یک خودروی معمولی چگونه ضدگلوله می شود؟!

  1. پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸ ساعت ۱۸:۰۲ (۴ سال،۶ ماه قبل)
یک خودروی معمولی چگونه ضدگلوله می‌شود؟!
به گزارش فرانگر

سنگینی AK-۴۷ (کلاشنیکف) را در دستانم حس می کنم… قطعاً امروز روز عادی یک خبرنگار خودرویی نیست. سلاحی که البته به صورت قانونی در دستانم قرار دارد به جاکو ده کاک که مدیر شرکت SVI Engineering است تعلق داشته و ما در تأسیسات او در خارج از پرتوریای آفریقای جنوبی حضور داریم.

با کشیدن گلنگدن آنچه که اتفاق می افتد نفس مرا می گیرد. آنجا که ماشه را می چکانم گلوله با سرعت بالای ۸۰۰ متر بر ثانیه لوله ی تفنگ را ترک می کند و ضربه ای به شانه ی من وارد شده و فشار را روی قفسه ی سینه حس می کنم.

این گلوله به پانل شیشه ای تست AGP با مشخصات حفاظت B۶ برخورد می کند. برای بررسی آسیب وارده نزدیک می شویم و همان گونه که این شیشه طراحی شده، گلوله به خوبی دفع شده و هیچ اثری از نفوذ به داخل آن وجود ندارد. این می تواند جان یک نفر را نجات دهد…

حفاظت زرهی و ضدگلوله در خودروهای نظامی کاملاً عادی است اما دلایل زیادی هم وجود دارد که می گوید خودروهای عادی هم باید ضدگلوله باشند. سیاستمداران و مدیران شرکت های بزرگ جزو مشتریان واضح این گونه شرکت ها هستند و البته خودروهای حمل پول و حتی خانواده ها نیز خواهان استفاده از خودروهای ضدگلوله به منظور حفاظت از نزدیکان خود در مقابل آدم ربایی می باشند.

به منظور فهمیدن اینکه یک خودروی سواری عادی چگونه به سپری حفاظتی تبدیل می شود سری به شرکت SVI و پروژه ی تبدیل تویوتا فورچونر به نمونه ای با سطح حفاظت B۴ زده ایم. این سطح حفاظتی کمترین تأثیر را روی ظاهر یا پرفورمنس خودرو داشته و از سرنشینان درباره ی گلوله های سلاح های دستی محافظت می کند.

  • متریال ضدگلوله

پراکنده کردن انرژی حمل شده توسط یک گلوله ی پرسرعت نیازمند متریال خاصی است. مشخصات حفاظتی زرهی به دو کلاس مجزا تقسیم می شود که استاندارد اروپایی EN ۱۵۲۲/۱۵۲۳  فراگیرتر است. واژه ی FB۴ یا همان B۴ نشان دهنده ی حفاظت از سلاح دستی است درحالی که عبارت FB۶ یا B۶ باعث حفاظت در برابر مسلسل هایی همچون کلاشنیکف می شود.

بنا به گفته ی ده کاک، کیفیت متریال بکار رفته در خودروها حیاتی است زیرا باید تأثیر بالای خود را نشان داده و در طول سال ها نیز خواص خود را از دست ندهد. SVI با صرف هزینه ی زیاد اقدام به تأمین مواد اولیه ی خود از شرکت های آمریکایی و اروپایی می کند تا از کیفیت کارش مطمئن باشد. مشخصات B۴ نیازمند شیشه های زرهی با ضخامت بین ۱۸ تا ۲۴ میلی متر و پوشش ۵ تا ۷ میلی متر کولار برای پانل های بدنه می باشد.

در مشخصات B۶ نیز از شیشه هایی با ضخامت ۳۶ تا ۴۸ میلی متر استفاده شده و روی بدنه نیز پوشش زرهی ویژه با ضخامت ۵ میلی متری بکار می رود. این متریال به خودرو جوش داده می شود تا سلول ایمنی مسافران خلق شود.

استانداردهای اروپایی می گوید برای تست خودرو باید سه بار از فاصله ی ۱۰ متری به خودرو شلیک شود. وزن و نوع گلوله و… نیز به طور ویژه تعیین شده اند. ذکر این نکته مهم است که متغیرهای زیادی در این بین وجود دارند؛ بنابراین برای شرکت ها بهتر این است که از استانداردهای موجود تبعیت کنند تا اینکه بخواهند تست های خودشان را انجام دهند.

اما هزینه های تبدیل یک خودروی عادی به نمونه ای زرهی و ضدگلوله چقدر است؟ در زیر هزینه ی تبدیل فورچونر را مشاهده می کنیم:

  • تویوتا فورچونر

سطح حفاظتی: B۴

اضافه وزن خودرو: ۲۶۰ کیلوگرم

زمان تبدیل: ۶ هفته

هزینه: ۳۰۴۴۵ تا ۴۰۵۹۵ دلار

  • تویوتا فورچونر

سطح حفاظتی: B۶

اضافه وزن خودرو: ۶۰۰ کیلوگرم

زمان تبدیل: ۱۲ هفته

هزینه: ۴۰۵۹۵ تا ۵۴۱۲۰ دلار

  • ب ام و سری ۷

سطح حفاظتی: B۴

اضافه وزن خودرو: ۲۵۰ کیلوگرم

زمان تبدیل: ۶ هفته

هزینه: ۳۳۸۳۰ تا ۴۰۵۹۵ دلار

  • فرایند تبدیل خودرو به مشخصات B۴

معمولاً خود مشتریان خودرو را تهیه می کنند. یکی از اهداف ضدگلوله کردن خودرو ارائه ی حداکثر حفاظت از سرنشینان بوده و درعین حال تمامی سیستم های ایمنی و رفاهی هم حفظ شوند تا تفاوت های بین خودروی عادی و زرهی به حداقل برسد.

از آنجایی که سطح حفاظت B۴ تنها باعث اضافه شدن ۲۶۰ کیلوگرم به وزن تویوتا فورچونر شده بنابراین وزن کلی خودرو بسیار پایین تر از حداکثر وزن اجازه داده شده ی ۲۶۱۰ کیلوگرمی می باشد؛ بنابراین نیازی به آپگرید ساختاری، سیستم تعلیق، ترمزها و یا قوای محرکه وجود ندارد.

قدم اول: شرکت SVI کابین، شیشه ها و دیگر بخش های موردنیاز برای حفاظت را باز می کند. در مورد فورچونر زیربدنه و سقف دست کاری نمی شوند زیرا در زمان آدم ربایی دسترسی به این بخش ها بسیار سخت خواهد بود.

یک خودروی معمولی چگونه ضدگلوله می شود؟!

قدم دوم: پانل های استاندارد بدنه با استفاده از سیستم اندازه گیری سه بعدی اندازه گیری می شوند تا مدل های دیجیتالی لایه های حفاظتی موردنیاز تولید شود. در واقع به این بخش کیت زرهی گفته می شود.

یک خودروی معمولی چگونه ضدگلوله می شود؟!

قدم سوم: شیشه ی جدید دقیقاً به شکل نسخه ی استاندارد بوده و دارای تمامی سیستم های گرم شونده و… می باشد. همچنین سیستم کولار هم در نظر گرفته می شود.

یک خودروی معمولی چگونه ضدگلوله می شود؟!

قدم چهارم: SVI کیت زرهی شامل بالابرنده های هوی دیوتی داخل درب ها را نصب می کند. این بالابرنده معمولاً فقط برای در راننده تدارک دیده می شود اما می توان برای سایر شیشه ها نیز سفارش داد. شیشه ی ضدگلوله ی تویوتا فورچونر را تنها می توان تا یک سوم پایین آورد تا از تداخل آن با مکانیسم های قفل شونده جلوگیری کرد.

یک خودروی معمولی چگونه ضدگلوله می شود؟!

قدم پنجم: کیت یاد شده توسط مهندسان بررسی می شود تا از پوشش کامل تمامی بخش ها اطمینان حاصل شده و سپس به بخش کابین پرداخته شود. البته باید گفت برخی بخش ها همچون دیواره ی آتش به صورت ۱۰۰ درصدی پوشش داده نمی شود زیرا برخی کابل ها و قطعات مکانیکی از آنجا رد می شوند.

یک خودروی معمولی چگونه ضدگلوله می شود؟!

قدم ششم: پانل های اصلاح شده دوباره نصب می شوند و همچنین تمامی ایربگ ها و دیگر سیستم های ایمنی نیز طبق دستورالعمل سازنده در جای خود قرار می گیرند.

یک خودروی معمولی چگونه ضدگلوله می شود؟!

قدم هفتم: SVI پیش از آغاز تست ۳۰۰ کیلومتری جاده ای اقدام به انجام تست باران و عیب یابی می کند تا از کارکرد صحیح تمامی بخش ها و سیستم ها اطمینان حاصل شود. موضوع جالب اینکه خودروی ضدگلوله ایزوله ی بهتری داشته و بنابراین آرام تر است به همین خاطر هرگونه ناهنجاری و لرزش در آن راحت تر تشخیص داده می شود.

یک خودروی معمولی چگونه ضدگلوله می شود؟!

  • معایب خودروی ضدگلوله

از آنجایی که وزن خودرو افزایش می یابد بنابراین پرفورمنس و مصرف سوخت تحت تأثیر قرار می گیرد. همچنین شیشه های این خودروها را نمی توان به صورت کامل باز کرد. ضخامت شیشه ی جلو نیز منجر به دید دوتایی مخصوصاً در شب می شود. تعویض شیشه ی جلوی فورچونر ضدگلوله هزینه ی بالایی دارد. همچنین احتمال ابطال گارانتی خودروهای ضدگلوله وجود دارد. مورد آخر اینکه احتمال کاهش ارزش خودرو در بازار دست دوم ها وجود دارد هرچند این موضوعی قطعی نیست.

  • تست های پرفورمنس

به منظور مقایسه ی عملکرد یک خودروی استاندارد و نمونه ی ضدگلوله ی آن، شرکت SVI از تأسیسات تست گروتک در بیرون پرتوریا استفاده می کند. ما در کنار فورچونر ضدگلوله ی خود یک دستگاه فورچونر ۲,۸ GD-۶ AT ۴×۴ را نیز به عنوان خودروی کنترل در اختیار داشتیم. از آنجایی که خودروی زرهی موردبحث از نوع تک دیفرانسیل بوده و مشابه نمونه ی استاندارد نیست بنابراین ۱۱۵ کیلوگرم بر وزن مدل زرهی اضافه کردیم تا همه چیز برابر باشد.

یک خودروی معمولی چگونه ضدگلوله می شود؟!

پرفورمنس دینامیکی فورچونر ضدگلوله تنها اندکی بدتر از مدل استاندارد بود که اصلاً هم بد نیست. سیستم تعلیق و ترمزهای استاندارد هم هماهنگی خوبی با کلیت خودرو داشتند و نشان دادند که راننده هنوز هم می تواند در صورت روبرو شدن با خطر از صحنه بگریزد.

تست بعدی با استفاده از تجهیزات Vbox بود تا پرفورمنس خط مستقیم هر دو خودرو را اندازه گیری کنیم. البته هر تست سه بار انجام شد و میانگین هر سه تست مدنظر قرار گرفت. شتاب گیری کندتر مدل ضدگلوله جای تعجبی نداشت اما تفاوت بین زمان های ترمز گیری کم بود.

  • گزینه های ضدگلوله

حفاظت بالستیک پایه تنها آغاز کار ضدگلوله کردن یک خودرو است. گزینه های دیگری هم وجود دارند که از جمله ی آن ها می توان به لاستیک های ران فلت هوی دیوتی اشاره کرد. همچنین سیستم حفاظت از باک سوخت و قوای محرکه و دیگر بخش ها همچون رادیاتورها و ECU ها وجود دارد. در سطوح بالاتر سپرها نیز تقویت می شوند. ماسک های اکسیژن نیز در زمان حمله های شیمیایی کاملاً به درد می خورند.

منبع: carmag
همرسانی نوشتار: