تاریخچه لوگوی فولکس واگن، از سال ۱۹۳۷ تاکنون

 1. دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸ ساعت ۱۶:۰۱ (۴ سال،۸ ماه قبل)
تاریخچه لوگوی فولکس‌واگن، از سال 1937 تاکنون
به گزارش فرانگر

فولکس واگن علاوه بر معرفی هاچبک تمام الکتریکی ID.۳ در نمایشگاه فرانکفورت ۲۰۱۹ از لوگوی جدید خود هم رونمایی کرد. این نهمین لوگوی برند فولکس واگن است که از طراحی ساده و خطوط تخت به منظور تمایز اساسی نسبت به لوگوی قبلی استفاده کرده است.

لوگوی جدید این شرکت هویت جدیدی را برای این شرکت ترسیم کرده و در عصر دیجیتال و مدرن با زبان صوتی هم همراه شده است. همه چیز این لوگوی جدید تنها در عرض ۲ ماه رقم خورده است. لوگوی این شرکت هم اکنون دارای دو بخش اساسی بوده و طراحی تخت و دوبعدی دارد.

این لوگوی جدید در ۱۷۱ کشوری که فولکس واگن در آن ها حضور دارد بکار خواهد رفت. اولین قدم این برند تغییر لوگوی شرکت در مقرش در ولفسبورگ بوده و پس از آن شاهد اعمال تغییرات در دیگر مقرهای این شرکت در اروپا خواهیم بود. سپس هم تأسیسات فولکس واگن در آمریکا این تغییرات را اعمال خواهند کرد.

تاریخچه لوگوی فولکس واگن، از سال 1937 تاکنون

فولکس واگن می گوید در کل بیش از ۷۰ هزار لوگو را در بیش از ۱۰ هزار نقطه ی فروش و سرویس جهانی تعویض خواهد کرد؛ اما در این نوشتار باهم دیگر نگاهی خواهیم داشت به تاریخچه ی لوگوهای گوناگون فولکس واگن از سال ۱۹۷۳ تا عصر حاضر. با ما همراه باشید.

تاریخچه لوگوی فولکس واگن، از سال 1937 تاکنون

 • سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۳۹

اولین لوگوی فولکس واگن به عنوان نمادی از خودروی مردم که آدولف هیتلر خواهان آن بود متولد شد.

تاریخچه لوگوی فولکس واگن، از سال 1937 تاکنون

ابتدای حروف فولکس و واگن داخل یک دایره قرار گرفته بود و آرایش آن ها به گونه ای بود که یکی بالای دیگر قرار داشت. اطراف این حروف را نیز چرخ دندانه داری احاطه کرده بود که تفسیری مجدد از صلیب شکسته ی آلمان نازی محسوب می شد. طراحی اصلی این لوگوی توسط Reimspiess که بعدها طراحی پیشرانه ی بیتل را انجام داد صورت پذیرفته است.

 • سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵

اولین لوگوی فولکس واگن تنها ۲ سال بدون تغییر ماند و در زمان جنگ جهانی دوم مجدداً طراحی شد. دندانه های چرخ یاد شده حذف شد اما خود چرخ دندانه دار باقی ماند. در این طراحی حروف W و V بزرگ تر شده و ابعاد آن به لوگوی امروزی مشابهت داشت.

تاریخچه لوگوی فولکس واگن، از سال 1937 تاکنون

ویژگی عجیب وغریب لوگو این بود که تقریباً فقط روی خودروهای نظامی دیده می شد چراکه جنگ باعث شده بود تمامی تولیدات تحت تأثیر آن قرار گیرد.

 • سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۰

این لوگو که از دوران پس از جنگ تا آغاز دهه ی ۶۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفته طولانی ترین زمان استفاده از لوگوی این خودروساز را به خود اختصاص داده است. این لوگو ۱۵ سال روی محصولات فولکس دیده شد و نه تنها با بیتل بلکه با ون های T۱ هم مشهور شد.

تاریخچه لوگوی فولکس واگن، از سال 1937 تاکنون

چرخ دندانه دار در این لوگو حذف شده و حروف هم پهن تر شده اند. این لوگویی کاملاً قابل تشخیص، ساده و بسیار متناسب است.

 • سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۷

تنها لوگوی تاریخ فولکس واگن که شکل مربعی داشته به این سال ها مربوط می شود. در سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۷، فولکس واگن به بازارهای بین المللی به ویژه آمریکا وارد شد و یک طراحی جدید برای حفظ هویت جهانی آن ضروری بود.

تاریخچه لوگوی فولکس واگن، از سال 1937 تاکنون

 • سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۸

در اواخر دهه ی ۶۰ میلادی بود که بازهم شاهد تغییر لوگوی فولکس بودیم و این بار شکل مربعی ناپدید شد و دیگر هم خبری از آن نبود.

تاریخچه لوگوی فولکس واگن، از سال 1937 تاکنون

طراحی جدید بسیار مشابه لوگوی پس از جنگ بوده اما نازک تر است. همچنین رنگ لوگو دیگر مشکی و سفید نیست و رنگ آبی آن امروز نیز دیده می شود. این لوگو عنوان مینیمالیستی ترین لوگوی تاریخ فولکس را یدک می کشد.

 • سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۹

دهه ی ۷۰ میلادی هم زمان با تکامل خودروهای گلف و پاسات بوده است. در آن زمان فولکس واگن کاملاً رشد نمود و به دنبال بازار چین هم بود. در واقع یک لوگوی جدید بر بلوغ این شرکت تأکید داشت.

تاریخچه لوگوی فولکس واگن، از سال 1937 تاکنون

طراحی گرافیکی اصلی این لوگو تغییری نداشته و حالت دوبعدی اش نیز حفظ شده است. البته رنگ ها عوض شده و رنگ آبی به پس زمینه منتقل شده است.

 • سال ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۰

در ۱۱ سال آینده لوگوی فولکس واگن سه بار تغییر کرد. اولین نسخه که تا سال ۱۹۹۵ بکار رفت ساده ترین بوده و تقریباً همان لوگویی است که بین سال های ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۰ مورد استفاده قرار گرفته اما خب بجای رنگ مشکی رنگ آبی خودنمایی می کند.

تاریخچه لوگوی فولکس واگن، از سال 1937 تاکنون

البته از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ گرافیک لوگوهای دهه ی ۷۰ و ۸۰ پدیدار شد اما تناسبات و رنگ ها کمی متفاوت بود و همین امر باعث گیج شدن افراد شد زیرا تقریباً دو لوگوی مشابه در آخرین سال قرن ۲۰ وجود داشت.

 • سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲

با ورود به قرن ۲۱ شاهد معرفی لوگوی جدید فولکس واگن بودیم که طرح سه بعدی داشت. رنگ آبی خودنمایی کمتری داشته و تناسبات جدیدی نیز در این لوگو دیده می شود.

تاریخچه لوگوی فولکس واگن، از سال 1937 تاکنون

 • سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹

لوگوی بعدی که مشاهده می کنید سه بعدی تر بوده و کمی کوچک تر از لوگوی قبلی محسوب می شود. این آخرین لوگوی فولکس واگن پیش از دگرگونی اساسی و حرکت به سمت عصر حمل ونقل الکتریکی می باشد.

تاریخچه لوگوی فولکس واگن، از سال 1937 تاکنون

 • سال ۲۰۱۹ تا…؟

و این هم لوگوی جدید فولکس واگن که نهمین نمونه از سال ۱۹۳۷ محسوب می شود. لوگوی جدید شرکت نسبت به دو لوگوی اخیر کاملاً متفاوت بوده و تنها از طراحی ساده، تخت و دوبعدی استفاده می کند.

تاریخچه لوگوی فولکس واگن، از سال 1937 تاکنون

این لوگوی جدید با ترکیب سفید و آبی و همچنین مشکی و سفید در نمایشگاه فرانکفورت ۲۰۱۹ به نمایش درآمده است.
همرسانی نوشتار: