نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن ها

 1. دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸ ساعت ۱۸:۰۲ (۴ سال،۸ ماه قبل)
نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن‌ها
به گزارش فرانگر

قطعاً شما هم با ما هم عقیده هستید که گاهی وضعیت مالکیت برخی شرکت های بزرگ و زیرمجموعه های آن ها حالتی گیج کننده ایجاد می کند مخصوصاً وقتی که یک کمپانی بخش های مختلفی در بازارهای مختلف جهانی داشته باشد این وضعیت بدتر خواهد شد. همچنین برخی اتفاقات باعث می شود شرکت ها دست به دست شوند.

برای مثال می توان به واکسهال و اوپل اشاره کرد که به عنوان شرکت هایی بریتانیایی چندین سال در دستان جنرال موتورز بودند اما گروه پژو-سیتروئن با پرداخت مبلغ ۲.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ آن ها را خریداری کرد. این نقل وانتقال به معنی قرار گرفتن واکسهال و اوپل زیر چتر حمایتی شرکتی است که شامل برندهای فرانسوی پژو و سیتروئن نیز می باشد.

همچنین تویوتا با سرمایه گذاری قابل توجه در سوزوکی و سوبارو در حال به دست گرفتن بخش اعظم صنعت خودروی ژاپن می باشد. ظاهراً این شرکت با مزدا نیز همکاری می کند تا پلتفرم دیفرانسیل عقب جدیدی را توسعه دهد.

فهم اینکه کدام شرکت کنترل برندهای دیگر را در دست دارد باعث می شود اطلاعات بیشتری بین دوستانتان داشته باشید و البته اگر بخواهید خودرویی را بخرید با آگاهی بیشتری دست به انتخاب بزنید. در ادامه شما را با غول های خودرویی که کنترل برندهای متنوعی را در دست دارند آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

 • گروه ب ام و

در سال ۱۹۱۷ بود که کارهای موتوری باواریا متولد شد. پس از آن و در سال ۱۹۲۲ بود که این شرکت با کمپانی هواپیمایی Bayerische Flugzeug-Werke ادغام گردید و از تولید پیشرانه ها به تولید موتورسیکلت های کامل در سال ۱۹۲۳ تغییر کاربردی دارد. تولید خودروی این شرکت نیز در سال ۱۹۲۸ آغاز شد.

نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن ها

گروه ب ام و ساختار نسبتاً ساده ای داشته و لیست برندهای تحت تملک آن به این شرح است:

ب ام و، مینی، رولزرویس، ب ام و موتوراد (برند موتورسیکلت)

 • دایملر AG

شرکت Daimler-Motoren-Gesellschaft یا همان DMG در سال ۱۸۹۹ تأسیس شد. در سال ۱۹۲۶ بود که این شرکت با بنز ادغام گردید و شرکت دایملر بنز AG به وجود آمد.

نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن ها

اما شناخت بیشتر نام و برند مرسدس به سال ۱۹۰۰ بازمی گردد چراکه نمایندگی دایملر در آن زمان با محصولات این شرکت و با نام مرسدس در مسابقات خودرویی شرکت نمود. همان گونه که می دانید مرسدس نام دختر امیل جلینک صاحب نمایندگی دایملر بوده است. موفقیت های این شخص در مسابقات باعث شد نام مرسدس در روی رادیاتور خودروهای جاده ای دایملر در سال ۱۹۰۲ قرار بگیرد.

مقر دایملر AG در اشتوتگارت آلمان قرار دارد. این شرکت ساختار کاملاً پیچیده ای داشته و مالک این شرکت هاست:

مرسدس بنز، اسمارت، مرسدس بنز تراکس، فرایت لاینر، فوسو، وسترن استار، بارات بنز هند، ون های مرسدس بنز، اتوبوس های مرسدس بنز، سترا، توماس بیلت

 • فیات-کرایسلر

ادغام رسمی فیات ایتالیا و کرایسلر آمریکا در اکتبر سال ۲۰۱۴ انجام شد. این فرایند در سال ۲۰۱۱ و زمانی که کرایسلر از ورشکستگی به پا خاست آغاز شد. فیات ایتالیا به آرامی سهام بیشتری را در کرایسلر خرید و سرانجام مالکیت آن کامل شد.

نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن ها

اما تولد فیات به سال ۱۸۹۹ و ایجاد شرکتی با نام طولانی Società Anonima Fabbrica Italiana di Automobili Torino مربوط می شود.

والتر کرایسلر نیز تاریخچه ای طولانی در صنعت خودرو داشته و حتی پیش از تأسیس شرکت کرایسلر در سال ۱۹۲۵ نیز مشغول بکار بوده است. از نظر فنی مقر فیات-کرایسلر در لندن انگلستان قرار دارد اما کارهای اصلی در آبرن هیلز میشیگان و تورین ایتالیا صورت می گیرد.

فیات-کرایسلر مالکیت این شرکت ها را در اختیار دارد:

کرایسلر، داج، جیپ، رم، فیات، آلفارومئو، فیات پروفشنال، لانچیا، مزراتی

نکته: فراری هم زیر این چتر حمایتی با فیات-کرایسلر رابطه دارد؛ اما از نظر مالی باید گفت هویت فراری کاملاً از فیات-کرایسلر جدا شده است. خانواده ی آنیلی/الکان که حدود یک سوم سهام فیات-کرایسلر را در اختیار دارند سهامدار بخش زیادی از فراری نیز می باشند.

 • فورد موتور کمپانی

هنری فورد در سال ۱۹۰۳ شرکت مشهور امروزی را تأسیس کرد و در سال ۱۹۰۸ و با معرفی فورد مدل T خودروی واقعی مردم را ساخت. این خودرو تا سال ۱۹۲۷ و به تعداد حدود ۱۵ میلیون دستگاه ساخته شد.

نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن ها

مقر فورد در دیربورن میشیگان قرار دارد. اگرچه این شرکت زمانی مالک استون مارتین و ولوو بود اما ساختار کنونی آن نسبتاً ساده است.

لیست شرکت های تحت مالکیت شامل دو برند زیر است:

فورد، لینکلن

 • جنرال موتورز

ویلیام سی. دورانت که در آن زمان مالک بیوک بود جنرال موتورز را به عنوان یک کمپانی هولدینگ و در سال ۱۹۰۸ تأسیس نمود. اندکی بعد این شرکت خودروسازان دیگری همچون اولدزموبیل و کادیلاک را خریداری نمود.

نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن ها

مقر جنرال موتورز در دیترویت میشیگان قرار داشته و اگرچه یک زمانی مالک بسیاری از برندهای مشهور آمریکایی بود اما در سال ۲۰۰۹ به ورشکستگی رسید و برندهایی همچون اولدزموبیل، پونتیاک، ساترن و هامر را از دست داد.

جنرال موتورز مالک شرکت های زیر است:

اتوبائوجون در چین، بیوک، کادیلاک، شورولت، جی ام سی، هولدن استرالیا، جی فنگ چین، وولینگ چین

 • هوندا موتور

سوچیرو هوندا و تاکه ئو فوجی ساوا در سال ۱۹۴۸ این شرکت را تأسیس کرده و اولین موتورسیکلت خود را در سال ۱۹۴۹ به فروش رساندند. این شرکت پیش از تولید موتورسیکلت پیشرانه های کوچکی را برای نصب روی دوچرخه ها می ساخت. این شرکت در آگوست سال ۱۹۶۳ با پیکاپ کوچک T۳۶۰ وارد صنعت خودرو شد و چند ماه بعد نیز خودروی اسپورت S۵۰۰ را تولید نمود.

نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن ها

مقر هوندا موتور در توکیوی ژاپن قرار داشته و مالک شرکت های زیر است:

هوندا، آکورا، هوندا پاور اسپورت شامل بخش های موتورسیکلت، ATV ها، قایق ها و دیگر شکل های حمل ونقل

 • هیوندای موتور

هیوندای کار خود را به عنوان شرکتی ساختمان سازی در سال ۱۹۴۷ شروع کرد اما سریعاً رشد نموده و در سال ۱۹۶۷ وارد صنعت خودرو شد. این شرکت در ابتدا نسخه ای از فورد کورتینال را تحت لیسانس تولید می کرد و در سال ۱۹۷۶ خودروی خود با نام پونی را تولید نمود.

hyundai-kia

کیا هم در سال ۱۹۴۴ و با نام یانگ سانگ کار خود را به عنوان شرکتی متخصص در تولید قطعات دوچرخه ها شروع نمود. نام این شرکت در سال ۱۹۵۲ به کیا تبدیل شد و با تولید خودروی تحت لیسانس K-۳۶۰ در سال ۱۹۶۲ وارد میدان شد. این خودرو در واقع یک پیکاپ کوچک و سه چرخ متعلق به مزدا بود.

کیا در سال ۱۹۹۷ ورشکسته گردید و در سال ۱۹۸۸ با هیوندای ادغام شد.

هیوندای موتور شامل برندهای زیر است:

هیوندای، کیا، جنسیس

 • اوپل پژو-سیتروئن

گروه پژو-سیتروئن در سال ۱۹۷۶ و با ادغام پژو و سیتروئن شکل گرفت. این شرکت در ابتدا با نام PSA پژو سیتروئن شناخته می شد اما در سال ۲۰۱۶ نام خود را به گروه PSA تغییر داد. در ماه مارس ۲۰۱۷ بود که خبر خرید اوپل و واکسهال از جنرال موتورز به قیمت ۲.۳ میلیارد دلار منتشر شد.

نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن ها

مقر این گروه خودرویی در پاریس فرانسه قرار دارد.

گروه پژو-سیتروئن کنترل برندهای زیر را در اختیار دارد:

پژو، سیتروئن، دی اس، اوپل، واکسهال

 • رنو-نیسان-میتسوبیشی

رنو-نیسان در سال ۲۰۱۶ میتسوبیشی را با مبلغ ۲.۳ میلیارد دلار خریداری کردند؛ اما اتحاد رنو-نیسان خیلی قبل تر و در مارس ۱۹۹۹ شکل گرفته است.

نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن ها

این شرکت ها مقر مرکزی و مشترکی ندارند. دفتر اصلی رنو در پاریس فرانسه قرار دارد درحالی که مقر نیسان در یوکوهامای ژاپن بوده و میتسوبیشی نیز در توکیو مشغول بکار است.

اتحاد رنو-نیسان-میتسوبیشی مالکیت این شرکت ها را در اختیار دارد:

رنو، نیسان، میتسوبیشی، داچیا، آلپاین، اینفینیتی، داتسون، لادای روسیه، رنو-ساموسنگ کره جنوبی، ونوچیای چین

 • گروه تویوتا

در سال ۱۹۳۵ بود که بخش خودرویی تویودا اتوماتیک لوم ورکس با پیکاپ G۱ وارد دنیای خودرو شد. این شرکت در ادامه به شاخه ای جدا تبدیل شد و کمپانی تویوتا موتور را در سال ۱۹۳۷ شکل داد. اولین محصول این خودروساز تراک GA بود که در واقع نسخه ای به روز شده از G۱ محسوب می شد.

نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن ها

مقر تویوتا در تویوتا سیتی ژاپن قرار دارد.

تویوتا کنترل شرکت های زیر را در دست دارد:

تویوتا، لکسس، هینو، دایهاتسو

نکته: تویوتا اخیراً سرمایه گذاری قابل توجه برای خرید سهام دو شرکت ژاپنی دیگر داشته اما خب کنترل سهام آن ها را در اختیار ندارد. این شرکت در سال جاری حدود ۵ درصد از سهام سوزوکی را خرید و برنامه های خود برای خرید حداقل ۲۰ درصد از سهام سوبارو را نیز اعلام کرده است.

 • گروه فولکس واگن

ریشه ی فولکس واگن به دوران نازی و تلاش هیتلر برای تولید خودروی مردمی بازمی گردد. پیش از آنکه جنگ جهانی دوم شروع شود تنها تعداد معدودی از این خودروها تولید شد و پس از آن بود که کارخانه مشغول تولید خودروهای نظامی گردید.

نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن ها

پس از جنگ بود که تولید خودروی نمادین بیتل آغاز گردید و نهایتاً از رکورد تولید ۲۱ میلیون دستگاه عبور کرد.

مقر فولکس واگن در ولفسبورگ آلمان قرار دارد.

این شرکت مالک برندهای زیر است:

فولکس واگن، آئودی، بنتلی، بوگاتی، لامبورگینی، پورشه، سئات، اشکودا، مان، اسکانیا، خودروهای تجاری فولکس واگن، دوکاتی

 • گروه تاتا

جامستجی نوسروانجی در سال ۱۸۶۸ این شرکت را در بمبئی هند تأسیس کرد. تاتا در زمینه های بسیار متنوعی کار می کند که از جمله ی آن ها می توان به منسوجات و هتل های لوکس اشاره کرد. تاتا در سال ۱۹۰۷ وارد صنعت خودرو شد و خود کمپانی تاتا موتورز در سال ۱۹۴۵ متولد گردید.

نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن ها

این شرکت در سال ۲۰۰۸ جگوار لندروور را خریداری کرد. مقر تاتا موتورز در بمبئی هند قرار دارد.

گروه تاتا شرکت های زیر را کنترل می کند:

تاتا، لندروور، جگوار، تاتا دوو

 • ژجیانگ جیلی

لی شوفو گروه هولدینگ ژجیانگ جیلی را در سال ۱۹۶۸ تأسیس کرد و بخش خودرویی آن نیز در سال ۱۹۹۷ به وجود آمد. علیرغم این جیلی شرکت نسبتاً جدیدی است اما به لطف معاملات هوشمندانه ای که انجام داده مالک برخی از بزرگ ترین برندهای دنیاست.

نگاهی به خودروسازان و برندهای زیرمجموعه آن ها

مقر این شرکت در هانگ ژوی چین قرار دارد.

ژجیانگ جیلی مالک برندهای زیر است:

جیلی اتو، ولوو، لوتوس، پروتون، کمپانی لندن، پولستار، لینک اند کو، یوان چنگ اتو، ترافوگیا

نکته: جیلی اخیراً با سرمایه گذاری زیاد به بزرگ ترین سهامدار ولوو AB تبدیل شده هرچند مالک کامل آن نیست. این شرکت به تولید محصولات تجاری ولوو و رنو تراکس مشغول است.

منبع: motor۱
همرسانی نوشتار: