بررسی قیمت ساینا و سراتو در سازمان حمایت

  1. سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸ ساعت ۰۶:۵۹ (۴ سال،۹ ماه قبل)
بررسی قیمت ساینا و سراتو در سازمان حمایت
به گزارش فرانگر

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: ایران خودرو و سایپا با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت از اواخر بهمن ۱۳۹۷ برای فروش فوری ۲۰ درصد از تولیدات روزانه خود به منظور تنظیم بازار خودرو اقدام کرده اند. وحید منایی افزود: در این ارتباط چنانچه شرکت های عرضه کننده خودرو در اعمال قیمت های فروش برخلاف مصوبات مربوطه عمل کنند، این سازمان پس از دریافت مستندات و شکواییه مرتبط، نسبت به رسیدگی و در صورت احراز تخلف، به انعکاس مراتب به مراجع تعزیری اقدام می کند.

وی همچنین درباره قیمت خودروی ساینا و سراتو اظهار کرد: این موضوع از شرکت عرضه کننده، پیگیری و با توجه به ادعای سایپا مبنی بر تعیین قیمت و فروش بر مبنای بهای تمام شده تولید، ضمن اخذ اسناد و مدارک مرتبط، مراتب در حال رسیدگی است و در صورت هرگونه مغایرت با ضوابط، اقدام قانونی لازم صورت می گیرد. منایی تصریح کرد: البته باید توجه کرد که مقایسه قیمت فروش فعلی سایپا با قیمت رایج و کشف شده در بازار است، از منظر اقتصادی منطقی نبوده و قابل استناد نیست، زیرا قیمت یک محصول خاص در سطح بازار، به کشش قیمتی محصول، سلیقه مصرف کنندگان و جایگاه از منظر خریداران نیز وابسته است.

به گفته این مقام مسوول، در حال حاضر قیمت خودروها به واسطه عوامل متعدد افزایش یافته، بنابراین قیمت فعلی محصولات بالاتر از نرخ فروش آنها در زمان انعقاد قراردادهای قبلی با مشتریان است؛ این در حالی است که خودروسازان باید نسبت به تحویل تعهدات ناشی از قراردادهای قبلی، با نرخ مندرج در مفاد قرارداد عمل کنند.وی ادامه داد: در صورت عرضه این دسته از محصولات به بازار توسط افراد دریافت کننده با قیمت قبلی، موجبات اختلاف قیمت آن با نرخ روز شرکت پدید آمده و به عبارتی قیمت رایج در بازار پایین تر از قیمت کارخانه قرار می گیرد. منایی در مورد پیکاپ دوکابین فوتون تولیدی ایران خودرودیزل نیز خاطرنشان کرد: مطابق ضوابط مربوطه، این محصول در گروه خودروهای تجاری قرار دارد و قیمت این خودروها با رعایت ضوابط عمومی قیمت گذاری، توسط هیات مدیره شرکت ها تعیین می شود.

بررسی قیمت ساینا و سراتو در سازمان حمایت
همرسانی نوشتار: