معاون وزیر صنعت به سمت مدیرعاملی ایران خودرو انتخاب شد

  1. چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸ ساعت ۰۸:۲۳ (۴ سال،۷ ماه قبل)
معاون وزیر صنعت به سمت مدیرعاملی ایران‌خودرو انتخاب شد
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: پس از یک هفته بلاتکلیفی، سرانجام مدیرعامل جدید ایران خودرو انتخاب شد و در بین چند گزینه ای که نام شان برای رسیدن به این صندلی داغ مطرح بود، قرعه به نام فرشاد مقیمی افتاد تا مدیری کاملاً از جنس دولت سکان هدایت بزرگ ترین خودروساز ایران را به دست بگیرد. مقیمی پیش از این معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت بود و قبل تر نیز معاونت برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران را بر عهده داشت.

از دیگر سوابق وی می توان به مدیریت برنامه ریزی راهبردی و بودجه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، معاون سازماندهی و امور پشتیبانی دبیرخانه کمیته پیشبرد بهره وری وزارت راه و ترابری و دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اشاره کرد. مقیمی ۴۳ ساله تحصیل کرده رشته کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی است.فرشاد مقیمی نهمین نفری است که پس از انقلاب به عنوان مدیرعامل ایران خودرو مشغول کار شده است.

ظهر دوشنبه هفته پیش بود که علی ربیعی سخنگوی دولت خبر برکناری هاشم یکه زارع از مدیرعاملی ایران خودرو را در جمع خبرنگاران اعلام کرد. این برای اولین بار بود خبر برکناری یک مدیرعامل در صنعت خودرو را سخنگوی دولت اعلام می کرد، چه آنکه پیش تر هیات مدیره خودروسازان عزل مدیران عامل را به اطلاع رسانه ها می رساند. هرچند ربیعی پس از اعلام برکناری یکه زارع، جانشین وی را نیز اعلام کرد و گفت: عباس علی آبادی مدیرعامل گروه مپنا به ایران خودرو خواهد رفت؛ اما گفته شد وی زیر بار این مسوولیت نرفته است. طی این یک هفته اما چند گزینه برای مدیرعاملی ایران خودرو مطرح شد و در نهایت حکم به نام مقیمی خورد.

ایران خودرو در حال حاضر با چالش ها و مشکلات زیادی (مانند دیگر خودروسازان کشور) دست و پنجه نرم می کند، از جمله مختل شدن تامین قطعات، افت تیراژ، زیان انباشته چند هزار میلیاردی، رشد هزینه های تولید، قیمت گذاری دستوری، دپوی خودروهای ناقص و همچنین انبوهی از تعهدات معوق. باید منتظر ماند و دید سکاندار جدید ایران خودرو که احتمالا از هماهنگی کامل با وزارت صنعت، معدن و تجارت برخوردار است، با چالش های موجود چه خواهد کرد.

  • تشریح برنامه های مدیرعامل جدید ایران خودرو

ایکوپرس: فرشاد مقیمی، مدیرعامل جدید گروه صنعتی ایران خودرو در جلسه معارفه خود که با حضور معاون وزیر صمت و رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برگزار شد، رونق تولید را اولویت اول و اصلی برای اداره ایران خودرو عنوان کرد و گفت: باید رونق تولید را معنا کنیم و قطعا با این اقدام تمامی اهدافی که دشمنان با اعمال تحریم برای صنعت کشور در نظر گرفته اند، خنثی خواهد شد. وی تصریح کرد: چه بسا در گذشته نیز در این بخش اقداماتی انجام شده که پرچم رونق تولید برافراشته بوده، اما باید با اقدامات اصلاحی و اجرای برنامه ها و فعالیت های جدید سرعت تولید را افزایش دهیم.

معاون وزیر صنعت به سمت مدیرعاملی ایران خودرو انتخاب شد

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو پاشنه آشیل تولید را تامین قطعات دانست و گفت: راهکار برون رفت از آن احیای شرکت ساپکو با ماموریت های جدید در حوزه تامین قطعات متناسب با شرایط، تامین به موقع با هزینه کم و کیفیت بالا است. مقیمی با اشاره به بازدید از خطوط تولید ایران خودرو، توجه به منابع انسانی را از دیگر محورهای اصلی فعالیت ها و برنامه ها عنوان کرد و گفت: کارگران در خط مقدم جبهه اقتصادی حضور دارند و شادابی و انگیزه و پتانسیل های موجود در ایران خودرو می تواند در راستای تحقق اهداف مورد استفاده قرار گیرد.

مقیمی در ادامه هم راستایی و هم گرایی بین قطعه سازی و خودروسازی را یکی از نقاط اصلی و رمز موفقیت دانست و بر نقش بی بدیل زنجیره تامین تاکید و تصریح کرد: پرداخت بدهی به قطعه سازان طبق چارچوب مصوب و با استفاده از ساز و کار مشخص و روشنی انجام خواهیم داد. وی توسعه و تعمیق ساخت داخل را از دیگر برنامه های خود برای این شرکت برشمرد و افزود: تمرکز بر تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو بهره مندی از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در قطعه سازی، تامین و تولید قطعات و تجهیزات خودرو از جمله موضوعات راهبردی و کلیدی در دوره جدید از فعالیت ایران خودرو خواهد بود.
همرسانی نوشتار: