کمک احتمالی دولت به خودروسازان بخش خصوصی

  1. یکشنبه ۷ مهر ۹۸ ساعت ۰۷:۵۷ (۴ سال،۶ ماه قبل)
خط تولید ام جی آذربایجان azvico
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: گویا دولت تصمیم خود را برای کمک به خودروسازان بخش خصوصی کشور گرفته است؛ این موضوع از حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در خطوط تولید خصوصی ها و همچنین اظهارات مسوولان استان کرمان (قطب خودروسازی خصوصی کشور) مبنی بر کمک دولت به بخش خصوصی صنعت خودرو قابل استنباط است.

حدودا یک ماه پیش بود که گزارشی در همین صفحه به چاپ رسید و در آن اعلام شد تیراژ خودروسازان بخش خصوصی در چهار ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۸۱ درصد افت کرده است. آمارها نشان می داد چند شرکت بخش خصوصی نیز عملا با توقف تولید و تعطیلی روبه رو شده اند که این موضوع از قطع ارتباط شرکای خارجی و همچنین بروز مشکلات مالی ناشی می شد. نکته دیگر اینجا بود که خودروسازان خصوصی کلی تعهدات معوق داشتند و با توجه به توقف یا افت شدید تولید، آنها را باید رفع می کردند.اوضاع در خودروسازی خصوصی کشور به حدی بحرانی شد که مدیرعامل یکی از شرکت های بزرگ این بخش، رسانه ها هشدار تعطیلی داد. وی تاکید کرد که اگر دولت به خودروسازان خصوصی کمک های مالی و معنوی نکند تا اواسط پاییز امسال کرکره آنها پایین خواهد آمد. اظهارات وی اما با واکنش های متفاوتی مواجه شد، چه آنکه برخی کارشناسان و تصمیم سازان تاکید کردند دولت نباید به خصوصی ها کمک مالی کند و برخی دیگر موافق امدادرسانی به خصوصی ها بودند.استدلال مخالفان این بود که خودروسازی خصوصی همان طور که از نامش برمی آید، امتیاز خاصی به دولت نداده و در حوزه های فروش و قیمت گذاری و… مستقل از دولتی ها (ایران خودرو و سایپا) عمل کرده است، بنابراین نباید انتظار کمک داشته باشد. از آن سو اما موافقان تاکید کردند بهتر است دولت در راستای توسعه صنعت خودرو (که جزو اهداف و استراتژی کشور است)، به شرکت های بخش خصوصی نیز کمک کرده و آنها را از بحران نجات دهد.

این واکنش های متفاوت در حالی بود که برخی کارشناسان نیز تاکید می کردند ابتدا باید ریشه مشکلات خودروسازان خصوصی مشخص شود و سپس در مورد کمک کردن یا نکردن دولت به این بخش تصمیم گیری کرد. به گفته آنها، اگر مشکل خصوصی ها فقط نقدینگی و بحران مالی باشد، کمک دولت به آنها می تواند چراغ تولیدشان را روشن نگه دارد، اما اگر مشکل بزرگ تری ایجاد شده، با تزریق نقدینگی نمی توان این بخش از خودروسازی کشور را نجات داد. منظور آنها از «مشکل بزرگ تر»، قطع ارتباط شرکای خارجی با خودروسازان خصوصی به دلیل تحریم است.به اعتقاد کارشناسان، اگر شرکای خارجی که اغلب چینی هستند، ارتباط خود را با بخش خصوصی صنعت خودرو قطع کرده باشند، دیگر کاری از دست دولت نیز بر نمی آید، چون قطعه ای نیست که بشود با آن تولید را ادامه داد. اتفاقا ایراد بزرگی که به خودروسازان خصوصی گرفته می شود، همین وابستگی زیاد آنها به شرکای خارجی شان است. اکثر قریب به اتفاق شرکای خودروسازان بخش خصوصی را چینی ها تشکیل می دهند، چینی هایی که به عکس تحریم های قبلی، این بار خیلی زود ارتباط با ایرانی ها را کاهش داده و حتی در مواردی به صفر رساندند تا از جریمه آمریکایی ها در امان باشند. ازآنجاکه نه خودروسازان خصوصی و نه چینی ها، هیچ کدام میلی به داخلی سازی نشان نداده یا حداقل تلاشی در این مورد نکردند، تحریم ها خیلی زود خصوصی ها را زمین زد، به عکس ایران خودرو و سایپا که تولید بیشتر محصولات شان (اگرچه با تیراژی پایین تر نسبت به گذشته)، ادامه دارد.خودروسازان خصوصی در این سال ها خواسته یا ناخواسته گام های بلندی در مسیر داخلی سازی قطعات بر نداشتند و بنابراین شرکت هایی وابسته باقی ماندند. قطعا ارتباط چینی ها با بخش خصوصی صنعت خودرو در شرایطی که درصد داخلی سازی محصولات مونتاژی آنها در ایران از ۴۰ درصد نیز تجاوز نمی کند، سبب شده برخی شرکت ها عملا تعطیل و برخی دیگر در آستانه توقف کامل تولید قرار گیرند.طبعا اگر خصوصی ها در دوران خوشی توجه بیشتری به داخلی سازی می کردند و به هر قیمتی و بی آنکه داخلی سازی تدریجی را شرط همکاری قرار دهند، وارد مشارکت با شرکای خارجی نمی شدند، شاید حالا با این روزهای سخت مواجه نبودند. هرچند در خودروسازی دولتی نیز وابستگی هایی به خارج وجود دارد و این موضوع خود را در ماجرای تحریم به وضوح نشان داد، اما تحریم به تعطیلی آنها منجر نشد. این در حالی است که مونتاژکاری صرف و وابستگی شدید خصوصی ها به شرکای خارجی، منجر به آن شد که آنها به میل شرکای چشم بادامی حرکت کنند.

نکته دیگر اینجاست که در این سال ها مجوزهای زیادی برای ایجاد خودروسازی خصوصی اعطا شد و در نتیجه، شرکت هایی سر برآوردند که تیراژ آنها به هیچ وجه اقتصادی نبود و اقتصادی نشد. در حال حاضر خودروسازی خصوصی ایران به بخشی چند پاره تبدیل شده که حتی بزرگان آن نیز نمی توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند، چه رسد به کوچک ترها. به اعتقاد کارشناسان، پراکندگی زیاد در خودروسازی خصوصی سبب شده این بخش از صنعت خودرو نتواند در مذاکرات و مراودات خود با خارجی ها دست بالا را داشته باشد و همین است که حتی چینی ها نیز به راحتی ارتباط با آنها را قطع می کنند.

  • کمک احتمالی دولت به خصوصی ها

هرچه هست اما خودروسازی خصوصی کشور این روزها احوال خوشی ندارد و بیماری روبه موت است که اگر تحت مراقبت های ویژه قرار نگیرد، مرگش دور از ذهن نخواهد بود. در این شرایط، گویا دولت در نهایت تصمیم گرفته از خصوصی ها حمایت کند، چه آنکه هم وزارت صنعتی ها به دیدار آنها رفته اند و هم ظاهرا دولت قول هایی بابت امدادرسانی داده است. اواخر هفته گذشته، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به منطقه ویژه اقتصادی ارگ بم رفت و از خطوط تولید خودروسازان این منطقه دیدار کرد تا مشخص شود دولت نسبت به حیات خصوصی ها در صنعت خودرو نیز حساس است. وی هرچند به طور مستقیم حرفی از کمک دولت به خودروسازان خصوصی نزده، اما تاکید کرده که مشکلات خصوصی ها جهت پیگیری و رسیدگی، جمع بندی می شود و در جهت به حداکثر رساندن ظرفیت تولید آنها بیشترین تلاش انجام خواهد شد.

کمک احتمالی دولت به خودروسازان بخش خصوصی

از سوی دیگر اما مسوولان استان کرمان که بیشترین و بزرگ ترین خودروسازان خصوصی را در خود جای داده نیز تاکید کرده اند دولت نمی گذارد خصوصی ها تعطیل شوند. در این مورد، استاندار کرمان با بیان اینکه دولت و نظام نمی گذارند صنایع خودروسازی کرمان تعطیل بماند، گفته که «عقب افتادگی ها را با راهکارهای جدید جبران خواهیم کرد.» محمدجواد فدائی در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان بم به دو تصمیم مهم دولت در کمک به بخش خصوصی اشاره و تاکید کرده که «مقرر شد ایران خودرو و سایپا برای تامین قطعات خود با قطعه سازان بم قرارداد منعقد کنند و این موضوع سبب رونق فعالیت صنعتی این منطقه خواهد شد.» به گفته وی، تصمیم بعدی نداشتن سقف برای دریافت تسهیلات از محل تبصره ۱۸ است که نیاز مالی واحدهای تولیدی و مشکلات نقدینگی به واسطه اعتبارات از این ناحیه، رفع می شود.

از سوی دیگر فرماندار بم نیز تاکید کرده «۶ واحد تولیدی خودرو طی سال های گذشته فعال بودند که چهار شرکت به تازگی غیرفعال شده و اوضاع دو شرکت دیگر نیز نگران کننده است.» هادی شهسوارپور گفته زیربنا و امکان بومی سازی قطعات در منطقه ارگ جدید بم فراهم شده و در این مورد، قطعه سازان این شهرستان باید با خودروسازان بزرگ قرارداد امضا کنند. فرماندار بم ادامه داده که «سرسیلندر، شاتون و پیستون در منطقه ارگ جدید می تواند برای خودروسازان بزرگ کشور تولید شود.» به گفته فرماندار بم، تولید و اشتغال خودروسازی منطقه ارگ جدید پس از برجام رشد کرد و سال ۹۶ تعداد ۱۱۴ هزار دستگاه خودرو در این منطقه تولید شد، اما با آمدن تحریم ها، تیراژ در سال ۹۷ به ۸۰ هزار دستگاه رسید و امسال نیز اوضاع تولید بحرانی است.

شهسوارپور تاکید کرده که میزان اشتغال در خودروسازی این منطقه از ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر به ۶ هزار و ۷۲ نفر رسیده است. وی در ادامه به کاهش درآمد دولت از ناحیه حقوق گمرکی محصولات خودروسازی این منطقه اشاره کرده و گفته که از این محل، ۴۷۷ میلیارد تومان طی سال جاری به خزانه دولت واریز شده که نشان از افت ۲۶۶ درصدی نسبت به سال گذشته دارد. وی در نهایت تاکید کرده که دو خودروساز بزرگ بخش خصوصی (کرمان موتور و مدیران خودرو)، هر کدام نیاز به هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ادامه حیات دارند.

  • پیشنهاد ادغام خودروسازان خصوصی

کمک احتمالی دولت به خودروسازان خصوصی اما در شرایطی است که برخی کارشناسان معتقدند راه نجات این بخش از صنعت خودروی کشور، ادغام است. در این مورد، مرتضی شفیعی کارشناس خودروی کشور شبکه اینترنتی اقتصاد ایران (اکو ایران) گفت: خودروسازان بخش خصوصی از چابکی بیشتری در مواجهه با تحریم ها به ویژه در زمان افزایش نرخ ارز برخوردار بوده اند و افت تولیدشان طبیعی و مشکلی است که در همه حوزه ها اتفاق افتاده است. وی با تاکید بر حمایت هدفمند از صنعت خودرو، افزود: زنده ماندن بخش خصوصی صنعت خودرو، فقط به تزریق نقدینگی بستگی ندارد؛ در این سال ها با شعار بی پایه انحصار خودروسازی، شرکت های زیادی را در بخش خصوصی ایجاد کردیم، در حالی که در بیشتر کشورها یکی دو خودروساز بیشتر وجود ندارد و تازه برخی از آنها نیز در قالب ائتلاف و ادغام با یکدیگر فعالیت می کنند.

کمک احتمالی دولت به خودروسازان بخش خصوصی

وی با بیان اینکه در ایران بین ۲۰ تا ۳۰ خودروساز وجود دارد، تاکید کرد: این تعدد خودروسازی نشان می دهد تک تک آنها ضعیف عمل می کنند و با هر بادی، می لرزند و حتی از بین می روند. شفیعی ادامه داد: در واقع وقتی شرکت ها کوچک باشند و هرکدام به سراغ یک شریک خارجی بروند و مونتاژکاری کنند، به محض آنکه طرف خارجی بگوید قطعه نمی دهم، دیگر کاری از دست آنها برنمی آید. این کارشناس با بیان اینکه شرکت های کوچک بخش خصوصی، خارج از محدوده اقتصادی تیراژ، فعالیت می کنند، تاکید کرد: تیراژ اقتصادی در صنعت خودرو حداقل یک میلیون دستگاه است که می تواند بین ۷۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه باشد و در این شرایط، مفاهیمی مانند مرکز طراحی، مرکز تست و تحقیق و سرمایه گذاری خود را نشان می دهند و طبعا شرکت ها در برابر تهدیدات خارجی مقاومت بیشتری پیدا می کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت باید از خودروسازی خصوصی حمایت کند یا نه گفت: حمایت از خودروسازی خصوصی باید به نحوی باشد که سبب ساماندهی این بخش در راستای ادغام برخی شرکت های فعال آن شود؛ در واقع حمایت ها باید هدفمند صورت بگیرد، مانند اتفاقی که در آمریکا طی بحران اقتصادی چند سال پیش رخ داد. شفیعی در نهایت تاکید کرد: اگر تحریم ها لغو شوند، شرکای بخش خصوصی بدون شک به ایران بازخواهند گشت و اگر این بار نیز رفتند، به دلیل تهدیدات آمریکایی ها بود.
همرسانی نوشتار: