشان داده اند، با این حال به نظر می رسد روند کلی تولید به یک ثبات نسبی نزدیک شده است.

آمارهای منتشر شده گویای این واقعیت است که رفتار تولیدی ماه به ماه خودروسازان در نیمسال ۹۸ (منهای اردیبهشت به فروردین که به علت آن در ادامه گزارش خواهیم پرداخت)، نسبتا کم نوسان بوده و افت و خیزها اعداد و ارقامی کوچک را به ثبت رسانده اند. در واقع هرچند سه نقطه از پنج نقطه منحنی تولید در ۶ ماه ابتدایی امسال، منفی بوده، با این حال تیراژ ماهانه سه خودروساز بزرگ کشور در ارقام کوچکی افت کرده و نهایتا در انتهای شهریور، مثبت شده است. این موضوع به نوعی نشان می دهد خودروسازی ایران از شوک اولیه تحریم ها (در بخش تولید) عبور کرده و در حال رسیدن به یک ثبات نسبی است، اگر البته در نیمه دوم سال اتفاقات ضد تولید دیگری رخ ندهد.

صنعت خودروی ایران از نیمه مرداد سال گذشته و پس از آنکه سه ماه قبل تر آمریکا برجام و توافق هسته ای را نقض کرد، تحریم شد، آن هم تحریمی سخت و نفسگیر. هرچند خودروسازی کشور به فاصله کوتاهی پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ۹۷، اولین ترکش های این خروج را دریافت کرد، اما سختی ها و محدودیت ها و افت تولید زمانی اوج گرفت که این صنعت رسما تحریم شد. با آغاز تحریم ها، روند نزولی تولید شدت گرفت، برخی واحدهای قطعه سازی تعطیل و بسیاری از کارگران بیکار شدندیا به حالت تعلیق درآمدند و البته قیمت ها نیز از مرز انفجار گذشت.

خودروسازان البته این شانس را داشتند که فرصت یافتند حدفاصل خروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم، کلی قطعه از خارجی ها خریداری و ذخیره کنند و همین موضوع اجازه نداد صنعت خودرو به طور کامل زمین بخورد. پس از آغاز تحریم، آمارهای تولید خودرو به شدت نزولی شد و اعداد و ارقام کم سابقه در افت تولید به ثبت رسید و اگر ذخایر قطعه نبود، خودروسازی کشور حتما فاجعه ای بزرگ (بزرگ تر از آنچه رخ داد) را تجربه می کرد. ذخایر قطعه ای البته در نهایت به پایان رسید و نتیجه آن، توقف تولید بسیاری از خودروهای مونتاژی از جمله خانواده رنو، برلیانس، دانگ فنگ، سوزوکی گرندویتارا، آریو و سیتروئن C۳ بود. در حال حاضر نیز خودروسازان کشور با تیراژی بسیار پایین تر از ظرفیت اسمی خود فعالیت می کنند و در برخی خطوط تولیدشان عملا کاری برای انجام دادن نیست، با این حال چراغ خودروسازی همچنان روشن است، البته با شعله ای ضعیف.

طی بیش از ۱۴ ماهی که از تحریم خودروسازی ایران می گذرد، دولت و خودروسازان و قطعه سازان اقدامات مختلفی را برای تامین قطعات و روشن نگه داشتن چراغ صنعت خودرو انجام دادند، از جمله پرداخت تسهیلات چهار هزار میلیارد تومانی به زنجیره خودروسازی و پویش داخلی سازی. تسهیلات موردنظر که در انتهای سال گذشته پرداخت شد، خونی تازه در رگ های قطعه سازی و خودروسازی کشور جاری کرد و سبب شد تامین قطعات (هرچند مقطعی) جان بگیرد. در ادامه، وزارت صنعت، معدن و تجارت پویش داخلی سازی قطعات را به راه انداخت، طرحی که هرچند انتقادها و ایرادهای زیادی به آن وارد است، اما به گفته فعالان صنعت خودرو، توانسته به ساخت داخل چند قطعه خارجی بینجامد. با توجه به آنکه پویش موردنظر همچنان ادامه دارد، وزارت صمت امیدوار است در آینده قطعات بیشتری ساخت داخل شده و به تبع آن، تولید به ثباتی کامل برسد یا حتی در مسیر رشدی پایدار قرار گیرد.

اما به سراغ جزئیات آمار تولید ماهانه خودروسازان برویم و ببینیم چه افت و خیزی در نیمسال نخست امسال دامان آنها را گرفته است. روند کلی تولید ماهانه سه خودروساز بزرگ کشور نشان می دهد سه نقطه از پنج نقطه عطف منحنی تولید نیمسال ۹۸ آنها منفی بوده و دو نقطه دیگر، مثبت. طبق آمار، در اردیبهشت امسال، سه خودروساز بزرگ کشور ۷۶ هزار و ۵۳۴ دستگاه انواع محصول را به تولید رسانده اند که در مقایسه با تولید کمتر از ۴۰ هزار دستگاهی فروردین، ۹۴ درصد رشد نشان می دهد. این رشد تقریبا دو برابری بیشتر ناشی از افت عدد پایه تولید در فروردین به دلیل تعطیلات بیش از دو هفته ای نوروز است. در واقع ازآنجاکه خودروسازان تقریبا نصف فروردین امسال را تعطیل بودند و تولیدی نداشتند، تیراژ کلی آنها در پایان این ماه، بسیار کمتر از ظرفیت موجود بوده و این افت در اردیبهشت جبران شده است. این روند (رشد تولید در اردیبهشت نسبت به فروردین) همه ساله در خودروسازی کشور رخ می دهد و اگر اوضاع تولید عادی باشد، رشد تیراژ ماهانه تا انتهای سال ادامه می یابد وگرنه با نوساناتی همراه می شود.

اما نکته مهم دیگری که در مورد رشد تقریبا دو برابری تولید در اردیبهشت نسبت به فروردین وجود دارد، همزمانی این ماجرا با انفجار قیمتی در این ماه است. طی اردیبهشت امسال، قیمت خودروهای داخلی در بازار به شدت صعود کرد تا جایی که خودرویی مانند پراید به مرز ۶۰ میلیون تومان نیز نزدیک شد. در واقع با وجود رشد شدید تولید، منحنی قیمت به شدت صعود کرد که این موضوع با مسائل مختلفی از جمله رشد نرخ ارز، افزایش تورم انتظاری شهروندان و البته تداوم سیاست قیمت گذاری دستوری در ارتباط است. خودروسازان بزرگ کشور اما در خرداد و نسبت به اردیبهشت، نتوانستند موفقیت اردیبهشت را تکرار کنند، چه آنکه تیراژ آنها نزولی شد. طبق آمار، در خرداد امسال تیراژ ۷۰ هزار و ۱۶۶ دستگاهی در کارنامه غول های جاده مخصوص به ثبت رسیده که در مقایسه با اردیبهشت، کاهشی ۸.۳ درصدی را نشان می دهد. نرخ افت تولید اگرچه در تیر و نسبت به خرداد پایین آمده، اما در ماه بعد دوباره صعودی شده است.

بر این اساس، تیراژ ۶۶ هزار و ۴۲۰ دستگاهی خودروسازان در تیر، کاهش ۵.۳درصدی را نسبت به خرداد رقم زده است. در مرداد نیز مجموع تولید ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو به ۶۲ هزار و ۲۹۴ دستگاه رسیده که در مقایسه با تیر، ۶.۲ درصد کاهش را نشان می دهد. این در حالی است که خودروسازان بزرگ کشور توانسته اند در شهریور بالاخره از شر آمار منفی رها شده و تولید خود را بالا ببرند. طبق آمار، تیراژ ۶۴ هزار و ۳۳۲ دستگاهی خودروسازان در آخرین ماه تابستان، افزایش تولید ۳.۳ درصدی را نسبت به مرداد رقم زده و این در شرایطی است که باید تعطیلات ۱۰ روزه تابستانی خودروسازان در مردادماه را نیز در نظر بگیریم.طبق آمارهای منتشره اما بیشترین تیراژ ایران خودرویی ها به مرداد مربوط بوده، حال آنکه رکورد تولید سایپا و پارس خودرو در اردیبهشت رقم خورده است. همچنین هر سه خودروساز بزرگ کشور، کمترین تولید را در فروردین به ثبت رسانده اند و بیشترین نرخ رشدشان نیز در اردیبهشت ثبت شده است. نکته دیگر اینجاست که سایپا توانسته در بیشتر ماه ها، بالاترین ارقام تولید را به نام خود ثبت کند و منهای فروردین و مرداد، در دیگر ماه های نیم سال نخست ۹۸ تیراژی بالای ۳۰ هزار دستگاه داشته است. به نظر می رسد این موضوع با تولید خودروهای ناقص در ارتباط است، چه آنکه گفته می شود سایپایی ها بیشترین تولید با کسری قطعات را در نیم سال ۹۸ داشته اند.

  • ایران خودرو

نگاهی هم اما بیندازیم به تولید سه خودروساز بزرگ کشور در نیم سال نخست ۹۸ تا مشخص شود هر یک از آنها چه کارنامه ای را در تیراژ ماهانه از خود به جا گذاشته اند. طبق آمار ارائه شده از سوی ایران خودرو به بورس این شرکت در اردیبهشت امسال ۲۶ هزار و ۸۶۳ دستگاه انواع محصول را به تولید رسانده تا در مقایسه با تیراژ ۱۵ هزار و ۶۶۳ دستگاهی فروردین، ۷۲ درصد رشد کند. ایران خودرویی ها در خرداد نیز با افزایش تولید مواجه شده اند، افزایشی البته بسیار اندک. بر این اساس، تیراژ ۲۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی آبی های جاده مخصوص در خرداد، افزایش ۰.۲ درصدی تولید آنها را نسبت به اردیبهشت رقم زده است. در تیر نیز ایران خودرو توانسته تیراژ خود را به ۲۹ هزار و ۱۳۸ دستگاه رسانده و نسبت به خرداد، ۸.۳ درصد بالا ببرد. همچنین تیراژ ۲۹ هزار و ۵۷۶ دستگاهی ایران خودرو در مرداد، سبب افزایش ۱.۵ درصدی نسبت به تیر شده است تا روند مثبت این شرکت همچنین ادامه یابد. این در حالی است که در شهریور ورق برگشته و ایران خودرو کاهشی۲۶.۷ درصدی را تجربه کرده است. آبی های جاده مخصوص در آخرین ماه تابستان امسال تنها ۲۱ هزار و ۷۰۵ دستگاه تیراژ داشته اند.

ikco

  • سایپا

به سایپا برویم و ببینیم نارنجی های جاده مخصوص چه کارنامه ای را در تولید ماهانه شان به ثبت رسانده اند. طبق آمار ارائه شده به بورس، در بین سه خودروساز بزرگ کشور، سایپایی ها توانسته اند بیشترین درصد رشد را در اردیبهشت نسبت به فروردین به دست آورند. بر این اساس، سایپا ۳۹ هزار و ۵۱۲ دستگاه انواع محصول را در اردیبهشت به تولید رسانده که در مقایسه با تیراژ ۱۸ هزار و ۴۴۵ دستگاهی فروردین، ۱۱۵ درصد رشد را نشان می دهد. سایپایی ها اما در خرداد ۳۴ هزار و ۲۴۱ دستگاه محصول را تولید کرده و بنابراین نسبت به اردیبهشت، ۱۳ درصد نزول داشته اند. در تیر نیز آمار ۳۰ هزار و ۳۷۰ دستگاهی سبب شده کاهشی ۱۱ درصدی در مقایسه با خرداد، نصیب نارنجی های جاده مخصوص شود. در مرداد نیز سایپا تنها ۲۵ هزار و ۲۰ دستگاه تولید داشته و در نتیجه، ۱۷.۷ درصد کاهش تیراژ را تجربه کرده است. این در حالی است که شهریور ۹۸ روزهای خوشی را برای سایپا رقم زده و این شرکت توانسته با تیراژی ۳۳ هزار و ۷۰۵ دستگاهی، ۳۵ درصد نسبت به مرداد رشد کند.

بررسی تیراژ ماه به ماه خودروسازان در نیمه اول سال 98

  • پارس خودرو

از پارس خودرو نیز خبر می رسد این شرکت مانند ایران خودرو و سایپا توانسته اردیبهشت را در مقایسه با فروردین با رشد تولید پشت سر بگذارد. طبق آمار ارائه شده به بورس، سومین خودروساز بزرگ ایران در اردیبهشت تیراژی ۱۰ هزار و ۱۵۹ دستگاهی را به ثبت رسانده تا در مقایسه با تولید ۵ هزار و ۳۶۰ دستگاهی فروردین، ۹۰ درصد رشد کند. این شرکت اما در خرداد و نسبت به اردیبهشت، ۱۱ درصد کاهش تولید داشته که ناشی از تیراژ ۹ هزار و ۱۶ دستگاهی آن در سومین ماه بهار بوده است. پارس خودرویی ها در تیر تنها ۶ هزار و ۹۱۲ دستگاه تیراژ داشته اند و این آمار سبب شده نسبت به خرداد ۲۳ درصد نزول کنند. تیراژ هفت هزار و ۶۹۸ دستگاهی پارس خودرو در مرداد اما افزایش ۱۱ درصدی تولید را نسبت به تیر در پی داشته است. در نهایت پارس خودرویی ها توانسته اند در شهریور به تیراژ ۸ هزار و ۹۲۲ دستگاهی دست پیدا کرده و نسبت به مرداد ۱۶ درصد افزایش تولید را تجربه کنند.

بررسی تیراژ ماه به ماه خودروسازان در نیمه اول سال 98
همرسانی نوشتار: