آنچه بر صنعت خودرو در شش ماهه اول امسال گذشت…

  1. چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸ ساعت ۰۸:۱۳ (۴ سال،۸ ماه قبل)
آنچه بر صنعت خودرو در شش ماهه اول امسال گذشت…
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: نیمه نخست امسال روزهای سختی را برای صنعت و بازار خودروی ایران و به تبع آن، خودروسازان و مشتریان رقم زد، چه آنکه تولید روند کند خود را حفظ کرد، تعهدات معوق به پایان نرسید، کیفیت نزولی و خودروهای دپویی در گمرک نیز به طور کامل ترخیص نشد. در گزارش امروز، نگاهی انداخته ایم به آنچه که در نیمه نخست امسال بر صنعت و بازار خودروی کشور گذشته است تا مشخص شود خودروسازان و مشتریان با چه دردسرها و گرفتاریی ها دراین مدت روبه رو شده اند.

  • روند کند تولید

همان طور که از قبل هم پیش بینی می شد، روند تولید خودرو طی سال جاری کند پیش رفت و خودروسازان نتوانستند به روزهای قبل از تحریم برگردند. هرچند برای بررسی کارنامه شش ماه امسال خودروسازان در بخش تولید باید فعلا صبر کرد، اما روندی که خودروسازی تا پایان مرداد طی کرد، به خوبی نشان دهنده اوضاع نامساعد تیراژ در این صنعت است. کاهش ۲۷ درصدی تیراژ در پنج ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت از این دارد که خودروسازان روندی مناسب و عادی را در تولید طی نیمه نخست امسال طی نکرده اند و بعید است تا انتهای شهریور نیز اتفاق خاصی در راستای تغییر چشمگیر وضع صنعت خودرو رخ بدهد. با توجه به تحریم خودروسازی، خروج خارجی ها از کشور، محدود شدن تامین قطعات از خارج و همچنین کندی تامین قطعه از داخل، نیمه نخست امسال روزهای خوبی را برای تولید خودروسازان رقم نزد و باید منتظر ماند و دید در نیمه دوم چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

  • افت کیفیت خودروها از دید عام

هرچند آمارهای کاغذی می گویند کیفیت خودروهای داخلی طی حداقل چهار ماه ابتدایی امسال تغییر خاصی نکرده، اما این موضوع چندان مورد تایید مشتریان نیست. بنابر آمارهایی که مراجع کیفی طی ماه های فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر امسال منتشر کرده اند، هیچ خودرو داخلی ستاره های کیفی اش را از دست نداده و حتی برخی محصولات ستاره های جدید نیز کسب کرده اند. در آمارهای منتشره، اشاره ای به جزئیات کیفی خودروها و اینکه هر بخشی در مقایسه با قبل چه شرایطی را دارد، نشده و تنها در حالت کلی گفته می شود محصولات تولیدی خودروسازان از حیث ستاره بندی افت نداشته اند. این در حالی است که مشتریان معتقدند سطح کیفی خودروها پایین آمده، چه از حیث کیفیت مونتاژ و قطعات، چه از جنبه امکانات و آپشن ها. اینکه کیفیت خودروهای داخلی در دوران تحریم به خصوص طی نیمه نخست امسال افت کرده باشد، چندان عجیب نیست، زیرا به هر حال دسترسی به مواد اولیه و قطعات اصل محدود شده است. از طرفی، احتمال اینکه کیفیت قطعات داخلی نیز به دلیل ضعف بنیه مالی قطعه سازها (ناشی از افزایش هزینه های تولید و عدم دریافت سر وقت مطالبات از خودروسازان) افت کرده باشد، هست.

آنچه بر صنعت خودرو در شش ماهه اول امسال گذشت…

  • موج بازداشت مدیران خودروسازی

اینکه مدیران خودروسازی از سوی دولت انتخاب می شوند، دیگر مساله عادی در خودروسازی ایران است و کمتر کسی از جا به جایی مدیران عامل ایران خودرو و سایپا متعجب می شود. با این حال در نیمه نخست امسال اتفاقی رخ داد که کمتر کسی انتظارش را داشت و آن، بازداشت جمعی مدیران ارشد خودروسازی کشور بود. در این بین، داستان هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو با دیگران فرق داشت، چه مدل برکناری اش و چه بازداشتش. نزدیکی های ظهر یکی از روزهای داغ تابستان، سخنگوی دولت اعلام کرد یکه زارع از مدیرعاملی ایران خودرو برکنار و جانشین وی نیز انتخاب شده است. اصل برکناری یکه زارع چندان بهت آور نبود (چه آنکه از مدت ها قبل زمزمه آن شنیده می شد) اما اینکه سخنگوی دولت این خبر را اعلام کرد، جای تعجب داشت زیرا پیش تر هرگز چنین اتفاقی در هیچ کدام از خودروسازان داخلی رخ نداده بود. هرچه بود، یکه زارع برکنار شد و ایران خودرو خود را آماده می کرد تا پس از حدود شش سال، میزبان تودیع و معارفه ای دیگر باشد، اما روزگار سرنوشت دیگری را برای وی رقم زد. عصر همان روزی که سخنگوی دولت خبر برکناری مدیرعامل ایران خودرو را اعلام کرد، یکه زارع در دفتر کارش بازداشت شد. چند روز پیش تر البته نشانه هایی مبنی بر اینکه دستگاه قضایی یکه زارع را زیر ذره بین قرار داده، بروز کرد، چه آنکه همه حساب های وی مسدود شد. سخنگوی دولت افزایش خودسرانه قیمت را دلیل برکناری یکه زارع اعلام کرد، اما بازداشت وی نشان داد پای مسائل دیگری در میان بوده است.

آنچه بر صنعت خودرو در شش ماهه اول امسال گذشت…

هرچه بود، ایران خودرو یک هفته ای را بدون مدیرعامل سپری کرد و گفته می شد کسی حاضر به پذیرفتن این مسوولیت سنگین در شرایط فعلی نشده است. در نهایت اما مردی جوان از جنس دولت راهی ایران خودرو شد تا پازل «اولین ها» در بزرگ ترین خودروساز ایران تکمیل شود. اعلام برکناری مدیرعامل توسط سخنگوی دولت، بازداشت مدیرعامل عزل شده و انتخاب مدیرعامل جدید از بدنه وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ اینها همه برای اولین بار در ایران خودرو و البته خودروسازی کشور رخ داد. در حال حاضر فرشاد مقیمی که پیش تر معاون امور صنایع وزارت صمت بود، سکان هدایت ایران خودرو را در دست دارد و برای قضاوت در مورد عملکرد وی باید فعلا صبر کرد. اما چند هفته قبل از ماجراهای پر حاشیه ایران خودرو، موج بازداشت مدیران خودروسازی آغاز شده بود، موجی که از سایپا شروع شد. بر این اساس، برخی مدیران پیشین سایپا در ذیل پرونده ای با نام «اخلال در بازار خودرو» بازداشت شدند و در ادامه، دستگاه قضا سراغ ایران خودرویی ها نیز رفت و علاوه بر یکه زارع، برخی دیگر از مدیران این شرکت را نیز بازداشت کرد.

  • فراز و فرود بازار خودرو

مشتریان ایرانی احتمالا به این زودی ها انفجار قیمتی را که طی اردیبهشت امسال در بازار خودرو رخ داد، فراموش نخواهند کرد. در حالی که فروردین نیمه تعطیل، روزهای نسبتا آرامی را برای بازار خودرو رقم زده بود، توفانی سهمگین این بازار را در اردیبهشت درنوردید و قیمت ها را به اوج رساند. رسانه ها تیتر زدند: پراید در مرز ۶۰ میلیون تومان؛ آیا این عنوان معنایی جز انفجار بی سابقه قیمت در بازار خودرو داشت؟ ارزان ترین خودروی کشور که تا کمتر از یک سال و اندی قبل، زیر ۳۰ میلیون تومان قیمت داشت، حالا مشتریان برای خریدش باید نزدیک ۶۰ میلیون تومان هزینه می کردند؛ در این شرایط، مشخص بود سایر خودروها چه شرایطی پیدا کرده اند. عبور پژو ۲۰۶ از مرز ۱۲۵ میلیون تومان، ساندرو ۲۵۰ میلیونی، اسپورتیج یک میلیاردی و…، همه و همه نشان از گران ترین بازار خودروی تاریخ داشت. توفان اردیبهشت اما در ادامه فروکش کرد و گفته شد افزایش عرضه خودروها به بازار (به خصوص آنها که به دلیل کسری قطعه دپو شده بودند و وزارت صنعت دستور تکمیل شان را داد)، در کنار برخی اتفاقات اقتصادی مانند کاهش نرخ ارز، این توفان را پایان داده اند. در حال حاضر یکی دو ماهی می شود که بازار خودرو روزهای نسبتا آرامی را سپری می کند و قیمت ها از اوج فرود آمده اند. پرایدی که چیزی نمانده بود به قله ۶۰ میلیون تومان برسد، حالا حول و حوش ۴۵ میلیون تومان قیمت دارد و پژو ۲۰۶ که قیمتی ۱۲۵ میلیونی داشت نیز چیزی نزدیک به ۳۰ میلیون تومان عقب نشسته است. سایر خودروها هم تقریبا به همین نسبت افت قیمت داشته اند و حتی در بازار وارداتی ها نیز برخی محصولات بالای یک میلیارد، ده ها میلیون تومان افت قیمت را به خود می بینند.

آنچه بر صنعت خودرو در شش ماهه اول امسال گذشت…

  • ترخیص ناقص خودروهای وارداتی

واردات خودرو به کشور اما همچنان در نیمه نخست امسال ممنوع بود و در کنار آن، ترخیص خودروهای دپویی از گمرک نیز به خوبی پیش نرفت. دولت اواسط دی سال گذشته مهلتی چهار ماهه برای ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک (همان ها که به دلیل مشکلات حقوقی و قضایی دپو شده بودند) در نظر گرفت، با این حال همه خودروها امکان خروج نیافتند. دولت این مهلت را دو ماه دیگر تمدید کرد و در نهایت اعلام شد طی این ۶ ماه و تا ۱۶ تیر امسال، بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ دستگاه خودرو مجوز خروج از گمرک را دریافت کرده و ترخیص شده اند. با توجه به اینکه نزدیک به ۷ هزار خودرو دیگر نیز در گمرک باقی ماند، واردکنندگان خواستار تمدید دوباره مهلت ترخیص شدند، اما دولت با درخواست آنها موافقت نکرد. هرچند طی یکی، دو ماه گذشته زمزمه هایی مبنی بر تمدید مهلت ترخیص خودروهای دپویی در گمرک به گوش رسید، اما تا به امروز دولت موافقت رسمی خود را در این مورد اعلام نکرده و همچنان حدود هفت هزار خودروی خارجی در گمرکات کشور خاک می خورند و مالکان آنها سرگردان هستند.

آنچه بر صنعت خودرو در شش ماهه اول امسال گذشت…

  • طوق تعهدات معوق

با وجود آنکه خودروسازان توانستند طی ۶ ماه امسال بخش دیگری از تعهدات معوق خود را رفع کنند، هنوز هم با انبوهی از مشتریانی روبه رو هستند که موفق به دریافت محصولات ثبت نامی در موعد مقرر نشده اند. طی این ۶ ماه، خودروسازان بخشی از تعهدات را به واسطه تحویل محصولات ثبت نامی رفع کردند و با برخی از مشتریان نیز بر سر انصراف و تحویل خودروی جایگزین به توافق رسیدند. گفته می شود خودروسازان تا پیش از تحریم صنعت خودرو در نیمه مرداد سال گذشته، نزدیک به یک میلیون دستگاه خودرو پیش فروش کرده بودند که بخش قابل توجهی از آن معوق شد. دلیل اصلی ناتوانی خودروسازان از تحویل سر وقت محصولات ثبت نامی، افت شدید تولید (ناشی از تحریم و مشکلات داخلی اقتصاد) بود. علاوه بر این افت، تولید برخی خودروها نیز متوقف شد تا هم مشتریان به دردسر بیفتند و هم خودروسازان گرفتار شوند. طی یک سال و اندی که از تحریم خودروسازی ایران می گذرد، حدود ۲۰ محصول از خط تولید حذف شده اند که بخشی از حذف شده ها به ۶ ماهه امسال مربوط می شوند، از جمله سوزوکی گرندویتارا، هیوندایی، برلیانس، آریو و سراتو.

آنچه بر صنعت خودرو در شش ماهه اول امسال گذشت…

به گفته خودروسازان اما تمرکز بر تکمیل خودروهای ناقص و تحویل آنها به ثبت نام کنندگان طی تابستان امسال، از بار تعهدات معوق کاسته است، هرچند آن طور که وزیر صمت می گوید، رفع کامل تعهدات موردنظر تا پایان امسال طول می کشد. باید منتظر ماند و دید طوق تعهدات معوق در نهایت چه زمانی از گردن خودروسازان خارج خواهد شد و آیا این ماجرا درس عبرتی برای آنها می شود؟

  • صدور فرمان خصوصی سازی

وزیر صنعت، معدن و تجارت اما در نیمه نخست امسال از صدور فرمان خصوصی سازی ایران خودرو و سایپا خبر داد و اعلام کرد این اتفاق تا پایان سال آینده رخ خواهد داد. به گفته رضا رحمانی، خصوصی سازی صنعت خودرو در سه مرحله انجام می شود که مرحله نخست، فروش اموال مازاد غیرتولیدی، مرحله دوم، واگذاری شرکت های زیرمجموعه خودروسازان و مرحله سوم، فروش باقی مانده سهام دولت در ایران خودرو و سایپا است. گفته می شود در حال حاضر مرحله نخست کلید خورده و خودروسازان در حال فروش اموال مازاد غیرتولیدی خود هستند، اموالی که بخشی از آنها را آپارتمان ها و املاک تجاری در نقاط مختلف کشور و ویلاهای شمال تشکیل می دهند.

آنچه بر صنعت خودرو در شش ماهه اول امسال گذشت…
همرسانی نوشتار: