مدیران خودروسازی زیر ذره بین قوه قضائیه

  1. پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸ ساعت ۰۹:۰۰ (۳ ماه،۱ هفته قبل)
مدیران خودروسازی زیر ذره‌بین قوه‌قضائیه
به گزارش فرانگر

دنیای اقتصاد: مسدود شدن حساب های بانکی مدیرعامل ایران خودرو و همچنین ممنوع الخروجی مدیرعامل سایپا این روزها در صدر اخبار خودرویی کشور قرار دارند، مسائلی که سخنگوی قوه قضائیه نیز در نشست خبری دیروز خود به آنها اشاره کرد. اواخر هفته گذشته خبر رسید که با حکم قضایی، حساب های هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو مسدود شده و به فاصله کوتاهی پس از این ماجرا، خبر دیگری نیز مبنی بر ممنوع الخروجی مدیرعامل سایپا منتشر شد. غلامرضا اسماعیلی در پاسخ به پرسشی مبنی بر چرایی مسدود شدن حساب های بانکی مدیرعامل ایران خودرو و همچنین ممنوع الخروجی مدیرعامل سایپا، گفته که «در مورد مسائل مربوط به پرونده خودروسازان، به سازمان بازرسی کل کشور ماموریت داده شده تا در نحوه قیمت گذاری و واگذاری ورود کند.» وی همچنین تاکید کرده که غیر از این پرونده، پرونده های دیگری (در حوزه خودروسازی) در دستور کار قرار دارند.

هرچند سخنگوی قوه قضائیه دلایل مسدود شدن حساب های بانکی مدیرعامل ایران خودرو و همچنین ممنوع الخروجی مدیرعامل سایپا را به صراحت اعلام نکرده، اما با توجه به اظهارات وی، به نظر می رسد موضوع با مسائل نمایندگی های فروش خودروسازان در ارتباط باشد. همچنین آن طور که از اظهارات سخنگوی قوه قضائیه برمی آید، ظاهرا سازمان بازرسی به جد پیگیر بازگرداندن شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو است و همزمان واگذاری اموال، زیرمجموعه ها و سهام خودروسازان را نیز زیر نظر دارد. ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی پیش تر عنوان کرده که بهتر است شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو باز گردد، زیرا تعیین قیمت در حاشیه بازار جواب نداده است. وی همچنین در نشست مشترکی که اخیرا با وزیر صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان و قطعه سازان داشته نیز تاکید کرده سهام ایران خودرو و سایپا باید به صورت خرد (نه بلوکی و یکجا) واگذار شود. هرچه هست، باید منتظر ماند و دید داستان سازمان بازرسی کل کشور و خودروسازان در نهایت به کجا می رسد و همچنین قوه قضائیه چه زمانی جزئیات بیشتری در مورد پرونده های مربوط به صنعت خودرو را اعلام می کند.

  • ممنوع الخروجی مدیران خودروسازی عجیب نیست

خانه ملت: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می گوید قراردادهای فروش خودرو تقریبا یکطرفه و به نفع فروشندگان است و مشتریان اختیار و قدرتی در تغییر مفاد قراردادها ندارند. حمید گرمابی افزود: شرایط قراردادهای خودروسازان به گونه ای است که مشتریان یا باید مفاد قرارداد را امضا کنند یا از خرید منصرف شوند؛ بنابراین راه سومی برای آنها وجود ندارد. وی درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر ممنوع الخروج شدن مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: شرکت های خودروسازی مبادلات مالی و بانکی بسیاری دارند، به همین دلیل ممکن است برخی از چک های این شرکت ها برگشت خورده و دچار مشکل شده یا با مباحث مالیاتی و… درگیر شوند؛ درصورتی که مراجع ذی ربط با این شرکت ها همراهی نکرده و قوانین را مو به مو اجرا کنند، ممنوع الخروجی مدیران بسیاری از شرکت ها موضوعی کاملا عادی خواهد بود. نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس افزود: در ماه های اخیر به دلیل شرایط اقتصادی بسیاری از مدیران واحدهای تولیدی و شرکت ها با مشکلاتی مانند بدهی، مالیات و… دست و پنجه نرم می کنند که به واسطه این مشکلات ممنوع الخروج نیز می شوند.
همرسانی نوشتار: