داستان جالب همکاری کرایسلر و لامبورگینی

  1. چهارشنبه ۳ مهر ۹۸ ساعت ۱۷:۰۲ (۴ سال،۲ ماه قبل)
داستان جالب همکاری کرایسلر و لامبورگینی
به گزارش فرانگر

کرایسلر TC ساخت مزراتی را معمولاً یک خودروی به درد نخور گران قیمت می دانند که باعث شد شهرت این برند ایتالیایی لکه دارد شود؛ اما حتی اوضاع می توانست بدتر از این ها هم باشد.

باب لوتز مدیر اسبق کرایسلر که برای رود اند تراک می نویسد فاش کرد همین اتفاق می توانست برای لامبورگینی هم بیفتد! آن گونه که لوتز می گوید، کرایسلر در سال ۱۹۸۷ لامبورگینی را با مبلغ ۲۵ میلیون دلار خرید و لی لاکوکا اهمیتی به تاریخچه یا میراث لامبورگینی نمی داد.

لاکوکا می خواست سریع به سرمایه برسد و از لوتز خواسته بود تا لامبورگینی را به تریم سطح بالای کرایسلر تبدیل کند. لوتز و طرفدارانش در کرایسلر از این ایده ها وحشت زده شده و سریعاً تصمیم گرفتند تا به نوعی این پروژه را خراب کنند. البته آن ها با اطاعت بد از دستورات لاکوکا چنین کاری را انجام دادند.

داستان جالب همکاری کرایسلر و لامبورگینی

لوتز به عنوان بخشی از تلاش های خود پیشنهاد کرد تام گیل معاون رئیس بخش طراحی کرایسلر یک نسخه ی به اصطلاح لامبورگینی ادیشن از K کار را بسازد. لوتز به گیل گفته بود این خودرو را به حدی دیوانه وار طراحی کند که حتی لاکوکا هم به بد بودن ایده ی خود پی ببرد.

گیل کار را شروع کرد و نسخه ای از لامبورگینی بر پایه ی کرایسلر ایمپریال ساخت. لوتز می گوید این خودرو ارتفاع کمتر، رنگ بدنه ی قرمز روشن و رینگ های لامبورگینی را داشت. کابین نیز سریعاً سرهم بندی شده و ظاهراً دارای چرم نرم و پشت سری های با لوگوی لامبورگینی بود. لوتز می گوید نتیجه ی نهایی همانند توهین به مقدسات بود اما خب آن را زیباترین خودروی K کار عمر خود می دانست.

البته این خودرو هرگز تولید نشد ولی داستان خرید لامبورگینی توسط کرایسلر کاملاً هم سرراست نبوده زیرا لوتز می گوید مهندسان شرکت وظیفه ی تبدیل پیشرانه ی ۱۰ سیلندر ۸ لیتری تراک به نمونه ای سبک وزن برای داج وایپر را داشته اند. اگر کرایسلر می خواست این کار را به تنهایی انجام دهد نه کارها به سرعت پیش می رفت و نه هزینه ها پایین می آمد اما خب با سپردن کار به لامبورگینی همه چیز به خوبی پیش رفت.

داستان جالب همکاری کرایسلر و لامبورگینی

البته مالکیت کرایسلر بر لامبورگینی عمر کوتاهی داشت و این برند در سال ۱۹۹۴ فروخته شد. نهایتاً هم لامبورگینی زیر چتر حمایتی فولکس واگن قرار گرفت و الان هم در جایگاهی است که همگان از آن آگاهی دارید.

داستان جالب همکاری کرایسلر و لامبورگینی

داستان جالب همکاری کرایسلر و لامبورگینی
همرسانی نوشتار: