تعیین سرنوشت پژو ۴۰۵ و پراید در هفته آینده

  1. پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸ ساعت ۰۶:۳۶ (۴ سال،۷ ماه قبل)
تعیین سرنوشت پژو 405 و پراید در هفته آینده
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: رئیس سازمان ملی استاندارد از حذف خودروهایی که نتوانسته اند استانداردهای لازم را کسب کنند، خبر داد.

نیره پیروزبخت در مراسم روز جهانی استاندارد با بیان اینکه سازمان از دوشنبه هفته آینده تکلیف خودروها (استاندارد یا غیراستاندارد بودن آنها) را مشخص می کند، گفت: خودروهایی که مشکلی بابت استاندارد نداشته باشند، تولیدشان ادامه خواهد یافت و در غیر این صورت، با توقف تولید مواجه می شوند. به گفته وی، طی روز های آینده شورای عالی استاندارد تشکیل جلسه می دهد و اگر در این جلسه مشخص شود خودرویی نتوانسته شرایط لازم را برای تایید استاندارد به دست بیاورد، ما توقف تولید آن را اعلام خواهیم کرد. پیروزبخت این را هم گفته که با توجه به اهمیت سلامت و ایمنی شهروندان، حتی در صورت فشار و مشکل آفرینی نیز این استانداردها اعمال خواهند شد.

اظهارات رئیس سازمان ملی استاندارد در شرایطی است که وی هفته گذشته در نشست خبری خود گفته بود: ممکن است برای یکی، دو قطعه وارداتی مشکلاتی وجود داشته باشد که باید در مورد الزام استفاده از این قطعات در شورای عالی استاندارد تصمیم گیری شود. اظهارنظر هفته گذشته وی این شائبه را به وجود آورد که سازمان ملی استاندارد احتمالا با توجه به مشکلات تحریم و افت شدید تولید، بابت توقف محصولات غیراستاندارد به خودروسازان سخت نخواهد گرفت. با این حال گفته های دیروز وی، تاکیدی بود بر حذف خودروهایی که موفق به پاس کردن استانداردهای ۸۵ گانه نشده اند.

تعیین سرنوشت پژو 405 و پراید در هفته آینده

سازمان ملی استاندارد طی دو سال گذشته پیگیر اجرای استانداردهای جدید در تولید خودروهای داخلی بوده و چند مرحله را برای آن در نظر گرفته است. در آخرین مرحله که زمان اجرای آن دی ماه امسال است، بناست تولید خودروهایی که نتوانسته اند استانداردهای ۸۵ گانه را پاس کنند، متوقف شود. این در حالی است که از همان تابستان سال گذشته با آغاز تحریم های آمریکا علیه خودروسازی ایران، گمانه زنی هایی مبنی بر به تاخیر افتادن اجرای استانداردهای ۸۵ گانه، مطرح شد و با وجود اظهارات دیروز رئیس سازمان ملی استاندارد، هنوز هم این احتمال وجود دارد. احتمال موردنظر از آن جهت است که گفته می شود پراید و پژو ۴۰۵ به عنوان دو محصول پرتیراژ خودروسازی کشور توان پاس کردن استانداردهای ۸۵ گانه را ندارند و باید حذف شوند.حذف این خودروها در شرایط فعلی که صنعت خودرو در تحریم قرار دارد و با افت شدید تولید دست و پنجه نرم می کند، به معنای نزولی شدن تیراژ و احتمالا رشد قیمت ها در بازار است، مگر آنکه جایگزینی مناسب برای آنها در نظر گرفته شود. در واقع ازآنجاکه حذف بدون جایگزین پراید و پژو ۴۰۵ می تواند اشتغال بخشی از نیروی انسانی خودروسازان را به خطر بیندازد، تردیدهایی جدی درباره توقف تولید آنها به دلیل پاس نکردن استانداردهای ۸۵ گانه وجود دارد. البته در مورد پراید، نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز بر حذف این خودرو است و پلیس راهور ناجا نیز بارها بر عدم شماره گذاری این خودرو طی سال آینده تاکید کرده است. حتی گفته می شود سایپایی ها جایگزین پراید را نیز مشخص کرده اند جایگزینی که البته به نظر می رسد تیبا خواهد بود.

تعیین سرنوشت پژو 405 و پراید در هفته آینده

به نظر می رسد اگر پروژه وزارت صنعت و سایپا برای حذف و جایگزینی پراید به ثمر ننشیند، توقف تولید این خودرو از سوی سازمان ملی استاندارد نیز اجرایی نخواهد شد، زیرا با توجه به تیراژ بالای این محصول و وابستگی سایپا و پارس خودرو به آن، حذف بدون جایگزینش می تواند اشتغال در این دو شرکت را به خطر بیندازد. در مورد پژو ۴۰۵ نیز شرایط مشابهی وجود دارد و بنابراین باید منتظر ماند و دید هفته آینده در شورای عالی استاندارد چه تصمیماتی گرفته می شود و سرنوشت این دو خودرو قدیمی به کجا خواهد کشید.

تعیین سرنوشت پژو 405 و پراید در هفته آینده
همرسانی نوشتار: