اقدام ضدایرانی کشور دوست و همسایه خبر ساز شد + عکس

کنفرانس سالانه حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا به میزبانی شهر ورشو در کشور لهستان سپتامبر هر سال برگزار می شود. فعالین اجتماعی، نمایندگان جامعه مدنی، پژوهشگران، فعالین سیاسی و نمایندگان دولت های ۷۶ کشور عضو این سازمان، میهمانان این کنفرانس هستند. موضوعات مختلف حقوق بشری نظیر زندانیان سیاسی، آزادی رسانه ها، شفافیت سیاسی و دموکراسی اصلی ترین محور های این کنفرانس است.

  1. پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸ ساعت ۱۲:۲۵ (۴ سال،۷ ماه قبل)
به گزارش فرانگر

به نقل از خبرگزاری تسنیم ، تیم نماینده دولت تاجیکستان در حالی در سال جاری نیز در این کنفرانس شرکت کرده است که سال گذشته در پی درگیری فیزیکی با یکی از مخالفین حواشی بسیاری را ایجاد کرده بود. این حاشیه که برای دولت تاجیکستان هم بسیار گران تمام شد، در پی حمله و ضرب و شتم مرادجان سعیدزاده، مشاور سفیر تاجیکستان در آلمان، لهستان و جمهوری چک به یک فعال سیاسی تاجیک صورت گرفت. این اقدام که بازخورد های گسترده ای در فضای مجازی داشت و اعتبار دولت تاجیکستان را به شدت مخدوش کرد، در نهایت با برکناری ملکشاه نعمت اف، سفیر این کشور در آلمان، لهستان و جمهوری چک خاتمه یافت.

این حواشی در سال گذشته در دیدار کوتاه سیف الله صفراف با محی الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی در ورشو ادامه یافت. وی در آن دیدار به حزب نهضت اسلامی پیشنهاد برگزاری مذاکرات در دوشنبه را اعلان کرده بود. وی پیش تر نیز اعلام کرده بود که ۱۸۳ نفر از زندانیان سیاسی در این کشور عفو شده، اما بعدتر هر دو مورد تکذیب شده و هیچ اقدامی در دو زمینه صورت نگرفت.

در کنفرانس سال جاری نیز که از ۱۶ سپتامبر آغاز شده است یک تیم به نمایندگی از دولت تاجیکستان با حضور افرادی همچون عبدالله رهنما، از کارکنان مرکز مطالعات استراتژیک نهاد ریاست جمهوری و رحیم کریم اف (معروف به ملا عبدالرحیم) از فرماندهان سابق مخالفین، استاد دانشگاه اسلامی و فردی که از سهمیه مخالفین در سازشنامه صلح به ریاست خدمات گمرک تاجیکستان منصوب شد، در این کنفرانس حضور دارند. رهبری این تیم را نیز ظریف علیزاده، حقوق شناس برجسته تاجیک، مشاور رئیس جمهور در مسائل حقوقی و نماینده رئیس جمهور در مجلس عالی بر عهده دارد.

اگرچه تازه ۳ روز از آغاز کنفرانس می گذرد و پس از تجربه سال گذشته انتظار می رفت حواشی کمتری توسط تیم نماینده دولت در این کنفرانس ایجاد شود، اما روز گذشته نخستین حاشیه آن هم نه صرفا پیرامون مخالفین، بلکه با چاشنی اقدامات ضدایرانی در این کنفرانس صورت گرفت. روز گذشته در حالی که گروه های مختلف اپوزوسیون تولیدات خود را در غرفه هایی به معرض نمایش گذارده و داده هایی را پیرامون زندانیان سیاسی، وضعیت حقوق بشر، وضعیت اسلام گرایان و آزادی رسانه ها در این کشور ارائه می دادند، تیم نمایندگان دولت نیز اقدام به انتشار دو مجله نمودند.

اقدام ضدایرانی تاجیکستان در کنفرانس حقوق بشر ورشو +عکس

تصویر جلد یکی از مجلات توزیع شده در کنفرانس ورشو

نکته جالب توجه در مورد این دو مجله نخست آن بود که هیچ نام و نشان و لوگویی از صاحب امتیاز این مجلات و یا نحوه ارتباط با نویسندگان آن وجود نداشت. نکته دوم هم که بیشتر جلب توجه می کرد، دوز بالای ضدایرانی بودن این مجلات با درج عنوان «سازمان تروریستی و افراطی حزب نهضت اسلامی و جمهوری اسلامی ایران» بود. درحالی که انتظار می رفت داده ها و اسنادی علیه مخالفین و اقدامات احتمالی و ادعایی خرابکارانه آن ها منتشر شود، در این مجلات تلاش شده بود تا ارتباطات میان گروه هایی از حزب نهضت اسلامی با جمهوری اسلامی ایران، به عنوان عاملی برای «تروریست» بودن آن ها معرفی شود.

اقدام ضدایرانی تاجیکستان در کنفرانس حقوق بشر ورشو +عکس

انتشار تصویر مقام معظم رهبری و محی الدین کبیری همراه با لوگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

تصویر دیدار کوتاه محی الدین کبیری با مقام معظم رهبری در خلال کنفرانس وحدت اسلامی در سال ۲۰۱۶ و انتشار لوگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار این تصاویر، تلاش مذبوحانه و آماتوری مجله مذکور برای اثبات تروریست بودن حزب نهضت اسلامی بود. علاوه بر این در بخش های دیگر تصاویری از ایشان قیام الدین غازی که چندی پیش در شورش مشکوک زندان شهر وحدت توسط نیرو های ادعایی داعش کشته شد، منتشر شده است. در این تصاویر تلاش شده تا تمام ایرانیانی که در کنار مرحوم قیام الدین غازی در تصاویر حضور دارند، افسران اطلاعاتی جمهوری اسلامی معرفی شوند. حال آن که بسیاری از این افراد از روحانیون برجسته و چهره های شناخته شده حوزه علمیه به شمار می روند.

اقدام ضدایرانی تاجیکستان در کنفرانس حقوق بشر ورشو +عکس

تصاویر ادعایی ارتباط محی الدین کبیری با مقامات ایرانی

در بخش دیگر این مجلات، در اقدامی مضحک که نشان از بی اطلاعی منتشر کنندگان آن دارد، با انتشار نقشه شهر های پردیس و بومهن، به عنوان کمپ های آموزش اطلاعاتی و نظامی مخالفین تاجیک معرفی شده اند. در بخش های دیگر نیز مجددا ادعای تکراری اعطای پول به ژنرال عبدالحلیم نظرزاده برای اجرای کودتا و اشاره به حوادث مشکوک سپتامبر سال ۲۰۱۵ مجددا از سوی این مجله صورت گرفته است.

اقدام ضدایرانی تاجیکستان در کنفرانس حقوق بشر ورشو +عکس

انتشار نقشه بومهن به عنوان کمپ و مرکز آموزش اطلاعاتی اعضای حزب نهضت اسلامی

گفتنی است این اقدامات مخرب و ضدایرانی در حالی توسط عوامل وابسته به تیم دولت تاجیکستان در شهر ورشو صورت می گیرد که دو کشور طی ماه های اخیر تلاش های سازنده ای برای احیاء و بازسازی روابط صورت داده اند. سفرای دو کشور اقدامات فعالانه ای را طی این مدت به انجام رسانده و روسای جمهور دو کشور نیز در خلال اجلاس سیکا در دوشنبه با یکدیگر دیدار کردند.

انتظار می رود دولت تاجیکستان که متقابلا تمایل و حسن نیت خود را برای بازسازی روابط با جمهوری اسلامی ایران و کنار گذاشتن سوء تفاهمات و اختلافات گذشته اعلام کرده است، با این اقدامات فتنه انگیز و مخرب برخورد کرده و مانع از تکرار آن ها شود.
همرسانی نوشتار: