فروش فوری و تاخیر در تحویل، چالشی دیگر برای خودروسازان و مشتریان

  1. پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸ ساعت ۰۷:۲۶ (۴ سال،۱۰ ماه قبل)
فروش فوری و تاخیر در تحویل، چالشی دیگر برای خودروسازان و مشتریان
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: مشتریانی که در طرح فروش فوری خودروسازان اقدام به خرید خودرو کرده اند، این روزها در بلاتکلیفی محض به سر می برند. این بلاتکلیفی از اولین روز حضور در این طرح همراه مشتریان بوده است، چه آن زمان که به اسم تحویل ۳۰ روزه پول به حساب خودروسازان واریز کردند، اما هنگام مراجعه به نمایندگی برای عقد قرارداد با قید زمان تحویل ۶۰ روزه مواجه شدند، چه آن زمان که پس از گذشت ۶۰ روز نیز هنوز خبری از تحویل خودروی خریداری شده توسط خودروسازان نیست. بدین ترتیب در شرایطی که وزارت صمت با هدف افزایش عرضه، کاهش التهابات بازار و همچنین کاهشی شدن قیمت ها ایده فروش فوری خودرو را به خودروسازان دیکته کرد، در نبود بسترهای لازم، این طرح نه تنها اهداف این وزارتخانه را تامین نکرد بلکه خود به چاله دیگری همچون خودروهای معوق برای تولید کنندگان تبدیل شد.

به دنبال التهابات بازار در سال گذشته، سیاست گذار کلان خودرو به منظور مقابله با آن برنامه هایی را در دستور کار قرار داد. یکی از این برنامه ها طرح فروش فوری محصولات شرکت های خودروساز بود. با دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت دو شرکت ایران خودرو و سایپا از اوایل اسفند ماه پارسال ۲۰ درصد از تولیدات روزانه خود را به فروش فوری با تحویل یک ماهه با هدف افزایش عرضه، کاهش قیمت ها و کاهش التهابات بازار خودرو اختصاص دادند. هر چند به دنبال افزایش بی حساب و کتاب قیمت ها در بازار، کمیته خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوب کرد که سهم فروش فوری خودروسازها ۱۰ درصد دیگر افزایش و به ۳۰ درصد برسد اما به دلیل مشکلاتی که در تولید بود این مصوبه اجرایی نشد.

در هر حال این طرح یعنی اختصاص ۲۰ درصد از تولیدات روزانه به فروش فوری، از زمان آغاز آن با توجه به اینکه شرکت های خودروساز حتی قادر به تحویل خودروهای معوق نبودند، با انتقادات فراوانی همراه بود. مشتریانی که در طرح های پیش فروش خودروسازان اقدام به خرید محصول کرده بودند در صف اول منتقدان این طرح قرار داشتند. آنها تاکید داشتند در شرایطی که خودروسازان چند صد هزار دستگاه خودرو پیش فروش کرده اند و قادر به تحویل آنها نیستند، چطوراقدام به فروش فوری محصولات شان با موعد تحویل یک ماهه می کنند؟ این انتقاد در شرایطی به خودروسازان وارد بود که طبق قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو تخلف خودروسازان در این زمینه محرز بود. بر اساس قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو مصوب سال ۱۳۸۶ شرکت های خودروساز در شرایطی امکان عرضه محصولات خود به صورت فروش فوری را دارند که تعهد معوقه ای نداشته باشند؛ بنابراین فروش فوری خودرو به مشتریان، در شرایطی که آنها با انبوهی از تعهدات معوقه روبه رو بودند خلاف این قانون است.

البته از آنجایی که شرکت های خودروساز با نظر سیاست گذار خودرویی دست به این اقدام زده اند، بنابراین در کنار تخلف خودروسازان، سیاست گذار خودرویی نیز در این تخلف سهم داشته است حتی اگر به بهانه تنظیم بازار و کاهش التهابات بازار باشد. با توجه به این اقدام خلاف قانون، این سوال مطرح می شود که آیا این ایده توانسته برنامه های وزارت صمت را در ارتباط با کنترل بازار و همچنین حل مشکل نقدینگی خودروسازان عملیاتی کند؟

برخی کارشناسان در ارتباط با عرضه ۲۰ درصد از محصولات روزانه خودروسازان به بازار در قالب فروش های فوری، آن را در کنترل بازار بی تاثیر می خوانند و تاکید دارند که افزایش عرضه دلیل اصلی کاهشی شدن قیمت و فروکش کردن التهابات بازار است. در این بین هر چند عنوان می شود که خودروسازان با استفاده از این طرح تا حدودی توانستند نقدینگی جذب کنند، اما آنچه مشخص است، مشکل اصلی شرکت های خودروساز بیش از اینکه مباحث مرتبط با نقدینگی باشد در بخش تامین قطعات مورد نیاز متمرکز است به این ترتیب فروش های فوری خودروسازان نه تنها باری از دوش آنها برنداشته بلکه به نظر می رسد بخش مهمی از این فروش ها نیز به جمع تعهدات معوق خودروسازان اضافه شده است.

  • ناتوانی در عمل به تعهدات

همان طور که عنوان شد خودروسازان و وزارت صمت با فروش های فوری به دنبال کاهش التهابات بازار، رضایت مشتریان و همچنین کاهش قیمت ها بود. این در شرایطی است که این طرح در جهت اهداف مورد نظر حرکت نکرد. در واقع خودروسازان سبب نارضایتی مشتریانی شدند که با اعتماد به تصمیمات اخذشده، در این طرح مشارکت کردند؛ ولی به دلیل خلف وعده خودروسازان در تحویل به موقع محصولات، آنها هم اکنون در سردرگمی به سر می برند. اما چه مسائلی باعث شد شرکت های خودروساز به رغم دریافت تمام هزینه محصولات فروخته شده، همچنان در تحویل خودروها به مشتریان ناتوان باشند. در این زمینه دو سناریو می تواند مورد توجه قرار گیرد.

فروش فوری و تاخیر در تحویل، چالشی دیگر برای خودروسازان و مشتریان

سناریوی اول مرتبط با وضعیت تولید در شرکت های خودروساز است. افت تولید خودروسازان سبب شده تا شرکت ها در تحویل محصولات خود با چالش روبه رو شوند و برنامه تحویل آنها با تاخیر فراوان همراه باشد. این مساله شامل تحویل خودروهایی که در طرح فروش فوری به مشتریان فروخته شده نیز می شود. آنچه سبب شده تا شرکت های خودروساز با افت تولید روبه رو شوند و نتوانند تعهدات خود را به موقع به مشتریان تحویل دهند را می توان در کمبود قطعات مورد نیاز آنها برای خطوط تولید جست وجو کرد. به نظر می رسد کمبود قطعات تبدیل به پاشنه آشیل خودروسازی کشور شده است. سناریوی دیگر که تحویل خودروهای عرضه شده در طرح فروش فوری را به چالش کشیده است، می توان به بی انگیزگی خودروسازان در عمل به تعهدات خود در قبال این بخش از مشتریان مرتبط دانست.

از آنجا که شرکت های خودروساز در طرح های فروش فوری در همان ابتدا کل مبلغ خودروی فروخته شده را دریافت می کنند و از طرف دیگر بر اساس قانون حمایت از مصرف کننده خودرو، سود مشارکت پرداخت نمی کنند، این موضوع سبب شده تحویل محصولاتی را که در طرح های پیش فروش خود عرضه کرده اند در اولویت قرار دهند؛ زیرا به خریداران این خودروها تا زمانی که محصولی تحویل نداده اند علاوه بر جریمه دیرکرد باید سود مشارکت نیز پرداخت کنند.

هر کدام از این سناریوها که مطرح باشد، آنچه در حال حاضر اتفاق افتاده نارضایتی مشتریان شرکت کننده در طرح های فروش فوری از شرکت های خودروساز است. نارضایتی ای که سبب کاهش اعتماد مشتریان به این شرکت ها خواهد شد. از دست دادن اعتماد عمومی در آینده می تواند تبعات منفی فراوانی برای شرکت های خودروساز به همراه داشته باشد.

  • عدم تامین به موقع قطعات و چالش تحویل

همان طور که اشاره شد شرکت های خودروساز به دلیل مشکلات ناشی از تامین قطعه در تحویل خودروهای عرضه شده در طرح های فروش فوری با چالش مواجه هستند. این نکته مورد توجه حسن کریمی سنجری نیز قرار گرفته است. این کارشناس به «دنیای اقتصاد» می گوید برنامه های تدوین شده برای تامین قطعات مورد نیاز خطوط تولید با برنامه فروش شرکت های خودروساز منطبق نیست. این مساله سبب می شود این شرکت ها در تحویل محصولات خود با چالش مواجه شود.

فروش فوری و تاخیر در تحویل، چالشی دیگر برای خودروسازان و مشتریان

کریمی سنجری در حالی که ضعف در برنامه ریزی را نیز مورد توجه قرار می دهد می گوید با توجه به شرایط بازار و سنگین بودن کفه تقاضا به نسبت عرضه؛ این امکان وجود دارد که بخشی از تولید خودروسازان به جای اینکه در اختیار مشتریان قرار بگیرد از طریق برخی نمایندگی ها سر از بازار آزاد در بیاورد. اشاره این کارشناس به بحث وجود رانت در بخش فروش شرکت های خودروساز است. مساله ای که این روزها با حضور قوه قضائیه در خودروسازی ابعاد جدیدی پیدا کرده است.

البته کریمی سنجری در ارتباط با چرایی عدم تحویل به موقع محصولات عرضه شده در فروش فوری به بحث تولید خودرو به صورت ناقص نیز توجه دارد و می گوید این مساله نیز توان خودروسازان را کاهش داده و باعث شده که آنها نتوانند محصولاتی که به صورت فروش فوری فروخته اند در زمان مقرر به مشتریان خود تحویل دهند. این کارشناس اجرای طرح فروش فوری را به نفع خودروسازان می داند چرا که می توانند از این طریق نقدینگی مورد نیاز خود را برای آن دسته از هزینه ها که به صورت لحظه ای با آن مواجه می شوند، تامین کنند. به طور مثال شرکت های خودروساز این امکان را پیدا می کنند که بخشی از حقوق و دستمزد ماهانه یا بخشی از هزینه های ترخیص قطعات خود از گمرک را که در لحظه به آنها تحمیل می شود، از طریق دریافتی ها از محل فروش فوری تامین کنند.

فربد زاوه نیز با کریمی سنجری در ارتباط با نفع شرکت هایی خودروساز از اجرایی کردن طرح های فروش فوری موافق است. این کارشناس خودرو به خبرنگار ما می گوید خودروسازان به کمک اجرایی کردن این طرح ها می توانند بخشی از نقدینگی مورد نیاز خود را تامین کنند. وی ادامه می دهد: با توجه به اینکه خودروسازان می توانند این محصولات را با قیمت های جدید به نسبت قیمت های تکلیفی در اختیار مشتریان قرار دهند، همین مساله به نفع آنها تمام خواهد شد و این امکان نیز برای آنها مهیا است که با سود اندکی این محصولات را به فروش برسانند. زاوه در ارتباط با تاثیر اجرای این طرح بر کاهشی شدن قیمت خودرو در بازار تاکید دارد که این برنامه تاثیری روی وضعیت بازار نداشته است. این کارشناس می گوید در حالی که یکی از اهداف وزارت صمت از اجرایی کردن این طرح کاهش و کنترل التهابات بازار بوده است اما آنچه سبب شده تا وضعیت بازار تا حدودی آرام شود و از التهابات آن در چند وقت اخیر کاسته شود را باید در بهبود شرایط عرضه جست و جو کرد. در واقع نحوه فروش نمی تواند روی بازار اثر گذار باشد، آنچه سبب آرام شدن بازار شده، تمرکز شرکت های خودروساز بر بهبود وضعیت عرضه است.
همرسانی نوشتار: