پول تو جیبی نجومی رضا پهلوی در زمان خودش + عکس

پژوهشکده تاریخ معاصر سندی را منتشر کرده است حاوی نکات جالبی است.بیشتر بخوانید:قسم هایی که محمدرضا پهلوی فراموش کرد۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاید گرد فراموشی بر خاطر تاریخی ما نشسته است.

  1. چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸ ساعت ۱۸:۴۰ (۴ سال،۸ ماه قبل)
پول تو جیبی ربع پهلوی در ایران چقدر بود؟ +جدول
به گزارش فرانگر

به یاد نیاوریم چرا همه ملت از حکومت محمدرضا پهلوی ناراضی بودند. برای یادآوری آن ایام، سندی که در پژوهشکده است که نشان می دهد در بهمن ماه سال ۱۳۵۶ حقوق رضا پهلوی ولیعهد ۱۷ ساله ایران ۶۰۰ هزارتومان بود و علاوه براین حقوق بودجه دفتر وی نیز ۶۰۰ هزار تومان می شد.
این در حالی است که تولید ناخالص داخلی در سال ۵۷ معادل ۴۹۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بوده است. این رقم با احتساب جمعیت ۳۵ میلیون نفری ایران در سال ۵۷، نشان می دهد درآمد سرانه سالانه هر ایرانی در همان دوره معادل ۱۴ هزار و ۲۴۸ تومان بود براساس این آمار درآمد ماهانه هر فرد ایرانی ۱۱۸۷ تومان،  یعنی متوسط درآمد هر ایرانی در سال ۵۷ معادل ۱۱۸۷ تومان بوده است. در حالی که درآمد ماهانه پسر ۱۷ ساله شاه ۶۰۰ هزار تومان در همون سال ذکر شده است که معادل ۵۰۵ برابر متوسط درآمد سرانه هر ایرانی است. البته این مبلغ با توجه به سن ولیعهد پول تو جیبی منظور می شده است که او نه همسری داشته و نه خرجی.این درحالی است که کارمند عالی رتبه وزارت امور خارجه آنزمان ۲ هزار و پانصد تومان حقوق دریافت می کرد با یک حسب سر انگشتی با حقوق ولیعهد برابر با حقوق ۲۴۰ کارمند عالی رتبه وزارت امور خارجه بود.
منبع آمار تولید ناخالص داخلی متعلق به بانک مرکزی است.

پول تو جیبی ربع پهلوی در ایران چقدر بود؟ +جدول
همرسانی نوشتار: